DomůNovinkyČeká se na tragédii? Bobrů přibývá, na Moravě poškozují protipovodňovou ochranu

Čeká se na tragédii? Bobrů přibývá, na Moravě poškozují protipovodňovou ochranu

- Reklama -

Na posilující populace bobrů, které mnohdy stojí za poškozováním hrází rybníků, rybáři poukazují delší dobu. Teď se k nim přidali i moravští vodohospodáři, kteří uvedli, že jim bobři působí škody. 

Ilustrační foto: InRybar.cz   

Na rozrůstající populace bobrů upozorňuje Povodí Moravy. Vodohospodáři na svém webu uvedli, že bobři narušují hráze protipovodňových staveb, zaplavují pozemky, anebo okusují vzrostlé stromy, které mohou následným pádem někoho zranit. A když se všechny tyto škody sečtou, tak rostou do miliónových částek.

 

Okousané stromy a zaplavené pozemky

Vodohospodáři poukazují na to, že bobři narušují ochranné hráze proti velké vodě. Dále tato zvířata staví zátarasy, které mnohdy vedou k zaplavování pozemků. A nakonec bobři kácí i vzrostlé a zdravé stromy.

„V současnosti evidujeme v rámci námi spravovaného území více než 100 bobřích hrází na drobných vodních tocích a stovky okousaných stromů. V lokalitách, kde bobr svojí činností nezpůsobuje škody na majetku a jeho aktivita neohrožuje zdraví lidí, sledujeme vývoj a do jeho biotopu nezasahujeme,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Ovšem bobři se neshlukují pouze v oblastech, kde „nic nezpůsobí“. Tato zvířata totiž působí i v místech, která jsou zastavěná. Takže činnosti bobrů může nakonec ohrozit jak majetek lidí, tak i lidské zdraví. Ale i v takovém případě mají vodohospodáři jen omezené možnosti řešení.

„Jeho činnosti ale zaznamenáváme i v zastavěných oblastech, kde jeho činnost může ohrozit majetek nebo dokonce zdraví obyvatel. V těchto případech musíme postupovat dle možností dané legislativou, kdy do teritoria bobra můžeme zasahovat například jen ve vymezeném období či na základě výjimek, které stanoví příslušný krajský úřad,“ vysvětluje ředitel Povodí Moravy.

 

Skryté nebezpečí při povodních?

Milovníky bobrů asi potěší ten fakt, že bobří se rozšířili po celém povodí Moravy, a počty těchto zvířat se každoročně navyšují. Povodí Moravy uvádí, že bobři jsou na dolním toku Dyje, na Moravě od Lanžhota po Šumpersko, na Bečvě po soutok s Moravou, a také na menších řekách typu Svitavy nebo Svratky. A bobři se dokonce usazují i v odvodňovacích kanálech.

Ovšem znova: Bobři se při „své práci“ zaměřují i na ochranné hráze, které vážně poškozují. A při zvýšené vodě může taková ochrana dokonce i zcela selhat. Proto musí Povodí Moravy zmíněnou protipovodňovou ochranu zpevňovat.

„Na Břeclavsku, které patří z hlediska činnosti bobra k nejvíce postiženým oblastem, jsme museli některé hráze kvůli bobrovi zpevnit štětovými stěnami či kamennou rovnaninou. Proti okusu stromů se snažíme používat pletivo či speciální protiokusový olej,“ vysvětluje Václav Gargulák.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Nechápu nečinnost v této věci.Uz loni padaly stromy na revírech kvůli bobrum rybarum na hlavu.Letos při prvni návštěvě sem nevěřil svým očím jak to vsude vysekali.

    • Milý Stando. Dokud to nespadne na hlavu zodpovědným osobám – nic se nestane. Třeba by se jim v nich rozsvítilo.

  2. Všechny tyto škody jdou za ochranáři. Jak škody způsobené bobrem,tak škody způsobené vydrou, kormoránem. A doplácí na to především příroda sama.☹️

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -