DomůOstatníRybářské komentářeKOMENTÁŘ: Rybáři se chovají jako tupé ovce! Svaz se rozpadá, a oni...

KOMENTÁŘ: Rybáři se chovají jako tupé ovce! Svaz se rozpadá, a oni za to děkují!

- Reklama -

V posledním období se toho kolem Svazu dost událo. Nebudu hodnotit, zdali dané události jsou negativní či kladné, to ať si laskavý čtenář posoudí sám. Je ale důležité na tyto momenty poukázat, poněvadž jsou přinejmenším zajímavé. Nikdy předtím totiž nebyl tak zjevný vliv ze strany byznysu na dění v rybařině jako právě teď. Je možné, že daní lidé to myslí dobře. To je ale jedno. Jejich konání destabilizuje Svaz, který tady pořád zastupuje skoro 250 000 rybářů.

Celý problém rozdělil rybářskou veřejnost na dva tábory. Zprvu by se mohlo zdát, že na straně známého rybáře Jakuba Vágnera stojí větší část rybářské veřejnosti. Jenže! Proti němu se postavil známý funkcionář Dušan Hýbner, který je předsedou Středočeského ÚS. Za tímto člověkem jde vidět obrovský kus práce, který posunul Svaz dopředu. A rybáři si toho všimli. I možná proto za ním stojí více rybářů, než by kdo čekal.

O co vlastně jde? Asi žádnému milovníkovi rybaření neunikla ta rozepře, ve které jsou momentálně někteří funkcionáři se známým rybářem Jakubem Vágnerem. Ten totiž na ministerstvo zemědělství poslal návrh, který se snaží upravit denní dobu lovu od 4 do 24 hodin po dobu 12 měsíců. A zástupci Svazu zuří! Je totiž známým faktem, že Svaz na ministerstvo poslal také návrh na změnu denní doby lovu. A to v „letních“ měsících (duben – září) od 4 do 24 hodin a v „podzimních“ měsících od 5 do 22 hodin. A je také důležité podotknout, že Svaz to udělal mnohem dříve než Jakub Vágner.

Jasně, kdekdo by si řekl, že je super, že se „ledy“ konečně hnuly. A kdekomu by bylo jedno, který návrh projde. Jenže je tady problém, který z této rozepře vyplývá. Je patrné, že slovo jednoho jediného člověka má na ministerstvu větší váhu, než slova předáků organizace, kteří zastupují téměř 250 000 rybářů. Důkaz? Se zástupci Svazu o změnách hovoří náměstci ministra zemědělství. S Jakubem Vágnerem ale sám (možná dosluhující) ministr zemědělství Marian Jurečka. A tohle je alarmující. V praxi to totiž znamená, že nikým nezvolený jedinec si může dělat takřka „co chce“. A navíc, ještě je tak pevný v kramflecích, že veřejně odsoudí návrh Svazu, a řekne o něm, že je „nedostačující“.

Co se týče denní doby lovu, tak tady Jakub Vágner jistě posbírá plusové body. Přeci jenom, právě tato část pravidel patří mezi rybáři k těm nejvíce nepopulárním. Takže změna této pasáže v rybářském řádu může přinést jejímu autorovi nehynoucí slávu. A rybáři Jakubovi Vágnerovi skutečně děkují. Znova se ale dostáváme k jádru pudla – tohle je práce Svazu. Ne člověka, který má v rybařině podnikatelský záměr, a který hlavně nebyl nikým zvolen (tak jako například právě zástupci Svazu).

Otázkou ale je, o jak moc „šlechetný čin“ se jedná. Přece jenom, Jakub Vágner je obchodník. A obchodník, který se snaží prodloužit denní dobu lovu, si od toho asi něco slibuje. Třeba prodloužení rybářské sezóny i v „mrtvých“ měsících. Tedy i neustálý odbyt rybářského zboží. Dávalo by to logiku. Ale co přijde dál? Prosazování lovu na 3 pruty? Povinné podložky pod ryby?

Je tady zcela zásadní věc, která z celé situace vyplývá: K čemu je Svaz? K čemu tady máme tuto organizaci, když změny může prosadit jediný člověk? Potřebujeme vůbec Svaz? Nebylo by lepší, kdyby rybáře zastupoval menší počet lidí? Nebylo by to efektivnější? Nepřicházely by změny rychleji? Skoro to vypadá, jako by rybáři chtěli jednoho jediného lídra, který vše vyřídí za ně. Trochu to připomíná politické dění v téhle zemi. Jenže tohle předání moci by mohlo skončit katastrofálně…

 

Tlak byznysu: Oči pro pláč

Příklad z praxe: Na Slovensku momentálně vznikl nový zákon o rybářství. A právě tento nový a upravený zákon měl odstranit nedostatky a nepřesnosti, které slovenské kolegy trápily ve starém zákoně. Jenže došlo k naprosté katastrofě. Na příslušném ministerstvu udělali v novém zákoně „brutální“ úpravy, které dávají tomuto úřadu možnost udělit výkon rybářského práva prakticky komukoliv. Úpravy samozřejmě vznikly bez přítomnosti zástupců rybářů. Co to znamená? To znamená, že Slovenský rybářský svaz může přijít o významné rybářské revíry.

ČTĚTE TAKÉ: Podvod na rybáře! Svaz může přijít o důležité revíry!

Rozhodně nespojuji současné dění v České republice s tím, co se děje ve slovenské rybařině. Sám Jakub Vágner, který momentálně vzbudil rozruch, řekl, že se nepokusí o otevření zákona o rybářství. Přesto je důležité poukázat na to, že i šlechetné myšlenky se můžou zvrhnout do totálního kolapsu. Pozor na to! Český rybářský svaz je momentálně snadnou kořistí, a proto je důležité se za něj postavit. Protože pokud to neuděláme, pak může dojít k nenávratným škodám. K jakým? Ke ztrátě svazových revírů nebo k naprosto šílenému zdražení povolenek. Svaz nemusí nutně přijít o všechny revíry. Ne. Soukromé „síly“ mohou vykousnout ty strategicky klíčové, například Lipno, Orlík, Slapy atd.

Jiný aktuální případ: Moravský rybářský svaz má velký problém. Může přijít až o 52 nádrží o výměře 180 hektarů. Lesy České republiky nebo Povodí Moravy si totiž řekly o zvýšení nájemného, což by v některých případech dělalo až 10 tisíc korun za hektar. A to je likvidační! Moravský rybářský svaz by jednoduše musel zdražit povolenky o 1000 korun. V případě nezájmu jsou Lesy ČR nebo Povodí Moravy připraveny vody nabídnout soukromým subjektům. Ano, i tohle je cesta, jak pomalu rozdrolit svazovou rybařinu a „nahrát“ soukromému sektoru.

ČTĚTE TAKÉ: Zdražení povolenek? Rybáři možná za povolenky připlatí až 1000 korun!

Na co těmito případy chci poukázat? Je to jednoduché! Soukromý sektor si možná všiml, že rybařina je obrovský byznys. A chce z toho tučného koláče peněz ukousnout svůj díl. O to více je překvapující chování části rybářů, kterým je to vlastně jedno… A to i přesto, že by zdražení povolenek mohlo být dost citelné. Tyto případy rovněž ukazují, že „staré pořádky“ nemusí platit navždy.

 

Svaz si podřezal pod sebou větev!

Z mých předešlých názorových článků je možná patrné, že nejsem velkým fanouškem Svazu. Takhle: Pro mě je myšlenka svazové rybařiny „posvátná“. Problém jsou pro mě někteří lidé ve vedení této organizace. Chování některých členů nejvyššího vedení je pro mě zcela neakceptovatelné, a dle mého soudu by se měli pakovat pryč. I přesto si ale myslím, že Svaz tady musí zůstat. Nesmí se rozpadnout. A nesmí podlehnout vlivným silám.

Jenže ono je to těžko. Vedení Svazu zpřetrhalo dřívější vazby na ministerstvu zemědělství. Přestalo komunikovat se svými členy. A zavedlo velmi zvláštní pravidla. Například ten nejaktuálnější „bizár“ má na svědomí Severočeský ÚS, který chce prosadit směrnici, jež prakticky zatají důležité informace před svými členy (např. hospodaření s penězi). A tímhle si nikdo moc velkou oblibu nezíská!

ČTĚTE TAKÉ: Rybáři zuří! Kam „tečou“ miliony? Chce Severočeský ČRS tajit hospodaření s penězi rybářů?

I když by se mohlo zdát, že Svaz je ztracený, není tomu tak. Už i v nejvyšším vedení Svazu sedí lidé, kteří to myslí dobře, chtějí bojovat za dobré myšlenky, a pozvolna se za nimi srocuje čím dál větší množství rybářů. A změny jdou vidět: Ostatně, už například ten zmíněný návrh o změně doby lovu, který Svaz poslal na ministerstvo zemědělství. Super zprávou je i to, že tihle lidé svou prací vytlačí ty, kteří ve Svazu nedělají nic.

Takže, i když už vás Svaz a jeho „politika“ štve, nelamte nad ním ještě hůl. Ty dobré časy jsou za dveřmi. Jen se teď prosím spojme, abychom Svaz udrželi při životě. Tohle nám nesmí být jedno!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

11 KOMENTÁŘE

  1. Sohlas! Jsem členem MRS a mám velké obavy zejména o velké revíry jako jsou Mušovská jezera Dyje 5 a Dyje 7, řeka Dyje 4b. Nelíbí se mi ani kšeftaření obcí s pronájmy pozemků kolem těchto vod vod. Je jasné, že Jakub Vágner rozehrál hru která by mohla skončit ztrátou revírů podobného významu (viz Chvojnice) v celé republice a prodejných lidí na ministerstvech, obecních zastupitelstvech dotčených krajů a obcí je dost. Také se nedají se vší úctou vyloučit snahy korumpovat některé lidi v samotných svazech.
    Rybářské svazy nám všem rybářům i přes všechny nedostatky kterých je mnoho (doba lovu a neschopnost se zastat rybářů je toho důkazem) dávají obrovskou svobodu právě v tom, že se můžeme svobodně rozhodovat na který revír si máme chuť zrovna zajít v rámci jedné či dvou povolenek. Pocit že je to náš svaz, naše ryby a nejde o komerci které máme v ostatním životě tolik, až se necítíme dobře. Za sebe, nechci komerci ještě i v rybaření co se týče svazových vod.

  2. Petrův zdar, vážení členové.
    V čem je problém. V Jakubovi? Ne ! Ale v ČRS. Jak dlouho se mluví o změnách? Jak se k tomu staví vedení volené členskou základnou? Vždyť celou řadu i rozumných návrhů členské základny vedení velice úspěšně přehlíželo několik let. A teď se budou dělat „ciráty“ kolem jednoho návrhu, který podal veřejnosti známý rybář? Jistě, velká chyba je v samotných členech a jejich laxnímu přístupu k této činnosti. Drtivá většina členů má své ZO zcela vysloveně na „háku“. Koupí si pouze povolenku a jen reptají. Ta hrstka co ještě něco dělá si hledí svého – aby si nepřidávali práce. No a vrcholové vedení je rádo, že jim do toho nikdo „nekecá“ . V posledních letech se maximálně přidá nějaká povinnost, a od členů se očekává slepé dodržování daného nařízení.
    Jen se zeptám, možná mi to uniklo. Co se od převratu změnilo v ČRS k dobrému? Co se změnilo k tomu, aby to většina (dle demokratického přístupu) rybářů kvitovala souhlasně?
    Pokud nahlédnu do RŘ, tak mne nenapadá ani jediná změna k lepšímu. Za sebe bych tam pár změn našel – ale právě těch s opačným efektem. A to prosím dodám, že rozhodně nepatřím k rybářům, co si od vody odnesou vše co chytí. Jen prostě tento koníček provozuji cca 50 let.
    Standa.

    • Souhlasím s anonymním panem Tondou v tom, že ČRS a MRS toho moc dobrého nepředvádí. Také uvádím, že mají svazy velké nedostatky. Lidé jsou tam zajisté jak ti špatní tak ti dobří a členská základna se vskutku, ruku na srdce povětšinou chová tak jak pan Tonda píše. S těma cirátama kolem jednoho tak dobře znějícího návrhu bych byl ale opatrnější, protože by nás rybáře mohl stát příliš. Takové návrhy vypadají sice dobře a to asi tak jako obsah knížky „O čem sním, když náhodou spím“.

  3. Pánové rybáři ruku na srdce kdo znás bude v prosinci lednu a únoru sedět v mrazu do noci na rybách.Vágner v tom vidí vlastní záměr.Pro svoji věc zblbnul lidi které používá jako rukojmí.Vágner je Gauner.

  4. Všechny tyhle změny k „lepšímu“ iniciují ve svazu rybáři, kteří mají jedno společné- potřebují u vody sedět 24 hodin aby chytly tu „svoji rybu“. Nebojme se je pojmenovat, jsou to kapraři a sumcaři.
    Řešení je zakázat lovit na nástrahu pod háčkem (bojlíz pelety kukuřice), absolutní zákaz na svazových vodách lovit z člunů (vyvážet nástrahy návnady). Tihle rybáři mají dostatek možností bivakovat tábořit a lovit 24 hodin na soukromých revírech, které jim vychází vstříc. Nenechme tyhle rybáře plenit naše svazové revíry. Bez kaprařů a sumcařů bude u vody zase klid a pořádek.

    • Tohle ale není o tom, jestli někdo sedí u kaprových prutů, nebo čumí na sumcovou bójku, ale o lidech samotných. O lidech nezodpovědných, nevychovaných a ti se bohužel nacházejí v jakékoliv skupině rybářů. Protože kolik se dá potkat slušných vláčkařů, kteří berou lov s rozumem, a netahají sebou kbelík, aby jej naplnily okounky …

    • Vaclav R
      Taky by se mohlo zakazat chytat na zizalu ne? Stejne to ma ryba vetsinou pres jicen, jo a taky na rybicku protoze to ma taky zazrany a nesmime zapomenout zakazat chytat na housku na kukurici no vlastne na vsechno stejne nez se k tomu dostane kapr tak je tam cejn a ty nikdo nebere vyvali je v pisku a kameni a pak chudaka cejnka pusti a ten je do tydne briskem vzhuru. Vy jste typicky clovek ktery nic nepochopil a jen by zakazal to co se vam osobne nelibi, ale nezapominejte ze jsou tu i ostatni. Tohle presne delali bolsevici vsechno zakazat a hotovo. A jeste pokud mozno, jak videt rybare s drahou vybavou ho oznacit za zlodeje, protoze proste nepripustite ze lide si vetsi penizedokazou vydelat taky poctive vam se to hold nepovedlo tak to neni mozny co?

  5. Pánové jsme přeci rybáři , myslim ti srcaři , doba lovu , chování u vody atd, atd. ,jsme lidi a ne banda banda ovcí,aby nám někdo diktoval,co ajak dělat u vody kdo chce spát tak at spí, kdo chce chytat tak at chytá , máme přeci tu č. demokracii, proč stále hledáme problém kde vlastně není. Je spousta revírů kde vody jsou a kde ne a taková řeka je třeba pro lidi kteří ji ve svém revíru nemají odměna . Tak proč doba lovu je tak důležitá od toho máme pr. stráž a r.stráž. Nedodržíš nezachytáš.

  6. Osobně si myslím že se doba denního lovu měla nechat tak jak byla. Na rybářské svazové revíry je už tak dost velký tlak a ryby změnou denního lovu už nebudou mýt takřka chvíli klid a také to bude mýt vliv na populaci většiny ryb. Například candát,sumec který si hlídají v době tření svoje teritorium a vyráží po všem co dopadne do vody kolik jich rybáři v noci uloví a třeba odnesou? Tím to rozhodnutím pana Wágnera je dost možné že za chvíli už nebude co lovit. Jak může někdo o něčem rozhodovat když tomu vůbec nerozumí. Myslím že ti rybáři kteří jsou s tímto rozhodnutím spokojení za nějaký rok samy poznají že to byla špatná volba. Až se jednou svazové revíry rozkouskují do soukromého sektoru to teprve rybáři zapláčou. Tuto možnost kterou máme nám může a také závidí hodně států.Jak se to jednou stane tak se to už nikdy nevrátí. Je více než pravděpodobné že právě o to se snaží usilovat pan Wágner.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -