DomůRybářské radyRybářská vědaPro studenty: Zúčastněte se fascinujících rybářských výzkumů! Všechno hradí fakulta

Pro studenty: Zúčastněte se fascinujících rybářských výzkumů! Všechno hradí fakulta

- Reklama -

Úžasné 4 týdny. Tak dlouho mohou studenti přírodovědných oborů pobývat ve Vodňanech, v hlavním sídle Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Čtyřtýdenní kurz bude probíhat od 29. června do 24. července. Fakulta stále přijímá přihlášky, tak neváhejte a pojeďte taky!

Fascinující výzkumy, zajímavé exkurze, ale i poznávání jižních Čech. To všechno zažijí studenti na kurzu pořádaném rybářskou fakultou. Vybraní studenti dostanou možnost pracovat pod vedením odborných a zkušených pracovníků na nejrůznějších výzkumných projektech. „Na našich internetových stránkách jsme zveřejnili dvacítku vědeckých projektů, ke kterým se studenti mohou hlásit,“ prozrazuje děkan rybářské fakulty Otomar Linhart. Jedním z cílů rybářské fakulty je propojení českých a zahraničních studentů, a proto hlavním jazykem letní školy bude angličtina.

jeseter2

Dále se studenti v rámci exkurzí podívají do rybích farem či komerčních pracovišť známých rybářských podniků, například Rybářství Třeboň nebo Rybářství Nové Hrady. „Studentům nabízíme získání nových odborných znalostí a pro budoucí profesní rozvoj také vhodných kontaktů. Naše týmy pak zároveň mohou kontinuálně pracovat na svých vědecko-výzkumných projektech bez ohledu na to, že jsou prázdniny,“ doplňuje Otomar Linhart. Součástí pobytu je ale i poznávání známých jihočeských měst.

Tip: Kvalitní a levné rybářské vybavení ZDE

Pokud Vás tato skvělá nabídka Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity láká, pak neváhejte a přihlaste se. Je zapotřebí spolu s přihláškou poslat také svůj životopis a motivační dopis. Následně dostanete vyrozumění o přijetí přihlášky do letní školy. Fakulta přijatým studentům na letní školu plně hradí ubytování, stravu, odborný i neodborný program. Letní školy se zúčastní asi dvacítka studentů z Čech i zahraničí.

 

Proč navštívit Fakultu rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity?

Prestižní škola: Není tomu tak dávno, co Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity uspěla v soutěži Česká inovace 2014. A to díky jedinečnému projektu této fakulty – Kaviár přátelsky k jeseterům. Jedná se o zcela unikátní technologii, která umožňuje odebrání jiker z jikernačky velice šetrným způsobem. Jikernačka jesetera tak nemusí být usmrcena. Tato technologie dává jeseterům do budoucnosti velkou šanci na přežití, neboť tento rybí druh je kvůli ceněnému kaviáru na pokraji vyhubení.

Tuto šetrnou metodu odebrání jiker vyvinuli vědci z rybářské fakulty. Jedná se o zcela unikátní postup, který nemá ve světě obdoby. I proto ji fakulta vede jako utajenou technologii. „Očekáváme, že se nám v budoucnu podaří prodat licenci na produkci kaviáru nějakému významnému chovatelskému subjektu,“ prozrazuje děkan fakulty Otomar Linhart, a zároveň dodává: „Zájem o případnou licenci přijde nejspíš ze strany zahraničních chovatelů jeseterů a producentů kaviáru ze zámoří, z Kanady a Spojených států. Průběžně jsme s nimi v kontaktu, ale získané ocenění nám jistě může také pomoci. Soutěž typu Česká inovace, v jejichž porotách jsou zástupci mezinárodních firem a velkých korporací, jistě dokáže náš projekt ještě dále zviditelnit.“

Významné projekty: Ještě chvíli zůstaneme u metody výroby kaviáru, kterou vymysleli vědci z rybářské fakulty. Tato metoda je totiž významná tím, že dává jeseterům naději na lepší budoucnost. Současná produkce kaviáru se pohybuje okolo 1000 tun, což je obrovská zátěž na populaci jeseterů. Jikernačky totiž bývají bez milosti pobíjeny. A to se neblaze podepisuje na jejich celkové populaci, která se dostala ke kritické hranici.

jeseter

Pracovníci z rybářské fakulty vyrobí přibližně 10 kilogramů kaviáru, který nese ochrannou známku kaviár přátelsky k jeseterům. „Kaviáru z hlediska celkové světové produkce nevyrobíme málo, ale absolutně to není dost, abychom uspokojili jakýkoliv zájem ze strany potencionálních obchodních partnerů. Koneckonců to ani není náš primární zájem,“ vysvětluje Václav Nebeský, jenž se na fakultě stará o komerční záležitosti. Pokud by ale licenci od rybářské fakulty získal nějaký velký producent kaviáru, mohlo by to být výrazný posun k záchraně jeseterů.

Tip: Kvalitní a levné rybářské vybavení ZDE

Dalším významným projektem Fakulty rybářství a ochrany vod je odchov jeseterů s pomocí náhradních rodičů. Vědci z rybářské fakulty pro tento pokus vybrali jesetery malé, kteří patří k běžnějším rybím druhům a mají poměrně krátkou dobu dospívání. Vědci následně vezmou kmenové buňky z ohroženého druhu jesetera, které transplantují do těla náhradních rodičů. Tento projekt patří k naprosto revolučním pokusům, které mohou výrazně napomoci k záchraně kriticky ohrožených druhů.

Prvotřídní pracoviště plné expertů: Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity patří k těm mladším ústavům – vznikla teprve v roce 2009. Proto je zapotřebí před vedením této fakulty smeknout, neboť škola dokázala i v krátké době dosáhnout řady výrazných úspěchů, které mohou vést k efektivnější ochraně životního prostředí.

Fakulta disponuje celou řadou specializovaných pracovišť, kde vědci mohou realizovat své projekty zabývající se toxikologií, astakologií (výzkum raků), reprodukcí, genetikou, hydrobiologií nebo chovem ryb. Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity je špičkovým pracovištěm v oblasti rybářského aplikovaného výzkumu a je jedinou svého druhu ve střední Evropě.

Víte o někom, kdo by chtěl na této prestižní škole studovat? Pak jej nasměrujte na webovou adresu: http://www.frov.jcu.cz/

O Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity více ZDE a ZDE

Autor: Viktor Krus

FOTO: FROV JÚ

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -