DomůRybolovné technikyPoloženáPodzimní chytání kaprů na krmítko: Jak mít hodně záběrů i ve studené...

Podzimní chytání kaprů na krmítko: Jak mít hodně záběrů i ve studené vodě? Zkuste tohle!

- Reklama -

Podzimní chytání kaprů na krmítko má jedinečnou atmosféru! Člověk často sedí poblíž žluto-červených stromů, které vypadají jako malované. Podzim je v tomhle fakt kouzelný! Tohle období kromě nádherných přírodních barev přináší ještě jedno velké plus. Kapři na podzim aktivně sbírají potravu, aby se dostatečně připravili na přicházející zimu. Proto v tomhle období rybáři mohou zažít dny, kdy kapři berou jako diví. Přesto! Je pořád nutné počítat s tím, že kapři ve studené vodě nesbírají velké množství potravy, proto je nutné je zaujmout. Okamžitě! Jak na to? Pojďme si říct několik věcí, které mohou ovlivnit počet záběrů…

Při lovu kaprů na podzim je nutné myslet na několik věcí. Zaprvé: Je důležité nástrahu „přizpůsobit“ aktuálním podmínkám. Co to znamená? Například to, že je nutné používat něco, co jde dobře vidět. Proč? Protože na podzim jsou podvodní terény na našich revírech zanesené odumřelou vegetací. Další věc jsme už nakousli – kapři sice sbírají potravu, ale ne v tak velkém množství. Jak to tedy udělat, abychom je udrželi na místě co nejdelší dobu? Na tohle se jde taky připravit!

 

Nástraha na podzimní krmítko…

Jen si to představte: Stojíte na břehu oblíbeného revíru, do kterého pod náporem podzimního větru naráží vlny. Tohle je super! Vlny totiž zatlačí kapry ke dnu, navíc rozvíří dno, takže ryby mají „větší chuť“ ke sběru potravy. Jenže! Problémem je, že rozbouřená voda zvedá nečistoty ze dna, takže pod vodní hladinou není tak dobře vidět. Navíc! Vítr, který foukající přímo „do tváře“ přináší i nejrůznější odumřelou vegetaci (třeba spadané listí) vaším směrem. I tohle komplikuje samotné rybaření…

V kalné vodě, anebo na zanesených dnech, je důležité používat výrazné nástrahy, které jdou vidět i v takto ztížených podmínkách…

A právě do takovýchto podmínek je nutné používat výrazné nástrahy. Ne! Neznamená to, že musíte nutně nastražit něco „svítivého“. Ale je dobré na háček napichovat něco, co má kontrastní zbarvení. Takže třeba žluté, červené nebo bílé nástrahy. Právě u těchto nástrah má rybář jistotu, že budou dobře vidět i na zaneseném dně, anebo v podkalené vodě.

Když už jsme u toho zaneseného dna: Je prostě dobré, pokud v takových podmínkách budete chytat na něco plovoucího. Právě plovoucí nástraha se dokáže nadzvednout nad tyto nánosy odumřelé vegetace, takže nástraha jde mnohem lépe vidět. Tenhle „detail“ pak může výrazně zvýšit počet záběrů od podzimních kaprů, protože ti okamžitě nástrahu uvidí i z velké vzdálenosti.

Ideální jsou například levné extra extrudy KAPRPRO, které i v malém průměru dokážou nadzvednout celý návazec, takže se krásně tyčí nad odumřelou vegetací. Tohle je perfektní hlavně v čisté vodě, kdy si takto plovoucí nástrahy kapr všimne i na velkou vzdálenost…

Geniální sousto vytvořené z levných obalovaných extrud! U takové nástrahy má rybář jistotu, že půjde vidět i na velkou vzdálenost, navíc bude i plavat…

Ještě k těm extrudám: Tahle nástraha je perfektní na podzimní kapry i proto, že se jedná o drobnou nástrahu. A právě drobné průměry jsou do studené vody mnohem lepší, protože dokážou přinutit k záběru i pasivnějšího kapra, který zrovna nemá největší „chuť k jídlu“. A pokud kapři zrovna ten den berou, pak není nic jednoduššího, než na háček napichovat více extrud. U větších soust máte jistotu, že si jich nebudou tolik všímat cejni, a že budou spíše nachystané pro kapry. Super!

 

Nepřehánět to s krmením!  

Ano, kapři sice na podzim sbírají pořád dost potravy, aby si vytvořili dostatečné zásoby na zimu. Přesto je ale dobré s krmením šetřit. Ne proto, abychom ušetřili, ale proto, abychom kapry nepřesytili. Pokud bychom totiž použili velké množství krmení, pak by se kapři nacpali a odplavali by někam pryč, aniž by „kousli“ do naší nástrahy. A to přece nechceme!

Ve studené vodě je nutné myslet na to, že silně páchnoucí/vonící krmení dokáže zlákat i pasivnější kapry…

Tak jak to dělat s krmením na podzim? Jednoduše! Připravte koncentrovanou krmnou směs, která bude vydávat silnou vůni. Právě u takového krmení máte jistotu, že bude vytvářet silnou pachovou stopu i v hodně studené vodě. Takže dokáže přilákat i pasivnější kapry z větší vzdálenosti. Ideální je například použít levné krmení za pár korun, které prolijete levným CSL s příchutí hnijící červ. Vše pořádně promíchejte a nechte odstát. Po chvíli dostanete velmi silné krmení do studené vody, které bude spolehlivě pracovat i za nízkých teplot. Pak už jenom stačí kouli krmení dát na krmítko a nahodit.

Velkým tématem je, jestli do takového krmení na podzimní kapry je dobré používat hrubší částice. Pokud kapři pořád ještě dostatečně berou, pak je moudré hrubší částice používat, protože ty například zastaví kapry na krmném místě, takže ryby se budou motat okolo vaší nástrahy delší dobu. S klesající teplotou vody ale postupně v krmení hrubé částice vynechávejte. A používejte „jen“ jemnou krmnou směs, kterou silně prolívejte levným CSL, které dá návnadě velmi silnou vůni.

VIDEO: Jak vyrobit extrémně páchnoucí krmení do studené vody? Tohle funguje!

Poslední věc ohledně hrubých částic: Je dobré používat takové složky, které kapr rychle stráví. Takže například velmi měkkou kukuřici, která by například při nahození spadla z háčku. U takto měkkých semen kukuřice máte jistotu, že kapr je velmi rychle vypudí. Další možností je například nadrcené boilies nebo mikropelety, ovšem tyhle suroviny spíše používají vyznavači klasické kaprařiny. Dobrou variantou jsou ale například i klasičtí červi, kteří se z krmné koule rozlezou a vytvoří zajímavý „koberec“.

 

A kde vlastně kapry hledat?

Při lovu kaprů na podzim je dobré chytat na místech, na kterých je tvrdý podklad. Typickým příkladem jsou například kamenité nebo jílovité terény, kde se velice dobře prezentují naše nástrahy. Kapři mají podobně tvrdé podklady velmi rádi a často se tady potulují. Samozřejmě, moc zajímavé jsou i nejrůznější hrany a jámy, u kterých se zachytává přirozená potrava. I tady kapři hledají něco zajímavého k snědku.

Tam, kde je přirozená potrava, tak bude i konzument…

Neodmyslitelnou klasikou – co se týče lovných míst – jsou i potopené pařezy nebo třeba padlé stromy. I tady kapři hledají cokoliv, čím by si mohli nacpat břicho. Od těchto rizikových překážek je ale rozumné chytat trošku dále, aby kapr při záběru nemohl do této překážky zajet.

Nezapomínejte na to, že pokud naleznete místo, kde se kapři zdržují kvůli přirozené potravě, anebo kudy proplouvají, tak tady nebudete potřebovat spoustu krmení, abyste ryby zastavili. Ne! Tam, kde ryby přirozeně jsou, tak tam není nutné je lákat. Na tohle myslete!

Redakce InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -