DomůRybolovné technikyPřívlačPřívlač na gumu pro začátečníky: Jak úspěšně tahat gumovou nástrahu?

Přívlač na gumu pro začátečníky: Jak úspěšně tahat gumovou nástrahu?

- Reklama -

Gumové nástrahy patří k tomu nejpoužívanějšímu v přívlači. Ono je to dáno tím, že na gumy lze chytat nejrůznějšími způsoby. Některé začátečníky ale odrazuje na první pohled složitost tohoto rybaření. 

Foto: InRybar.cz

Stojím na břehu oblíbeného revíru. Okolo mě se rozléhá nádherná příroda. Nemám čas se ale kochat. Švihám gumu k překážce pod vodou, o které vím, že je přede mnou. Ťuk! Ťuk! Hlavička naráží do potopených kamenů. Tady by se mohlo něco skrývat!

Sotva na to pomyslím, tak dostanu krásný „kopanec“. Jemná špička se parádně ohne, brzda trochu zakňučí. Po chvíli se mi daří dravce dostat od potopené překážky. Co to bude? Netrvá dlouho a zpod vodní hladiny na mě vykouknou „psí zuby“. Candát!

VIDEO: Jak tahat gumovou nástrahu na přívlač? Mrkněte na ukázky

 

Jak tahat gumovou nástrahu při přívlači?

Tenhle moment by rádi zažili i začínající rybáři, kteří s přívlačí teprve začínají. Jenže! Na „první dobrou“ je odrazuje to, že lov na gumové nástrahy může vypadat složitěji než na woblery nebo třpytky. Přitom ale nejde o nijak komplikovanou disciplínu. Pro začátek stačí vyzkoušet jednoduché vedení.

Ve chvíli, kdy má gumová nástraha tendenci klesnout ke dnu, tak candát s velkou chutí zaútočí

Jak tahat gumovou nástrahu? Ve chvíli, kdy ji nahodíme do vodního prostředí, tak ji necháme klesnout na dno. A pak ji začneme pomalu přitahovat tak, jako woblera nebo třpytku. Akorát s jedním rozdílem! Je dobré, když při přitahování gumy budeme poškubávat se špičkou prutu (všechno jde vidět v přiloženém videu výše).

Díky tomu gumová nástraha bude mít „skákavý“ chod, který je pro dravce velmi atraktivní. A zejména ten moment, kdy gumová nástraha začne klesat ke dnu. Právě v tento moment dravec s velkou chutí na gumovou nástrahu zaútočí, zejména pak tedy candáti nebo okouni.

S gumovou nástrahou není složité rybařit, stačí vám úplně jednoduché vedení ve vodním prostředí…

Připomínám, že tenhle „návod“ je určený opravdu jen pro začínající rybáře, kteří si chtějí lov na gumu vyzkoušet. Mým cílem je ukázat, že i s poměrně jednoduchým vedením nástrahy lze mít úspěchy. A právě od těchto začátků se jde odpíchnout k dalšímu rozvoji…

 

Jakou rychlostí tahat?

Po ukázce jednoduchého vedení gumové nástrahy pak následuje další otázka: jakou rychlosti gumu tahat? To záleží na podmínkách u vody! Pokud je teplé počasí, pak lze gumovou nástrahu přitahovat rychleji, a tahání nástrahy lze navíc prokládat agresivnějším škubáním špičky. Toto vedení například skvěle funguje na boleny nebo štiky.

Pokud je už venku chladněji, je dobré tomu přizpůsobit i naše vedení nástrahy. Stačí zpomalit a záběry se určitě dostaví…

Ve chvíli ale, kdy nastane podzim – při kterém se na gumy chytá asi nejčastěji – volíme pomalejší vedení. Opravdu stačí „klidně“ navíjet a jen jemně škubat špičkou prutu. Díky tomu bude mít gumová nástraha atraktivní chod, ale dravec i tak bude mít dostatek času na útok.

Jednoduché vedení gumové nástrahy se líbí také velkým okounům

A ve chvíli, kdy začne už mrznout, a kdy se rybičky stahují do těch nejhlubších jam, pak lze s gumou jen „skákat po dně“. To znamená, že nástrahu necháme úplně klesnout na dno, a pak jen škubneme špičkou. Tohle vedení je dokonalé na dravce na konci sezóny, kteří se drží u překážek ve velkých hloubkách.

 

Skákání na dně s plovoucími gumami

Ještě chvíli zůstaňme u toho „poskakování po dně“. Jde totiž o velmi jednoduchou metodu lovu, která může přinést hodně zajímavé výsledky. A znova: zejména pak za špatného počasí, kdy spousta rybářů si v těchto podmínkách ani neví rady.

Rozdíl mezi plovoucí gumovou nástrahou a klasickou gumou je zřejmý na první pohled. Právě tato svislá poloha plovoucí gumy rozhoduje o úspěchu

Ovšem! Při poskakování s gumou po dně může dojít k tomu problému, že si nástraha prostě lehne na dno. A právě v takovou chvíli se dravci na nástrahu těžko útočí, takže kolikrát ho přejde chuť k útoku. Existuje ale velmi jednoduché řešení.

Na rybářském trhu se v posledních letech objevují plovoucí gumové nástrahy, které mají pro tento lov fantastické vlastnosti. Jde zejména o to, že když nástraha dopadne na dno, tak si nelehne, ale postaví se do svislé polohy. Díky tomu tak dravec může nástrahu velmi pohodlně nabrat do tlamy. A proto je šance na úspěch vyšší.

Zdolávání candáta při nočním rybaření na přívlač

Na plovoucí gumy candáti útočí jako smyslů zbavení… 

Plovoucí gumové nástrahy jsou pak velmi zajímavé i z toho pohledu, že pokud rybář zvolí správnou hmotnost jigové hlavičky, pak může výrazným způsobem prodloužit dobu propadu nástrahy. A zase: při tom propadu dravci velmi rádi útočí – takže když bude delší, čas na útok bude taky delší. Tohle je „detail“, který může rozhodovat.

 

Šňůra zvyšuje komfort při vedení gumy

Hodně dotazů pak pochopitelně směřuje i na rybářské vybavení. Osobně si rybaření nikterak nekomplikuji, takže z něj nedělám vědu. Co se týče prutu, tak sahám po modelech o délce 2,4 až 2,7 metru (delší variantu mám radši) s gramáží od 15 do 40 gramů. Tyto pruty jsou ideální pro „klasicky“ těžké a velké gumy.

Pletená šňůra je pro přívlač s gumami jako dělaná!

Naviják používám ve velikosti 3 nebo 4, kdy mám raději modely s dobře tvarovanou cívkou, ze které se snadno uvolňuje navazovací materiál při hodu (každý metr hodu se počítá)! A osobně mám raději modely s přední brzdou, které se mi při přívlači více osvědčily.

Samotnou sestavu rybářského prutu a navijáku pak velmi rád doplňuji pletenou šňůrou na přívlač. Právě pletenka je dokonalá pro lov s gumovými nástrahami proto, že rybář cítí každý kontakt s rybou. Díky nízké průtažnosti je rybář schopný okamžitě rozeznat, že se jedná o rybu nebo překážku. Tohle fakt doporučuju! Už jen proto, že levné šňůry lze sehnat od 3 korun za metr.

 

Gumové nástrahy vám otevřou nové možnosti

Vím, že začínat s novými metodami není vždy jednoduché. Ale pokud s přívlačí teprve začínáte, pak gumové nástrahy určitě nenechávejte doma! Nenechte se odradit tím, že je třeba chytat nějak „extra atraktivně“ – i s jednoduchým vedením můžete mít úspěchy.

Zdolávaný candát při rybaření na přívlač

Chytání na gumy si určitě vyzkoušejte!

Důležité ze začátku je, abyste pochopili, jak se „guma“ ve vodě chová, jak na ni ryby reagují, a kdy na ni útočí. Až pak se můžete dále rozvíjet. Rozhodně ale tento styl přívlače vyzkoušejte, protože jinak přijdete o vynikající metodu, která slibuje parádní úlovky.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -