DomůNovinkyPokuta 400 000 korun za hromadný úhyn ryb na Labi, firma se neodvolala

Pokuta 400 000 korun za hromadný úhyn ryb na Labi, firma se neodvolala

- Reklama -

Skoro po 7 měsících skončil případ lednového úhyn ryb ve Štětí, kdy z papíren Mondi unikla toxická látka. Inspekce papírenskému podniku uložila pokutu 400 000 korun. Firma se proti ní neodvolala. 

Ilustrační foto: Severočeský územní svaz

O uzavření celého případu a výši pokuty informovala Česká inspekce životního prostředí na webu. Ta uvedla, že papírnám Mondi ve Štětí uložila pokutu 400 000 korun. Právě z tohoto podniku v polovině ledna 2022 unikla toxická látka, která způsobila hromadný úhyn ryb. Firmě hrozila pokuta až 10 000 000 korun.

 

Případem se zaobírala také policie

„Do doby kontroly, která se uskutečnila 17. ledna, uhynulo podle sdělení zástupců společnosti Mondi Štětí asi 200 kilogramů ryb,“ nechal se slyšet ředitel ústeckého inspektorátu Pavel Grund. Velké množství ryb zabil 50% hydroxid sodný, který unikl do kanalizace, a poté do řeky Labe.

Případem se dokonce zabývala i policie kvůli podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Ovšem po dvouměsíčním vyšetřování vyšetřovatelé rozhodli, že ze strany podniku nedošlo ke spáchání trestného činu, takže případ zamířil na inspektorát jako přestupek.

 

Firma se proti pokutě neodvolala

„Mondi Štětí ale projevila velkou součinnost – přihlásila se k havárii, projevila maximální snahu k rychlém objasnění i nápravě, se Severočeským rybářským svazem asi měsíc po události uzavřela dohodu o finanční podpoře rozvoje populací ryb v řece Labi,“ připomenul ředitel ústeckých inspektorů.

Na základě celé řady polehčujících okolností tak inspektoři uložili papírnám pokutu ve výši 400 000 korun. Obrovský podnik ve Štětí se proti trestu neodvolal, takže pokuta se stala pravomocnou.

 

Papírny pomohly s nasazováním ryb už na jaře

O nasazování ryb do zasaženého revíru Labe 13 jsme informovali v květnu 2022. Firma Mondi tehdy přispěla k nasazení 500 kilogramů ryb, kdy do revíru putovali noví kapři, amuři, štiky nebo okouny. Zásadní informací pak bylo, že tohle nebyly jediné ryby, které budou ve spolupráci s Mondi do severočeského revíru nasazeny.

„Díky dohodě o spolupráci jen v letošním roce půjdou do tohoto úseku Labe ryby nad rámec zarybňovacích plánů v hodnotách stovek tisíc korun, včetně bílé ryby a dravců,“ uvedl Severočeský územní svaz.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -