DomůRybářské radyRybářská legislativaOd příští sezóny rybáři nesmí používat olověné zátěže! EU schválila přísný zákaz!

Od příští sezóny rybáři nesmí používat olověné zátěže! EU schválila přísný zákaz!

- Reklama -

UPOZORNĚNÍ: Tento článek, který jsme vydali v roce 2015, je aprílový žert. Bohužel, v roce 2016 Evropská komise skutečně navrhla zákaz rybářských zátěží. Ještě jednou upozorňujeme čtenáře, že tento článek je „žertík“, ovšem hrozba zákazu olověných zátěží skutečně existuje. Bohužel…

Zprávu o chytaném zákazu rybářských olov naleznete ZDE!

To, před čím varovali rybářští zástupci už před mnoha lety, se naplnilo. Evropští politici předevčírem v Bruselu schválili směrnici, která obsahuje zákaz používání všech olověných zátěží při rybaření. Zástupci velkých rybářských organizací s výrazným omezením nesouhlasí, a protestují proti němu. Zákaz přesto začne platit od ledna roku 2016 na celém území Evropské unie. Jako první s touto zprávou přišel známý německý rybářský časopis Blinker.   

Nová směrnice je velice striktní a přísná. Olovo se nebude moci používat v naprosto žádné podobě. Takže rybáři mimo klasických olověných zátěží a krmítek, které se používají při nejrůznějších rybolovných metodách, nesmějí používat ani broky při lovu na plavanou. zatez-na-rybySmůlu mají i příznivci přívlače. Nová směrnice totiž pamatuje i na jigové hlavičky, které se používají při lovu s gumovými nástrahami.

Směrnice bude velice tvrdě postihovat ty rybáře, kteří zákaz nebudou dodržovat. Při zjištění porušení zákazu budou rybářům odebrány povolení k lovu, které rybářské organizace zašlou na nejbližší úřad pro ochranu životního prostředí. V následném správním řízení může rybář dostat pokutu až 20 tisíc korun.

 

Tip: Doplňte si vaše rybářské nádobíčko o nové vybavení za perfektní ceny! A my vám k tomu přidáme další vybavení na ryby ZDARMA! Více ZDE!

 

Stanovisko EU: Rybařina musí ustoupit ochraně přírody

rybarske-olovoEvropští politici si od striktní směrnice slibují výrazné omezení znečišťování vod těžkými kovy. Jenže směrnice se vztahuje pouze na omezení rybářů. Například průmysl nebo doprava zůstaly bez povšimnutí. A to i přesto, že tyto dvě odvětví patří k jedněm z největších znečišťovatelů životního prostředí vůbec. Na otázku, proč došlo pouze k omezení rybářství, nám neodpověděl žádný z českých politických zástupců v Bruselu.

Naopak rybářské organizace z celé Evropy hlasitě protestují. Na internetu se objevila celá řada textů z řad rybářských zástupců, kteří s nespravedlivým omezením nesouhlasí. Například předseda rybářského svazu z Meklenburska-Předního Pomořanska (pozn. spolková země v Německu) Karl Rummenige německému rybářskému magazínu Blinker řekl, že toto omezení velice negativně ovlivní například i turistický ruch v rybářsky oblíbených lokalitách. A právě Meklenbursko – Přední Pomořansko na severu Německa k těmto lokalitám patří – ročně si zde přijede zavláčet až 100 tisíc rybářů z ciziny. Proto se němečtí kolegové bojí výrazného zúžení příjmu z prodeje povolení k rybolovu turistům.

rybarske-krmitkoK velice hlasitým kritikům patří i Švédové a Finové, kteří rovněž získávají z rybářského turismu nemalé finanční prostředky. Severská rybářská média zveřejnila status z facebookového profilu Gustava Petersona (švédský ministr rybolovu) – ten směrnici označil za šikanu. Dravé ryby, které se v severských zemích nejčastěji loví, se ale mohou lovit i na řadu jiných nástrah, které kritéria směrnice splňují.

Mnohem větší starosti udělala nová směrnice kaprařům. Ti totiž používají olověné zátěže nejčastěji. Lászlo Tamász, maďarský předseda spolku soukromých revírů v Maďarsku, které stále patří k vyhledávané kaprařské zemi, pro tamní rybářský magazín řekl, že maďarští provozovatelé soukromých revírů nebudou nařízení Evropské unie respektovat. Naznačil tak, že návštěvníci maďarských vod mohou olověné zátěže nadále používat, i přes olovo-zatezzákaz Bruselu. To ale může pro tamní organizaci znamenat velký problém v podobě velice vysoké pokuty.

Zástupci českých a moravských rybářských organizací se zatím nechtějí k současné situaci vůbec vyjadřovat. A to z toho důvodu, že momentálně probíhá analýza nové směrnice, která má platit už od začátku příštího roku. Tuzemské rybářské organizace se tak k výraznému omezení vyjádří zřejmě až za několik dní.

 

Tip: Doplňte si vaše rybářské nádobíčko o nové vybavení za perfektní ceny! A my vám k tomu přidáme další vybavení na ryby ZDARMA! Více ZDE!

 

Dopady nového zákazu? Výrazné prodražení rybařiny!

zatez-kamenNa nový zákaz se okamžitě začaly připravovat rybářské firmy. Ty totiž musí kompletně změnit sortiment nabízených rybářských zátěží. Ceny olověných zátěží a krmítek strmě klesají, aby se vyprodaly bohaté zásoby. A výrobní linky už začínají produkovat tuny rybářských zátěží z jiných materiálů. „Pro kapraře budeme nejčastěji nabízet zátěže z přírodních materiálů – například z kamene. A potom také speciální zátěže ze skla,“ říká zástupce mezinárodní rybářské firmy, který nechtěl být jmenován.

„Problém máme u plavané, a hlavně u jigových hlaviček. Momentálně totiž nevíme, jakými materiály olovo nahradíme,“ stěžuje si zástupce rybářské firmy, a zároveň dodává: „Nevylučuji, že daný sortiment nebude do poloviny příštího roku vůbec k dostání.“ Milovníci plavané a přívlače tak mohou na nový typ vybavení ještě hodně dlouho čekat.

rybarska-zatezOlovo patří k jedněm z nejlevnějších kovů používaných v rybařině. Proto cena olověných zátěží a krmítek byla poměrně nízká. Jenže vyřazení tohoto kovu způsobí výrazné prodražení všech zátěží. „Odhaduji, že v kaprařině dojde ke zdražení až o 100 %. U přívlače a plavané, kde budeme muset využít mnohem dražších materiálů, bude zdražení ještě markantnější,“ vypočítává zástupce mezinárodní rybářské firmy. Není tedy vyloučeno to, že za rybařinu si lidé po celé Evropě výrazně připlatí.

Na jednom anglickém rybářském fóru se rozeběhla zajímavá spekulace. Rybáři označují novou směrnici jako spiknutí rybářských firem. Zátěže totiž patří k jedněm z nejpoužívanějších potřeb při rybaření. Takže v součtu rybářské firmy na celé situaci výrazně vydělají. Jenže toto je skutečně spíše „konspirační teorie“, neboť dá se předpokládat, že prudké zdražení rybařinu spíše poškodí – v tom smyslu, že s chytáním ryb celá spousta rybářů skončí.

 

Tip: Doplňte si vaše rybářské nádobíčko o nové vybavení za perfektní ceny! A my vám k tomu přidáme další vybavení na ryby ZDARMA! Více ZDE!

 

Petice proti zákazu: Zapojuje se řada rybářských organizací z celé Evropy

Nová směrnice omezující rybáře v Evropské unii vyvolala velký poprask a rybáři se chtějí proti ní bránit. Například významné anglické rybářské médium carpcrossing.com organizuje rozsáhlou petici proti striktnímu zákazu. K petici se za pouhých 12 hodin přidalo už 13 tisíc rybářů z celé Evropy – největší zástup protestujících je z Anglie a Francie. „Chceme, aby rybáři z celé Evropy dali jasně najevo, že s tímto zákazem nesouhlasíme,“ stojí na začátku petice, ke které se mohou přidat rybáři z jakékoliv země Evropské unie. Připojit se mohou pochopitelně i Češi a Slováci…

A poslední sdělení na závěr – nevěřte všemu, co se v médiích napíše. Tato zpráva je totiž náš aprílový žertík. Celá událost i postavy jsou smyšlené. Takže – Apríííl!!! 🙂

Vaše milovaná redakce InRybar.cz  🙂

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

11 KOMENTÁŘE

  1. Akútne otravy olovom sú pomerne vzácne a ich príznaky sú podobné ako pri chronických otravách: salivácia – nadmerná tvorba slín pocit kovovej chuti v ústach nevoľnosť a zvracanie bolesti brucha zvýšenie krvného tlaku

    V niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť aj hnačky, zníženie telesnej teploty a studený pot, stavy úzkosti, často vyskytujú aj bolesti hlavy, blúznenie, kŕče a bezvedomie. Akútna otrava olovom zanecháva na postihnutom trvalé následky. Najčastejšie sa popisuje postihnutie nervovej sústavy a zažívacieho traktu, žltačka a ochorenia obličiek.

    V prvých fázach chronickej otravy dochádza ku kumulácii olova v organizme a postihnutý nepociťuje väčšie ťažkosti. Olovo sa hromadí v mäkkých tkanivách (pečeň, obličky), neskôr sa odtiaľ presúva do kostí, vlasov a zubov. Ďalším miestom, kde sa olovo kumuluje, je mozog, konkrétne sivá mozgová hmota a ganglie.

    Olovo skracuje životnosť červených krviniek, čo sa postupne prejaví aj v zmene krvného obrazu. V tomto období sa postihnutí sťažujú najčastejšie na: zhoršenie telesnej kondície a celkovú únavu poruchy spánku bolesti kĺbov a svalov bolesti žalúdka a zníženie chuti do jedla zápchu

    Objektívne možno u pacientov pozorovať bledú farbu pleti a prítomnosť tmavého lemu na ďasnách. Aj relatívne nižšia koncentrácia olova v krvi (pod 40 g.dm-3) zhoršuje pozornosť, krátkodobú pamäť, u detí sa prejavuje nekoncentrovanosť, nepokoj, popudlivosť, agresívnosť a oneskorený psychický vývoj. V ďalšom štádiu sú charakteristické: koliky hnačky neschopnosť úplne narovnať prsty (prstenník, prostredník, ochrnutie sa môže preniesť aj na ostatné prsty) hypertenzia choroby ľadvín

    Druhé štádium je typické prejavmi postihnutia nervovej sústavy pacienta, čo sa prejavuje mučivými bolesťami hlavy, poruchami vedomia až bezvedomím.

    Okrem priamych toxických účinkov majú viaceré vodorozpustné zlúčeniny olova karcinogénny účinok

    Mutagénny účinok sa dokázal pre chlorid olovnatý, viaceré zlúčeniny olova sú podozrivé z teratogénnych a embryotoxických účinkov.

    Pri príjme dennej dávky olova 2 mg dochádza k chronickej otrave už po niekoľkých mesiacoch. Svetová zdravotnícka organizácia WHO uvádza však ako dočasne prijateľnú dennú dávku 0,43 mg olova.

  2. Takhle po ránu mě děsit… Ale co si budeme říkat já bych se ani nedivil. kdyby ty ochranáři něco podobného udělali..

  3. To se snad nevztahuje na Čechy. Jelikož Češi nejedou podle EU. Všude je nonstopka a chytá se nejméně na tři pruty. Ale v Česku ne. Tak co tu řeší???????????

  4. „Ja elektriku k svojmu zivotu nepotrebujem,ten televizor si kludne pozriem aj pri svieckach“ ja pamatny vyrok managerky slovenského greenpeacu..tak im radsej neradte,lebo oni to dokazu zakazat-olova

  5. no jelikož jsem strojař tak bych začal používat mosaz,a bylo by po problemu,akorat ta gramaž by byla asi problem,ale Češi bysi poradili na kaprařinu používam stejně navrtaný kámen jen stou přívlačí je problém,ale myslím že stačí jak nám postupně snižujou počet ryb pro chytání,nevím proč je tolik sumců.Zdraví Honza a přeje uspěšný lov pro rok 2016

  6. O tomto problému se již debatuje déle. Nevím jestli je to fáma, ale lze věřit všemu, protože ti umělci z EU už neví, co by zakázali a otravují svět svými nesmysly. Omezují nás ve všem, nutí nás do své nejapné a přiblblé politiky (viz vztah k imigrantům), zakazují různé názory na pojmenování potravin (viz „pomazánkové máslo“). Říkalo se, že se nesmí používat vyvažovací těžítka na kola vozidel. A což takhle kdyby zakázali používat myslivcům broky? Vždyť to snad je taky důvod, ne? Ať vůbec tedy olovo vyřadí z používaných kovů.Jsou to hajzlové a chce to, aby se normální lidi vzpamatovali!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -