DomůNovinkyZákaz rybaření na Orlíku kvůli snížené hladině? ČRS připouští omezení rybolovu

Zákaz rybaření na Orlíku kvůli snížené hladině? ČRS připouští omezení rybolovu

- Reklama -

Aktuální letní podmínky nejsou pro ryby nic příjemného. V Orlické přehradě se blíží plánované snížení hladiny. V souvislosti s tím ČRS připouští možná omezení, pokud by to situace vyžadovala. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

O plánovaném snižování hladiny se mezi rybáři ví už delší dobu, teď o něm informoval i Český rybářský svaz. Vodohospodářský podnik Povodí Vltavy plánuje, že hladina může klesnout až o 11,9 metrů. S plánovaným snižováním vodní hladiny se má začít už na začátku srpna.

 

ČRS vzkazuje: Situaci budeme bedlivě sledovat

Aktuální vedra, která panují, dělají rybářům nemalé vrásky. Jde o to, že při snižování hladiny v Orlické přehradě mohou vzniknout taková místa, kde se budou ryby shromažďovat. ČRS upozorňuje, že pokud k takovým situacím bude docházet, jsou rybáři připraveni omezit rybolov.

„Celou situaci na Orlíku budeme podrobně monitorovat a v případě, že to bude stav v nádrži vyžadovat, jsme připraveni za účelem ochrany ryb zakázat na části revíru rybolov,“ uvedl Český rybářský svaz.  

 

Ochranu nashromážděných ryb vyžaduje zákon

Jde o to, že rybáři tak jako tak nemohou podle zákona na místě, kde se ryby shromažďují kvůli nízkému stavu vody, vůbec rybařit. Takže nejde o nějaký „výmysl“ Českého rybářského svazu, který by chtěl rybářům něco omezovat.

„Podle platné legislativy platí zákaz lovu v místech, kde se nahromadily ryby za mimořádně nízkého stavu vody nebo při škodlivém znečištění vody a též ryby shromážděné k přezimování a rozmnožování,“ vysvětlují rybáři.

Český rybářský svaz dále upozorňuje, že za snížené vodní hladiny budou na Orlické přehradě probíhat intenzivnější kontroly ze strany rybářské stráže.

 

Hladina v Orlíku bude nízko až do března 2023

O snižování hladiny jsme informovali již v minulosti. Povodí Vltavy plánuje snížit vodní hladinu kvůli stavebním úpravám pod kótu 339,00 m n. m. Vodohospodáři počítají s tím, že pod zmíněnou kótu se dostanou nejpozději do 1. září 2022.

„Vzhledem k tomu, že předpokládáme v případě běžné provozní a hydrologické situace v následujících měsících udržovat hladinu v nádrži mezi kótami 347,60 a 349,90, bude pokles během srpna o 8,6 až 11,9 m vodního sloupce,“ uvedli vodohospodáři. Povodí Vltavy počítá s tím, že hladinu v Orlické přehradě bude snížena až do března 2023.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Omezeni rybolovu tam mělo bejt už i předešlé roky co snižovali hladinu kvuli tomu vytahu, vetšina staršich rybářů se tam sjížděli z širokeho okoli naplnit mrazaky protože tam tahali candaty z koryta jednoho za druhym

  2. No já nevím, ale když rybářský svaz ví, že se hladina bude snižovat a bude tak znemožněno rybaření, měl by tuto skutečnost oznámit všem při prodeji povolenek na příslušný rok a měl by tedy jejich cenu zásadně snížit. Opak je však pravdou, cena povolenek naopak rok od roku zcela neoprávněně roste, aniž by se tato skutečnost odrazila na nějakém lepším zarybnění. Znám situaci na Orlíku od roku 1967 a zcela odpovědně zde prohlašuji, že jde zde rybaření ode desíti k pěti, zvláště pak od roku 2018, kdy už je tato situace zcela markantní. Vše toto dokresluje ještě to hloupé povolení provozu vodních skútrů a motorových člunů bez omezení výkonu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -