DomůRybolovné technikyPřívlačVIDEO: Je rotační třpytka nejlepší nástraha na přívlač? Na tohle vždycky chytíte...

VIDEO: Je rotační třpytka nejlepší nástraha na přívlač? Na tohle vždycky chytíte dravce

- Reklama -

Lov na přívlač je někdy v začátcích docela těžkou disciplínou. Proč? Je prostě zapotřebí kolikrát dostat do ruky to, jak s nástrahou správně pracovat. A to chce trpělivost! Přesto, naštěstí ve světě umělých nástrah najdeme něco, co dokáže velmi rychle úspěšně používat i úplný začátečník. O co jde? No přece o rotační třpytku! Ono fakt prostě stačí jenom vybrat vhodný model rotační třpytky, nahodit ji do vody, a pak už jenom stahovat ke břehu. Takže pokud s lovem na umělé nástrahy teprve začínáte, pak rozhodně mějte tuhle rotující nástrahu u sebe. Na ni si prostě skvěle zachytáte…

Stojím na břehu oblíbeného revíru, na kterém se rozprostírá vrbkový háj. Zeleňoučké keře stojí mlčky zatopené ve vodě a okolo nich se tvoří drobná kolečka. Rybičky! Právě tohle je první indikátor toho, že dravci nebudou daleko. Přece tam, kde je potrava, je i konzument. Mrsk! Rotačka letí vzduchem a dopadne kousek od keře. Začnu navíjet…

Špička jemnějšího přívlačového prutu pod náporem rotačky jemně vibruje. Tahle třpytka maká jako šroub, takže ve vodním prostředí vytváří krásné vibrace. Tohle musí něco vydráždit. Bum! Sotva to dořeknu, prut se ohne jako namožená záda. Nádherná rána! Je třeba okamžitě povolit brzdu navijáku, protože na háček se pověsila slušnější ryba. Tuhle nesmím ztratit!

VIDEO: Nechce se ti číst? Podívej se na video, ve kterém si řekneme o lovu na třpytky

Bzzz! Brzda ječí jako malé dítě před regálem s cukrovinkami. Tohle už bude něco slušnějšího. Pomalounku utahuji brzdu a snažím se rybu dostat blíže ke břehu. Daří se to! Kousek ode mě se zjevují první kruhy na hladině. Čvách! Voda se krásně rozstříkne. Tohle je štika! Ve vodě jsem viděl její podlouhlé tělo. Druhý pokus! Rybu dostávám na hladinu a podebírám. Mám ji!    

NEPŘEHLÉDNĚTE: Levné rotační třpytky Mepps za super nízké ceny! Kvalita za pár korun

Chytání na rotační třpytku může ze začátku vypadat jako nuda, ovšem opak je pravdou. Tahle rybařina nabízí skvělou zábavu zejména proto, že na rotačku můžete chytit cokoliv. Fakt cokoliv! Můžete chytat krásné okouny, štiky nebo boleny. Už se mi na ni podařilo chytit i několik candátů. A navíc, je to fakt jednoduchá rybařina, kterou si zamilujete. Protože rotačky fungují…

 

3 věci, na které si dávat pozor

Ale zase bacha! Nechci, aby tento článek vyzněl, že ten, kdo do karabinky zapne rotačku, ihned chytí rybu. Ano, rotační třpytka je skvělá v tom, že je to univerzální, a na chytání velmi jednoduchá, nástraha. Ovšem pokud budeme chytat například tam, kde není žádný dravec, tak nám potom ani nepomůže rotační třpytka z ryzího zlata. To je zapotřebí si uvědomit! Na jaké 3 faktory je tedy dobré myslet?

Kde není potrava, není dravec: Absolutně základní pravidlo, které je nejvíce důležité. Pokud na lovném místě se nezdržují drobné rybičky, pak je šance na úspěch dost diskutabilní. Ano, hledání drobných rybiček není někdy jednoduché, protože to může komplikovat například vítr, který je tlačí do překážek, anebo ke dnu. Proto je nejlepší být u vody při východu nebo západu slunce. Proč?

Slušnější štika chycená na stříbrnou třpytku při západu slunce…

Právě v tuhle chvíli se rybář velmi často může setkat s tím, že hladina je jako zrcadlo, na které se jen zjevují kolečka od drobných rybiček. Tahle vařící „polívka“ je pak absolutně nejlepším momentem, kdy se rybičky prostě drží blízko břehu, a za nimi míří dravci. A ti jsou teď najednou dostupní, i když budeme mít navázanou třpytku, se kterou nehodíme daleko. Tudíž pokud máte možnost rybařit v tyhle hodiny, tak právě tyhle chvíle jsou nejlepší pro chytání na rotačku…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Levné rotační třpytky Mepps za super nízké ceny! Kvalita za pár korun

Najdi místo: Ano! Bez atraktivního lovného místa se může stát, že ani na třpytku nic nechytíme. Jaké fleky tedy hledat? Je zapotřebí si uvědomit, že s rotačkou nehodím úplně nejdál, proto s ní budeme chytat v blízkosti břehu. Co z toho vyplývá? Z toho pramení to, že musíme hledat zajímavé překážky nedaleko břehu, u kterých je vysoká pravděpodobnost výskytu nějakého dravce. Jde například o zatopené keře, padlé stromy, zatopené rákosí, stulíky, lekníny, vodní stavby, sypané břehy a tak dále.

Padlý strom! Dokonalé místo pro chytání na třpytku. Jenže! Tady bude chytat každý, proto proházejte i blízké okolí…

Jenže zase! Zmíněná místa jsou na první pohled jasně patrná, což znamená, že k nim nahodí každý rybář, který půjde kolem. A to je problém, protože u takové překážky nic nebude, anebo jen něco malého. Co s tím? Vždy myslete na to, že je dobré třpytku nahazovat i na volnou vodu. Ano! Třeba jen 20 nebo 25 metrů před vámi může být nějaký pařez, zatopená kláda nebo třeba balvan. A u těchto překážek dravci velmi rádi stojí. Na tohle myslete!

Vyber správnou barvu: Volba správného zbarvení do daných podmínek může velmi výrazně ovlivnit následných úspěch nebo neúspěch při lovu na přívlač. Jak tedy vybrat správnou barvu? Důležité je dobře reagovat na aktuální podmínky u vody. Pokud je voda špinavá – zakalená, zařasená, plná drobných nečistot – pak je dobré používat kontrastní nebo reflexní zbarvení. Typickým příkladem je například bílá barva, která jde v těchto podmínkách velmi dobře vidět.

Kontrastní zbarvení rotační třpytky, které je velmi vhodné do špinavé vody! 

Do čistější vody, a zejména pak při východu nebo západu slunce, je velmi dobré používat lesknoucí se třpytky, tedy stříbrnou nebo zlatou. U těchto typů třpytek máte jistotu, že sluneční paprsky budou dělat to, že se budou lesknout od rotujících se plíšků třpytek. Takže taková třpytka naprosto dokonale imituje drobnou rybičku. A pokud jsou nedaleko okouni, pak je dobré tyto třpytky používat i s červenými prvky, které tito pruhovaní „banditi“ naprosto zbožňují…

 

Nekomplikuj to! Prostě chytej!

Lov na rotační třpytku je perfektní proto, že není zapotřebí nic zvláštního vymýšlet. Fakt prostě stačí třpytku nahodit a začít přitahovat ke břehu. Žádné pauzy! Žádné potahování špičkou prutu! Prostě nic! Stačí jen tahat – důležité je, aby se rotační třpytka pořád točila. Protože právě v tom je největší síla této nástrahy, protože rotační lístek ve vodním prostředí vytváří silné vibrace. Takže to při vedení třpytky prostě nekomplikujte…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Levné rotační třpytky Mepps za super nízké ceny! Kvalita za pár korun

Rotačka se musí pořád točit! Pokud bude pořád rotovat, bude líbit třeba okounům! 

A poslední věc na závěr: Jelikož třpytka rotuje, tak je zapotřebí ji připnout do karabinky. Jen tak zabráníme tomu, aby nám nástraha zkroutila vlasec nebo šňůru. To by se stalo v případě, že bychom třpytku navázali přímo na navazovací materiál. A ještě jedna věc: Jelikož třpytky mají rády i štiky, tak je důležité používat takové materiály, které nepřekousne. Myslete na to, že trojhák z utržené nástrahy by mohl dravce zabít…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -