DomůRybolovné technikySumcařinaVOUSATÍ GIGANTI: Kde v Česku žijí sumci nad 100 kilogramů?

VOUSATÍ GIGANTI: Kde v Česku žijí sumci nad 100 kilogramů?

- Reklama -

Čeští rybáři čím dál častěji propadají lovu sumců. A není se čemu divit. Ta vidina souboje s obrovskou rybou je prostě lákavá. Jen málo ryb dokáže při zdolávání vyvinout takovou sílu, jako právě sumec. A pokud mluvíme o skutečném gigantovi, který přesahuje 2 metry délky, pak takové rybě se u nás nemůže rovnat žádný jiný druh. Ale! I když čeští sumcaři v čím dál větších zástupech míří k tuzemským revírům, tak přesto nemají za sebou nějaký „pořádný výsledek“. Stávající český rekord sumce má totiž už 27 let. Ta otázka je tedy na místě: Jsou u nás rekordní sumci?

Rok 1990. Právě tento rok se zapsal do historie české sumcařiny. Proč? V roce 1990 šťastný rybář ulovil zatím nejtěžšího sumce, který kdy byl u nás uloven. Měřil neuvěřitelných 255 čísel a vážil 93 kilogramů! Tohle musela být obrovská obluda! A navíc, raritou tohoto úlovku je to, že sumec nebyl uloven na nástražní rybu, ale na umělou nástrahu – přesněji řečeno – na plandavku. Od tohoto gigantického úlovku uběhla dlouhá doba. Ale ani to nestačilo, aby někdo tento rekord u nás překonal. Co za tím stojí?

 

Proč se v Česku (zatím) nechytil obrovský sumec?  

Ta otázka je prostě na místě. Zatím rekordní sumec byl uloven v roce 1990. A to je už pořádně dlouhá doba. Pochybnosti o tom, jestli u nás jsou skuteční vousatí giganti, přiživuje i ten fakt, že rybáři v současnosti mají mnohem modernější vybavení. Takže vypátraní a ulovení vousatého giganta by nemělo být nemožné. Jen si to vezměte: Rybáři mají k dispozici moderní lodě, přesné sonary, a když se jim podaří „zapnout“ velkou rybu, šance na zdolání je díky modernímu vybavení opravdu vysoká. Takže po „technické“ stránce je vše OK. Jsou ale u nás vůbec velké ryby (myšleno sumci)?

Pro srovnání: Pokud se podíváme do zahraničí, tak ty největší ryby jsou loveny na opravdu těžkých vodách. Poslední zprávy o gigantických rybách pochází například z Pádu nebo z velkých řek ve Francii. A srovnávat například Labe s Pádem by bylo troufalé – a to jak velikostí, tak i například klimatickými podmínkami. Když už jsme u těch klimatických podmínek, tak právě ty stojí za rychlým růstem sumců například ve Španělsku. A právě v zemi na Pyrenejském ostrově se může v dalších letech ulovit skutečný gigant.

Když se podíváme na rybářské legendy o obrovských sumcích, kteří přesahují 3 metry délky a 200 kilogramů váhy, tak zjistíme, že i tyto „zprávy“ pochází z teplých oblastí – ze severu Řecka, z delty Volhy, z Balkánu. A navíc: Zprávy o vousatých gigantech pochází z lokalit, které svou velikostí vyrazí dech. Takže české vody nemůžou nabídnout ani velikost a ani ty nejlepší klimatické podmínky. Může to tedy znamenat, že u nás žádné „obludy“ nejsou?

Jenže! Pokud se podíváte do materiálů, které se zabývají biologií sumce, pak zjistíte, že české řeky jsou domácími lokalitami sumce velkého. A to by mohla být ona výhoda! Sumci u nás sice nemají nejlepší klimatické podmínky, a nemohou využívat rozlehlé vodní plochy – přesto, tyhle ryby jsou v tuzemských vodách od nepaměti, a proto nemůžeme vyloučit, že se v nich nevyskytuje skutečný gigant.

Co může být dalším důvodem toho, že se u nás ještě nechytil ten skutečně největší sumec? Odpovědí mohou být i „nepřívětivá“ pravidla. Rybářský řád lovcům sumců zrovna nepřeje. Rybáři nemůžou vousaté predátory lovit přes noc, tedy v období, kdy sumci loví. A možná právě i toto stojí za tím, že lovci sumců se nemůžou těm největším rybám „dostat na kobylku“. Zároveň je také důležité říci, že obrovští sumci jsou opravdu mazaní a zkušení. Při jejich lovu je zapotřebí absolutní klid. Jenže! V letních měsících, kdy jsou sumci potravně nejaktivnější, bývá na našich vodách živo. A právě tento rybářský tlak, který stojí i za hlukem na břehu, odrazuje ty největší ryby od záběru.

 

TOP lokality pro lov kapitálních sumců: Tady jsou ti největší!

V České republice se nachází celá řada lokalit, které vzbuzují velký zájem sumcařů. A to nejen těch českých, ale i těch ze zahraničí. Tuzemské revíry jsou totiž opravdu nadějné. Však taky, poslední 3 sezóny se na našich mimopstruhových revírech loví skoro 10 tisíc sumců. A jsou mezi nimi i opravdu trofejní kusy, které přesahují délku 2 metrů! O několika takových rybách jsme i psali. Jaké jsou ale ty skutečně nejvíce TOP revíry pro lov velkých sumců u nás?

Orlická přehrada: Tenhle revír je asi první vodou, kterou si rybář vybaví při myšlence na velké sumce u nás. Přehrada Orlík patří už od nepaměti k těm nejlepším revírům pro lov sumců v České republice. Tahle obrovská přehrada, která zabírá 2300 hektarů, nabízí to, co jen málo revírů u nás. Tedy obrovskou plochu, jedinečný reliéf dna (max. hloubka 74 metrů), spoustu překážek, bohatou potravu. Ano, právě Orlík je vodou, kde se může vyskytovat největší sumec v naší zemi.

Není proto divu, že se na Orlík sjíždí „celá republika“. A nechybí ani rybáři ze zahraničí. Ale právě tohle budí pochyby! Na Orlickou přehradu každoročně míří spousta milovníků sumců. Jenže! Ani tyhle zástupy rybářů, mezi kterými jistě budou zkušení sumcaři, pořád nedokázali ulovit toho pravého giganta, který by byl novým rekordem. Ale i tak: Podle čísel ČRS se na Orlíku v posledních letech chytá více jak 1000 sumců za rok! To je desetina ryb z celkového úlovku na revírech ČRS!

Orlík nabízí jedinečné prostředí, které přeje růstu kapitálním rybám. Na obrovské ploše se ztratí i poměrně hustý rybářský tlak. Takže rybáři „nemají šanci“ se dostat všude. Navíc, přehrada spolkla 14 mlýnů, pily nebo 650 hospodářských staveb. K tomu připočtěme to, že přehrada stojí na místě hlubokého údolí. Množství překážek a obrovská hloubka tak rybám může nabídnout „únik“ před rybáři a klid pro spokojený růst. Pokud tedy někdy bude stanoven nový rekord sumce v Česku, je dost pravděpodobné, že ta ryba bude pocházet z Orlíku.

Chcete vidět gigantického sumce? Klikněte ZDE

Řeky Labe a Vltava: Tyto dvě řeky patří k TOP revírům pro lovu sumců v České republice. Problémem ale může být, že ani jedna z řek se nemůže vyrovnat gigantickým tokům typu Dunaje, Pádu nebo Volhy. Snad až Labe v oblasti Ústí nad Labem začíná budit respekt. Navíc, obrovský rybářský tlak šanci na dorostení sumce do rekordních rozměrů může značným způsobem zhatit. Přesto! Od domorodých rybářů z Labe (spodní tok) kolikrát jdou slyšet zprávy o obrovských rybách. Jenže! Fotografie úlovků často chybí.

Nové Mlýny: Jih Moravy je obrovsky nadějnou lokalitou pro růst sumců do rekordních rozměrů. A právě Nové Mlýny nabízí to, co gigantické ryby potřebují! Novomlýnská kaskáda sumcům zaručuje obrovskou vodní plochu, kdy na některé pasáže se rybáři nemají šanci dostat. Ryby tak mají maximální klid pro spokojený růst. A hlavně: Nové Mlýny leží na jednom z nejteplejších území v České republice. Horká léta nabízí ideální podmínky pro sumce. S nadsázkou by se dalo říci, že na Nových Mlýnech panuje španělské počasí. Pokud teplé počasí pak spojíte s mělkými vodami Nových Mlýnů, dostanete TOP sumcařskou lokalitu.

Ale zase: I když jsou Nové Mlýny ideální vodou pro život sumců, za dlouhou dobu se na nich nechytl skutečný gigant, který by atakoval stávající rekord. Odpovědí, proč tomu tak je, může být i to, že Nové Mlýny byly dokončeny teprve „nedávno“. Na druhou stranu: Historky o obrovských rybách se množí čím dál častěji. Otázkou je, zdali jsou založeny na pravdě.    

V tom, že tato voda je pro výskyt gigantických sumců jako stvořená, může člověka utvrdit i ona již zmíněná „klidová zóna“. Prostřední jezero (Věstonická nádrž) nabízí rozlehlou rezervaci, kam rybáři jednoduše nesmí. Ryby tak mají maximální klid pro život. Skrývá se tady ten pravý vousatý gigant?

Řeky Morava a Dyje: Jedny z nejvyhlášenějších řek v České republice. Morava i Dyje nabízí skvělé podmínky pro sumce. Zejména Dyje teče takovými úseky, které jsou těžko dostupné, a proto i řídce navštěvované. Skrývá se tady ten největší sumec? I řeka Morava je TOP lokalitou. V tomto toku žije početná populace sumců, která hraničí s přemnožením. Navíc, na této řece se každoročně vytáhne několik slušných ryb. Ten skutečný obr ale zatím uniká.

Vranovská přehrada: Nejvíce „nenápadná“ lokalita z tohoto seznamu. Ale právě tady tato přehrada je podle našeho názoru tou vodou, ve které žije sumec nad 100 kilogramů váhy. Proč? Pamatujete si, jak jsme se bavili o současném rekordu České republiky? Ten sumec vážil 93 kilo, a byl uloven právě na Vranově. Potenciál tady tedy je!

A hlavně: Vranovská přehrada je unikátní svým charakterem. Jedná se o nesmírně dlouhou přehradu, která se klikatí v hlubokém údolí. Vranov tak rybám nabízí obrovskou plochu a hloubku s nespočtem překážek pro spokojený život. Na Vranově jsou i klidové zóny, které nejsou tak hojně navštěvované.

Tato přehrada je sice v hlavní sezóně navštěvovaná, ale ten obrovský rybářský tlak se na tak rozlehlé ploše rozmělní. Navíc, početnou skupinu rybářů tvoří místní domorodci, kteří mnohdy chytají sumce na „podivné“ vybavení a montáže. Ti nejlepší rybáři jakoby se Vranovu vyhýbali a jezdili spíše na Orlík, Labe nebo Nové Mlýny. Přitom právě Vranov s velkou pravděpodobností skrývá ten nejcennější rybářský poklad!

Chcete vidět gigantického sumce? Klikněte ZDE

Co myslíte, ve které české vodě se skrývá sumec o váze 100 kilogramů? Podělte se o vaše postřehy v diskuzi pod článkem!

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz, Povodí Moravy, Povodí Vltavy

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

9 KOMENTÁŘE

  1. Nevím kde teď ale v kronice města Ostravy je někdy snad v 17 století uváděn úlovek sumce ve Svinově na Odre a měl údajnou váhu přes 700 liber. Byl uloven místním mlynářem a bohužel nebyl změřen. Kdo umí pátrat v městských archivech ať to zkusí, bohužel už si nepamatuji nic bližšího, jen vím že to tam je.

  2. 100kilový sumec se bude nacházet na Želivce-přehrada Švihov.Obrovská voda a rybolov je zde oficiálně zakázán.A sumci tam jsou.

  3. Jednoznačně patří Vranovská přehrada k revírum kde ulovíte ty největší sumce v české republice.Já sám jsem na této vodě chytil sumce,který měřil 245cm. a vážil 95kg.Byl uloven v roce 2013 a zveřejněn v časopise Rybářství.

    • Tak to je pouze výplod bujarých myšlenek. na Nákle taková ryba není a ani být nemůže. Už jen skrz teplotu vody která sumcům k dosažení těchto rozměrů na Nákle nedává žádné šance.

  4. Článek pěkný ale obsah skoro žádný. Třeba Dyje 5 a 7 kde bylo uloveno hodně sumců přes 80 kg a osobně vím o 3 rybách přes 100 kg. Ovšem pokud tyhle ryby uloví sumcař tak se o místě a a ni o rybách nikdo nedozví. Když ji uloví masař který ji navleče na lano a pak to zdokumentuje Tv Nova tak se rybáři o těchto rybách dozvědí. A řeky jako je Labe, Morava a Dyje jsou plné sumců a především ryb které mají přes 100 kg. Před 3 roky byl na řece Moravě uloven sumec 254 cm a 109 kg. Každej rok jsou z těchto řek vytažené ryby atakující hranici 2 metry a váhu od 45 do 60 kg. O rybách které mají od 70 do 150 cm nemá cenu psát. Protože těch je vážně hodně. Především je důležité si uvědomit, že díky mnohonásobně lepší kvalitě vody a tím pádem vyším obsahu bíle ryby mají tito sumci mnohonásobně více potravy a také rychleji rostou. Ale když budou rybáři zabíjet všechny ryby které uloví tak se stav sumců vrátí zase na ty počty které byly před ,,,x rokama. Rybu si od vody klidně odneste , ale ne zpsobem, že budete s rybama kupčit a lovit je za uplatu. A věřte, že trofejní ryba na fotce má 1000x větší potěšení než pověšená 35 letá flákota v udírně. Protože rybu kterou zabijete už nikdy nechytnete.

  5. UN Rozkoš pro sumcaře nehostinné místo samý zákaz. Pro rybu super spusty překážek, teplá voda a krmení že se nemusí ani hýbat

  6. „Bagr“=Moravičanské jezero -je to bývalá pískovna
    Hloubka zde dosahuje až do 28metru a jsou tu giganti přes 2metry voda je tam čistá a potravy je tam opravdu hodně, trufam si tvrdit že zde může klidně nějaký ten 100kg obr klidně být
    Akorát je nikdo moc neloví protože to vyžaduje velkou trpělivost a spoustu času a taky je tu zákaz chytání z lodě byl tu i Vágner kdysi ale po neshodě s místními rybáři odjel
    Jestli jste zkušení rybáři sumců a máte třeba týden volna přijeďte právě na „bagr“, šanci máte protože tady sumce opravdu skoro nikdo neloví

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -