Lov sumců na rousnice

- Reklama -

Lov sumců je mnohdy spojován s robustním vybavením a velkými nástražními rybami. Ovšem tyto vousaté ryby lze lovit i jiným způsobem. Na sumce můžeme vyrazit s poměrně lehkým rybářským nádobíčkem na položenou. A jako nástrahu použijeme léty osvědčenou rousnici.

Narovinu. S pomocí této metody budeme lovit spíše malé sumce, kterým se velice úspěšně daří v tuzemských revírech. A proto je tato metoda lovu velice vhodná pro začínající zájemce o lov našeho největšího dravce. S rousnicí u dna se totiž naučíme nejnutnějším základům lovu vousatých predátorů. Také se naučíme hledat tyto ryby na rozsáhlých revírech, a snadněji pochopíme, jak se vlastně pod vodou chovají. Díky velkému zastoupení menších sumců v rybí obsádce je velká naděje na bohatý úlovek!

Na této metodě je krásné především to, že sedíme s pruty na břehu za tmy, kdy je u vody klid a na vodní hladině se třpytí měsíční svit. Nádhera! A najednou to hrobové ticho rozrazí šplouchání zdolané ryby u břehu. Navíc, menších sumců můžete za jeden večer ulovit opravdu hned několik.

 

Vybavení

sumecPro lov menších sumců nám bohaté postačí třímetrový prut, který ale musí být zhotovený z kvalitních materiálů. I malý sumec totiž dokáže na rybářské vybavení vyvinout enormní tlak. A nekvalitní prut by se nám při zdolávání mohl jednoduše přelomit v rukou. Je vlastně jedno, zdali použijeme dělenou nebo teleskopickou udici, záleží na vkusu rybáře. Gramáž uzpůsobujeme zvolené zátěži. Pro daleké náhozy používáme těžší olova, s kterými dopravíme montáž dále od břehu. Nejčastěji saháme po zátěžích od 60 do 90 gramů. Při lovu na klidných mělčinách v blízkosti břehu můžeme použít olova o hmotnosti pod 60 gramy.

Je důležité, abychom měli udici na položenou osedlanou kvalitním navijákem. Jeho velikost nemusí být nijak přemrštěná. Při tomto lovu totiž nevyvážíme do závratných dálek, a proto nepotřebujeme nijak přespříliš prostornou cívku. Osobně používám navijáky v rozmezí velikostí 3000 až 5000. Toto označení ale berte s rezervou. Každý výrobce navijakoznačuje velikost svých navijáků jinak. Důležité ale je, aby se na cívku vlezlo přes 100 metrů vlasce pro případ, že by nám nástrahu sebrala větší ryba. Díky tomu budeme mít na cívce dostatek navazovacího materiálu pro úspěšné zdolání ryby. U navijáků patří ke klíčovým součástem brzda. A ta musí být i při lovu menších sumců špičková. Je důležité, aby naprosto bezproblémově fungovala a okamžitě reagovala při jejím ovládání rybářem. Jen takto úspěšně zdoláme sumce na břeh. K výhodám při zdolávání divokého sumce patří i bojová brzda, která bleskurychle reaguje na ovládání rybáře povolením nebo utažením cívky.

 

Montáž

montazK lovu menších sumců nám postačí vlasec o průměru 0,30 až 0,40 mm. Takto hrubé vlákno poměrně spolehlivě obstojí i při zdolávání menšího vousatého divocha. Jen po každém zdolání sumce zkontrolujte, zdali nedošlo k poškození vlasce po kontaktu se sumčími „kartáči“. Sumec může při zdolávání vlákno poškodit, čímž dojde k jeho oslabení, a to mnohdy vede k přetržení vlasce při budoucích soubojích s rybami.

olovoMontáž na lov menších sumců v tuzemských vodách není nijak složitá. K jejímu zhotovení budeme potřebovat pouze navazovací materiál, zátěž, zarážku a háček. Postup vázání je velice jednoduchý. Na navazovací materiál navlékneme zátěž, pod kterou umístíme PVC hadičku. Ta slouží jako jakási ochrana uzlíku před nárazy olova. Pod olovo a zarážku pak navážeme návazec s háčkem. Délka návazce se obvykle pohybuje od 10 do 15 centimetrů. Velikost háčku volíme podle velikosti lovených sumců.

 

Lovné místo

krajinaIdeální lovné místo na sumce nejrychleji najdeme s pomocí echolotu. Důležité je, aby v blízkosti naší nástrahy byly překážky, u kterých se sumci zdržují. Nejčastěji hledám takové rybářské „fleky“, na kterých leží padlé stromy či potopené pařezy nebo kameny. Lákavými loveckými lokalitami jsou i ta místa, kde dochází k propadu mělčiny do hlubiny.

Pokud nemáme loď a echolot, tak nevadí. Stačí se jenom projít okolo vody a pokusit se najít vhodné místo k lovu dle naší intuice. Jestli na břehu nalezneme pařezy, je dost možné, že pár se jich bude skrývat i pod vodní hladinou. Přinejmenším v těchto oblastech nalezneme padlé větve pod vodou. A i tady mohou sumci shánět potravu! Rozhodně nepřehlížejme překážky, které vyčnívají z vody. Kus torza padlého stromu či vršek skály nad vodní hladinou jsou nadějnými stopami při pátrání po sumcích.

 

Nástraha

rousniceJak jsem se již zmínil v úvodu, tak na položenou patří k nejosvědčenějším nástrahám rousnice. Tyto robustní žížaly mají sumci velice v oblibě, a proto patří k tak nadějným nástrahám. Rousnici napichujeme na háček tak, aby měla co nejmenší konce. Tím předejdeme strhnutí nástrahy v případě, že ji najde menší ryba. Vlastně, není vůbec žádnou náhodou, že při tomto způsobu lovu narazíme i na jiné druhy ryb, například kapry či úhoře.

cihatkoNástrahu můžeme prezentovat v blízkosti překážek, ale se západem slunce není na škodu zkusit nahodit na rozlehlou mělčinu. Zde totiž sumci za soumraku vyjíždějí lovit svou kořist. A pokud zde najdou naší nástrahu, tak máme vyhráno!

Pro správné rozpoznání záběru používám nejčastěji klasické swingery a hlásiče. Ovšem lze použít i nejrůznější druhy číhátek. Záběr od sumce patří k velice razantním. Nezřídka se stane, že detektor záběru po slupnutí rousnice sumcem bouchne i o prut.

 

Vousatý večer

sumecJe červnový víkend. Sedím s otcem na břehu naší oblíbené vody a tajně doufám, že se dneska s nějakým sumcem střetneme. První nástrahu mám nahozenou asi v sedmimetrové hloubce u padlého stromu. Sotva přichystám druhou udici, už slyším hlásič. Záběr! Zaseknu! V prutu okamžitě ucítím pumpování. Je tam! Sumec! Za chvíli se na břehu převaluje vousatý dorostenec.

Obra pruty tentokrát nahazuji do mělké zátočiny. Blíží se večer a rybky se začínají stahovat ke břehu. Sumci poputují určitě za nimi. Musím tam mít své nástrahy a zkusit štěstí. Měl jsem pravdu. Zažívám nádherný lov. Uběhlo sotva půl hodiny a já mám na kontě už 5 menších sumců. Nakonec jsem za celou noc nachytal 17 sumců. Pravda, jejich délka ani váha neatakovala žádný rekord, ale o to mi nešlo. Chtěl jsem si prostě jenom zachytat. A taky že jsem si zachytal.

Autor: David Linka

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -