DomůRybolovné technikyDravciChytání úhoře na žížalu: hloupé chyby rybářů, kterým by se měli vyvarovat

Chytání úhoře na žížalu: hloupé chyby rybářů, kterým by se měli vyvarovat

- Reklama -

Při lovu úhořů se často stane, že žížalu najde nějakým menší jedinec. Ve chvíli, kdy rybář udělá některou z klasických chyb, pak může menšího úhoře naprosto zbytečně zranit. A to nechceme!

K menším úhořům je obzvlášť důležité se chovat s maximální šetrností. Jedná se o to, že stav těchto ryb v posledních letech dramaticky klesl, takže je vyloženě nežádoucí menší ryby likvidovat zbytečnými chybami ze strany rybářů. Problémem je pochopitelně to, že úhoře nejde „vyrobit“ jako jiné druhy ryb.

 

Tyhle chyby při lovu úhořů nedělejte

Lov úhořů na žížalu patří k nejkrásnějším rybářským momentům. Jedná se o to, že tato rybařina nabízí opravdu unikátní atmosféru, kterou u jiných rybolovných metod jen tak nezažijeme. Ovšem je třeba si říci, že stavy úhořů nejsou úplně uspokojivé, k čemuž „přispívá“ změna jeho životního prostředí.

Proto by dnešní generace rybářů měla tyto ryby lovit co nejvíce zodpovědně. Jen tak totiž rybáři nebudou vážně poškozovat menší ryby, které do našich revírů vysazujeme. A u kterých lze očekávat další růst. Jakým chybám se musí rybáři při lovu úhořů vyvarovat?

Nepoužívejte příliš malé háčky

První zcela zásadní chybou je používání malých háčků. Úhoři jsou totiž známí hltouni, kteří se „nebojí“ spolknout nastraženou žížalu s háčkem hluboko do tlamy. A ve chvíli, kdy rybář použije menší háček, pak zadělává na velký problém.

Při lovu úhořů určitě používejte větší háčky na úhoře, ideálně alespoň o velikosti 1/0

Když totiž úhoř spolkne háček příliš hluboko, tak hrozí vážné poranění jeho trávicího ústrojí. Vše se pak komplikuje v tu chvíli, kdy se rybář snaží dostat háček z úhoře ven. Právě při hlubším spolknutí může rybář natrhnout začátek trávicího ústrojí, což mu může způsobit smrtelné poranění.

Někteří rybáři to pak řeší tak, že malý háček, který úhoř spolkne hluboko, odříznou nožem. A háček nechají v rybě. Tohle pochopitelně také není správné řešení, i když si někteří myslí, že háček „vyhnije“. Přitom oběma možným chybám lze jednoduše předejít! Jak?

Háček na úhoře poznáte podle dlouhého raménka, na kterém jsou zpětné hroty. Ty slouží k tomu, aby z háčku nespadly nastražené rousnice

Stačí použít dostatečně velký háček. Osobně používám háčky 1/0, které jsou při lovu úhořů naprostým minimem. Ještě raději mám větší háčky, u kterých mám ještě větší jistotu, že malý úhoř bude mít problém ho hlouběji spolknout. Ale právě to chci! Tento jednoduchý fígl dokáže ochránit menší ryby před vážným poraněním.  

Použití větších háčků na úhoře je potom maximálně žádoucí na těch vodách, na kterých je vysoký výskyt menších úhořů. Pokud totiž rybář trefí vhodné počasí a místo, pak může takových ryb nachytat opravdu vysoké množství. A teď si představte, že byste v každé takové rybě nechali odříznutý háček. Takhle rybář může významným způsobem ublížit tamní populaci úhořů.

Nebojte se použít hrubší návazec

Na lovu úhořů je jednou z nejkrásnějších věcí ta jednoduchost. Rybář nepotřebuje nijak zvlášť složitou bižuterii. To ani náhodou! Prostě stačí jednoduchý návazec na úhoře ze šňůrky a úhorového háčku. Ten pak za smyčku stačí zapnout do karabinky, a je hotovo.

Při lovu úhořů sice používáme jednoduchý návazec na úhoře, ten ale musí být navázaný z pevné šňůrky a kvalitního háčku

Někteří rybáři si ale pod pojmem jednoduchost představují nekvalitu. Tak na to zase bacha! Jedná se o to, že úhoři mají opravdu obrovskou sílu. Takže ve chvíli, kdy rybář použije nekvalitní nebo málo pevnou šňůrku, může nastat problém. A to pochopitelně zejména v tu chvíli, kdy na nástrahu zabere už opravu slušný úhoř.

I tomu lze ale jednoduše předejít. Stačí prostě použít hrubší navazovací materiál, který vydrží i pořádný nápor. Ta pevnost je důležitá jednak proto, že úhoře často lovíme poblíž potopených překážek. Takže šňůrka musí vydržet i kontakt s nějakým potopeným klackem pod vodou.

Pevná šňůrka na úhoře

Zároveň je pevnost šňůrky naprosto zásadní proto, že úhoř je schopný se do návazce úplně zamotat (viz přiložené video). A v tu chvíli může nastat problém! Ve chvíli, kdy se úhoř do návazce zamotá, pak je schopný ho silou vlastního těla doslova roztrhat. Zase: tohle hrozí zejména při zdolávání opravdu už velkého úhoře.

Když rybář použije nekvalitní šňůrku, tak jedna může ztratit životní rybu v podobě kapitálního úhoře. A dále pak rybář nechá v rybě i utrhnutý háček, protože i když praskne šňůrka, tak háček z úhořovy tlamy rozhodně jen tak nezmizí.

Bacha při manipulaci s úhořem na břehu

Úhoř je setsakramentsky nepříjemný protivník i na břehu. Ve chvíli po zdolání, kdy ostatní ryby jen klidně leží na podložce, tak úhoř je schopný udělat na břehu pořádnou „paseku“. Těch momentů, kdy může dojít k problému, je více.

Zaprvé: jak už jsem zmínil, úhoř má hadovité tělo. Proto je schopný se doslova zamotat do volného vlasce, který vede od prutu směrem k rybě. Stačí, abychom nechali úhoře ocasem tento volný vlasec „zachytit“, a ihned se do něj zamotá. Proto je důležité úhoře držet i za návazec s háčkem (viz přiložené video). Jen tak předejdeme velké nepříjemnosti.

Velký problém ale může nastat i ve chvíli, kdy použijeme podběrák, a kdy z úhořovy tlamy čouhá špička háčku. Ve chvíli, kdy se špička zasekne za síťku podběráku, úhoř toho okamžitě využije. Co se většinou stane?

Úhoř s vážně natrženou tlamou po nešetrném rybaření

Úhoř se pokusí silou si háček vytrhnout z tlamy, přičemž si může způsobit velmi vážné zranění. Pokud se tedy rozhodneme při podebrání úhoře podběrák použít, je zapotřebí na tohle dávat opravdu velký pozor!

 

Diskuse na závěr: nechat nástrahu ve vodě za každou cenu?

Zkušené oko rybáře už často pozná, když se u rousnice objeví menší úhoř. Jak? V takový okamžik číhátko většinou jen divoce poskakuje nahoru a dolů. Není to ta „silná rána“, kdy číhátko narazí do nahozeného prutu. Přesně tak totiž vypadá záběr od velkého úhoře

Problémem je, že ve chvíli, kdy takový „skákavý“ záběr od malého úhoře dostaneme, a jen čekáme, tak menší ryba si může postupně háček narvat hluboko do tlamy. A nastane moment, kterému rybáři přezdívají „zažraní“. V tu chvíli je pak vytáhnutí háčku častokrát nemožné.

Někteří rybáři – mezi které se řadím třeba i já – to řeší tak, že v takovou chvíli prostě nahozenou rousnici vytáhnou na břeh. Tím tak předejdou „zažrání“, které by vedlo k úplně zbytečnému poškození ryby. Pokud se s tímto u vody setkáváte, pak si rozmyslete, jestli by nebylo lepší nastraženou žížalu taky vytáhnout.

Přece jen, poraněný malý úhoř, který by jednou mohl dorůst do kapitálních rozměrů, rybářské radosti moc nepřidá. Chápu, že někteří rybáři chytí jednoho úhoře za rok, a proto by jim i menší ryba mohla udělat velkou radost. Přesto je třeba se zamyslet nad tím, jestli by tyhle ryby nešlo chytat ještě více obezřetněji, abychom se někdy v budoucnu na úhoře nedívali jen na obrázku.

Ilustrační foto: Viktor Krus, InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

9 KOMENTÁŘE

  1. Kámo 1 věc ty háčky co tam porovnávas jsou oboje dvoje 1/0 jen stim rozdílem že ty co používáš mají delší ramínko s protihrotama na žížalu, další věc jestli je tohle velký háček tak nevím fotr chytá na staré mekenzaky 3/0 aj 4/0 a vytáhne i malé úhoře

    • Zdravím,

      ne, nejsou oboje 1/0.

      Ta 1/0 je nutné minimum, lepší jsou větší háčky.

      Nikdo netvrdí, že na velký háček rybář nevytáhne malého úhoře. Pointa je, že ten velký háček malého úhoře s menší pravděpodobností „doprasí“.

      A o to jde…

      Krásný den!

      Krus, InRybar.cz

  2. dobrý den, chytám hady už delší dobu a nepoužívám na konci žádnou šňůrku a ni karabinku ( karabinka= další uzlík navíc, ve kterém to může prasknout)- prostě hady chytám na pětadvacítku vlasec ,olůvko a větší háček. Hada poznám při tahání, je to jediná ryba ,která při zdolávání nekličkuje, jde pořád z jednoho místa, takže po záseku ,když ryba nejezdí do stran a je rovně z jednoho místa rychle z vody ven, žádné otálení, jinak to ocasem přetrhne .Někdy se povede had i 100cm a pětadvacítka to vydrží, nekomplikoval bych to s nějakým návazcem. hlavně aby hadi bylo dost !!

  3. Je škoda že úhoře vysazujeme velmi malého je tak snadnou kořistí pro okouny a další dravce, Pak si můžeme stěžovat pořád na jeho nedostatek. Dle mého názoru v chráněném odchovu odchovaní úhoři např. 25cm plus by měli podstatně větší šanci na přežití a dělání radosti těm, kteří na ně rádi chodí.

  4. … článek je pro mne názorově v pořádku .. opatrnosti a ohleduplnosti při zacházení s jakoukoli rybou není nikdy ve zvýšené míře na škodu. Co se úhořů týká, mám obavy, že ani sebevíc opatrnosti a šetrnosti nám v případě této ryby nepomůže – lopatky turbín vodních elektráren jsou k tomuto krásnému rybímu druhu naprosto neúprosné … mám obavy, že za pár let nám zbydou jen vzpomínky a obrázky z knížek pana O. Pavla ….bohužel …

  5. Pokud úhoř zhltne nástrahu s háčkem až do žaludku.nevidim v tom problém,že zkušenosti vím že za pár dní je z háčků popel.vetsinou je beru živé a mám doma v sudu a když po pár dnech kucham kontrolují stav v háčků.

  6. Návazec na úhoře je zbytečná věc, používám už mnoho let jen vlasec síla 0,25mm, klasické olůvko a háček. Jen ta informace z článku, že při vytažení úhoře na břeh držíme vlasec za ruku a vyndáme háček je úplný nesmysl. Takhle to nikdo nedělá. Když to takhle uděláte, tak se úhoř začne mrskat a svíjet až se z háčku hned dostane a uteče. Úhoře je nutné ihned po vylovení z vody dát do nádoby s vodou( nejlépe uzavíratelná řízkovnice) a uvnitř nádoby mu teprve zkusit vyndat háček. Dělám to tak už mnoho let a vím dobře, že jakmile dáte úhořovi jen malou šanci, aby Vám utekl, tak ji určitě využije, je to prostě mrštný had.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -