DomůOstatníRybářské závodyTomáš Vaněk o Tovačově: „Těším se na obhajobu vítězství. Máme trumfy v...

Tomáš Vaněk o Tovačově: „Těším se na obhajobu vítězství. Máme trumfy v rukávu.“

V dnešním rozhovoru o závodu CARP MARATON TOVAČOV máme dalšího, velmi nadějného, adepta na stupně vítězů – Tomáše Vaňka. Tomáš patří k ostříleným závodníkům, a o Tovačově to platí hned dvojnásob. Právě tento závodník totiž v minulosti získal na tovačovském maratonu hned několik úspěchů. Tím největším bylo první místo v roce 2011. Navíc, Tomáš Vaněk bude v Tovačově chytat se svým tátou Zdeňkem, který se rovněž zapsal do tabulek tovačovského maratonu nesmazatelným písmem. Pojďme se na tento tým podívat zblízka.

Dneska poprvé tu máme tým, který se skládá „pouze“ ze dvou závodníků. Ale ani to nic nemění na tom, že právě toto duo bude na Tovačově pořádně zatápět pod kotlem. Tomáš a Zdeněk Vaňkovi jednoduše patří k tovačovským stálicím. Oba dva posbírali na tomto maratonu velké množství úspěchů – ať už to bylo společně, anebo každý zvlášť. Ale! Letošní ročník je specifický. Startovní pole je napěchované těmi nejlepšími kapraři z tuzemska i ze zahraničí. Takže pro diváky a fanoušky tovačovského závodu je jenom dobře, že se tito dva perfektní kapraři spojili. Tohle bude jízda!

vanek

Tomáš Vaněk o CARP MARATONU TOVAČOV 2016

Po čtyřech letech se vrací legendární kaprařský maraton do Tovačova a Vy na něm nebudete chybět. Na co se nejvíce těšíte na letošním ročníku CARP MARATON TOVAČOV?

Před tím než odpovím na tuto otázku, tak bych chtěl poděkovat organizátorům, že se vůbec můžu tohoto závodu zúčastnit. Není to až takové pravidlo, že si organizátoři vybírají týmy dle svého uvážení, i když se začíná tento postup výběru závodníků začleňovat čím dál více.

Těch věcí, na které se těším, je spousta. Poslední ročník, který v Tovačově byl, jsem vyhrál, takže se určitě těším na obhajobu stupně vítězů, ale bude to velmi těžké, konkurence je velká.

Tohoto závodu se zúčastňuji od prvního ročníku a ani jeden ročník jsem nevynechal. Ani můj táta, který pojede se mnou, taky žádný ročník nevynechal, takže se určitě těšíme na atmosféru závodu, která byla vždy výborná, na organizaci závodu, která byla taktéž na vysoké úrovni, na setkání s kamarády, a hlavně na místní kapry, kteří zde dorůstají pěkných rozměrů.

kaprar_tomas_vanek

Nebudeme chodit kolem horké kaše. Váš tým patří k velkým favoritům na celkové prvenství. Co bude potřeba k tomu, abyste nakonec celý závod vyhráli? Jakou taktiku bude třeba zvolit?

Mám za sebou mnoho závodů a ze zkušeností vím, že vylosovat dobré místo bude základ úspěchu. Na druhou stranu – Tovačov znám velmi dobře a dneska říct, které místo je dobré, není lehké. Právě když Vám odpovídám na Vaše otázky, tak sedím v kanceláři a sleduji předpověď počasí a myslím si, že určitě bude dobré vylosovat hlubší vodu, kam by mohla ryba postupně sjíždět.

Jelikož na Tovačově je nový model bodování – 5 nejtěžších ryb, tak je docela těžké něco vymyslet. Těch ryb je tady opravdu spousta, a dostat se k té velké je zde mnohdy o štěstí. Víte, ono když přijedete na vodu, kde je hlavní obsádka kaprů složena z ryb 15+, a mnohdy i z 20+, tak máte větší pravděpodobnost, že budete tyto velké kapry chytat. Ale na Tovačově je neskutečně rozmanitá kapří obsádka. Ve velkém množství jsou zde zastoupeni kapři 3 kg, 5 kg, 10 kg, 12 kg, 15 kg, 17 kg – takže prokousat se přes tyto kapry k těm dvacetikilovým bude velmi zajímavé.

tomas_vanek_kaprar

Je něco, na co se budete spoléhat? Proč zrovna na to?

Určitě s sebou budeme mít více nástrah, ale ze začátku závodu vsadíme na letošní novinku Red Diablo, která letos nachytala spoustu velkých kaprů, a dál uvidíme podle situace. Za ty roky máme nějaké trumfy v rukávu!

Kdo je podle Vás největším favoritem na celkové vítězství? Přeci jen, to startovní pole je extrémně nabité zvučnými jmény.

Vyhrát může kdokoliv. Tento systém bodování je o velkém štěstí, než když bodujete všechny ryby od 5 kg. Představte si, že celý týden budete první, budete dřít přes den a noc. A poslední noc se chytnou dvě velké ryby a rázem můžete spadnout na 4. místo. I to se může stát a při tomto stylu bodování je to běžné. Takže vyhrát může Jarda, Karel, Michal, ale i my chceme vyhrát. Velké ryby se přes sezónu chytají téměř po celém jezeře.

kaprar_vanek_tomas

Když slyšíte Tovačov, co se Vám vybaví?

Vybaví se mi začátky, kdy jsem na tuto vodu začal jezdit. V té době okolo roku 2006 bylo toto jezero málo navštěvované, rybí obsádka zde byla úplně jiná a největší kapří, kteří se zde chytali, byli okolo 12 kg. Dnes je to už diametrálně odlišné, ale ty začátky zde byly velmi pěkné.

Věříte, že letos na Tovačově uspějete?

Když odjíždím na závody, vždy pomýšlím na stupně vítězů, takže věřím, že uspějeme. Tovačov mi za ty roky, kdy se nekonal maraton, něco dluží, takže bych si tento dluh chtěl vybrat právě příští týden.

Pohled redakce: Pozor na Vaňkovy! Tihle chlapi na Tovačově umí setsakramentsky dobře!

Vaněk. V tabulkách tovačovského závodu byste jen těžko hledali častěji zastoupené příjmení. Tomáš i Zdeněk Vaňkovi totiž v minulých letech na Tovačově skutečně řádili! Pravda. Ne vždy toto duo chytalo pohromadě, ale i tak se tito chlapi nikdy neztratili.

vanek_tomas_kaprar

Tak například Zdeněk Vaněk získal na CARP MARATONU TOVAČOV hned třikrát bronzovou medaili! Bylo to v letech 2008, 2010 a 2011. Naopak Tomáš Vaněk tolik medailí z Tovačova nemá, ale zato oproti jeho otci získal tu nejcennější. Ano, v roce 2011 vyhrál celý závod po boku Petera Hofierky s velkým náskokem. Tehdy to byl excelentní výkon, na který pamětníci tohoto krásného závodu vzpomínají dodnes.

Je neskutečné, že oba dva rybáři dokázali držet po takovou dobu a v takové konkurenci tak stabilní a perfektní výkony. Jak je to možné? Tito dva pánové prostě Tovačov velice dobře znají a umí na něm perfektně chytat. Ví, co zde funguje a ví, jak vyzrát na zdejší opatrné kapry. A i proto jsme zvědaví, jak tomu bude letos. V redakci si myslíme, že tento tým má obrovskou šanci na medaili. Ať už tyto dva perfektní kapraře znáte nebo ne, na jedno nezapomeňte – o těchto pánech toho příští týden ještě hodně uslyšíme. Na to vemte jed!