DomůRybolovné technikyKaprařinaSTOPOVÁNÍ KAPRŮ: Kde hledat trofejní kapry?

STOPOVÁNÍ KAPRŮ: Kde hledat trofejní kapry?

- Reklama -

Hledání míst, kde se vyskytují velcí kapři, patří k nejdůležitějším částem rybářova života. A ono to dává smysl. Pokud rybář chytá na místě, které se kaprům „nelíbí“, pak je šance na úspěch vskutku mizivá. Proto není radno výběr místa pro lov kaprů podceňovat! Je zapotřebí najít takový „flek“, o kterém víme, že se na něm kapři rádi zdržují. A o takových místech si teď budeme povídat…

Je zapotřebí si říci, že výběr správného místa se nedá učebnicově naučit. Ne. Je zapotřebí sledovat aktuální podmínky u vody. O správnosti lovného místa rozhodují i takové detaily, jakými jsou směr větru nebo intenzita slunečního svitu. Ano, to všechno může hrát v rybářův prospěch či neprospěch. I když to na začátku vypadá jako nesplnitelný úkol, s postupem času každý rybář dostane „čich“ na výběr dobrého místa. Chce to jen sledovat vodu.

kapr

 

Jarní lov kaprů: Ideální jsou mělčiny

To, že mělčiny patří k nejlepším místům pro lov kaprů na jaře, je dobře známá věc. A je na tom velký kus pravdy. Na mělčinách se totiž nejrychleji ohřívá voda, je zde velký přísun čerstvé potravy a tyto mnohdy zarostlé úseky nabízí i úkryt. V úplně časném jaře se kolikrát vyplatí chytat kousek od břehu. Je zapotřebí jen dodržet jedinou podmínku – naprostý klid a ticho na břehu. Na jaře hledejme vrbkové háje, rákosová pole nebo pásy leknínů. Právě zde, k rašící vegetaci, se budou kapři ve velkém stahovat.

kapr

Rybářům se snažím velice často vysvětlovat to, že není zapotřebí prezentovat naši nástrahu nijak daleko od břehu. I na velkých vodách se kolikrát vyplatí chytat „pod nohama“. K tomuto přesvědčení mě dovedly minulé roky, kdy jsem intenzivně natáčel ryby pod vodou. Klidně jen 10 metrů od břehu a v metrové hloubce narazíte na obrovská hejna kaprů. A mezi zástupy násaďáků kolikrát jdou vidět i nádherné kusy. Opravdu, někdy vyzkoušejte chytat kapry v těchto místech – výsledek vás překvapí.

krajina

O úspěšném jarním místě rozhoduje jedna důležitá věc- sluneční paprsky. Pokud najdeme místo, na které celý den praží slunce, máme skoro vyhráno. Tato místa se nejrychleji prohřívají, takže je zde i největší množství čerstvé potravy. Navíc, ryby zde kromě sbírání něčeho k snědku hledají i místo k odpočinku. A k potvrzení této skutečnosti nepotřebujeme ani podvodní kameru. Ne. Kolikrát stačí vylézt na nejbližší strom s polarizačními brýlemi. A ten pohled, který přijde, je pak vše vypovídající.

kapr

Na jednu věc je dát si třeba pozor – na přítoky. Na jaře může koryty potoků a řek přitékat do revíru obrovské množství čerstvé vody. A pokud je tato voda studená, pak je po chytačce. Vždy, když o tomto tématu mluvím, tak si vzpomenu na mého kamaráda – ten na jaře chytal v blízkosti přítoku. A bylo to logické, neboť právě v těchto místech byla obrovská mělčina, která připomínala jídelní stůl. Ze začátku se mu na tomto místě dařilo – svítilo slunce, ryby se mu stáhly na krmné místo a aktivně sbíraly potravu. Jenže pak přišly dva deštivě dny. Voda v přítoku se zvedla a byl konec. Záběry skončily, jako když utne. Je opravdu důležité si dávat na podobná místa pozor a počítat s tím, že lov kaprů zde může dříve nebo později znenadání skončit…

 

Letní lov kaprů: Hledejte kyslík

V létě je tomu jinak. A to zejména v takovém létě, které připomíná chůzi po rozpáleném grilu. Dlouhá období plná horkých dní mohou z našich revírů udělat „nádoby s teplou vodou.“ A to má velký vliv i na chování ryb. Co v takovém období dělat? Je zapotřebí najít taková místa, ve kterých najdeme zvýšený obsah kyslíku. Naprosto ideálními „fleky“ jsou přítoky nebo jezy.

kapr

Ano, lov v blízkosti přítoků má v létě své opodstatnění. Tímto místem se do revíru dostává čerstvá voda, která má vyšší obsah kyslíku. A na to kapři dobře reagují. Proto pokud v létě „chytneme“ období bez záběrů, je dobré jako poslední možnost zkusit právě lov v blízkosti přítoků. Pamatujete si, jak jsme si výše pověděli o tom, že na jaře hrozí v blízkosti přítoků „riziko“? Tak v létě je tomu přesně naopak! Pokud se vám za horké noci poštěstí, a přistihne vás bouřka, pak je obrovská šance, že čerstvá voda valící se přítokem do revíru přiláká i hejna kaprů. A počet záběrů tak poroste!

krajina

Co se týče řek, tak v létě je velmi dobré zkusit ta místa, kde jsou jezy. Z přepadů totiž do vývařiště padá velké množství vody. Tady je taky spousta kyslíku! To, že jezy jsou v parných dnech pro lov kaprů ideální, nám potvrdilo předloňské léto, které bylo brutální. Na Labi jsme na kapry narazili pouze na těchto místech. Na druhou stranu: Předloňské léto bylo tak ničivé, že ryby se pod jezy shlukovaly ve velkém. A v těch nejkritičtějších dnech, kdy teplota vystřelovala nebezpečně vzhůru, jsme se rozhodli pod jezy nechytat. Už nám to prostě nepřišlo férové. Ty podmínky už byly jednoduše „přes čáru“ a bylo vhodné nechat ryby v klidu.

 

Lov kaprů ve studené vodě: Nejtěžší období pro výběr místa?  

Úspěšnost lovu kaprů na podzim i v zimě hodně závisí na výběru místa. Ale právě v tomto období je tato disciplína opravdu složitá. Na podzim a v zimě hrají velkou roli teplota vody, síla větru, proměnlivé podmínky a mnoho dalších faktorů. Proto není jednoduché říci, kde kapry v tomto období hledat. Ale! Přesto existují „univerzální fleky“, na kterých lze kapry očekávat prakticky kdykoliv.

kapr

Jedním z takových míst jsou hrany starých koryt nebo strmých jam. Právě zde se kapři rádi zdržují. Proč? Protože za těmito hranami se mohou skrývat před proudy, které může oživit například i silný vítr. V průběhu dne je dobré kapry lovit těsně za hranami. Ryby se na okraji těchto terénních nerovností velice rády drží. S příchodem noci je ale dobré nástrahy přemístit na úroveň zmíněných hran, tedy do menší hloubky. Ryby totiž v noci, kdy se mnohdy vítr zklidní, vyjíždějí z prohlubní a začínají sbírat potravu. Tahle taktika se často opravdu vyplatí.

krajina

Terénní nerovnosti jsou pro ryby (nejen) v tomto období opravdu lákavé. Kapři se s velkou oblibou drží u zatopených koryt, jam, pařezišť nebo padlých stromů. To všechno jsou místa, která znamenají pro rybáře nadějí.

kapr

Chladné období mají rybáři spojené především s lovem kaprů ve velkých hloubkách. Jenže ono to neplatí vždycky. Kapři se totiž mnohdy i za nízkých teplot drží na mělčinách. A to zejména v těch chvílích, kdy na hladinu dopadají – sice už podstatně slabší – sluneční paprsky. Skutečně, i když na břehu panují teploty okolo nuly, tak i na mělčině můžeme výrazně zabodovat.

 

Závěr: Nebojte se přemisťovat

Celý článek ve vás může vzbudit dojem, že je vlastně jedno, kde nahodím nástrahu. Není tomu tak. Ale připouštím, že těch možností pro výběr úspěšného místa je celá řada. Takže jaká je rada na závěr? Je důležité zkoušet! Je důležité hledat ideální místo. A je velmi důležité mít „odvahu“ na to opustit jedno lovné místo a zkusit jiné. To mnoho rybářů nedokáže, ale je to velká chyba. Nespoléhejte pouze na jednu variantu. Protože změna místa, byť jen o pár desítek metrů, může znamenat nezapomenutelný zážitek…

Autor: Viktor Krus

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -