DomůRybolovné technikyPoloženáLov kapra 15 metrů od břehu: tipy a triky na úspěšný lov...

Lov kapra 15 metrů od břehu: tipy a triky na úspěšný lov kaprů u břehu

- Reklama -

V dnešní době by začínající rybář mohl nabýt dojmu, že kapry musí chytat jenom daleko od břehu. To ale není pravda! Krásné ryby lze chytat i „pod nohama“. Jen je zapotřebí myslet na několik faktorů.

Když si rybář dneska pročítá zprávy o úlovcích kaprů, často se v nich zmiňuje, jak daleko montáž ležela. A není výjimkou, že rybáři vyváží montáž i stovky metrů daleko. Pak to u vody vypadá tak, že se každý rybář snaží nahodit co nejdále. Je to ale nutné? Na mnoha revírech jsou totiž ideální podmínky pro lov ryb kousek od břehu

 

Ideální místo pro lov kapra kousek od břehu

Pokud budeme chtít zkusit lov kapra kousek od břehu, je samozřejmě důležitý výběr správného lovného místa. Jak takové ideální místo pro lov „pod nohama“ vypadá? Je zapotřebí najít takové místo, na kterém ryby samy od sebe hledají úkryt nebo potravu.

Přesně takto vypadá ideální břeh pro lov kapra pod nohama

To v překladu znamená, že je ideální lovit poblíž zatopené vodní vegetace, pod převislými stromy, v blízkosti zarostlých břehu nebo třeba přímo u padlého stromu. Právě tady ze všech zmíněných objektů padá chutná potrava přímo do vody, takže ryby jsou naučené v těchto místech šmejdit. A proto by rybář právě tady měl prezentovat svou nástrahu.

Ideální potom je, pokud je dno v takových místech členité. V praxi to vypadá tak, že poblíž zatopené vodní vegetace nebo padlého stromu je „schod“, na kterém se mění hloubka. Zase: právě tady se zachytává napadaná potrava, takže ryby zde šmejdí po něčem chutném.

Pokud narazíte na takovou překážku ve vodě, můžete si být jistí, že v její blízkosti budou ryby…

Pokud je na revíru jenom rovná mělčina, tak to úplně nevadí. Jen je zapotřebí trefit ten správný čas. Ideální podmínky pro takový lov jsou při východu slunce, anebo pak při stmívání nebo za úplné tmy. Ryby se v tomto čase často pohybují „na dosah“ ruky. A někteří rybáři úspěšně chytají za tmy ryby i v hloubce „po kolena“. Při takovém lovu je ale zapotřebí dodržet jednu důležitou podmínku…

 

Ticho rozhoduje o úspěchu

Při lovu kousek od břehu je naprosto klíčové ticho. Pokud rybář není schopen být při lovu potichu, pak se může s úspěchem rozloučit. Abych to vysvětlil: při tvorbě rybářského materiálu mívám velké štěstí, protože bývám u vody sám. A právě při takových vycházkách se mi stává, že vídám ryby rejdit tak blízko u břehu, kde by to rybář vůbec nečekal.

Pokud se člověk rozhodne chytat u rákosí u břehu, je zapotřebí absolutní klid!

A pak střih! Když jsem na stejné vodě například o víkendu, kdy bývá u vody hromada lidí, tak se s podobným chováním ryb nesetkám. To je dáno právě tím, jak pořád někdo chodí na břehu, jak pořád někdo s něčím tříská, jak pořád někdo rozsvěcuje čelovku.

To je velká škoda! Protože i při takovém stylu rybaření, kdy máme nástrahu sotva pár metrů daleko, můžeme chytit krásnou rybu. Osobně se mi to letos poštěstilo! A navíc mi to potvrdil i můj rybářský známý, který dokázal ulovit krásného kapra okolo 20 kilo „pod břehem“. Tuto rybu chytil večer, když jen potichu seděl na břehu…

Ha! Našel nastraženou nástrahu kousek od břehu…

Takže rozhodně ticho při rybaření nepodceňujte! Jedná se opravdu o velmi důležitou podmínku pro úspěšný lov ryb v blízkosti břehu. Navíc, tento styl rybaření je krásný i z toho pohledu, že rybář se může setkat s dalšími zvířaty, které sedícího rybáře „ignorují“. Tohle rybaření má prostě své kouzlo!

 

V jednoduchosti je síla!

Osobně při lovu v blízkosti břehu nepoužívám nikterak složitou montáž. Proč taky? Montáž neletí nijak daleko, takže není zapotřebí používat třeba takové materiály, které se při letu nemotají (např. fluorocarbon). Pravdou ale je, že převlek pod olovo proti zamotání pro jistotu používám…

Osobně mám rád nenápadnost. Takže při chytání ryb „pod nohama“ používám placaté olovo, které se používá při lovu na řekách. Právě u takové zátěže mám jistotu, že se přilepí ke dnu, kde nebude budit pozornost. Návazec pak volím z měkké šňůrky. Nic složitého!

Ale! Je důležité si uvědomit, že při tomto rybaření lovíme v blízkosti překážek. Proto je extra důležité, abychom měli na cívce navijáků pevný vlasec. Právě ten je zásadní k tomu, abychom zaseknutého kapra dostali od překážky co nejrychleji pryč. Jen tak zabráníme tomu, aby ryba do potopené překážky zajela.

Z toho plyne ještě jedna věc: není úplně ideální chytat v těsné blízkosti překážek. Při takovém těsném lovu jednoduše hrozí, že ryba do vázky zajede. Proto je lepší z návnady vytvořit „cestičku“ od překážky na volnější vodu, aby ryby z tohoto místa vyjela. Tím zvyšujeme šanci na úspěšné zdolání ryby. Zkuste to!

 

Na co chytat v blízkosti břehu?

Na tuhle otázku si můžeme odpovědět až ve chvíli, kdy si uvědomíme, jak velké ryby chceme chytat. Jestli jste rybářem jako já, který se nechce u vody nudit, pak použijte nějakou atraktivní nástrahu. Typicky se jedná třeba o kukuřici, nástrahu z pečiva, anebo nugetu z masových surovin. V takovém případě se můžete těšit na hromadu záběrů…

Ideální krmení pro případ, kdy chceme hodně záběrů

Pokud si rybář chce hlavně zachytat, pak je důležité ke zmíněným nástrahám zvolit i atraktivní krmení. To se obvykle skládá z jemné krmné směsi s výrazným aroma. Aby tato návnada ještě efektivněji lákala ryby k nástraze, je dobré do směsi přidat třeba kukuřici, živé červy, kukly červů nebo třeba zmíněné masové nugety.

Jestli pak má rybář spadeno cíleně na velké kapry, pak je ideální použít tvrdé boilies nebo tygří ořech. Právě takové nástrahy jsou selektivnější, takže rybáře nebudou tak často „otravovat“ menší ryby. Podobné je i krmení, které by se mělo skládat z tvrdého boilies nebo tygřího ořechu – stačí pár hrstí k padlému stromu. A pak čekat na příjezd velkého kapra…

Lov ryb v blízkosti břehu je neuvěřitelně vzrušující rybařinou, do které se určitě zamilujete. Když se vám podaří najít ideální místo, pak můžete nachytat hromadu ryb. A věřte mi, souboje s rybami, které se krmí pod břehem, jsou neuvěřitelným zážitkem! Přeji vám, abyste rybářských soubojů zažili do konce sezóny co nejvíce…

Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Já chytám u břehu. Konkrétně podél rákosu,a cíleně Amur a kapr.. ale 15 metrů od břehu… Asi záleží na velikostí rybníka. Ale pod břehem to rozhodně není…

  2. Čágo rybáři, poslední dva roky preferuji chytání kousek od břehu, je těžší udělat velkou rybu, ale za to návnada je podávána cíleně a přesně.
    Sice souboj není nikterak dlouhý, ale i tak si člověk užije spoustu zábavy a adrenalinu.
    Petrův zdar 🖐️🐟

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -