DomůRybářské radyRybářská vědaUnikátní rybářský experiment: Čeští vědci se pokusí zachránit ohrožené jesetery

Unikátní rybářský experiment: Čeští vědci se pokusí zachránit ohrožené jesetery

- Reklama -

Unikátní experiment chystají vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, který by měl v budoucnu napomoci k záchraně kriticky ohrožených druhů jeseterů. Téměř vyhynulé rybí druhy se pokusí zachránit s pomocí náhradních rodičů. První pokus o odchov kriticky ohrožených jeseterů s pomocí náhradních rodičů začne na jaře, kdy se tyto ryby třou.

Jak celá metoda vlastně probíhá? Za náhradní rodiče pro kriticky ohrožené druhy jeseterů vědci vybrali jesetery malé. Jejich výběr ovlivnilo například to, že jeseteři malí patří k běžnějším rybím druhům. Navíc tento druh jesetera dospívá už ve čtyřech letech života, naproti tomu jeseter velký nebo vyza velká pohlavně dospívají až v 15 letech.

Celý proces oplodnění náhradních rodičů je naprosto fascinující. Vědci z Jihočeské univerzity totiž vyvinuli jedinečnou metodu, s jejíž pomocí získali kmenové buňky z ohrožených druhů jeseterů, a které dokážou transplantovat do těla náhradních rodičů, tedy jeseterů malých. Důležité ale je, aby vědci před transplantací buněk jesetery malé sterilizovali. Jen tímto způsobem efektivně zabrání tomu, aby mezi sebou buňky obou rybích druhů „nesoupeřily“.

jeseterFascinující výzkum na záchranu jeseterů vede Martin Pšenička. Ten o celém projektu říká: „Zatím podáváme jeseterovi pomocnou ruku, aby z planety zcela nevymizel.“ Zkušený vědec ale připouští, že záchrana jeseterů je během na dlouhou trať. „Hovořit o návratu jeseterů do přírody je v tuto chvíli mimo naše představy. V prvé řadě se snažíme alespoň o uchování genetických zdrojů,“ připouští Pšenička.

Kámen úrazu celého projektu na záchranu jeseterů může ležet především v tom, že vědci momentálně umí zmrazit pouze rybí spermie. Ale jikry a embrya zatím ne. Vědcům tak chybí důležitá součást – mateřská informace. Naštěstí ale díky zárodečným kmenovým buňkám jsou schopni obnovit informace obou rodičů.

Celý výzkum na záchranu jeseterů tak vypadá velice nadějně. Nyní musíme našim vědcům držet palce a přát jim hodně úspěchů v jejich budoucí práci. Budoucnost jeseterů leží totiž i v jejich rukou.

 

Co se děje s jesetery?

Budoucnost jeseterů je velice nejistá. Červená kniha ohrožených zvířat obsahuje hned 16 jeseteřích druhů. Tyto druhy jeseterů jsou ve volné přírodě kriticky ohrožené. K nejvážnějším příčinám jejich mizení ze světových vod patří bezhlavý lov těchto ryb kvůli kaviáru. Rybáři ulovené jesetery zabíjejí, a vzhledem k masivní honbě za cenným kaviárem tak jeseteří populace vážně trpí. Některé druhy jeseterů se dostaly na hranici jejich vyhubení z volné přírody.

jeseter2

Ochranářské zájmy, které mají za cíl zastavit vymírání jeseterů, tak jasně prohrávají proti vidině velkých peněz. Jenže pokud jeseteři skutečně vyhynou, tak naše příroda ztratí zcela unikátní živočišný druh.

ČTETE TAKÉ: Podobným tématem jsme se zabývali už i u jiného rybího druhu, a to u úhoře říčního. Přečtěte si i náš trojdílný seriál, který se zabývá vymíráním úhořů v tuzemských vodách! První díl seriálu naleznete ZDE.

Jeseteři se začali vyvíjet už před dvěma sty miliony let, takže pamatují ještě éru dinosaurů. Ne náhodou se tyto ryby často označují za živoucí fosilie. Navíc jeseteři jsou největší, nejcennější a nejdéle pohlavně dospívající rybí druhy světa. Jejich význam pro přírodu je naprosto nepostradatelný. Ovšem proti negativním vlivům lidí, kteří znečišťují vodní prostředí a staví hráze ve vodních tocích, čímž brání reprodukční migraci jeseterů, jsou tyto rybí druhy zcela bezmocné.

 

Jak jesetery ochránit? Budeme kaviár vyrábět!

Jeseteři jsou pro jejich cenné jikry, které patří k světově známé pochoutce, zabíjeni ve velkém. Ovšem tomu může být v budoucnu konec. A to opět díky vědcům z Jihočeské univerzity. Ti totiž v minulosti přišli na jedinečnou metodu, s pomocí které lidé dokážou jeseteří jikry šetrně získat. Se zmíněnou metodou lze navíc z jeseterů jikry získávat opakovaně, neboť ryby není nutné při tomto úkonu usmrtit. Tato metoda je tak velkou nadějí pro lepší budoucnost jeseterů.

Velkým příslibem je i ten fakt, že zájem o licenci na získávání kaviáru šetrným způsobem projevily už i některé firmy, například německá společnost Fish-Gross.

 

Unikátní pracoviště nabité prvotřídními experty

Začátek fungování Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, která sídlí v Českých Budějovicích, se datuje teprve od roku 2009. Přesto za tak krátkou dobu z tohoto pracoviště vzešlo několik obdivuhodných projektů a výzkumů, které zlepšují ochranu našeho životního prostředí.

Je to dáno i tím, že v tomto ústavu je hned několik speciálních pracovišť, ve kterých se mohou pracovníci i studenti věnovat zajímavým výzkumům.  Výzkumy se většinou zabývají hydrobiologií, toxikologií, astakologií (výzkum zaměřený na raky), reprodukcí, genetikou nebo chovem ryb a raků. Pod záštitou fakulty probíhají dokonce i přínosné semináře pro laickou veřejnost, kterou zajímá daná problematika.

Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity se i za tak krátkou dobu stala špičkovým pracovištěm v oblasti rybářského aplikovaného výzkumu. V současnosti je tato fakulta jediným ústavem svého druhu ve střední Evropě.

Více informací o Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity naleznete na webové adrese www.frov.jcu.cz.

Autor: Viktor Krus

Foto: FROV JU

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -