Domů Novinky Nádherné gesto: Rybáři z Čech pošlou na zdevastovanou Bečvu desítky tisíc korun!

Nádherné gesto: Rybáři z Čech pošlou na zdevastovanou Bečvu desítky tisíc korun!

- Reklama -

Rybářský svět je ještě v pořádku! Středočeský územní svaz informoval, že pomůže rybářským kolegům z Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko a pošle finanční dar v hodnotě 50 000 korun. Středočeští rybáři chtějí, aby tyto peníze byly použity pro nákup rybí násady, která bude vypuštěna do zdevastované Bečvy, kam před několika týdny unikl jedovatý kyanid. Kromě Středočeského územního svazu pomůže například i ministerstvo zemědělství, anebo město Valašské Meziříčí. Nadále také probíhá i sbírka mezi rybáři, kteří posílají peníze na transparentní účet…

Středočeský územní svaz se rozhodl, že na nákup nové násady vyčlení 50 000 korun, za které nakoupí nové ryby. A ty potom na své náklady dopraví na předem domluvené místo na Bečvě. „Není nám lhostejné, co se na Bečvě stalo, obrázky z Bečvy byly pro nás zdrcující. Bečva je krásná řeka a my jsme se rozhodli, že pomůžeme. Bečva nebyla nikdy mrtvá, není a nebude,“ uvedl předseda SÚS Dušan Hýbner.

„Na podporu Bečvy a její transparentní účet již byla připsána částka ve výši 10 000 korun, kterou přispěl ze svého rozpočtu odbor LRU SÚS sekce položená,“ dodal Středočeský územní svaz. Téměř 40 kilometrů řeky totálně zlikvidoval uniklý kyanid, který zabil skoro 40 tun ryb v hodnotě desítek miliónů korun. Středočeští rybáři se brzy spojí s kolegy ze severu Moravy a Slezska a dojednají podrobnosti.

Na obnovu řeky Bečvy se skládají i samotní rybáři, kterým není lhostejné, že Bečva je v dlouhém úseku bez ryb. Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko nechal zřídit transparentní účet, na který je možné stále posílat peníze. Do této doby rybáři poslali přes 490 000 korun. A další peníze přibývají! Severomoravští a slezští rybáři navíc informovali, že za peníze od rybářů nakoupili první ryby.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Transparentní účet na nákup nových ryb do Bečvy!

„Díky vašim darům na náš transparentní účet se nyní vrací život do vytrávené Bečvy. V tomto týdnu byly do Bečvy – a to v úseku od Přerova do Choryně – vysazeny další ryby – podoustve, mníci a parmy. V postupném zarybňování budeme samozřejmě i nadále pokračovat,“ uvedl Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.

S pomocí přispěchal před časem i Moravský rybářský svaz. „Obdrželi jsme nabídku pomoci k obnovení rybí obsádky v zničené Bečvě, a to z vedení Moravského rybářského svazu. Nabídka spočívá v dodání ostroretky a parmy, a to jak generačních ryb, tak i ryb v různých vývojových stádiích. Děkujeme za vaši pomoc a hned jak to půjde, vaši nabídku určitě využijeme,“ uvedl Severomoravský a slezský územní svaz.

 

Další pomoc míří z ministerstva zemědělství nebo z Valašského Meziříčí

S obnovou zasaženého úseku řeky Bečvy pomůže i stát. Například ministerstvo zemědělství uvedlo, že na pomoc rybářům z Moravy a Slezska vyčlenilo 7,5 miliónů korun. Tyhle peníze budou rozděleny na 10 částek po 750 000 korun.

„Finanční podporu bude možné čerpat z podtitulu k národnímu dotačnímu programu Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů od roku 2021. Pro rybáře je připraveno každoročně 750 tisíc korun na období deset let. Rybáři tak celkově dostanou kompenzace ve výši 7,5 miliónů korun,“ uvedlo ministerstvo zemědělství.

Pomoc nabídlo i Povodí Moravy. Tento vodohospodářský podnik bezplatně poskytne 5 malých vodních nádrží. V nich bude možné vychovat novou rybí násadu, kterou rybáři následně pustí do Bečvy. A další pomoc přichází i ze strany Lesů České republiky. Tento podnik spolu s podnikem Povodí Moravy odpustí rybářům nájmy za malé vodní nádrže na dobu 3 let, přičemž pokud se situace na Bečvě nezlepší, pak může dojít k prodloužení odpuštění nájemného na další dva roky.

Pomoc se rozhodlo i město Valašské Meziříčí. O poskytnutí dotace rozhodlo vedení města, které rybářům pomůže částkou 100 000 korun. „Dotace ve výši 100 tisíc korun byla schválena jednomyslně, s dodatečným požadavkem o vysazení původních druhů ryb,“ napsala zastupitelka za ODS a Svobodné Hana Skácalová.

 

Viník stále neznámý!

Nebezpečný kyanid, který nakonec zdevastoval úsek o délce 40 kilometrů, se do řeky Bečvy dostal 20. září. Jedovatá látka řeku totálně zdevastovala, rybáři nakonec vytáhli téměř 40 tun ryb v hodnotě desítek miliónů korun. Případem se zaobírají vsetínští kriminalisté, kteří stále viníka nevypátrali. Na rychlejší pátrání ze strany policie apeluje například ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

„Šetření této události probíhá v souladu s trestním řádem za dohledu dozorujícího státního zástupce a žádné veřejné výzvy ani vyjádření nemohou šetření urychlit,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Javorková.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -