DomůRybolovné technikyPoloženáJak na líny? Úspěšný lov nádherných ryb, do kterých se okamžitě zamilujete

Jak na líny? Úspěšný lov nádherných ryb, do kterých se okamžitě zamilujete

- Reklama -

Lín obecný. Úchvatně unikátní ryba, do které se zamiluje každý rybář, který pohlédne do jejího rubínového oka. Líni svým atypickým zbarvením zaujmou prostě každého milovníka ryb. Mechově zelené ryby, které nejčastěji obývají zarostlé rybníky, tůně a slepá ramena patří k největším pokladům naší rybí říše. Bohužel, líni jsou spíše zpestřením, jakousi raritou a překvapením. Těch míst, kde se těmto rybám skutečně daří, není totiž u nás nijak dramaticky mnoho. Přesto! Lze najít lokality, ve kterých žijí nádherní líni, kteří pohladí rybářovu duši…

Kde líny hledat? Líni nejčastěji obývají zapomenuté rybníky, tůně a slepá ramena, která nabízí hustě zarostlé úseky. Právě neprostupné háje podvodních rostlin jsou prvním indikátorem toho, že zrovna v takto zarostlé lokalitě budou žít líni. Však taky: Víte, proč mají líni tolik slizu na sobě? To právě proto, že se prodírají vodními rostlinami, u kterých se nachází chutná potrava. Kromě silné vrstvy slizu je pro líny i charakteristické zelené zbarvení, které je ochraňuje před predátory. Díky němu jsou tyto ryby ve vodní vegetaci skoro neviditelné…

Ty zatopené rostliny, o kterých jsme se zmínili, jsou pro líny důležité nejen kvůli životně důležitému úkrytu, ale také proto, že v blízkosti vodních rostlin se nachází chutná potrava. Na stoncích vodních rostlin tyto zeleně zbarvené ryby hledají nejrůznější plže a v nánosech bahna u kořenů rostlin ryjí líni ve dně, ve kterém hledají další bezobratlé živočichy, které tolik milují. Z toho plyne jedna zásadní věc: Líni nemají moc důvod opouštět tyto rostlinné pevnosti, takže není nijak snadné je dostat na volnou vodu. Proto je dobré je chytat právě u těchto překážek…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkové krmení od anglické firmy Bait-Tech (nejen) na líny za rozumné peníze!

S pomocí jaké metody líny chytat? Máme na výběr hned z několika stylů. Líny lze chytat třeba na položenou nebo feeder. Tyto metody jsou pro lov línů vhodné, a to i přesto, že se zátěží uděláme více rámusu. Pokud se ale poté budeme chovat na břehu potichu, šance na úlovek rozhodně není malá. Líny ale můžeme chytat třeba i na splávek kousek nade dnem. Stačí si naměřit hloubku a potom poblíž překážek „posílat“ naši montáž.

 

Kde a kdy líny chytat?

Jen si to představte: Stojíte na břehu oblíbeného rybníka a koukáte na zarostlý břeh naproti. Vidíte, jak se na druhé straně rozprostírá háj vodních rostlin, které zasahují i dále od břehu. Na konci zatopeného háje může být tak metrová hloubka. Všude okolo rostlin je měkké bahýnko, ze kterého pod náporem rybích tlamek, které v něm hledají potravu, stoupají bublinky k hladině. Tak takhle nějak vypadá ideální místo na líny!

Všude tam, kde jsou lekníny, stulíková pole, zatopené keře a trávy, a kde je bahnité dno, tak tam všude můžete narazit na lína. Nezapomínejte na to, že líni mají rádi především stojaté, klidné vody, kde není nijak silný proud. Ideálně jde prostě o zarostlé vody, na které kvůli hustě zarostlým břehům stejně nikdo nechodí.

A ještě něco: Rybář kolikrát narazí na silně zarostlou a zabahněnou vodu, která třeba i občas promrzne. Když se na takovou vodu kdekdo podívá, pak si pomyslí, že tady nemůže být žádná ryba. Nepodceňujte ale líny! Jsou to extrémně odolné ryby, které se dokážou vyrovnat i s velkým nedostatkem kyslíku. Proto i takto silně zarostlé a zanesené vody pořádně prozkoumejte. Můžete v nich najít zelený poklad…

A jaká je nejlepší doba pro lov línů? Co se týče měsíců, tak mezi nejúspěšnější patří duben, květen a červen. To ale neznamená, že tyhle ryby nemůžete chytat i v jiných měsících. Naší zkušeností je, že líni nejvíce berou po deštích a během dešťů, kdy se podkaluje voda a do lokalit míří čerstvá potrava. Navíc, ty největší líny pak máme nachytané během stmívání a rozednívání, tedy v těch chvílí, kdy voda častokrát krásně „žije“. Ale znova: Tohle je hodně subjektivní.

 

Jak přilákat líny k nástraze?

Krmení na líny je zásadní věcí, která může rozhodovat o (ne)úspěchu při lovu těchto ryb. Tohle je náš subjektivní pohled na věc, ale při lovu línů jsme si všimli, že jde o poměrně plachou rybu, kterou navíc snadno „vytlačí“ jiní potravní konkurenti. Co z toho vyplývá?

NEPŘEHLÉDNĚTE: Špičkové krmení od anglické firmy Bait-Tech (nejen) na líny za rozumné peníze!

Pro představu: Vybrali jsme si ideální lovné místo, na kterém víme, že se zdržují líni. Teď logicky uděláme krmení, které naházíme k potopeným travám, abychom podpořili žravost línů. Jenže! V momentě, kdy uděláme kouli z krmení, a tu mrskneme k potopeným rostlinám, tak líny prostě vyplašíme. Proto je lepší krmit tak, že budeme jen „cukrovat“ hladinu. Prostě z krmení neuděláme kouli, ale jen ho volně rozhodíme k zatopené vegetaci (jako kdybyste seli pšenici), takže vytvoříme jemný koberec o požadovaném rozměru. Tímto způsobem tak nevyplašíme líny, ale přitom si skvěle zakrmíme místo k lovu.

Další možností pak je to, že budeme používat PVA materiály pro zakrmení. S jejich pomocí dostaneme sice s větším hlukem krmení na místo, ale to bude v těsné blízkosti naší nástrahy. Pak už jen stačí chvíli počkat, až se líni zase připlavou podívat, co jsme jim to vlastně naservírovali. PVA materiály můžeme používat při lovu línů třeba na položenou nebo feeder.

Ještě jedna věc: Líni nejsou úplně dominantní ryby. To znamená, že pokud uděláme krmení, které bude lákat i kapry nebo větší cejny, tak se může stát, že tyhle ryby nám líny vytlačí mimo háček s nástrahou. Co s tím dělat? Používejme třeba méně nápadné krmné směsi, které mají spíše hnědé nebo zelené zbarvení, a které se v travinách ztratí. Nezapomínejme na to, že krmení nemá za cíl přilákat líny, kteří stejně v oněch travách už jsou. Cílem je líny donutit k tomu, aby začali přijímat potravu.

Asi nejlepší krmení na líny je anglická krmná směs Bait-Tech Super Method Mix Max Feeder. Toto krmení obsahuje celou řadu „masových“ surovin, které věrně napodobují nejrůznější bezobratlé živočichy, které líni normálně požírají. Takže tyto masové složky v blízkosti vodních rostlin vytvoří silnou pachovou stopu, která zláká líny z neprostupné vegetace blíže k nástraze. Navíc, toto krmení má zelenkavou barvu, takže se v blízkosti rostlin „ztratí“, tudíž okamžitě nepřiláká díky výraznému zbarvení kapry nebo cejny. Bomba!

 

Na co líny chytat?

Vsaďte na klasiku! Co se lovu línů týče, tak nejvíce jich nachytáte buďto na žížaly nebo červy, z rostlinných nástrah pak nejvíce boduje jednoznačně kukuřice. Z našeho pohledu je nejlepší prostě živočišná nástraha, kterou líni milují, a kterou hledají v nánosech bahna. Prostě, v momentě, kdy lín ucítí, že narazil na nutričně bohatou živou nástrahu, pak prostě neodolá! A přijde záběr… Živočišnou nástrahu nastražujte klasicky, naprosto jednoduše. Nekomplikujte to!

Máme pro vás tip: Pokud budete líny chytat na živou nástrahu, pak ji zkuste nadipovat tímto roztokem Liquid Worm s odérem patentek od anglické společnosti Bait-Tech. Co se stane? Červi nebo žížaly dostanou výrazně silnější pach, který ve spojení s pohybem líny rychleji upozorní, že jsou v jejich blízkosti. Takže záběr může přijít podstatně dříve. Toto zatraktivnění živé nástrahy je velmi vhodné právě při lovu s menším množství krmení, kdy nechceme vzbudit pozornost jiných ryb ve větší vzdálenosti, ale kdy máme spadeno na ryby poblíž překážek.

Samozřejmě, velmi účinnou nástrahou je i kukuřice. Prostě kukuřici vezměte a nastražte ji buďto přímo na háček, anebo mimo háček. Hodně také funguje kukuřici kombinovat s živými červy, anebo třeba s houskou – díky housce jde tato nástraha lépe vidět, je ale riziko, že si jí rychleji všimne třeba kapr.

 

Hodně štěstí!

Lov línů patří k nejkrásnějším rybářským okamžikům. Díky této rybařině se dostanete na vody, které patří k zapomenutým lokalitám, na kterých kolikrát nenarazíte ani na jiného rybáře. A pokud se vám nakonec povede dostat na břeh nějakou zelenou rybku, pak je radost několikanásobná. Lov línů je opravdu zážitek! Tak to vyzkoušejte…

Tým Bait-Tech

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

5 KOMENTÁŘE

    • Zdravím Tě Ondro. Máš naprostou pravdu o nástražce. To,že letos je lín brán jako ušlechtilá ryba je jen dobře. Potřebuje se trochu rozmnožit a ulevit si od tlaku rybářů. Na našem revíru-nebudu ho jmenovat-před jeho odbahněním byli chyceni líni 53, 48, 58 cm. Ti už měli téměř černou barvu-krásné kusy. Dost jim dali zabrat sumci-na 3 Ha vody 8 sumců od 125 do 170 cm je moc. V jednom vyvrhlém sumci byl dokonce nalezen lín o délce 64 cm.Když byla možnost 7 kg ryb za docházku-někteří z rybářů-pokud trefili hnízdo kde odpočívali-tak brali vše.Dnes jak výše píše Veronika už jsou vzácností.Dopřejme jim dorůst krásných rozměrů-aby jsme jen nevzpomínali jaké byly kdysi ryby. S pozdravem Petrův zdar bobika.

  1. Čtu poprvé že lín patří mezi ušlechtilé ryby, to tedy znamená že neplatí možnost vzít si 4 líny jak je v řádu a dále, že třebe 1 kapr a 1 lín a konec?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -