DomůRybolovné technikyDravciDiskuze: Několik důvodů proč by měl mít okoun lovnou míru a dobu...

Diskuze: Několik důvodů proč by měl mít okoun lovnou míru a dobu hájení

- Reklama -

Každý ho zná. Jeho tělo je pokryté ostrými šupinami, přes něž šlehají černé pruhy. Pod jeho obrovskýma očima číhá prostorná tlama plná jemných zubů, ze kterých neunikne žádná kořist. Mezi charakteristické znaky jistě patří i pichlavá hřbetní ploutev, se kterou někdy hrozivě mává. Okoun je prostě nádherná ryba. A na to možná v současnosti nepříjemně doplácí.  

Okoun je nádherný nejenom svým vzhledem, s nímž by úspěšně konkuroval korálovým rybkám v tropických mořských vodách, ale i chováním a způsobem života. Okoun žije v početných hejnech, kdy spolu se svými druhy „loupí“ v podvodním světě vše, na co narazí. Organizované smečky hladových predátorů patří k velkým postrachům menších rybek. Tito dravci obývají nejrůznější vody. Můžeme je najít v proudných tocích, rybnících i hlubokých jámách a stržích rozlehlých přehrad. I možná proto jsou okouni v posledních letech mezi rybáři velice oblíbení, zejména pak mezi vláčkaři. Pruhované dravce ale lze lovit velice úspěšně i na jaře na žížalu se splávkem či na položenou (pochopitelně kromě těch revírů, kde je hájen). Tato celoroční obliba ale zákonitě znamená pro okouny jistou hrozbu. A ta se začíná na jejich populaci nepříjemně podepisovat.

okoun

Čísla mluví jasně. Zatímco rybáři ČRS ulovili na mimopstruhových revírech v roce 1991 téměř 170 tisíc okounů, tak vloni jich z vody vytáhli sotva 44 tisíc. Pochopitelně, trend snižujících se počtů ryb zasáhl snad každý rybí druh, ale v případě okouna jde o velice citelný propad. Nejkritičtější okouní sezóna pak byla v roce 2010. To rybáři chytili na mimopstruhových revírech sotva 41 tisíc. Pravda, po ní přišly na okouní úlovky dva bohatší roky, jenže sumáře poslední sezóny zaznamenaly další nepříjemný pokles. Tyto údaje jsou znepokojující. Naznačují, že okouní populace dostala těžkou ránu. Je zapotřebí pomalu uvažovat o pomoci této rybě. Proč? Tady je několik důvodů.

 

Je v tom sám

Problém je zasazený už v rybářských pravidlech, která nijak výrazně neomezují lov této ryby. Jednoduše řečeno rybáři mohou odnést od vody 7 kilogramů okounů nejrůznějších velikostí. Jelikož okoun nemá dobu hájení (kromě několika revírů), tak může být loven (a odnášen od vody) po celý rok v poměrně velkém množství. A že se to děje. Obrázky pobitých pruhatců naskládaných do řady jako po honu se stále objevují. Těmto rybářům to nelze mít za zlé, pravidla jim to prostě dovolují.

okoun

Pro ochranu okounů by byla možná přednější doba hájení, než nejmenší lovná míra. Okouni se rozmnožují na jaře, a i když jikrnačky nepřijímají potravu nijak ve velkém, tak se může stát, že ji rybář na kus žížaly chytne. A jak už to bývá, tak v naší rybářské veřejnosti jsou i takoví, kteří bez ostychu usmrtí i okouní samici plnou jiker. Jednoduchá otázka. Jak by vypadala okouní populace, kdyby všichni rybáři bezohledně zabíjeli tyto jikernačky se zárodky budoucích okouních generací? Myslím, že odpověď známe všichni.

Na některých revírech již doba hájení okouna říčního byla zavedená. Její délka je totožná s hájením ostatních dravců, tedy štiky, candáta sumce a bolena. A myslím si, že tato délka je i pro okouna naprosto ideální. Okoun by si tuto ochranu bezesporu zasloužil. Ryby by se v jarních měsících v klidu vytřely a zajistily tak další generaci pruhovaných dravců. Nesmíme opomenout, že zajištění přirozeného rozmnožování okouna v našich revírech je velice důležité, a to především z jednoho prostého důvodu – umělé vysazování u tohoto rybího druhu je spíše výjimkou. Aby přežili, tak se okouni prostě o sebe musí postarat sami. To je ale problém. V současné době jsou mnohdy ničeny vodní porosty a „rybí úkryty“, které okounům slouží pro úspěšné vytření. Navíc pruhovaní dravci se rozmnožují v poměrně malých hloubkách, takže hrozba kolísaní vodní hladiny může v některých revírech zcela zničit rybí snůšku a zmařit tak hned celou jednu generaci okounů.

 

Ještě důslednější ochrana

Vraťme se ale už ke zmíněné nejmenší lovné míře. Měl by ji okoun také mít? A jakou by měla mít hodnotu? 15 centimetrů, 20 centimetrů, 25 centimetrů, 30 centimetrů, anebo snad ještě více? To jsou otázky, na které nedokážu odpovědět. Zvlášť, když stále bojuji s tím prvotním dotazem, tedy jestli by ji okoun měl vůbec mít. Osobně jsem totiž toho názoru, že pro podpoření okouní populace je klíčové především zavedení jeho půlročního hájení, jako tomu je u dalších dravců.

okoun

Je zapotřebí ale připustit, že zavedení nejmenší lovné míry by zajistilo ještě efektivnější ochranu okounů. Nejmenší stanovená lovná délka by ochraňovala podstatnou část okounů a to i ty jedince, kteří jsou schopni reprodukce. Tedy v tom případě, že by se nejmenší lovná míra nastavila tak, aby tyto reprodukce schopné jedince chránila.

Někteří okouni dosahují pohlavní dospělosti už ve dvou letech života, jiní až v pěti. Tento fakt by potom mohl být i jakýmsi vodítkem pro to, na jaké hodnotě by měla být nejmenší lovná míra zavedena. Okouni mívají v pátém roce života délku okolo 25 centimetrů (záleží na typu a charakteru vody). Abychom okounům zajistili alespoň jedno úspěšné vytření, pak bychom měli uvažovat o této délce. Je to ale reálné?  Přijali by toto nařízení rybáři? Odpověď je nejednoznačná.

 

Kritici se najdou

V minulosti platilo, že okoun byl považovaný za plevelnou rybu. Jistě si mnozí z vás vzpomenou na toto tvrzení i z celé řady rybářských knih. Minimálně v rekreačním rybolovu tato formulace již tolik neplatí. Okoun je ceněným úlovkem, který vyhledává mnoho rybářů. Přesto se ale najdou zástupci v rybářské veřejnosti, kteří ochranu okounů považují za zbytečnou.

okoun

Mezi jejich argumenty patří například již zmíněné tvrzení, že okouni jsou „plevel“. Někteří naopak tvrdí, že okouního potěru je ve vodě dostatek. To je sice pravda, ovšem pravděpodobnost, že všichni drobní okouni jednou vyrostou do „atraktivní délky“ je nulová. Kritici okouního hájení či míry poukazují i na to, že v případě zavedení míry nebude možné lovit na drobné okouny větší dravce, například candáty. I když argumentů proti zavedení hájení či nejmenší lovné míry okouna je dostatek, stále neexistuje skutečně přesvědčující tvrzení, které by naznačilo, proč bychom tuto rybu neměli takto chránit.

Okouni patří k nádherným dravcům, kteří jsou neodmyslitelnou součástí našich vod. Všichni bychom si měli uvědomit to štěstí, že jej v našich revírech máme. Tento stav ale se současným přístupem a chováním k okounům nemusí trvat věčně. Uvědomme si to, a začněme uvažovat nad tím, jestli by si okouni přeci jenom ochranu nezasloužili. Já jsem přesvědčen, že ano. Minimálně hájení okounů musí přijít v co nejbližší době, jinak mohou pro okouny nastat vážné problémy.

Jaký máte názor na zavedení hájení a nejmenší lovné míry u okouna vy? Podělte se o vaše názory v diskuzi pod článkem!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

22 KOMENTÁŘE

  1. Zdravím, myslím že by se to mohlo zavést jenom v určitých revírech. Třeba u nás na přehrade to neni potřeba, právě naopak, malých okounu je fakt hodně a velcí se jen těžko dají chytit takže aby se aspoň nejak dala redukovat populace. Třeba myslet také na to že malí okouni často požírají jikry a když je budeme chránit, přispejeme tím k možnému znížení populace jiných ryb. U nás nekteří malýma okounama krmí i hydinu a okouní populace stejně stoupá, když je velkých pořád hodně. A stějne se nedají ulovit…

  2. Dobrý den, momentálně se snažíme řešit kritický úbytek okounu na Dalešicích. Vítáme vše, co pomůže k obnovení jejich populace. Tedy hájení i nejmenší lovná mira/asi 25cm/ano.
    Zdravim všechny, kteří v okounovi nevidí jen chutný oběd.

    • Dobrý den,

      můžu se zeptat, zdali jste zjišťovali, čím je úbytek okouna způsobený?

      To by mě docela zajímalo…

      Díky!

      V. K.

      • Zdravím, to by zajímalo i mě, protože jsem si právě spoměl na vodu kde téměř žádní okouni nejsou. A před cca 10 lety jich tam bylo hodně, postupem času se tam začali objevovat ježdíci (u nás kdysi vzácní) a uboudat okouni, tedy vypadá to že ježdík zcela vytlačil okouna.

    • dobry den ubytek okouna na Daleskach je zapricineno podle meho nazoru ne rybari ale nenasitnou touhou po elektrycke energii .Nedavno sem si byl zachytat na Dalesicke prehrade kolisani vody me doslova sokovalo nastraha kloem 23hiodin byla na suchu pokles vody cca o 25m tak sem to smotal a sel se podivat s baterkou k vode a bylo me zle. vznikle laguny pomalu ukazovali sve tajemstvi .behem nekolika malo minut sem nasbiral plnou misku malich okounku a candatu a jinich rybek velikost asi cca 3az 5cm vsechny lekle . prectava ze se tak deje kazdy den je vysvetleni kde sou okouni ( kde sou ochranci prirody )

      • To zní opravdu děsivě. Kdybyste si někdy vzpomněl, udělal byste několik fotografií? Rád bych viděl, jak tohle vypadá.

        Pro ryby to opravdu musí být konečná.

        V. K.

  3. A to jste ještě neviděli výlov Machova Jezera před par dny. Teda krom toho, ze se tam vubec nechytá tam nebyly skoro žádné ryby nato jak je velikej, tak tam proběhl totální masakr raků bahenních a malejch rybiček, které tam najdete smrdící mrtvé po plážích a břehu ve Starejch Splavech doteď…hlavně okounci ….osobně sem jich naházel zpět do vody tak 1000.zbytečně…stejně se udusili v blátě nakonec…a nikoho to nezajímalo….a to jen kousek odtamtud je další rybník, který se kvůli rakům a škeblím nesmí vypouštět vůbec.
    a to vše kuli pár českým až na Jágra radobyprimadonám, co si přímo na hrázi postavily apartmány a zjistili že šumění vody je ruší…tak se musí cela hráz rozbourat a předělat….to byly desetitisíce umírajících rybiček, 5cm hlavně těch pruhovanejch…Já sem pokud je to částečně i anketa tady pro dobu hájeni půlroční…ne pro míru… BadSaix

  4. dle mého názoru,by měl být hájen ,jen tamkde je ho prokazatelné málo.co se týče míry tak to nevím .to je složité.

  5. V mem mestecku jsou 2 rybniky jeden ve meste o ten sesvaz velice stara a rybnik je hoodne zarybneny ale 2 rybnik je 80let stara prehrada,puvodni hloubka asi pred 10 lety bylo 5m a ted je tam max 1m zbytek bahno a listi je tam malo kapru ovsem jsou pekni amuri jse tam třou coz je super a malo lidi je chytne ale nejhorsi je to s dravymi rybami v roce 2010 byly velke sucha a stiky,candati,boleni a ostatni vetsi ryby uhinuli a ted je tam skoro jedina drava ryba okoun je jich tam ale par kteri maji vic jak 35cm par jsem jich chytl na zizaly na moderni nastrahy nechcou brat vubec ani na vlacku ale to nejhorsi na cele prehrade jsou plotice,kazdy zna ty otravnu pulmetrove hejna plotic ale tam ty hejna jsou treba 1apul velke jsou to obri cerne mraky ktere jsou skoro vsude proto je obtizne chytit okouna,kdyz je to pul metru od hejna tak za pul vterinyvjste bez navnady takze musite nahazet malu kousky rohliku ke brehu aby jste odlakali plotice ale jsou tam i 30cm plotice ktere nezerou rohlik a zerou jen kukurici a zizali no a to je skaza prehrady jelikoz okounu je tam kolem 30 a plotic odhadem kolem 1000 tak je to velka presila a okouni nestihaji ale jsou pekne vyzrani,jestli chcete se podivat na obrazku prehrady a tech ryb co tam jsou jdete na muj facebook ucet a tam jsou fotky i z ,,mestskeho“rybniku adresa meho fb:tomas vitek na profilovce jsem s amurem petru zdar

  6. By jste se divili, kolik je v nádržích velkých okounů. Oni jen neloví pořád a jsou chytří. Nejmenší lovná délka je nesmysl. Nakonec by to skončilo nejmenší lovnou délkou úplně u všeho. Jen vytřít bych je nechal v klidu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -