DomůNovinkyProblémy sehnat ryby? Rybářům se do revírů těžko shání dravci, ale třeba...

Problémy sehnat ryby? Rybářům se do revírů těžko shání dravci, ale třeba i líni

- Reklama -

Rybáři pravidelně zveřejňují údaje o nasazovaných rybách. Ovšem ve velkém množství dat o nasazovaných rybách do svazových revírů se může ztratit ta informace, že některé ryby se shání jen těžko.

Ilustrační foto: InRybar.cz

Informace o nedostatkových rybích druzích míří z nejrůznějších „koutů“ Českého rybářského svazu. Zajímavá informace o nedostatku určitých ryb padla například na březnovém zasedání výboru Západočeského územního svazu. Právě na něm západočeský rybářský technik Petr Dimitrov informoval „o práci s násadami“.

„Petr Dimitrov informoval o výsledku zarybnění revírů, rezervy jsou u štiky obecné a lína obecného v důsledku jejich nedostatku na trhu,“ stojí na webu Západočeského územního svazu. Tato informace ale není z pohledu rybářů, kteří se o násady starají, ničím výjimečná…

 

Problémy hlásili i středočeští nebo severočeští rybáři

Situace ohledně nedostatku některých druhů ryb netrápí jen západočeské rybáře. Informace o nedostatkových rybích druzích v letošním roce přišly i ze Středočeského územního svazu. Právě tady měli v letošním roce významnou peněžní částku ve výši 3,8 miliónů korun na vícezarybnění. Významná peněžní částka pak šla především do kaprů. Proč ne dravců?

„Co se týče dravců, ale i reofilních druhů ryb, rádi bychom je vysazovali, ale je téměř nemožné tyto násady získat v takovém množství jako vícezarybnění, neboť už takto jsou problémy je sehnat na plnění zarybňovací povinnosti. To samé platí u potočáků, nejsme schopni je sehnat pro vícezarybnění. Taková je bohužel realita,“ řekl letos v únoru pro magazín InRybar.cz v tomto článku mluvčí Středočeského územního svazu Václav Šámal.

Těžkou situaci ohledně candátů připustili i severočeští rybáři, kterým se sice daří v posledních sezónách překračovat zarybňovací plány, ovšem podle Severočeského územního svazu je poptávka po těchto rybách opravdu hodně vysoká.

„Do revírů se v minulém roce podařilo distribuovat přes 137 000 ks candáta a výrazněji tak překročit zarybňovací plány, což se v dřívějších letech ne vždy dařilo. To i s ohledem na skutečnost, že tento druh je velice náročný na prostředí a jeho umělý výtěr je takřka nereálný. Z tohoto důvodu je dlouhodobě poptávka mnohem vyšší než nabídka,“ uvedl Severočeský územní svaz.

 

Na severu Moravy mění strategii

Na nedostatek některých rybích druhů pro rybí násady někteří rybáři už reagují. Třeba Moravskoslezský územní svaz v loňském roce vydal výzvu, kdy motivoval místní organizace k chovu nedostatkových ryb. Moravskoslezští rybáři poukázali na to, že v místních organizacích je celá řada schopných lidí a rybochovných zařízení.

Moravskoslezští rybáři například poukazovali na to, že velká část místních organizací se zaměřuje především na kapry, ovšem chybí například ostroretky, podoustve, cejni nebo parmy. Územní svaz ale veškerou odpovědnost nechtěl „hodit“ na samotné místní organizace, ale byl připravený pomoci. Třeba se zajištěním násady, garantováním odkupu, anebo chtěl nabídnout zajímavé ceny při odkupu.

„Nebylo by tedy na místě využít potenciál rybochovných zařízení našich místních organizací a produkovat například ostroretku, více štiky, okouna či candáta? A když to nepůjde tak třeba lína, podoustev nebo cejna?“ zamysleli se moravskoslezští rybáři.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Moravskoslezký kraj to vyřešil nejjednodušší cestou-udělal z lína ušlechtilou rybu a po ponechání si 2ks končí rybolov a počítá se do celkových 40ks ročně.Já tvrdím že je to nepatřčný humbuk kolem lína.Kdysi bylo línů v každém rybníce plno protože je měla každá organizace v chovných rybnících.Dnes místo toho raději chovají kapry kteří je vyjdou dráž než v Tescu (zkušenosti z blízké MO) a pak s velkou slávou vyloví kapry kolem 30cm.
    Jak je správně uvedeno v článku je třeba se zaměřit na jiné ryby než na kapra kterých je všude plno.
    Závěr zní – lín není jen proto že se na něj nejmíň 30 let sr…lo a teď se brečí jaká to není vzácnost.Zajímavé že tenkrát to šlo bez problémů a dnes všichi vykládají jaký je problém vytřít lína.Na druhé straně jeden rok taky brečeli že lín není a územní svaz řekl že měl lína dost ale organizace ho nechtěli.

  2. Mám malý rybník v něm cca 40 ks lína a 30ks kapra. Každý rok se mi tam ryby samy vytřou a to nejsou žádný matičný kusy. Líni do 35cm a kapři do 55. Je toho dost a krmím jen chlebem občas kukuřicí. Žádný granule takže problém to určitě není. Problém je to že místní organizace nemají své chovné rybníky. A ani potoky. Dřív to bylo ale kdo mohl ten si to po známosti koupil pro sebe a je po chovu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -