DomůOstatníRybářská publicistikaRybáři do revíru nasadili krásné sumce. Nechyběli ale ani velcí kapři

Rybáři do revíru nasadili krásné sumce. Nechyběli ale ani velcí kapři

- Reklama -

Jarní část sezóny je v plném proudu, takže na březích svazových revírů se objevuje čím dál více rybářů. Aby měli ve svazových revírech co chytat, rozváží rybářské organizace nové ryby, třeba kapry.

V posledních dnech a týdnech rybáři makají „ostošest“ napříč celým Českým rybářským svazem. Rybáři do svazových vod rozvezli obrovské množství kaprů, ale také dalších druhů ryb. Jelikož v polovině dubna začala sezóna i na pstruhových vodách, tak rybáři ze všech koutů republiky čile nasazovali nové ryby i do proudných toků.  

 

Severočeský ÚS: tradiční nasazování ryb s dětmi

Na severu Čech se konalo tradiční nasazování ryb do řeky Bíliny, které probíhá ve spolupráci se společností ORLEN Unipetrol. Toto nasazování ryb, které se opakuje každým rokem, je zpestřené tím, že se ho účastní také žáci ze základní školy v Mostě.

Nasazování ryb do řeky Bíliny se zúčastnily také děti

Děti tak do severočeské Bíliny nasadily několik druhů ryb, které si mohly zblízka prohlédnout. „Složením se jednalo především o plotice, cejny, ale nechyběli ani krásní okouni, pro zpestření dětem i několik kaprů, štika či sumec,“ uvedl tiskový mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský. Další ryby budou Severočeši nasazovat se společností ORLEN Unipetrol na podzim.

Pro děti bylo nasazování ryb na Bílině zážitkem

Proč probíhá nasazování ve spolupráci se soukromou společností právě na řece Bílině? „V minulosti se o Bílině hovořilo jako o mrtvé řece, což již naštěstí neplatí, kvalita vody se za poslední desítky let velice výrazně zlepšila a podařilo se do ní vrátit život, ač k lokálním problémům především níže po toku stále dochází,“ vysvětluje tiskový mluvčí severočeských rybářů.

Severočeští rybáři do pstruhových vod nasazovali krásné pstruhy

Severočeští rybáři pak ještě nasazovali ryby do pstruhových toků. Tohle nasazování proběhlo teprve před několika dny. Rybáři nestihli ryby nasadit před zahájením kvůli zvýšeným průtokům. Nakonec se jim ale i tak povedlo rozvézt 1900 kilogramů pstruhů duhových o kusové hmotnosti 0,4 kg/ks.

 

Východočeský ÚS: rybáři nasadili i trofejní kapry

Velkou porci práce v posledních dnech a týdnech odvedli i rybáři z Východočeského územního svazu. Ti například v období od 18. do 24. dubna 2023 rozvezli 1900 kilogramů kaprů. Kusová hmotnost nasazených ryb začínala na 1,12 kg/ks, ovšem největší kapři měli až 15 kilogramů.

Východočeští rybáři do svazových vod nasazují i takto velké kapry

Kromě kaprů pak rybáři z Východočeského územního svazu v tomto období nasadili 378 kilogramů pstruhů duhových (0,35 kg/ks), 455 kilogramů štiky (0,90 kg/ks), a poté 5500 kusů ostroretek stěhovavých, kdy velikost těchto ryb se pohybovala od 8 do 10 centimetrů.

Čerstvá várka urostlých pstruhů, kteří skončili ve východočeských revírech

V předchozím období od 11. do 17. dubna 2023 pak Východočeský územní svaz nasazoval především na pstruhových vodách, vzhledem k tomu, že v tomto čase začalo zahájení lovu na pstruhových revírech. Rybáři tak do těchto vod nasadili třeba 850 kilogramů pstruha duhového.

Bez dravců to nejde! A proto východočeští rybáři je v posledním období nasazovali

Samozřejmě se ale i v tomto období rozvážely i jiné druhy ryb. Třeba 710 kilogramů kapra, 600 kilogramů štiky, anebo 8500 kusů lína obecného. Všechny tyto ryby východočeští rybáři rozvezli po východočeských organizacích.

 

Středočeský ÚS: nasazování pstruhů, ale také štik

Také rybáři ze Středočeského územního svazu se snaží zapojit děti do nasazování nových ryb. Konkrétně šlo o malé rybáře a rybářky z rybářského kroužku ČRS MO Předměřice nad Jizerou, kteří pomáhali s nasazováním pstruhů obecných.

Dále: několik dní po zahájení Středočeský územní svaz nasazoval pstruhy obecné. Rybáři dne 20. dubna po několika organizacích celkem rozvezli 245 kilogramů těchto ryb, kdy průměrná hmotnost byla 0,3 kg.

Středočeské pstruhové vody přivítaly nové pstruhy obecné

Samozřejmě největší porci nových pstruhů rybáři nasazovali před zahájením pstruhové sezóny. V období od 10. do 14. dubna 2023 Středočeský územní svaz po tamních místních organizacích rozvezl 2183 kilogramů pstruhů duhových, a poté ještě 2996 pstruhů potočních. Tyto ryby tak zpestřily zahájení mnoha milovníkům pstruhových vod.  

Rybáři v Kladně nasadili tisíce jelců jesenů

Rybáři ze Středočeského územního svazu mysleli i na další druhy ryb. Třeba kladenští rybáři do svých revírů nasadili 17. dubna 2023 celkem 2300 jelců jesenů (dvouletá ryba), kteří měli velikost od 16 do 18 centimetrů.

Středočeští rybáři do svazových vod nasadili i urostlejší štiky

Nechyběli ale ani dravci, protože Středočeský územní svaz rozvezl 14. dubna 2023 hned 300 kilo štik o kusové hmotnosti 2 kg/ks. O den dříve rybáři nasadili dalších 296 kilogramů štik o kusové hmotnosti 0,2 až 2 kilogramy.

 

Západočeský ÚS: rybáři nasazují už od poloviny března

Na již zmíněné zahájení pstruhové sezóny se připravovali také rybáři ze Západočeského územního svazu. Ti například do řeky Mže nasadili 450 kilogramů pstruhů duhových, kdy nejtěžší kusy měly až 3,5 kila! Dále pak do zmíněné řeky nasadili třeba i 235 kilo pstruhů obecných.

Do pstruhových vod pak západočeští rybáři ještě nasadili 23 000 kusů lipana podhorního (roček) nebo 10 000 pstruha obecného (roček). Další pstruzi se budou nasazovat i v dalších dnech. Nejbližší nasazování proběhne třeba na řece Otavě, kam rybáři nasadí až 1300 kilo pstruhů duhových.

Ovšem i západočeské rybáře trápily vyšší průtoky v pstruhových vodách. „I přes zvýšené průtoky věříme, že jste si zahájení pstruhové sezóny užili a přejeme bohaté úlovky v následujících dnech,“ uvedl Západočeský územní svaz.  

Západočeští rybáři pak ještě dodali, že nasazování do mimopstruhových vod probíhá už od poloviny března, přičemž potrvá až do závěru dubna. Jaké ryby v tomto období rybáři nasadili? „Do revírů byly vysazeny tuny kaprů, amuři, líni, štiky, a to i trofejních velikostí, okouni, sumci, podoustve a tzv. bílá ryba,“ upřesnil Západočeský územní svaz.

 

ÚS města Prahy: zarybnění pstruhy, ale i kapry

Nové ryby do svazových vod rozvezli také pražští rybáři. Ti například nasadili tržní kapry do revíru Labe 20 A – konkrétně do tůně Doubka, jezera pod Ostrou nebo do rybníku Pod Hynkova v Hradištku. Do posledně zmíněné lokality pražští rybáři nasadili také štiky o kusové hmotnosti 0,5 kg/ks nebo líny o kusové hmotnosti 0,4 kg/ks.

A také rybáři z Prahy se připravili na pstruhové zahájení. V období od 13. do 15. dubna 2023 nasadili do pstruhových vod 30 metráků lososovitých ryb. Rybáři nasadili jak pstruhy duhové (např. do Sázavy 12 P nebo Sázavky 1 P), tak i pstruhy obecné (např. Kocába 1). Nechyběli ale ani siveni (např. Vltava 4 a Vltava 8 A).

 

Moravskoslezský ÚS: 200 kilo krásných sumců

Obrovskou spoustu ryb nasadili i rybáři z Moravskoslezského územního svazu. Například v sobotu 22. a v neděli 23. dubna 2023 nasadili 1070 kilogramů pstruha obecného. Tato ryba zamířila do nejrůznějších částí na severu Moravy a Slezska.

Dalších 5000 kusů pstruha obecného (čtvrtročka) nasadili rybáři do severomoravských pstruhovek 16. dubna. K tomu pak do tohoto typu revírů vypustili také 150 kilogramů dvouletého lipana. A ve stejný den ještě rybáři rozvezli 300 kilo pstruha obecného a duhového do revírů se zvláštním režimem (např. Ostravice 2).

Rybáři na severu Moravy nasazovali opravdu nádherné pstruhy

Další významné množství pstruhů rybáři nasadili před zahájením pstruhové sezóny. Třeba ve Frýdku-Místku rybáři vypustili 400 kilo pstruhů duhových a 200 kilo pstruhů obecných. A 14. dubna pak rybáři rozvezli 1050 kilo pstruha obecného, 150 kilo pstruha duhového a 90 kilo lipana. Dalších 90 kilo lipanů rybáři nasadili o den dříve v Litovli.

Severomoravští rybáři se mohou těšit na velké množství kaprů v revírech

Kromě toho ale severomoravští rybáři nasazují také velké množství kaprů. Dne 20. dubna 2023 třeba vypustili do svazových vod na Karvinsku a Ostravsku 900 kilo těchto ryb. Dalších 500 kilo kaprů putovalo do revírů v Orlové, Novém Jičíně a Lipníku o několik dní dříve. Největší množství kaprů pak Moravskoslezský územní svaz rozvezl 11. dubna, kdy do nejrůznějších revírů rybáři celkově nasadili 12 300 kilogramů kapra.

Při nasazování nových ryb rybáři z Moravskoslezského ÚS nezapomněli ani na štiky

Také v tomto územním svazu rybáři myslí na dravce. Rybáři například 13. dubna 2023 do lokalit v Hranicích, Vsetíně a Choryni nasadili 250 kilogramů štik. A s hodně zajímavou násadou pak moravskoslezští rybáři přijeli na Slezskou Hartu, do které vypustili 200 kilogramů sumce velkého.

Rybáři do Slezské Harty nasadili krásné sumce

Zdroj: Severočeský ÚS, Východočeský ÚS, Středočeský ÚS, Západočeský ÚS, Moravskoslezský ÚS a ÚS města Prahy. Ilustrační foto: Severočeský ÚS, Východočeský ÚS, Středočeský ÚS a Moravskoslezský ÚS (se souhlasem)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

5 KOMENTÁŘE

  1. Ztěma sumcama jděte už do na vranovské přehradě už neni jeden cejn ani jiná bílá ryba ani malý kapr

  2. Do Harty dávat sumce? Kolik tam za poslední roky ubylo cejnů,a oni tam ještě naperou sumce. Spíš by měli zakázat lov z lodí. Ta Harta je v současnosti strašně vyplundrovaná.

  3. Zajímalo by mě,kde v západočeském kraji zarybňovali. Co třeba známá Březová. Můžete tam sedět týden v kuse a nic.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -