DomůRybářské radyRybářská vědaOKNO DO SVĚTA RYB: Pozorování hejna perlínů

OKNO DO SVĚTA RYB: Pozorování hejna perlínů

- Reklama -

Rybí svět. Pestrá scenérie, která mnohdy přináší nádhernou podívanou. Abychom viděli překrásná hejna ryb, nemusíme cestovat do dalekých exotických krajin. I u nás jsou k vidění nádherné ryby. A to jen malý kousek od břehu! Například v zatopených keřících můžeme vidět pestrobarevná hejna perlínů. Právě perlíni patří k nejkrásnějším rybám v našich vodách.

Jsme na místě. Na první pohled není tahle voda bohatá na život, vypadá nějak smutně. Jenže chyba lávky! Na břehu rostou vysoké traviny, které mnohdy končí až ve vodě. Dále od břehu jsou potom další druhy vodních rostlin. Tahle zatopená džungle je fantastickou scénou, která ale zůstává nepozorným pozorovatelům skryta.

Pokud se ale na tato místa zaměříme pozorněji, pak zjistíme, že i kousek od břehu většina našich vod překypuje životem. A není se čemu divit. Ryby se zde mají jako v ráji. Je zde hromada možností pro bezpečný úkryt i bohatě prostřený stůl. Proč tedy ryby pozorovat daleko od břehu, když jsou kousíček pod nohami?

Zarostlé břehy milují například perlíni. Nádherně zbarvené rybičky, které mají zlatavě zbarvené šupinky a jemně zelený hřbet. Co je ale na perlínech nejkrásnější? Určitě jejich ploutve! Rudě červené zbarvení musí přitáhnout pozornost snad každého milovníka přírody. A přitom je velice zajímavé to, že o perlínech toho široká veřejnost moc neví. Vlastně, mnoho lidí ani neví, že tyhle rybičky v našich vodách vlastně žijí. Jaká škoda…

 

Perlín ostrobřichý: Nenápadný krasavec

ryby-pod-vodouCo nám vlastně o těchto nádherných rybách říká odborná literatura? Mnoho lidí si perlína plete s ploticí. Ono, není jim to mít třeba za zlé. Perlíni, podobně jako již zmíněné plotice, patří do skupiny, jež se lidově říká „bílé ryby“. Až detailnější pohled na perlíny nám napomůže k tomu, abychom si je s ploticemi v budoucnu již nepletli.

perlin-ostrobrichyPerlíni mají oproti ploticím výrazně červenější ploutve. A právě díky tomuto zbarvení naši pradědové perlíny nazývali jako červenky nebo červenopeřice. Pojďme k dalším rozlišovacím znakům. Perlíni mají oproti ploticím vyšší tělo. Plotice jsou spíše užší, perlíni naopak nádherně vysocí. A ještě jedna věc. Perlíni nemají, tak jako plotice, oranžové oko. Toto je další nápověda pro to, abychom si tyto dva rybí druhy nepletli. A pro ještě lepší vysvětlení – perlína můžete vidět na vrchním obrázku, na spodním plotici.

perlin-pod-vodouKde vlastně můžeme na perlíny narazit? Těmto rybím druhům se velmi dobře daří na stojatých nebo mírně tekoucích vodách, které mají bahnité dno. Pokud jsou navíc tyto vody zarostlé vodními rostlinami, pak jsou perlíni v ráji. Typické lokality, kde na tyto ryby můžeme narazit, jsou slepá ramena, lesní tůňky, rybníky, příbřežní pásma vodních nádrží nebo mírně tekoucí řeky. S perlíny se může setkat snad každý. Stačí k zarostlému břehu hodit kousek pečiva a potichu pozorovat hladinu. Nebude to trvat dlouho a perlíni se jistě objeví.

Co ještě o perlínech víme? Perlíni žijí v početných hejnech. Někdy tato hejna dosahují i více jak 100 jedinců – jde ale zejména o hejna menších perlínů na vodách s minimem predátorů. Perlíni se živí především rostlinnou stravou. Mladí jedinci požírají plankton, odrostlejší ryby nepohrdnou vodními řasami.

Perlíni jsou nádherné ryby, které by si zasloužily více pozornosti. Asi budete souhlasit s tím, že právě perlíni díky jejich nádhernému zbarvení, patří k nejkrásnějším rybám, které u nás žijí. Perlíni jsou skutečně překrásní, a proto jsme rádi, že jste je možná právě teď trochu poznali…

Redakce InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -