DomůRybolovné technikyKaprařinaProč rybáři ztrácí ryby? Tohle jsou 3 největší chyby na návazcích na...

Proč rybáři ztrácí ryby? Tohle jsou 3 největší chyby na návazcích na kapry

- Reklama -

Při lovu kaprů rozhodují i ty nejmenší detaily. No ano! Když už se rybářovi podaří přelstít nějakou zkušenou rybu, a donutit ji k záběru, tak přesto ještě není vyhráno. Je nutné dostat velkého kapra z vody na břeh. A právě v tuhle chvíli dochází často k tomu, že se zdolávaná ryba z háčku prostě vypne. Je to k zbláznění, přesto tohle je nutnou součástí rybařiny. Přesto! Tenhle nepříjemný moment jde eliminovat. Pokud si tedy rybáři budou dávat na několik věcí velký pozor…

Autoři: Tomáš Horáček a Viktor Krus

Před nahozenými pruty se rozprostírá velká vodní plocha, po které se prohání ostré vlny. Právě panuje docela větrný čas, který rozhání vlny po vodě. Ideální čas na velké kapry! V tuhle chvíli totiž vlny tlačí kapry ke dnu, kteří jsou tak blíže k našim nástrahám. Navíc, pod vodou se probudily podvodní proudy, které „míchají“ s nánosy na dně…

VIDEO: 3 největší chyby na návazcích na kapry

Pííííííp! Od pravého prutu jde slyšet, že se něco děje! Swinger se přilepil k prutu a brzda ječí jako dítě v hračkářství. Záběr jako blázen! Následuje přesný zásek. Je tam! Prut se okamžitě ohne do zajímavého oblouku. Tohle bude zajímavá ryba! Chvíli to trvá, ale nakonec se daří rybu obrátit ke běhu. Další minuty uplynuly, a slušná ryba už dělá první kola na hladině.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Super ostré háčky od anglické firmy za super cenu! Zjistit více!

Čvách! Třísk! Hladina se rozletí jako upuštěná sklenička. Voda stříká všude kolem. Tenhle slušný kapr se nechce vzdát. Jenže je pozdě! Brzda už je utažená a podběrák připravený. Ale bacha! Kapr pořád nebyl na hladině, je třeba být v pozoru! Bzzzzzzz! Další výpad! Následuje tupý kopanec do udice. Pink! Ryba je pryč! Néééééé! Proč?

Aby si rybář sáhl na takovou rybu, pak je zapotřebí myslet i na ty nejméně nápadné detaily…

Tuhle situaci opravdu zažil už každý rybář. To, proč kapr unikl, mohlo způsobit hned několik faktorů. Ano! Na návazci lze nějaké věci podcenit, nějaké věci přehlédnout. A právě ony kolikrát rozhodují o tom, zdali se na tváří rybáře objeví úsměv nebo bolestivý úškleb. Takže na co si dávat pozor?

 

Je háček ostrý? Opravdu?

Když člověk přijde do rybářských potřeb, pak na stěnách kolikrát vidí „nekonečné“ řady barevných pytlíků, které obsahují super ostré háčky na kapry. Rybář si může vybrat z nejrůznějších tlouštěk drátů, použitých materiálů a z nejrůznějších tvarů. Ať už si ale vybereme jakýkoliv háček na kapry, vždycky je důležité si otestovat jeho ostrost. A to opravdu platí i u nových háčků.

Je ten háček skutečně ostrý? To prozradí jednoduchý test! 

Kolikrát se totiž stane, že rybář bez rozmyslu naváže nový háček, ani by ho zkontrolovat. A pak přijde záběr! Pink! První ryba vypnutá. Zatracená smůla! Pink! Druhá ryba vypnutá. Okey, stát se to může. U třetí ryby už hlodá otázka: „Co se to sakra děje?!“ A přitom kolikrát jde o to, že háček opravdu není ostrý.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Super ostré háčky od anglické firmy za super cenu! Zjistit více!

Jak to zkontrolovat? Jednoduše! Prostě vytáhneme vybraný háček z pytlíku, a poté přejedeme „bříškem“ palce po jeho špičce. Pokud špička háčku „lepí“, tak poté je vše v pořádku. Ale právě při tomhle jednoduchém testu rybář častokrát zjistí, že háček je tupý jako nenabroušený nůž. A to je problém!

Pokud je háček na kapry tupý, pak velice rychle a jednoduše pomůže brousek na háčky!

Co v takovou chvíli dělat? Rozhodně háček na kapry nevyhazovat! Kaprové háčky bývají cenově nákladnější, takže by to bylo naprosto zbytečné plýtvání penězi. Prostě stačí vzít obyčejný brousek na kaprové háčky. S jeho pomocí je velmi jednoduché dostat háček do požadované ostrosti, takže rybář jej může poté bez obav zase navázat.

Důležitá věc: Ostrost háčků na kapry pravidelně kontrolujte! Neříkáme, že je musíte kontrolovat po každém vytažení z vody, ale přesto je dobré špičku po několika vytažených rybách zkontrolovat. Přece jen nikdo nechce, aby zrovna ta ztracená ryba kvůli tupému háčku byla ta největší (což zákon schválnosti tuhle blbou náhodu častokrát způsobí). Takže stačí zase vzít brousek na kaprové háčky a s jeho pomocí během pár vteřin vše vylepšit/napravit.

 

Vzdálenost nástrahy od háčku

Možná si teď někteří už řeknete, že to přeháníme, ale skutečně i tohle může být důvodem, proč ztrácíme ryby. Uvedeme příklad z praxe: Na rybářské mapě bývají vody, kde je opravdu silný rybářský tlak. Množství vlasců a nástrah ve vodě prostě nutí zkušené ryby, aby při sběru potravy byly opatrnější. To znamená, že kapři kolikrát nenasají nástrahu „pěkně poctivě“, ale spíše ji jen tak žužlají.

Vzdálenost nástrahy od háčku je velmi důležitým detailem…

A to je problém! V momentě totiž, kdy rybář v takovou chvíli zasekne, tak se může stát, že to nebude do „tvrdého“. Takže rybář rybu po chvíli ztratí. V tento moment je tak naprosto zásadní „bod číslo 1“ – tedy mít navázané velmi ostré háčky, které se přesně zaseknou i při velmi jemném záběru.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Super ostré háčky od anglické firmy za super cenu! Zjistit více!

Proč vlastně tohle řešíme, když by stačilo zkrátit vzdálenost nástrahy od háčku? No, ono to nejde všude! Je třeba pamatovat na to, že právě vzdálenost nástrahy od háčku může být selektivní. To znamená, že pokud je ve vodě hromada „bílé ryby“, tak ta sice bude nástrahu žužlat, ale nepíchne se. A návazec tak počká přímo na kapry. Jenže v případě opatrných kaprů může ta delší vzdálenost působit problémy…

 

Správné chování háčku: Bacha na detail!

Věděli jste, že rybář může pozitivně nebo negativně ovlivnit pohyb háčku během jeho vázání? Je totiž zcela zásadní, aby rybář při bezuzlovém vázání kaprového háčku protáhl před utažením konec navazovacího materiálu zezadu směrem dopředu (viz přiložené video). Proč?

Pokud navazovací materiál protáhneme správným směrem, pak se takto krásně opře o háček. Takže háček se pak bude chovat tak, jak má…

Jde o to, že právě tento směr provléknutí navazovacího materiálu při vázání háčku napomůže k tomu, aby se navazovací materiál „opřel“ o očko háčku. Právě díky tomuto nepatrnému detailu následně docílíme toho, že háček se bude při lovu kaprů chovat tak, jak má. To znamená, že se háček například při nasávání do tlamy kapra natočí správným směrem, což pak výrazně ovlivňuje úspěšnost záseku ryby.

Ať vám háčky u vody pořádně „lepí“! 

Všechny 3 faktory, které jsme si nyní představili, působí jako zcela nepatrné věci. Ovšem lov kapra se skládá z mnoha dílků, které do sebe musí zapadnout. Pokud rybář něco podcení nebo odflákne, tak i ta nejdrobnější chyba může znamenat ztrátu životní ryby. A to nikdo nechce!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -