DomůOstatníRybářská publicistikaRybářská závist? Chytil trofejního lososa na Labi a teď schytává obrovskou kritiku!...

Rybářská závist? Chytil trofejního lososa na Labi a teď schytává obrovskou kritiku! Proč?

- Reklama -

Rybářský internet pořádně žije! O co jde? Severočeský územní svaz nedávno zveřejnil informace a fotografie o trofejním úlovku lososa v řece Labi. Jenže! Někteří rybáři poukazují na to, že někteří milovníci lovu dravých ryb chodí na Labe na lososy cíleně. A to by byl problém! Proč? Protože lososi jsou hájeni celoročně! Takže jejich cílený lov není možný. Ale znova: Někteří poukazují na to, že rybáři chodí do daného úseku Labe na lososy cíleně, a volají po tom, aby Severočeský územní svaz konal. A proto se na rybářském internetu rozjela velmi emotivní diskuze…

„Pokud by rybář náhodou chytil lososa, tak mu pogratuluji. Bohužel, toto není ten případ! Ta partička – a nejen ona – tam jezdí chytat každým rokem. Jedná se o jedno místo, a to je vtok Kamenice v Hřensku do Labe. Na vtoku je hluboká tůň, kde lososi odpočívají a nabírají síly před tahem do Kamenice, anebo se zotavují po tření. Sice je tam poměrně krátký úsek u vtoku chráněný od září do konce listopadu, ale v posledních rocích se druhý tah odehrává až v prosinci. Bohužel, jak už je to u ČRS obvyklé, ví se to, ale Svaz na prodloužení hájení do konce roku kašle,“ napsal na sociální sítě rybář Jan Knap, který je předsedou spolku Zachraňme lipana a pstruha potočního.

To ale není pravda, Severočeský územní svaz diskutuje o prodloužení hájení. „Zákaz lovu ryb platí v úseku 100 metrů nad a pod ústím Kamenice do Labe ve Hřensku včetně oblasti soutoku v období od 1. 10. do 30. 11. Tedy v období předpokládaného tahu lososa na trdliště. Ostatně jak víme například od kolegů ze Saska, se kterými spolupracujeme, tam losos táhl v první půlce listopadu,“ řekl magazínu InRybar.cz mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

Mluvčí zároveň reagoval i na prosincové úlovky lososů v daném úseku. Podle něj severočeští rybáři uvažují nad úpravou hájení daného úseku. „Poslední dva roky jsou zaznamenávány úlovky v měsíci prosinci, ohledně toho Severočeský ÚS zváží, zda rozšíří omezení v daném úseku od příštího roku. Je možné, že část ryb se vytírá již v Labi, mnohé ryby ulovené v měsíci prosinci (což už je na tah poměrně pozdě) nebyly zaznamenány čidlem, ani vizuálně v Kamenici. Víme o nich tak jen díky jejich ulovení“, dodal mluvčí Jan Skalský.

 

Zabíjí rybáři lososy z Labe?

Předseda spolku Jan Knap pak zveřejnil i vážná obvinění o tom, že na Labi dochází k zabíjení lososů, což by bylo velmi hrubé porušení pravidel, protože lososi jsou na našich vodách celoročně hájení. „V tomto úseku (tůni) je chyceno a zabito ročně mezi 10 až 20 lososy – alespoň, co se ví. Při tom by stačilo namontovat jednu nebo dvě fotopasti,“ napsal Jan Knap.

„Samozřejmě jsme slyšeli historky o ponechaných rybách, ale pokud jsme se daného člověka optali, zda zná svědka nebo existuje důkaz, nic takového nepředložil. Ale samozřejmě pokud někdo takovou informaci bez důkazů šíří, lidé to rádi předávají dál, ale bez důkazu není viník a nelze nikoho potrestat,“ reaguje mluvčí Severočeského územního svazu.

Ještě k tomu cílenému lovu: Problémem například s dokazováním cíleného lovu lososů přináší i aktuální období, které je velmi oblíbené i pro lov ostatních dravců. „Prosinec je poměrně pozdní čas na tah a daný úsek je velice atraktivní i ohledně dalších dravců. Lze pak těžko dokazovat, kdo jde cíleně na lososa,“ upřesňuje Jan Skalský.

Na slova Jana Knapa zareagovala i odborná stránka, která se rozmnožováním lososů v České republice zabývá: „Toto jsou dost závažné informace a tvrzení o chytání a zabíjení lososů pod přítokem Kamenice. Máte nějaké důkazy? Informace může mít významnou manipulativní váhu,“ reagovala stránka Repatriace losos v ČR metodou inkubace jiker.

Ta se zastala i Severočeského územního svazu: „Významně si v tomto tématu a směru nedovolím souhlasit s tvrzením „co bychom chtěli od Svazu“. Je možné, že díky zaujatosti správně nevyhodnocujete kroky, které Severočeský ÚS dělá (možná se k Vám ani nedostanou ty pravé informace a důvody – to by mohl být opravdový problém ÚS), anebo nedokážete do problému proniknout tak odborně (dlouhodobý problém), abyste jej mohl opravdu správně vyhodnotit a jen nekritizovat. Dle mých zkušeností se jedná o jeden z ÚS s přesahem pro EKOLOGII, ne pouze se zaměřením na jeden nebo dva zájmy.“

 

Dostane rybář povolenku zdarma?

Některé rybáře taky dráždí to, že by mohl úspěšný lovec velkého lososa dostat povolenku zdarma. Proč? V bližších podmínkách výkonu rybářského práva pro Severočeský územní svaz se píše: „V případě ulovení lososa jej velmi šetrně, pokud možno ve vodě, uvolněte z háčku a bez jakékoliv zbytečné manipulace ihned pusťte! Informaci o úlovku a případnou fotodokumentaci zašlete Severočeskému územnímu svazu – může být odměněno vydáním povolenky zdarma.“ V tomto případě tomu ale bude možná jinak…

„S ohledem na zacházení s rybou, které nebylo zcela dle pokynů v bližších podmínkách výkonu rybářského práva, bude poskytnutí povolenky zdarma územním svazem zváženo. Informace o ulovených lososech jsou pro nás cenné, včetně dokumentace, ale ÚS bude dávat ještě větší důraz na zacházení s ulovenou rybou, jinak nebude povolenky zdarma poskytovat“ upřesnil mluvčí Severočeského územního svazu.

„Je jasně uvedeno, jak se má s ulovenou rybou zacházet. Odháčkování ideálně ve vodě a šetrné puštění. Fotografie oceníme, ale nemělo by to být na úkor ryby, nechávat ji na břehu apod. není považováno za vhodné,“ upřesňuje mluvčí severočeských rybářů Jan Skalský.

 

Problém, který není tolik „sexy“?

Pochopitelně, pokud někdo cíleně loví hájené ryby, tak to není ani v nejmenším v pořádku. Ovšem velkým problémem pro „severočeské lososy“ je i jiná věc. Například byznysové aktivity města Hřenska.

„Největší problém ohledně lososa aktuálně představuje neprůchodnost Kamenice kvůli podnikatelským aktivitám Hřenska. Problém je dlouhodobě neřešený a zisky z provozu turistických pramic jsou evidentně důležitější než zprůchodnění řeky pro možný návrat lososa,“ poukazuje severočeský mluvčí Jan Skalský.

„V Edmundově a Divoké soutěsce je řeka přehrazena. Rybí přechody jsou nepoužitelné, protože obec Hřensko v daném místě provozuje turistické pramice. To je pro nás mnohem větší problém než ulovení jednoho nebo dvou kusů v době, kdy by mělo být již po tření a u vytřených ryb je vysoká mortalita. Problém v Hřensku je doteď nevyřešený,“ dodává mluvčí Severočeského územního svazu.

Tato celá diskuze, kde někteří rybáři kritizují lov lososů na Labi, se rozjela po zveřejnění úlovku lososa na Labi. Fotografie a informace o úlovku zveřejnil Severočeský územní svaz. „Na Labi byl uloven losos (samec) o délce 86 centimetrů. Severočeský územní svaz vysazuje tuto nádhernou rybu již 20 let. Těší nás každý zaznamenaný kus, který se vrátí na naše území,“ uvedli severočeští rybáři.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: Návrat lososa

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -