DomůNovinkyZ rybí farmy uniklo 70 000 pstruhů duhových. Vychytat je potrvá měsíce

Z rybí farmy uniklo 70 000 pstruhů duhových. Vychytat je potrvá měsíce

- Reklama -

Pořádně kuriózní zarybnění zažili rybáři v Dánsku. Právě tady do jedné z rybích farem narazila rybářská loď. A právě ta způsobila, že z chovu uniklo okolo 70 000 pstruhů duhových.  

Ilustrační foto: InRybar.cz

O případu informoval dánský web tv2east.dk. Kdekoho by mohlo napadnout, že takové zarybnění dánských vod je příjemným doplněním rybí obsádky. Ovšem ne všichni z tohoto úniku mají radost. Kromě majitele farmy tento únik trápí i některé odborníky, kteří mají strach, že „duháci“ poškodí populace tamních původních pstruhů.

 

Můžou pstruzi duhoví ohrozit původní pstruhy?

Rybářský člun narazil do chovného zařízení v rybí farmě Musholm A/S. Dánským rybářům tak do volné vody uniklo okolo 70 000 pstruhů duhových. Ovšem únik těchto ryb působí některým biologům vrásky na čele.

Nejde tak ani o to, že by se pstruzi duhoví mohli nějak zkřížit s původními pstruhy, odborníky ale trápí, že právě „duháci“ mohou poškodit hnízda původních pstruhů. Anebo mohou lovit menší ryby.

VIDEO: Rybáře čeká bohatý úlovek! Z farmy uniklo 70 000 pstruhů duhových

Například Kaare Manniche Ebert je rybářským biologem a odborným konzultantem Dánského rybářského svazu, a právě on varuje před tím, že pstruzi duhoví se mohou dostat do nedalekých dánských řek, kde mohou způsobit „pořádný rozruch“.

Podle zmíněného biologa mohou samice pstruhů duhových vplavat do řek, ve kterých budou hloubit ve dně. Jenže! K tomu může docházet právě v místech, kde se rozmnožují původní pstruzi. A pokud dojde k odkrytí takového hnízda, pak se z jiker nevytře nová generace původních pstruhů.

 

Ředitel rybí farmy: Pstruzi se vychytají

K celé situaci se vyjádřil také ředitel společnosti Musholm A/S Niels Dalsgaard, která rybí farmu provozuje. Podle něj nejsou podobné obavy namístě, protože rybáři pstruhy duhové nejpozději do několika měsíců vychytají.

Ředitel také zmínil, že pstruzi duhoví se nekříží s původními pstruhy, takže ani tady nehrozí riziko. Přesto zdůraznil, že je žádoucí, aby se pstruzi duhoví co nejrychleji vychytali. „Po několika měsících po nich nebude ani stopa,“ nechal se slyšet ředitel farmy.

 

V Americe uniklo 250 000 pstruhů

To, že z rybích líhní nebo farem unikne velké množství ryb, se občas stane. V letošním roce například nedobrovolně zarybnili řeku američtí rybáři ve státě Washington na západě Spojených států amerických. Právě tady totiž z rybí líhně uniklo neuvěřitelných 250 000 pstruhů duhových.

Ryby unikly do nedaleké řeky kvůli 5centimetrové trhlině. Rybáři si velké ztráty všimli až ve chvíli, kdy chtěli ryby přestěhovat. O obrovském úniku ryb jsme informovali v tomto článku.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

3 KOMENTÁŘE

  1. No tyvogo to je zas nadpis, já už se chystal vzít trpytku a že jim pomůžu s odlovem 😀 a ono je to někde v Dánsku

  2. To je dobře že se stalo, je to karma. Češí a česke cihaní jen umí stežovat se. Tak ať se ukáže bílá řasa čechu

  3. Můžou oslovit náš rybářský svaz a pár zájezdů našich důchodců jim to tam vypucuje, že jim tam nezbyde ani pulec.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -