DomůOstatníRybářská publicistikaTrofejní candáti ve svazových revírech! Rybáři nasazovali až 70 centimetrů velké candáty!

Trofejní candáti ve svazových revírech! Rybáři nasazovali až 70 centimetrů velké candáty!

- Reklama -

Rybářská sezóna se pomalu chýlí ke svému konci. Přesto ale rybáři stále nasazují ryby do svazových vod. A jde opravdu o krásné násady! Hned z několika územních svazů přišly informace o nasazování nádherných dravců, kdy některé ryby dosahovaly trofejních rozměrů. Třeba Západočeský územní svaz nasazoval i candáty, kteří měli 70 centimetrů. Rybáři ale myslí i na další druhy ryb. Například Východočeský územní svaz myslel na říční ryby, které nasadil do tamních proudných lokalit. Podívejte se, kde všude se nasazovaly ryby do svazových revírů…

Foto: Severočeský a Středočeský ÚS

 

Severočeský ÚS: Násada candáta výrazně překročena!

Severočeští rybáři od 15. listopadu do 30. listopadu do mimopstruhových revírů nasadili: 3200 kg kapra o průměrné váze 2 kg/ks, 1600 kg kapra o průměrné váze 1,6 kg/ks, 980 kg amura o průměrné váze 2 kg/ks, 1410 kg lína o průměrné váze 0,4 kg/ks, 169 kg lína o průměrné váze 0,2 kg/ks.

Rybáři ze Severočeského územního svazu pochopitelně mysleli i na dravé ryby. Konkrétně vysadili: 32 kg štiky o průměrné váze 0,3 kg/ks, 300 kg candáta o průměrné váze 1,76 kg/ks, 8050 ks candáta (roček cca 12 cm/ks) a 268 kg bílé ryby a okouna.

„Distribuce do revírů jsou již ve svém pomyslném závěru. Zvláště nás těší, že se letos podařilo výrazněji překročit zarybňovací plány v případě candáta (zatím přes 134 000 ks ročka + stovky kg generačních ryb), který je dlouhodobě nedostatkovým ve všech věkových kategoriích (umělá reprodukce takřka nereálná, vysoce citlivý druh). Tak ať se jim v našich revírech daří!“ uvedl Severočeský územní svaz.

 

Středočeský ÚS: Krásné štiky a pstruzi duhoví!

Do vodní plochy SÚS Dvorce bylo dne 8. 12. 2021 vysazeno 200 kg pstruhů duhových o průměrné hmotnosti 0,4 kg/ks. Další ryby pak byly vysazeny do vodní plochy Dvorce 3. prosince. Šlo o 200 kg pstruhů duhových o průměrné kusové hmotnosti 0,4 kg.

Do vodní plochy Božkov bylo 3. prosince 2021 vysazeno 200 kg pstruhů duhových. Další ryby pak byly vysazeny do vodní plochy SÚS Dvorce 25. listopadu. Šlo o 200 kg pstruhů duhových o průměrné hmotnosti 0,4 kg na kus. Přejímku a kontrolu vysazení provedl za SÚS Jiří Eichler.

Do všech revírů MO Brandýs nad Labem-Stará Boleslav bylo 24. listopadu vysazeno 200 kg nádherných štik o kusové hmotnosti 1 až 3 kg. Násadu dodalo Rybářství Chlumec nad Cidlinou – sádky Střehom. Přejímku násady za SÚS a kontrolu vysazení provedl Dušan Hýbner.

 

Východočeský ÚS: Rybáři mysleli i na řeky!

V 48. týdnu proběhlo jedno z posledních vysazování do východočeských revírů. Rybáři z Východočeského ÚS do svazových vod nasadili: lín násada celkem 450 kg (0,35kg/ks). Líni zamířili do MO Chrudim 100 kg, MO Slatiňany 150 kg, MO Vrchlabí 200 kg. Dále pak rybáři nasadili kapra o celkové hmotnosti 560 kg (1,3kg/ks) do ÚN Rozkoš.

Rybáři z Východočeského územního svazu dále nasazovali i dravé ryby: Okoun říční 100 kg – MO Hradec Králové, násada štiky 43 kg – MO Hradec Králové, pstruh duhový 100kg (0,4kg/ks), který zamířil do MO Nové Město nad Metují.

V 47. týdnu se východočeští rybáři zaměřili především na říční druhy ryb. „Říční druhy se snažíme vysazovat na podporu biodiverzity v našich řekách v rámci sportovních revírů Východočeského územního svazu,“ uvedli východočeští rybáři.

Jaké ryby nasazovali? Plotice obecnou a cejna velkého celkem 3 800 kg – MO Pardubice 2 300 kg, MO Chlumec 750 kg, MO Běstvina 750 kg. Dále pak nasadili bolena dravého o délce 10 až 12 cm – MO Pardubice3 000 ks (bolen dravý – Labe 30 soustava Natura 2000 sestává ze dvou typů chráněných území – ptačích oblastí a evropsky významných lokalit)

V nasazovaných rybách nechyběla ani podoustev říční (délka 7 až 9 cm) 18 000 ks – MO Pardubice 8 000 ks, MO Přelouč 10 000 ks. Dále do východočeských revírů zamířila i násada kapra v tržní velikosti 500 kg do MO Nechanice, do stejné organizace pak zamířila i násada štiky o hmotnosti 50 kg. 

 

Západočeský ÚS: Trofejní candáti do svazových lokalit! 

Také Západočeský územní svaz nasazoval ryby ve velkém. „Během posledních týdnů bylo do našich revírů vysazeno velké množství ryb, a to i v atraktivních velikostech. Bylo vysazeno více než 320 000 kg kapra obecného o průměrné hmotnosti 1,5 kg, 5432 kg lína obecného, 4820 kg tzv. bílé ryby, 450 kg okouna říčního,“ uvedl Západočeský územní svaz.

Rybáři ze západu Čech ale pochopitelně mysleli i na další dravce. Rybářskou veřejnost pak pochopitelně velmi zaujaly informace o nasazování trofejních candátů, kdy některé exempláře dosahovaly i 70 centimetrů.

Kolik dravců tedy Západočeský územní svaz nasadil? „57 000 ks candáta obecného o velikosti 11 až 23 cm, 542 kg násady candáta o velikosti 30 až 70 cm, 1520 kg tržní štiky obecné, 25 sumců velkých v trofejních velikostech, 62 000 ks lipana podhorního, 23 452 ks pstruha obecného a desítky tisíc jelců jesenů, podouství říčních a ostroretek stěhovavých. Další zarybnění bude probíhat cca do poloviny prosince,“ dodali západočeští rybáři.

 

Moravskoslezský ÚS: Experiment s ostroretkami! 

Hodně zajímavé informace o chovu ostroretek zveřejnil Moravskoslezský územní svaz. Ten poukázal na to, že rybáři z Třince zkusili vychovat tyto ryby. Jak to udělali? „Vyčlenili si na to chovný rybník číslo 7, který je v kaskádě chovných rybníků ve Stříteži jako první napájen vodou přímo z chovného pstruhového potoka Černý. Rybniční hospodář pan Reno Bobot se se svým týmem denně o ostroretky pečlivě staral, kdy tyto rybky byly přikrmovány pšeničným šrotem,“ uvedli moravskoslezští rybáři.

V rybníku bylo původně 2000 malých ostroretek, ze kterých se povedla odchovat většina. „Nakonec se povedlo odchovat 1300 kusů dvouleté ostroretky o velikosti 15 až 20 cm a o celkové váze 53,4 kg. K tomuto pokusu nás vedla neblahá zkušenost s morčákem, který 4 cm jednoletou rybku, kterou máme v zarybňovacím plánu okamžitě po vysazení hromadně konzumoval. Větší ostroretky nepozře,“ přiblížil Moravskoslezský územní svaz.

Nová násada ostroretek pak zamířila do proudného revíru na Třinecku. „Ostroretka byla vysazena do revíru 471 087 Olše 5. Doufáme tak, že se nám postupně podaří obnovit stav populace těchto reofilních ryb,“ dodali moravskoslezští rybáři.

Moravskoslezský územní svaz pak na sociálních sítích informoval o dalších násadách. Například poslední „várce“ candátů, která zamířila na Slezskou Hartu. „Poslední letošní závoz candáta na Slezskou Hartu. 700 kusů velmi silného ročka o průměrné váze 0,15 kg/ks,“ uvedli moravskoslezští rybáři. Ti mimo jiné na sociálních sítích zveřejnili další fotografie nasazených ryb, mezi kterými byli například cejni nebo tloušti.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Jihočeský by se taky mohl už zapojit a nějaké ryby taky pustit do revírů vzhledem k nedodržování osobních úlovků co si rybáři nezapíšou a berou domů 🤦

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -