Domů Rybářské rady Rybářská legislativa Za spánek v bivaku zadržená povolenka? Rybáři by se měli zamyslet, jestli je...

Za spánek v bivaku zadržená povolenka? Rybáři by se měli zamyslet, jestli je tohle ještě rybařina

- Reklama -

Pobyt u vody v bivacích nebo karavanech je nedílnou součástí rybářských výprav desetitisíců rybářů v České republice. Hromada rybářů prostě jezdí k vodě na delší rybářské výpravy, kdy u vody přespává. Jenže! Drtivá většina rybářů během rybolovu také spí a to i v tu chvíli, kdy mají rybáři nahozené udice ve vodě. Pravidla v tomhle mluví zcela jasně – rybář je povinen chytat tak, aby mohl s udicí při záběru bez prodlení manipulovat. A to se prostě mnohdy neděje! Bacha! Tento text není o tom, aby si rybáři mysleli, že je chce někdo komandovat. Naopak! Je to spíše o tom, aby si uvědomili „rozumnou mez“, kdy je spánek při rybaření v pohodě, a kdy je třeba se nad vším trochu zamyslet…

Praxe od vody: Rybářská stráž provádí kontrolu po 4. hodině ranní, kdy prochází po břehu navštěvovaného revíru. Je půlhodiny po „zahájení“ lovu aktuálního dne a hromada rybářů je už u vody. Někteří dokonce v bivacích. A právě u velké části těchto bivakujících rybářů jde vidět, že po nahození ve 4 hodiny ráno, si šli zase lehnout. Pěkně zavřít do bivaku a zachumlat do spacáku…

Jak to pak vypadá při kontrole? Někteří rybáři na výzvu rybářské stráže reagují velmi rychle, vysoukají se ze spacáku a předloží platné doklady. Někteří ale na výzvu nereagují a tvrdě spí. A teď babo raď! Co byste v takové chvíli udělali vy? Rybářská stráž v tomto případě přimhouří oči a jen rybářům domlouvá, že právě porušili platná pravidla. V těch se totiž píše jasně o tom, že rybář je povinen chytat tak, aby mohl s udicí bez prodlení manipulovat. Co to znamená bez prodlení?

Manipulace s udicí bez prodlení (odpovídal Tomáš Kočica, mluvčí Českého rybářského svazu): „Rybář má povinnost chovat se v průběhu lovu tak, aby mohl kdykoli bez prodlení manipulovat s udicí. Bez prodlení znamená to, že se jedná o okamžitou akci, které nepředcházejí další, časově náročné, akce (způsobující prodlení). Nelze úplně jednoznačně říct, které akce jsou časově náročné a které nikoli – to je vždy na posouzení konkrétní situace rybářskou stráží, která lovícího kontroluje.“

„Pokud například rybář usne na lehátku nebo v křesle přímo u prutu a okamžitě zareaguje na záběr (indikovaný například hlásičem), je to reakce v řádu jednotek vteřin a je možné ji za bezprostřední považovat. Pokud ale rybář spí v zavřeném stanu nebo bivaku mnoho metrů od nastraženého prutu (nebo provádí jinou činnost, kdy se nevěnuje lovu), rozhodně není v jeho silách okamžitě na záběr reagovat a s udicí manipulovat, což může v krajním případě vést i k zadržení povolenky.“

 

Proč je spánek při rybaření problém?

Znova: Nikdo nechce, aby rybáři u vody neodpočívali, aby si neužívali rybaření se vším všudy, tedy i se zaslouženým relaxem. Jenže on je v tom podstatný rozdíl. Je prostě velký rozdíl, pokud rybáři spí vedle udic na lehátku, anebo jsou zavřeni desítky metrů někde v chatce či v karavanu.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní křeslo pro rybáře za pár korun! Nosnost 160 kilo!

„V první řadě je nutné konstatovat, že povinnost manipulace s udicí bez prodlení stanovuje Prováděcí vyhláška k Zákonu o rybářství (č.197/2004 Sb.), nikoli Český rybářský svaz. Pravidla jasně stanoví, že lovící musí být schopen se svým prutem bezprostředně manipulovat. Význam slova „bezprostředně“ je poměrně jasný, záleží na rybářské stráži nebo Policii ČR (která rybáře kontroluje také), jak spícího rybáře vyhodnotí. V některých případech stačí vyřešit situaci domluvou, ale některé situace jsou daleko za hranou (rybář spící v chatce desítky metrů od nahozených prutů a podobně) a můžou vést k zadržení povolenky. Vždy záleží na okolnostech i přístupu samotného rybáře,“ vysvětluje mluvčí ČRS Tomáš Kočica.

Tím největším problémem je, že rybáři při nereagování na záběr, který „řeší“ až po několika minutách, riskují zdraví ryby. Protože ryba během takové chvíle prostě může zajet kamsi za překážku, kde ji rybář nakonec utrhne. Cílem tohoto pravidla tedy je, aby rybáři nezodpovědným přístupem ryby nepoškozovali. A to je mnohde problém, protože kolikrát jde vidět, jak rybáři sekají až po dlouhých minutách.

„Cílem tohoto ustanovení je primárně ochrana lovených ryb. Ať už z pohledu možného poškození například zajetím do vázky, nebo přílišným „zažráním“ nástrahy v případě, že po záběru nenásleduje rychlý zásek. Svou roli může také hrát snaha o zmírnění rybářského tlaku na lovené ryby – je snadné si představit, že pokud by nebyla podmínka povinnosti bezprostřední manipulace s udicí na řadě míst (kempy, chatové kolonie atd.), tak by to vedlo k tomu, že by „rybář“ měl nahozené pruty celý den, aniž by se na lovu aktivně podílel. Lov je totiž ze své podstaty v českém prostředí vždy aktivní záležitostí, podobně jako třeba v případě myslivosti (kde také nemůžete líčit pasti na srnky),“ doplňuje Tomáš Kočica.

 

Je tohle ještě rybařina?

Vývoj rybařiny je zcela přirozeným jevem, který je k vidění od nepaměti. Stačí se jen podívat na rybářskou výbavu, která se za posledních několik desítek let změnila k nepoznání. Ovšem tady jde o princip: Má být rybařina pasivní zábavou, která připomíná pokládání pastí, anebo chceme rybařinu vnímat jako aktivní lov?

„Vícedenní výpravy jsou čím dál tím oblíbenější, ale je potřeba respektovat nejen platná pravidla, ale také být ohleduplný vůči dalším rybářům i svému okolí. Pokud lovím ryby, tak se lovu věnuji – nekladu pasti, abych ráno zkontroloval, zda na montáži není oběšený úlovek. Dvojnásob to platí v situaci, kdy si večer s kamarády zpříjemním alkoholem – pak je možnost bez prodlení manipulovat s pruty v pozdních nočních hodinách ohrožena o to více (a o to více riskuji případný postih členem rybářské stráže),“ říká Tomáš Kočica z Českého rybářského svazu.

Spící rybáři u vody kolikrát ani netuší, že u nich proběhla kontrola. A to zejména v nočních hodinách, kdy rybářská stráž prochází po břehu a kontroluje například dodržování povolené doby lovu. To ale neplatí u rybářů, kteří jsou podezřelí z nějakého porušení platných pravidel.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní křeslo pro rybáře za pár korun! Nosnost 160 kilo!

„Pravomoc rybářské stráže umožňuje nejen kontrolu lovících, ale také všech osob v blízkosti rybářského revíru za předpokladu, že existuje podezření, že se dopouští přestupku (nebo trestného činu) na úseku rybářství. Typickým případem je situace, kdy osoba u revíru sice není lovící (nemá nahozené pruty), ale v její blízkosti je umístěn vezírek s úlovkem – v takovém případě může RS rybáře probudit a požadovat povolenku k lovu (nebo jiný doklad o nabytí ryby),“ doplňuje mluvčí Českého rybářského svazu.

 

Problémy, které s pobýváním u vody souvisí

Na InRybar.cz jsme tuhle věc řešili nedávno, ale na českých vodách jde stále vidět dost nepořádku, který pochází od rybářů. Ano, rybářská stráž může za tento nepořádek zadržet povolenku, ovšem v letní části sezóny je tlak na svazové revíry výrazně zvýšený a nejde uhlídat vše. Proto je zapotřebí začít u sebe!

„Dovolím si apelovat na udržování lovného místa bez zbytečného nepořádku – rybář by neměl zapomínat ani na to, že během vícedenních výprav by se mu mohl hodit také chemický záchod, nebo alespoň lopatka. Nepořádek po opuštění revíru je bohužel stále častý problém, který (zcela právem) vede řadu obcí a majitelů pozemků k omezování možnosti trávit čas na rybách přes noc i pro zodpovědné rybáře. I proto jsou tyto záležitosti členy RS aktivně kontrolovány a případně sankcionovány,“ apeluje na rybáře Tomáš Kočica.

Velkým problémem kromě nepořádku je i vyhrazování místa rybářů, kteří pobývají u vody vícero dní. Ti totiž kolikrát nechávají pruty po skončení lovu ve stojanech nebo vidličkách na březích revírů. Ovšem i tohle je porušení pravidel, což si mnozí ani neuvědomují. Navíc, často kvůli tomuto chování dochází ke konfliktům mezi samotnými rybáři.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní křeslo pro rybáře za pár korun! Nosnost 160 kilo!

„Vyhrazování lovného místa platná legislativa zakazuje – posouzení, zda se o podobnou situaci jedná, je opět na bedrech člena rybářské stráže, které je do značné míry vždy subjektivní a záleží na konkrétních okolnostech. Jiná situace bude na přehradě, kde v rámci rozlehlé pláže stojany s (nenahozenými) pruty další rybáře v principu nijak neomezují, jiná bude v situaci, kdy si „rybář“ podobným způsobem na menší řece obsadí tůň i v době, kdy neloví. Do značné míry zde hraje roli ohleduplnost rybářů i vůči sobě navzájem,“ vysvětluje mluvčí ČRS Tomáš Kočica.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

37 KOMENTÁŘE

 1. Na Nových Mlýnech jsou chatky přes cestu u vody tam si chtaři nahodí a jdou do chatky v lété je to kolem břehu samý prut a človéka tam není vydét každý ma připoslech v chatce .Jezdí tam rybářská stráž .Rybáře kteří jezďí do bybaku tak se k nim chovají jak no špatné sám jsem to tam zažil 4 porybní vyskakali jak gestapo a kontrolovali všechno co se dá méli jsme vše v pořádku.Projeli kolem chatek ani se tam nezastavili .Pruty nahozene a rybari nikde tak nevím buď jsou uplacení(nevim).A nebo maji na každého jiný metr.Od té doby tam už nejezdím .Nemám zájem čekat kdy mé nékdo bude buzetovat (mluvím o profesionalní ryb. stráži).

  • Přesně tak, na Nových mlýnech jsem byl jenom jednou a už se tam nechystám. Večer nás kontrolovali dva porybní + dva policajti, kdy jeden porybný se choval velmi slušně, prostě profesionál. Zato druhý, to bylo něco neuvěřitelného, co jsem v životě nezažil. Arogantní namyšlený zmetek. Bylo vidět, že se za něho i ti policajti styděli. Bohužel.

 2. Takže postarší masařky by vlastně neměli dostat papíry vůbec i když sedí u prutů, jelikož nejspíše reagují na záběr mnohem později než fitkem zocelený sportovec spící v bivaku 3 m opodál… Předepište jasný čas do kdy má rybář reagovat a bude to bez problémů… Odmítám se v budoucnu dohadovat na břehu s nějakým „srdcařem“ od stráže, že jsem byl u prutů za 5 sekund místo za 3… Pokud do vody naházím krmení, je jasné, že na fleku chci zůstat více dnů… Pokud si někdo postaví stojan před můj bivak, bude mít ráno prostě špatný den… Zatím jsem musel řešit jen to, že si sedl jeden inteligent na 10m široké řece naproti mě… Podobné inteligenty bych také trestal… Jezdím k vodě relaxovat, ryby pouštím a chce to oboustranně brát vše s rozumem… Takže nikoho neprudím, nedělám nikomu naschvály a očekávám to samé od ostatních… Tak přeji pevné nervy a lovu zdar 😊

 3. Samozřejmě řešíte nesmysl . Každý musí spat .když je noční lov nebo 24 h je jasné že spánek probíhá a nemusí samozřejmě byt jen v noci. Jinak dnes moderní doba má hlásiče na sumcich rolničky .priposlech . To že mas manipulovat bez prodlení, není žádná časová jednotka .tak nemá čas. osu. Když chytáš kapra tak reaguješ na jízdu .a ne na po potahovani tloustem který celou noc se snaží . Další věc je ta ze pokavad si RS stoupne k prutům a budu vytvářet přesně tyhle záběry, tak nikdo reagovat nemusí. Jinak RS má povinnost prijit a napřed se legitimovat a přestavit .tím odpadá, přesně tahle situace .a další věc je ta, ze RR píše že odebrání povolenky může nastat, za hrubé porušení řadu .a zatím si některý členové RS začínají myslet ,že je tam za všechno . Tak buď bude v RR ze nesmíš spat .a nebo to tam není a nemůže ti za to nikdo nic vzít A kontrola RS je určena k tomu aby nikdo nedrancoval .řeky.a nedělal nikdo u vody bordel .a ne buzeraci ,nebo vysvětlování si RR podle vlastního uvážení .vždy co není jasné napsano, je povoleno .a nikde není napsáno bys nemohl spat. Je to taky samozřejmě hloupost . A vždy se zamyslet co je hrubé porušení .a co je součást rybolovu a života u vody . A hlavně je to odpočinkový sport .relaxační .tak pokavad narazíte na horliveho udernika RS což v dnešní době není problém .tak zavolejte policí . A smozrejme s profesionálem problém nebude

  • Davide,mate vystižny nazor na tuto situaci,ktery mne zaujal.Jak vidno,vy jsi vite rady.Souhlasim s vami.Petruv zdar.K.B.vr.

  • Zdravim,nevim jak u vas ale u nas je jasně psáno ze na reviru je zakázáno,,nocovat,rozdelavat ohen,vykonávat potrebu,staveni stanu,bivaku a jinych pristresku,, a navic kdyz uz nahodou prijde nějaká RS tak si pockaji v povzdali az pujdete vykonat malou potrebu a hned vas ometou,za to a ze nejste pritomen u prutu!!! I to se bohuzel stava,kdyby se radsi venovali tomu drancovani vod,najezdum masařů z jinych okresu,znecistovani kolem vod a nenazranych cizincu co si zde koupi papiry,bez testu,znalosti a berou vse co chytnou,mira nemira hajeni nehajeni.

 4. Bohužel je to vše v lidech, pokud člen RS je zakomplexovaný blb, který se vyžívá v buzeraci, jde povětšinou do vody, jestli je to normální člověk, není s ním problém….. bohužel těch prvních je o dost více…..

 5. Řekne mi někdo, jaký je rozdíl mezi spáčem na křesle pod deštníkem a spáčem na lehátku v otevřeném bivaku s odposlechem , za stejných podmínek? Taky spí a nikdo to neřeší. Tak se jen ptám, kam kráčíš logiko? Jděte už do .

  • To spani u vody je rovněž muj problem,Vavra RS taky rad buzeroval a prakticky u vody když jsem ho poprve viděl a na něj narazil vypadal jako vandrak a pobuda ktery vylezl z rošti!!Seděl jsem v křesle a dřimal,začal s tim,že když spim mam pruty vytahnout z vody!!!Nakonec to řešim tak,že biwak stavim co nejbliže k vodě a rukojeti udic mam v biwaku,takže mohu ihned při zaběru manipulovat!!Ano,citim to jako šikanu od RS,někdy je to hnus co se u vody děje!!!A to si tam chodim do přirody duševně odpočinout,regenerovat a zalovit,což je ma vašeň od dětskych let.Petruv zdar.

 6. Zakomplexovany idioti z rybarsky straze zacinaj tam byt idioti kteri v zivote moc neznamenaj a u rybarsky straze maj moc je to strasny na ryby de clovek aby mnel klid a ne aby se tsm srazil s vypatlanym idiotem az budou vsechny reviry soukromy tak bude od tehle idiotu klid ryby zadny ale za to velka buzerace kdyz rybar sedi a za celej den nema zaber tak usne to je normalni az to bude poradne zarybneny tak nikdo spat nebude na tohle neni potreba vymyslet pravidla

 7. Srovnáváte tady rybaření a myslivost dohromady, proč tedy se na všech řekách a rybnících nesmí chytat nonstop, když myslivci mohou střílet třeba celou noc. Chytám sumce a o půlnoci to vytahovat a ve čtyři ráno to zas zavážet, to vše jen vyplašíte, je to můj názor a mohu se mýlit, Petrův zdar

 8. Proč se píše o neprodlené manipulaci s udicí a nějakém zasekávání ryby? Takovýhle praktiky zasekávání vídám u rybářů blbů, který div svým zaseknutím nevystřelí rybu z vody a ryba má pak tlamu rozsekanou jak kus hadru. Pokud se nerozjede naviják není důvod prut zvedat a pokud se rozjede tak prut zvednu rukou přibrzdím cívku přitáhnu brzdu a tahám rybu. A vůbec ať tedy definují kdy mám povinost neprodleně manipulovat s prutem, co to je záběr, po prvním pipnutí hlásiče, nebo po druhém nebo až při jízdě.Pokud usnu tvrdě na křesle vedle prutů a RS přijde potichu a promluví na mě hlasem tak taky nemusím reagovat a za to mě můžou taky sebrat papíry, jooo jiná by byla kdyby zatahali za vlasec to bych asi vytřelil jak raketa. Chtělo by to ty pravidla trochu upřesnit…

 9. Rybářská stráž? Někdy mi to připomíná staré časy, když nás cvičila pomocná stráž veřejné bezpečnosti. Taky tam byli různí lidé. Někteří to brali normálně, ale převážně si mnozí léčili nějaký komplex. Dnes k tomu chybí jen rádoby ochránci přírody, válející se na březích u sudů piva.
  Rybářské bivakování ? Fakt je, že někdy to je u rybníka horší než v kempu. Doba jde do předu a stará rybařina je ta tam. S tím už nikdo nic nenadělá a když to technika a vybavení dovolí tak se spí. Rybářům bych vinu nedával, vždyť v tom mají prachy a né malé. Když se to vyrábí a prodává, tak to taky slouží. K vrbovým prutům , režné niti, háčku ze špendlíku a pláštěnce se už asi nevrátíme. Bast

 10. V článku je nenápadná „úprava“ příslušné pasáže předpisu, která má zřejmě dále v textu usnadnit výklad ve prospěch obhajoby nepřístojnosti spánku během rybolovu. V předpisech není uvedeno, že rybář musí CHYTAT (nebo chovat se) tak, aby mohl s pruty bez prodlení manipulovat, ale je tam, že musí být u prutů PŘÍTOMEN tak, aby s nimi mohl bez prodlení manipulovat. A co znamená ta přítomnost? Jde pouze o fyzickou přítomnost nebo i o duševní?

 11. Všichni víme že ti co se věnují rybarine….. Tak máme bivaky a máme co nejblize to jde k prutům….. A upřímně správný rybář je vzhůru při prvni připnutí a je nastartovanej a tlak má 170🤣🤣 a ti co to tak nemaj… Nemaj u vody co dělat, 👍

  • Souhlas, řád dodrzujme. Vím, že některé věci jsou nesmyslné ale dnešní rybáři se snaží ochcat snad úplně všechno tak se na druhou stranu ani nedivím RS. Ruku na srdce, když chceš chrápat tak ty klacky prostě stáhni o nic nejde ne? Já s tím problém nemám.

 12. U nás na Labi se bivakuje i na hovnech po předchozích bivakářích, takže podle mě musí být tyto rybáři velmi stateční lidé

 13. Jo tak to je chaty primo u řeky, nahozene pruty a nikde nikdo, a nic sw neděje. Dělají se vseho grotesku nic vic.

 14. Petrův zdar…
  rybolov je sport,a u žádného sportu se nesoi..o:)…obcas se stane, obzvlášť v reprezentaci ČR,ze zaspí obránce,a podle toho to vypadá..o:).ale k věci,jde především o ochranu ryb, nikoliv pohodlí rybáře.pichnete si kdokoliv z vas háček za ret,az manželka usne,a dejte ji na stolek příposlech…a vim jiste,ze pokud nepribehne v časové tolerantním limitu, dostane jeste presdrzku,kde se fláká…a tak je to s každým zivym tvorem na světě.takze jecto o myšlení.jedine,co bych povolil,je lov nostop sumců vyloženě.na živou nástrahu minimální velikostí 20cm.bude to jasné a průkazné.
  co se tyka bezprostřední manipulace,je to věta zejména kvůli chatařům, kteří v pátek nahodí,a v neděli vytáhne.. mezitím poseka, natře, postaví,pogriluje, spí…a bzučák je pro ne příjemný bonus..a u Labe, Berounky,a Sázavy Velmi hojně rozšířen..
  pz pampaliny

 15. Všichni tu řeší RS já osobně s nimi nezažil žádný problém na žádném revíru i při noční kontrole kdy jsem spal. Přišli zatáhlo za vlasec slyšel jsem záběr a byl venku. Jednou jsem borce malém poslal.do vody jak jsem na boso v trenýrkách vyběhl a vrazil do nej. Pokud se večer naliju což občas na rybách zapaříme vytahuji pruty jak cítím, že už to není ono. Jinak řečeno jak mam upito a jdu spát nemám nahozeno vždy pruty stahnu, je moznost že můžu usnou tvrde toť vse. Když jdu na sumce nepiju chci být vzhůru a 100% funkční celou noc.
  I lidé v mém okoli maji jiný názor a dle toho se chovají je to jejich věc, ale tím to neschvaluji sám jim říkám ať se nedivi až přijdou o papíry.
  Myslím že je to koníček a chci si ho užít ozralej a spící z toho žádný zážitek mít nebudu a ublizim rybe a to není sportovní rybolov na který se mnoho lidí odkazuje.

 16. Je to prostě jednoduché a když to někdo nedokáže pochopit, nech sedí doma, anebo jde na soukromák, kde může chrápat celý víkend a nikdo mu nic neřekne. Když jdu na ryby i na více dnů, tak když se mi chce spát, vytáhnu prúty a jdu prostě spát. Nevidím v tom žádný problém. Nebo když tam jsem s kolegou se vystřídáme a je klid, nejdeme spát nikdy oba. Jenom všichni brečíte jak malé děcka. Když jdete na ryby máte se věnovat rybám, ne všemu kolem. Nejlepší jsou tí, co brečí za nonstop rybolov a pak stejně chrápou 8 hodín někde v zavřený v bivaku, takovím brát poloveknu okamžitě bez keců. Nazdar 😁

 17. Rád jezdím na ryby na dlouhé výpravy, ale když mám nahozeno tak prostě nespím. Chci chytat přes noc protože to ve dne nebere? Tak se vyspím ve dne a v noci jsem vzhůru a lovím. Stejný je to s chlastem u vody, nejde to s lovem dohromady. Buď chytám nebo piju. Nejde o to že bych si nedal pivo, ale když už je pití moc, mají jít klacky z vody ven. Když občas vidím jak jsou někteří rybáři totálně mimo, je mi těch ryb líto. Ožralej d.ment vytáhne kapra, snaží se o fotku a kapr mu 2x vypadne z rukou na zem. Fakt paráda 🙁 Je potřeba používat zdraví rozum a nedělat kr.viny. Pak se nebudete muset dívat jak po hladině plave mrtva ryba jen proto, že se někdo choval u vody jako dob.tek. A nebudete mít problém s RS… Petrův zdar.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -
Přidejte i vy své hodnocení