DomůNovinkySmutný konec oblíbeného revíru? Kvůli hynutí ryb se mluví o zákazu rybaření

Smutný konec oblíbeného revíru? Kvůli hynutí ryb se mluví o zákazu rybaření

- Reklama -

Jezero Sadská patří k populárním svazovým revírům nedaleko Nymburku. Bohužel ale nymburské rybáře na této svazové lokalitě trápí hynutí ryb. Teď se dokonce mluví o zákazu rybaření na revíru.

O vývoji nepříjemné situace informovala rybářská organizace v Nymburce, která na jezeře Sadská hospodaří. Na začátku roku na svazové lokalitě platil zákaz rybolovu kvůli hynutí ryb, ten ale už několik měsíců není. Přesto, kvůli neutišené situaci na revíru se mluví o zákazu lovu ryb.

 

Co se děje v jezeře Sadská?

Zákaz rybolovu na jezeře Sadská platil od ledna 2023. Už na podzim si totiž rybáři všimli, že na hladině jezera se objevují rybí zdechliny. Rybáři se snažili podzimní situaci pod vodního hladinou zlepšit třeba použitím motorových člunů, které prokysličovaly vodu. Ovšem ani to nepomohlo.

„Příčinou je pravděpodobně teplotní stratifikace a cirkulace vody v pozdním období spojená s úbytkem kyslíku v jednotlivých vrstvách vodního sloupce. K tomuto jevu dochází na jezeře Sadská každoročně,“ vysvětlovali na podzim nymburští rybáři.

Proč k tomuto negativnímu jevu v jezeře dochází? Hodně rybářů zmiňuje nedaleké skládky, ze kterých se můžou uvolňovat látky, které negativně ovlivňují život v jezeře. Předseda nymburských rybářů David Hrstka ale v telefonickém rozhovoru magazínu InRybar.cz řekl, že situace je komplikovanější – těch negativních faktorů je možná více.

O úhynu ryb jsme informovali v listopadu 2022. Tehdy některé média psala o obrovském množství mrtvých ryb. Situaci pak uklidňoval předseda nymburských rybářů David Hrstka.

„Situace na jezeře v Sadské není zcela tak „gigantická“, jak proběhlo v médiích. Tím samozřejmě situaci nezlehčuji a věřte, že tuto nepříjemnou situaci intenzivně řešíme,“ uvedl v listopadu předseda

 

Rybáři jednají o konci rybolovu na revíru

Nymburská organizace se snaží k problému přistupovat co nejvíce zodpovědně. V březnu 2023 rybáři podali úspěšnou žádost na snížení zarybňovacího plánu. Této žádosti Krajský úřad Středočeského kraje vyhověl.  

Předseda Nymburských rybářů David Hrstka pak problém řešil i se starostou Nymburka Tomášem Machem. „Jednání bylo hlavně kvůli podnětu na možné znečišťování odpadními vodami v oblasti Vodrážka na jezeře Sadská,“ uvedl nymburský předseda na webu rybářů.

Rybáři pak dále uvedli, že v červnu znovu proběhnou měření obsahů škodlivých látek ze skládky nebezpečného odpadu v oblasti jezera. „Spolu s jednatelem místní organizace požádáme o schůzku se starostou města Sadská. Podáme žádost, aby při auditu ČIŽP byly provedeny rozbory vody a padlých ryb,“ dodal předseda David Hrstka.

Kontroly se zaměří i na chatky nedaleko jezera. Ty si pak posvítí především na to, jak jejich majitelé nakládají se septiky a odpadními vodami. Rybáři také oznámili, že hodnoty kyslíku v jezeře Sadská bude měřit nový přístroj O2 G1610.

Nymburští rybáři jsou opravdu v nezáviděníhodné situaci. Proto na dubnové členské schůzi diskutovali o úplném zákazu lovu ryb na tomto revíru. „Na členské schůzi konané dne 15. dubna 2023 jsme na návrh členské základny získali mandát jednat s krajským úřadem o zákazu lovu ryb na jezeře Sadská,“ uvedl předseda. Ten dodal, že už probíhají jednání.

Zdroj: ČRS MO Nymburk, ilustrační foto: InRybar.cz  

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -