DomůNovinkyDemolice na Nových Mlýnech: některé „černé stavby“ u vody mají být zbourány

Demolice na Nových Mlýnech: některé „černé stavby“ u vody mají být zbourány

- Reklama -

Na břehu Novomlýnské nádrže v katastru Dolních Věstonic hrozí demolice některých staveb. Mnohé chaty či domy byly postaveny bez povolení, a nyní se nacházejí v linii nadnárodního biokoridoru.

Majitelé pozemků u nádrže získali pozemky v roce 1997, kdy měli možnost je využít pro rekreační účely. K tomu však bylo potřeba splnit určité podmínky. Nicméně na těchto parcelách došlo k nekontrolované výstavbě různých příbytků, které byly v průběhu let dostavovány a rozšiřovány – často bez souhlasu stavebního úřadu.

 

Na nelegální stavby upozornily plány výstavby biokoridoru

Reálná hustota zástavby tak aktuálně zdaleka neodpovídá údajům v katastrální mapě, kde je zaznamenáno jen několik málo domů. V roce 2007 začala obec zpracovávat územní plán. Dělo se tak částečně kvůli záměru ministerstva životního prostředí – zřídit nadnárodní biokoridor právě v této oblasti.

Na svých webových stránkách MŽP popisuje biokoridor jako „území, které neumožňuje rozhodující části organismů trvalou dlouhodobou existenci, avšak umožňuje jejich migraci mezi biocentry a tím vytváří z oddělených biocenter síť.“ V takovém biokoridoru však není ze zákona možné stavět žádné stavby ani zařízení, a to včetně staveb zemědělských.

Výběr lokality výstavby koridoru byl ovlivněn právě tím, že zde nebyly žádné legální stavby, což znamenalo, že ministerstvo nemuselo řešit výkupy nemovitostí. Ministerstvo životního prostředí zahrnulo biokoridor do Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje a obec musela tento biokoridor zapracovat do svého územního plánu. Majitelé pozemků však na chystaný krok nereagovali – často proto, že o něm nevěděli.

 

Zaspali i majitelé pozemků

Starostka obce uvedla, že kdyby se majitelé nemovitostí tehdy ozvali, mohlo by to situaci zjednodušit, protože by se musela zabývat jejich námitkami. To se však nestalo, a biokoridor byl zapsán do dokumentů.

Majitelé začali reagovat až v roce 2014, kdy se snažili problém řešit. Někteří přiznali, že očekávali od obce větší podporu, a to zejména kvůli tomu, že starostka hodnotila území v okolí jejich staveb jako nejhezčí část.

Osud staveb nyní závisí na rozhodnutí stavebního úřadu v Mikulově. Ukázalo se, že kolem nádrže je více nelegálních domů. Majitelé těchto staveb se nyní snaží získat dodatečná stavební povolení. U staveb blízko vody je však šance na legalizaci minimální, zatímco ty vzdálenější, které se nenacházejí v biokoridoru, mohou mít šanci na zpětnou legalizaci.

 

Co o problematice říká městský úřad v Mikulově?

O vyjádření k problematice magazín InRybar.cz požádal také tiskovou mluvčí města Mikulov Markétu Ničovou. Ta opravdu potvrdila to, že některé stavby by měly být zbourány. Jenže!

„Stavby, které jsou mimo regulační plány by měly být odstraněny. Nicméně kvůli podmínkám, které v této oblasti existují, tj.  – nadregionální biokoridor a fakt, že různí vlastníci pozemků stavby umožňují, není v kapacitách MěÚ Mikulov plošné řešení takového rozsahu zajistit,“ uvádí Ničová pro InRybar.cz.

Následně mikulovská tisková mluvčí dodává, že vlastně ani přesný počet nelegálních staveb není znám. „Počet legálních staveb lze spočítat, protože jsou zkolaudovány. Ohledně nepovolených staveb přesná data neexistují,“ uzavírá tisková mluvčí Mikulova.

Zdroj: Novinky, ilustrační foto: InRybar.cz 

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -