DomůRybolovné technikyPoloženáZačínáme s položenou

Začínáme s položenou

- Reklama -

Začátky v rybařině bývají nepříjemně trnité. Rybář se učí spoustě nových věcí, a navíc si musí vybrat vhodné náčiní k lovu ryb. Jak ho ale bez zkušeností vybírat a co vlastně všechno si musíme pořídit? Inspirujte se našim miniseriálem!

 

Nic nezkazíte tím, když na samém začátku své rybářské kariéry budete lovit na položenou. Touto technikou smíte lovit prakticky po celý rok, přičemž se můžete zaměřit na širokou škálu ryb, od kaprovitých až po dravé. Zároveň se spolehlivě naučíte ovládat různé vybavení a pochopíte jeho fungování. Na druhou stranu. Položená nepatří k nijak akčním lovům, je spíše poklidnějším vyčkáváním na záběr ryby na jednom místě.

 

Prut

Pro rybářské začátky bude nejlepší teleskopická udice. Narovinu. Teleskopy nepatří k nejkvalitnějším modelům, ovšem pro začátek jsou naprosto dostačující. Spolehlivě si s ním osvojíte důležité základy nahazování a zdolávání. Velkou výhodou je jejich nízká cena. Teleskopický prut lze zakoupit do 1000 korun. Pro začátek jsou povětšinou nejvhodnější pruty o délce 3, 30 až 3, 60 metru s gramáži okolo 70 až 150 gramů.

Naviják

Nic nepokazíte tím, když si pořídíte naviják o velikosti 6 (někdy bývá označen například i číslem 6000). Jde o poměrně univerzální velikost pro lov ryb na stojatých vodách. Na cívku se vleze dost navazovacího materiálu i o větším průměru. Záleží pouze na individuálním pocitu rybáře, zdali si vybrat naviják s přední či zadní brzdou, poněvadž každému vyhovuje něco jiného.

 Naviják

Vidličky

Pro lov na položenou jsou velice důležité, neboť drží udice při lovu ve stabilní poloze. Pořizovací cena není nijak vysoká, přesto raději vybírejte modely zhotovené z kvalitnějších slitin. Setkal jsem se i s typy vidliček z hliníku, ty se velice nepříjemně ohýbaly při zapichování do tvrdší země. Pro začátek jsou vidličky nejideálnější, na stojany prutu máte moře času.

 

Číhátka

Bez nich to na položenou nepůjde. Tyto detektory záběru vám prozradí záběr ryby. Princip je jednoduchý. Na vlasci pod udicí připnete číhátko, které při záběru buďto stoupá k udici anebo klesá k zemi. Ani tato pomůcka není nikterak drahá, jen bych doporučil zakoupit svíticí modely. Povětšinou se do nich dává baterie a vydrží velice dlouho. Svítící číhátka oceníte zejména při lovu za ztížených viditelnostních podmínek, zejména pak při nočním rybolovu.

Křesílko

Tato pomůcka je důležitá pro pohodlný lov. Při položené trávíte na jednom místě i několik hodin, a proto je vhodné udělat si při lovu pohodlí. Křesílek je celá řada, mnohdy postačí prodávané modely v supermarketech za pár stovek.

Obal na pruty

Usnadní nám přepravu rybářského náčiní k vodě. Do pouzdra dáme pruty s navijáky, ale i ostatní drobnosti. Obaly jsou totiž po stranách vybaveny kapsami, kam můžeme například skladovat různé krabičky s bižuterií. Většina obalů je vybavena i kapsou na vidličky a podběrák.

 

Podběrák

Důležitá pomůcka pro šetrné podebrání zdolané ryby. Důležitým kritériem je, aby byl podběrák prostorný. To zjednoduší podebrání ryby a zároveň je pro ni bezpečnější. Dalším kritériem je, aby měl podběrák výsuvnou rukojeť, díky tomu můžeme rybu bezpečně podebrat i na zarostlém či vysokém břehu.

 

Podložka

Je lepší, pokud si ji pořídíte už ve svých rybářských začátcích. K rybám je důležité se chovat šetrně, čímž předejdeme jejím různým poraněním. Zdolanou rybu pokládáme pouze na mokrou podložku, abychom zabránili setření ochranného slizu z povrchu těla ryby. Pokud nechcete kupovat podložku, můžete použít kus gumového materiálu, například staré nafukovací lehátko, anebo gumové dno ze starého dětského bazénku.

 

Vezírek

Někdy si zřejmě budete chtít od vody odnést rybu. Je lepší používat prostornější vezírky, ve kterých se ryba tolik neporaní. Vezírek s rybou musí být řádně natáhnutý a v dostatečné hloubce, aby vám vydržela. Je naprosto vyloučeno, abyste rybu sakovali v noci do ranních hodin za účelem fotografování ulovené ryby. Toto je trestuhodný nešvar, na který mají spadeno rybářští strážníci.

 

Baterka

Velice důležitá při nočním lovu. Velice vhodnou pomůckou je čelovka, kterou si rybář navlékne na hlavu. Díky tomu máme obě ruce volné, proto můžeme pohodlně nastražit danou nástrahu na háček, anebo navazovat utrhnutý návazec.

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -