DomůNovinkyMrtví jeseteři v Dyji: Mezi rybími zdechlinami plaval i vzácný druh ryby

Mrtví jeseteři v Dyji: Mezi rybími zdechlinami plaval i vzácný druh ryby

- Reklama -

Řeku Dyji postihly v posledních týdnech hned 3 hromadné úhyny ryb, kdy hasiči a rybáři z vody vytáhli dohromady desítky tun rybích zdechlin. Při hromadných úhynech byl mezi rybami i vzácný druh.

Foto: Marian Bešter

Aktualizováno 19. sprna 2022 v 16:20: Přidali jsme aktuální vyjádření Povodí Moravy. Rybářovo srdce pláče! Nejenže v řece Dyji letos uhynuly desítky tun ryb, ale jsou mezi nimi i takové rybí druhy, které jsou velmi vzácné. O jaké ryby jde? Rybáři si zejména při posledním – letos už třetím – hromadném úhynu v řece Dyji všimli, že mezi zdechlinami jsou i jeseteři malí.

 

Smutný pohled: Mrtví jeseteři v Dyji

„Při posledním úhynu přibližně 50 kusů ryb jsem si všiml, že se začínají objevovat stále častěji uhynulí jeseteři,“ řekl pro magazín InRybar.cz rybář Marian Bešter, který situaci na Dyji podrobně sleduje. Jde o onoho rybáře, který podal na Povodí Moravy trestní oznámení.

Rybář redakci InRybar.cz poskytl několik fotografií, na kterých jdou skutečně mrtví jeseteři vidět. Jak se tyto ryby do řeky dostaly? Jde dost možná o jedince, kteří byli na Moravě vysazeni během projektu Life Sterlet. „Mrtvé kusy jeseterů byly objeveny i při prvních dvou úhynech,“ sdělil Marian Bešter.

„Povodí Moravy, s.p. nebyla, i přes povinnost o úlovku jesetera informovat Povodí Moravy, s.p. uvedenou v pravidlech rybolovu na příslušných rybářských revírech, hlášena informace o úhynu jeseterů, ale samozřejmě to nelze vyloučit,“ uvedla pro magazín InRybar.cz Jana Kučerová z Povodí Moravy. 

 

Jeseteři se do Dyje v minulosti vysazovali

Projekt Life Sterlet v minulých letech napomohl k vysazení 235 000 kusů jeseterů malých do Dunaje a Moravy. Před několika lety se ale jeseteři vysazovali právě i do řeky Dyje. Například v roce 2017 se vysadily tisíce jeseterů do Dyje na několika místech, více zjistíte v tomto článku.

VIDEO: Informace o projektu Life Sterlet, který se snaží posílit populace jeseterů

„Povodí Moravy v mezinárodním projektu vysazuje ohrožený druh ryb do Dyje a potom svou neodbornou manipulací s malou vodní elektrárnou v letních měsících jej zase likviduje. Zde opět připomenu, že Povodí Moravy jako uživatel toku, je zodpovědné za kvalitu a kontrolu vod dle vodního zákona č. 254/2001 Sb.“ kritizuje rybář Bešter.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -