DomůNovinkyZa hromadný úhyn ryb nikdo nemůže! Policie uzavřela případ na Bílině

Za hromadný úhyn ryb nikdo nemůže! Policie uzavřela případ na Bílině

- Reklama -

Na začátku letošního května na řece Bílině hromadně hynuly ryby. Ihned po tomto incidentu se začalo spekulovat o tom, zdali za mrtvé ryby nese někdo odpovědnost. To měli zjistit policisté. A ti teď mají už jasno! Podle vyšetřování za úhyn ryb na řece Bílině nikdo nenese odpovědnost, protože ryby zabila infekce. To potvrdily odebrané vzorky z řeky.

Ilustrační foto: Severočeský ÚS

Vzorky vody z Bíliny odebíralo hned několik subjektů. První vzorky odebrali pracovníci městského úřadu v Bílině, další pak pracovníci Povodí Ohře. Ani jedny vzorky neukázaly to, že by do Bíliny unikly nějaké toxické látky. Právě z těchto vzorků se zjistilo, že ryby zabila infekce.

„Jako příčina úhynu byla stanovena smíšená bakteriální a parazitární infekce ryb. Ta byla způsobena pravděpodobně v důsledku jednorázového úniku kontaminace z nezjištěného místa a zakalením vody v toku vlivem intenzivních dešťů,“ napsal v tiskové zprávě policejní mluvčí Daniel Vítek.

Mluvčí policistů uvedl, že infekce se mohla do vody dostat z nějakého určitého místa, to se ale nepodařilo vypátrat. „Konkrétní místo možné kontaminace nebylo lokalizováno. Provedeným šetřením nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání, proto byla věc založena,“ uvedl mluvčí policie Daniel Vítek.

 

Uniklo něco z čističky odpadních vod? 

Velké podezření po úhynu ryb na řece Bílině padalo i na tamní čističku odpadních vod. Podle Severočeských vodovodů a kanalizací by ale uniklá odpadní voda takový úhyn ryb nezpůsobila. Na druhou stranu je nutné dodat, že ze vzorků odebrané vody pracovníky Povodí Ohře se zjistilo, že obsahovaly bakterie z odpadních vod – uvedl to zpravodajský portál iDNES.cz. Odkud ale pocházely, se nepodařilo určit.

Je třeba pamatovat na to, že v době úhynu ryb na řece Bílině panovaly velmi silné průtrže mračen. Takže proto například Povodí Ohře poukazuje na to, že právě vydatné deště stojí za tímto úhynem ryb.

 

Co se stalo na Bílině? 

Květen 2021: „Došlo k hromadnému úhynu ryb v řece Bílině. Řeka je silně zakalená a zapáchá po zatím neznámé látce, aktuálně jsou odebírány vzorky a ve spolupráci s našimi místními organizacemi se snažíme zjistit rozsah úhynu a případný zdroj nebezpečných látek. Byly informovány orgány státní správy,“ uvedl Severočeský územní svaz.

„S ohledem na počasí (v oblasti panoval vydatný déšť) je pravděpodobné, že viníkem mohou být například nečištěné odpadní vody a s tím související možný deficit kyslíku ve vodě. Při vyšších srážkách se dostávají nečištěné odpadní vody přímo do řeky,“ řekl mluvčí severočeských rybářů Jan Skalský.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -