DomůRybolovné technikyPřívlačJak chytat velké candáty ze břehu? Tohle jsou tři klíče k úspěchu!

Jak chytat velké candáty ze břehu? Tohle jsou tři klíče k úspěchu!

- Reklama -

Placená spolupráce: Podzim je neodmyslitelně spojen především s lovem dravců. V našich končinách se v posledních letech největší oblibě těší především candát. A není se co divit! Právě chytání candátů má své neopakovatelné kouzlo, do kterého se zamilovalo tisíce rybářů. A ti se většinou často ptají: Jak chytat velké candáty ze břehu? Právě tomuto tématu budou věnovány následující řádky…

Autor textu a fotografií: Ondřej Dušek

Ne každý rybář má k dispozici člun nebo belly boat pro chytání candátů z vody. Jenže! To v žádném případě nemůže být výmluva k tomu, že nejde chytit velkého candáta ze břehu. Omyl! Jde to! Jen je zapotřebí věnovat při stopování větších kusů pozornost na několik věcí. O jakých věcech je nyní řeč? Abychom se dostali větším candátům „na kobylku“, pak je zapotřebí myslet na tyhle rozhodující faktory…

 

První klíč: Úspěšná lokalizace candátů

Lokalizace candáta na řekách při klesající teplotě vody je výrazně jednodušší než na rybnících nebo přehradách. Na stojatých vodách se voda ochlazuje postupně. Ve vodním sloupci díky tomu vznikají různé teplotní vrstvy. V pětimetrovém vodním sloupci mohou být klidně i tři vrstvy s různou teplotou vody. To velmi komplikuje lokalizaci, ve které vrstvě jsou pro dravce nejvhodnější podmínky. Stejně tak jejich cílený lov v určité části sloupce není zrovna jednoduchý. Proto je třeba candáty hledat, což může být někdy „otravné“…

Tam, kde je tvrdé dno, je velká šance, že budou takoví candáti…

Řeky jsou v tomto odhledu opravdu výrazně jednodušší. Díky jezům se voda míchá a její teplota je v celém vodním sloupci prakticky konstantní. Jedinou výjimku tvoří zátoky a ramena, kde voda příliš neproudí. Za slunných dní se zátoky stále ještě prohřívají a rozdíl teplot ve srovnání s hlavním tokem může být nezanedbatelný. Za teplejší a klidnější vodou se stahuje potěr a za ním cestují i dravci. Především večerní lov je v těchto zátokách velmi nadějný, a není třeba se bát ani mělkých partií.

Velmi dobře známá místa jsou pak ústí těchto zátok do hlavního toku. Tato místa jsou velmi úspěšná především v ranních hodinách, ale záběru se zde můžete dočkat téměř kdykoliv. V průběhu dne je dobré najít partie s tvrdším dnem v blízkosti těchto zátok. Tvrdé dno a kameny mají candáti obecně v oblibě. Na těchto místech odpočívají a připravují se na večerní lov v zátokách a mělčinách. Nemusí to být typické candátí hrany. Stačí tvrdší dno a občasnou překážkou, za kterou se mohou schovat před hlavním proudem, aby zbytečně neplýtvali energii.

Buuuum! Dobře zvolená nástraha na candáty Kofi Roach Shad, která věrně napodobuje přirozenou kořist, přinesla úspěch!

Pokud lovíte například na regulované části Labe, kde se téměř nevyskytují žádné výraznější změny dna ani zátoky, stojí candáti často na spodní patě břehového záhozu nebo ve vymletých dírách břehového opevnění. Dobrá místa jsou pak v zákrutách řeky nebo pod nimi, kde se vlivem proudění v průběhu let přece jen dno mírně změnilo, vytvořily se různé mělčí partie z nánosů nebo naopak vymlely hlubší proudnice.

 

Druhý klíč: Správně zvolený typ nástrahy

Správně zvolená nástraha je hned po místě druhá nejdůležitější esence úspěchu. V praxi se nejvíce osvědčily gumové nástrahy s kopýtkovým ocáskem. Ty také patří k nejoblíbenějším také mezi rybáři. Většina rybářů při výběru řeší především barvu (ano, ta je také podstatná). Ovšem!

Pokud mají nástrahy na candáty ocásek zakončený kopýtkem, pak je to jenom dobře!

Zcela zásadní je i samotný tvar a velikost kopýtka, které vysílá vibrace o různé síle. Stejně tak tvar umělé nástrahy na candáty. Candáti často upřednostňují nástrahy užšího tvaru s menším kopýtkem, jako je třeba Kofi Bleak Shad. Vibrace této nástrahy jsou jemné, ale s větší frekvencí. Věrně tak svou velikostí i tvarem imitují ouklejky, které mají candáti na svém jídelníčku pravděpodobně nejčastěji.

Naprostým hitem posledních sezón jsou nástrahy, které věrně napodobují přirozenou kořist candátů. Jednou takovou nástrahou je i LMAB Kofi Bleak Shad

Tam, kde se ouklejky příliš nevyskytují zaujímají přední místo jídelníčku plotice. Nástraha LMAB Kofi Roach v přírodní barvě Real Roach nebo Ghost Roach může být správná volba. Candáti jsou stejně jako štiky kanibalové. Na jejich jídelníčku tak kromě ouklejí, plotic a okounů najdeme i malé candáty. Právě barva candáta není tak „okoukaná“, protože není v nabídce mnoha výrobců. Perch Shad Zander Skin se tak vyplatí vyzkoušet! Tmavé barvy jsou také vhodné při lovu v čisté vodě nebo za jasných nocí, kdy lépe kontrastují s oblohou.

 

Třetí klíč: Barva nástrahy

Candát dokáže být velmi vybíravý, a proto je dobré mít v krabičce několik barevných variant. Není třeba se však bát, fakt stačí 4 až 5 nejpoužívanějších barev. Základ tvoří přírodní barvy jako zmíněný Zander Skin (barva candáta) nebo AYU (imitace oukleje).

Barvám je třeba věnovat pozornost! Co třeba vyzkoušet nějakou výrazněji zbarvenou nástrahu na candáty LMAB Kofi Bleak Shad?

Velmi oblíbená a úspěšná je zelená v různých odstínech – především pak ty výrazné. V poslední době je také velmi úspěšná barva Natural Perch, což je kombinace tmavého hřbetu, nazelenalého těla a oranžového bříška. Pod tímto názvem ji najdete v sortimentu hned několika výrobců.

Hodně zajímavou (a úspěšnou) variantou jsou méně nápadná zbarvení…

V samotném závěru roku ve studené vodě pak funguje kombinace růžové a zelené. Výrobci ji nejčastěji označují jako Electric Chicken. A nestárnoucí klasikou je pak obligátní bílá barva. Těchto pár základních barev by rozhodně ve Vaší krabičce nemělo chybět. Samozřejmě barevná paleta nástrah je prakticky nekonečná. Klíčová je však Vaše důvěra v nástrahu i její barvu. Pokud sebelepší nástraze nevěříte, nebudete věnovat tolik pozornosti jejímu vedení a záběry se nedostaví.

 

Zamyšlení: Jaké vybavení na candáty vybrat? 

Na samotný závěr ještě krátké zamyšlení nad vybavením. Vedou se dlouhé diskuse, jaký je nejvhodnější prut na candáty. Důležitá je však kombinace prutu – šňůry a háčku (jigu). Na candáty se může skvěle hodit i 15gramový prut.

Candáty je třeba hledat! Když se to ale povede, pak ta rána do prutu stojí za to!

Podmínkou však je použit velmi ostrý háček z tenčího drátu, který bezpečně pronikne do tvrdé candátí čelisti i s menší silou záseku jemnějšího prutu. Platí tak přímá úměra mezi ostrostí háčku a tvrdostí prutu. Čím silnější drát a tupější háček, tím větší sílu záseku musíte vyvinout. Ruku v ruce s tím jde i průměr šňůry:Čím silnější prut, tím větší průměr šňůry je nutné použít, aby se nepřetrhla již při samotném záseku.

Nyní již stačí „jen“ vyrazit k vodě!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

6 KOMENTÁŘE

  1. Dnešní době na svazových revírech chytnout velkého candáta je štěstí a hlavně je jich velice málo můj názor je dát dravým rybám vrchní míru tak jak má kapr. A trochu chránit a pouštět větší rybu. Lovu zdar

    • Žádnou horní míru, je to kravina, řešení je zvednout tu minimální. A hned se budou chytat pěkný ryby. Nevím proč bych si nemohl vzít metrovku štiku. Taková ryba už není produktivní a co toho požere asi říkat nemusím. Zrušil bych i K 70.to je další nesmysl. Proč zrovna kapr? Těch je jak sracek a ještě když je budou hájit tak za pár let budeš chytat všude jen kapry 72,74 a nemůžeš si ho vzít.

  2. No spíše by se měli více věnovat chovu dravců. Všude jenom kapr, ten to decimuje, všechny původní druhý ryb jsou v háji kvůli kaprům, K70 bych zrušil, není třeba chránit takovou rybu. A nezavadet žádnou horní míru ale posunout tu minimální. Candat klidně 55 štika 60 je ideální a okoun by si taky zasloužil více pozornosti.

  3. Méně vysazovat kaprů o to více vysadit dravců právě hlavně candáta. Je hodně svazových revírů kde už se vůbec nevyskytuje. Co také omezit vysazování bolenu na některých revírech je hodně přemnožený a o jiného dravce nenarazíte.

    • V tomhle to mají MO bohužel těžké. Trochu do toho vidím a jednak ceny dravců jsou hodně vysoké (prostě umělý výtěr kapra je proti dravcům pohoda) a tak na sádkách často nejsou. Sehnat okouna je téměř nadlidský výkon a candát taky není na počkání. Se štikami to je trochu jednodušší, ale tam je zas poměrně velká „točka“ – co si budeme povídat chytit čerstvě nasazenou rybu není zas tak těžké. Takže následný přirozený výtěr nemá valné výsledky.

  4. Ahoj Karel znám jednoho dědu kterej každej den odnáší z řeky dva kapry strká je do mrazáku už si koupil novej je to hovado pult roku starej kapr z mrazáku mňamka to nejsou rybari ale hovada Maďaři jsem z toho smutnej chytám od roku 1980 to bylo ryb žádný rybáři to se to chytalo dnes bych blil z toho jak je někdo hrabavej a nenazranej

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -