DomůNovinkyZaplatí firma zabité ryby na Labi? Rybáři od společnosti ještě nedostali odpověď

Zaplatí firma zabité ryby na Labi? Rybáři od společnosti ještě nedostali odpověď

- Reklama -

Je tomu více jak týden, co v Labi uhynulo velké množství ryb, mezi kterými byly i trofejní kusy. Proč k úhynu došlo? Z papíren Mondi ve Štětí unikla toxická látka, která stála za zmíněným úhynem. Teď rybáři čekají, jak se k celé situaci papírenský gigant postaví. Severočeský územní svaz uvedl, že stále čeká na odpověď. Rybáři věří, že společnost Mondi se k celé situaci postaví čelem.

Foto: Severočeský ÚS

Ten pohled na uhynulé ryby minulou sobotu 15. ledna 2022 vháněl slzy do očí. Na fotografiích uhynulých ryb byly k vidění trofejní ryby! A například předseda rybářů ze Štětí pro Litoměřický deník řekl, že toxická látka zabila například 180 centimetrů dlouhého sumce, který mohl být až 20 let starý. Ta škoda na rybách je citelná! Proto rybáři čekají i na to, jak se k celé věci postaví papírny Mondi, ze kterých látka unikla.

„Během minulého víkendu došlo k úhynu ryb na Labi ve Štětí, to vlivem úniku nebezpečné látky (louh) z papíren Mondi. V průběhu týdne Severočeský územní svaz, jako uživatel revíru Labe 13 (441 028), kontaktoval společnost Mondi v otázce náhrady vzniklé škody, aktuálně čekáme na odpověď,“ uvedl Severočeský územní svaz.

„Pevně věříme, že se společnost postaví k celé situaci čelem. O výsledku jednání budeme ve spolupráci s médii informovat nejen rybářskou, ale i širokou veřejnost,“ dodali severočeští rybáři.

 

Z papíren Mondi v minulosti unikla látka do Labe

Papírenský podnik Mondi ve Štětí dostal v minulosti od České inspekce životního prostředí pokuty. Za co? Z podniku do Labe v minulosti například unikla odpadní voda s obsahem ropné látky. Tehdy šlo o 50 litrů odpadní vody, a za tento únik dostala firma pokutu 120 000 korun. Jenže tohle nebyl jediný prohřešek papíren ve Štětí. Těch pokut dostala společnost více!

INFO: Papírny Mondi opakovaně dostaly pokuty za ohrožování životního prostředí!

Papírny Mondi ve Štětí jsou největším výrobcem papíru a buničiny na českém trhu. Tento podnik se stal hlavním evropským dodavatelem pro výrobu papírových tašek v rámci skupiny Mondi. Společnost uvádí, že patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v Ústeckém kraji. Tento podnik má dlouhou historii, která započala v roce 1949.

„Vše, co v Mondi Štětí děláme, je zaměřeno na výrobu udržitelných a kvalitních papírových materiálů pro naše zákazníky. Naší největší prioritou je bezpečnost, zdraví a spokojenost našich zákazníků i zaměstnanců,“ píše podnik Mondi na svém webu.

 

Co se stalo ve Štětí v lednu 2022?

Rybáři 15. ledna 2022 informovali o tom, že v řece Labi ve Štětí uhynulo velké množství ryb. Na zveřejněných fotografiích byli k vidění kapitální sumci, kapři, amuři, ale například i úhoř. Mluvčí severočeských rybářů Jan Skalský pak magazínu InRybar.cz řekl, že toxická látka zabila i velké množství „bílé ryby“.

„Zatím bylo odloveno několik stovek kilogramu uhynulých ryb, včetně kusů v trofejních velikostech,“ uvedl krátce po úhynu tiskový mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.

Rybáři ze Severočeského územního svazu zdůraznili, že množství vylovených ryb byla jen malá část celkového úhynu. „S ohledem na charakter řeky (velikost, průtok, hloubka apod.) lze předpokládat, že uhynulých ryb bude větší množství, část se podaří zajistit, určité množství ovšem nejspíše řeka odnese níže po toku, případně je zaznamenáme později, až vyplavou vlivem rozkladných procesů,“ přiblížil tiskový mluvčí severočeských rybářů.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -