DomůNovinkyKdo zabil ryby v řece nedaleko čističky? Odebrané vzorky pravdu neukázaly

Kdo zabil ryby v řece nedaleko čističky? Odebrané vzorky pravdu neukázaly

- Reklama -

Na začátku září magazín InRybar.cz informoval o hromadném úhynu ryb na řece Chrudimce nedaleko obce Vítanov. Právě tady zasahovali hasiči z Pardubického kraje, kteří například roztáhli i norné stěny, aby zabránili případnému šíření toxické látky. Pochopitelně, při úhynu ryb byly z řeky odebrány vzorky na rozbory. Ovšem! Odborníci ze vzorků nedokázali určit, co ryby zabilo…

Ilustrační foto: InRybar.cz

Desítky kilogramů ryb, mezi kterými byli jelci, pstruzi, hrouzci, plotice, úhoře, mníci nebo mřenky, uhynuly na začátku září v řece Chrudimce. Na místo tehdy vyjeli hasiči s nornými stěnami, ovšem ryby se už podařit nepodařilo. Podle rybářů jich uhynulo jich okolo 60 kilo. Při úhynu byly odebrány vzorky kontaminované vody, aby se zjistil původ úhynu. A jaký je výsledek?

„Předběžně se nepodařilo zjistit, odkud to znečištění mohlo být. Nelze ani určit typ znečištění, žádné velké výkyvy z rozborů nevyplynuly. Není prokazatelné, kdo byl jeho původcem,“ řekla pro ČTK vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Hlinsku Ivana Kopecká. Závěr vyhodnocení odebraných vzorků ještě odbor bude konzultovat s Českou inspekcí životního prostředí.

Podezřelým subjektem ohledně hromadného úhynu ryb na Chrudimce byla i nedaleká čistička. Ta za hromadný úhyn ryb ale nemůže. „Odebraly se vzorky z výpustě, výsledky byly úplně v pořádku,“ dodala Ivana Kopecká. Zasahující hasiči, kteří byli v září na místě úhynu, uvedli, že nebyly patrné žádné známky znečištění.

 

Co se stalo v září na Chrudimce?

„Na řece Chrudimce, přesně u obce Vítanov pod čističkou, zasahovaly dvě jednotky hasičů. Došlo zde k úhynu desítek kusů ryb. Látka je zatím neznámá. Na hladině nebyly žádné známky znečištění. Hasiči odebrali vzorky vody, ale také uhynulé ryby. I když na hladině nebyly žádné známky znečištění, přesto byly nataženy norné stěny.  Pod mostem ve Vítanově byly odchyceny všechny mrtvé ryby,“ uvedla tehdy mluvčí hasičů z Pardubického kraje Vendula Horáková.

INFO: U čističky na Chrudimce uhynulo velké množství ryb! Co se stalo?

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -