DomůRybářské radyRybářské tipy a trikyLov z hladiny: Jak nahodit lehký rohlík daleko od břehu? Zkuste tenhle...

Lov z hladiny: Jak nahodit lehký rohlík daleko od břehu? Zkuste tenhle trik

- Reklama -

Lov z hladiny je kolikrát jedinou možností, jak si úspěšně zachytat v horkém létě. Jak to ale udělat, když se ryby drží ve větší vzdálenosti, do které s lehkým rohlíkem bez zátěže nenahodíme?

Foto: InRybar.cz

Vysoké teploty kolikrát vyženou ryby z nižších pater vodního sloupce vzhůru směrem k hladině. Proto rybáři za takového počasí tak rádi chytají na mlaskačku. Tohle rybaření je jednoduché: Prostě na samotný háček napíchneme kus pečiva (ideálně rohlík), který hodíme k nějaké překážce na hladinu.

VIDEO: Jednoduchý trik! Nahazujte lehký rohlík daleko od břehu. Jak na to? 

Jak to ale už bývá, tak „ty největší“ ryby bývají dále od břehu. Ano! Kolikrát u zarostlého břehu nebo padlého stromu na druhé straně jdou vidět stíny mohutných kaprů a amurů. Ale k nim nejde jenom s rohlíkem dohodit. Tak jak se k nim dostat?

 

Jednoduchý trik s PVA punčochou

Jak to tedy udělat, abychom i lehké pečivo nahodili daleko od břehu. Známe jednoduchý trik! Stačí vzít kousek PVA punčochy, do které vložíme několik kamínků. Díky tomu tak vytvoříme přírodní zátěž, kterou můžeme nechat ve vodě, ale přitom s ní dokážeme nahodit opravdu daleko.

Takto jednoduše vytvoříme zátěž na mlaskačku. V PVA punčoše jsou kamínky, které dohromady tvoří už značnou zátěž, takže s nimi jde nahodit do větší vzdálenosti. Díky tomu se dostaneme i k rybám, které jsou dále od břehu. 

Jak tedy postupovat? Nejprve si nasbíráme kamínky o požadované velikosti a hmotnosti. Tyto kamínky pak nastrkáme do PVA punčochy, a pak na jejím konci uděláme pevný uzel. Na druhé straně necháme trochu delší konec PVA, aby zátěž šla pohodlně připevnit k rohlíku. PVA punčochu s kamínky připevňujeme s pomocí klasického uzlíku (viz přiložené video).

K výrobě zátěže z PVA a kamenů nám poslouží i ta nejlevnější PVA punčocha. Navíc, pokud rybář nechodí k vodě každý den, pak tahle klasická cívka o délce 7 metrů vydrží celé léto…

Důležitá věc: PVA s kamínky VŽDY připevňujte nad nastražený rohlík. Díky tomu se totiž zátěž „opře“ o rohlík, takže při nahození nepůsobí žádné potíže. Nikdy zátěž nenastražujte za zapíchnutý háček v pečivu, protože ten by se při švihnutí z nástrahy vytrhnul.

 

Zkuste zaujmout ryby jednoduchým fíglem

Obrovskou výhodou tohoto způsobu je naprostá jednoduchost. Rybář nemusí vymýšlet žádné složité systémy, anebo nějak složitě manipulovat s prutem po nahození. Ne! Prostě jen na nad nastražený rohlík připevníme PVA punčochu s kamínky, a nahodíme.

Se samotným rohlíkem můžeme na mlaskačku chytat v blízkosti břehu. Pokud jsou ryby dále, máme problém…

Ale bacha! Může se stát, že PVA s kamennou zátěží na chvilku stáhne rohlík pod hladinu. V takovém případě se nic neděje – jen je ale zapotřebí trochu povolit, aby po uvolnění neměl rohlík tendenci se stahovat ke břehu. Na tohle si ale rybář velmi rychle zvykne.

Někteří rybáři zatěžují rohlík záměrně, aby se potopil na chvíli pod hladinu. Proč? Takhle: Rybáři před nahozením opravdu lehce namočí rohlík v nějaké tekutém atraktoru, který nerozpouští PVA punčochu. A následně jej obalí třeba v levné krmné směsi. Po vhození do vody pak PVA s kameny stáhne pečivo dolů, ze kterého se ve vodním sloupci začne zmíněná směs uvolňovat.

Jemná krmná směs na ryby, která se používá pro výrobu jemného krmení pro letní rybaření

K obalení rohlíku, který je LEHCE namočený v tekuté potravě nebo CSL, poslouží ten nejlevnější krmný mix. Důležité je, aby drobné částečky ve vodě vytvořily lákavý krmný sloup. Tenhle fígl funguje! 

Díky tomu tak vznikne atraktivní „krmný sloup“, který může přilákat kapry a amury blíže k nástraze i z nižších partií vodního sloupce. Princip je naprosto jednoduchý, ale funguje! Při případném namočení rohlíku dávejte pozor, abyste to nepřehnali – pokud by se rohlík rozmočil, nešel by nahodit.

 

Tohle NIKDY nedělejte

Líbí se vám tato jednoduchá metoda, jak dostat i lehký kus rohlíku daleko od břehu? Pokud ano, a rozhodli se to vyzkoušet, pak do PVA dávejte vždy jenom přírodní materiál. Nikdy tam nedávejte olovo, které byste po vhození do vody nechali na dně revíru.

Zároveň pak kameny neberte někde, kde plní svou funkci. Typicky jde o nějaké náspy nebo zpevnění břehu. Vždy sbírejte kameny na těch místech, kde se „jen tak“ povalují, a vlastně neplní žádnou jinou funkci. Chovejte se jako slušní rybáři!

Pokud se rozhodnete chytat na mlaskačku dále od břehu, pak si nejprve vyzkoušejte, co prut a navazovací materiál vydrží

Ještě k té samotné zátěži v PVA. Pokud jste nikdy tento fígl nezkoušeli, pak nejprve začněte do PVA dávat pouze několik málo kamínků. Je důležité si „osahat“ vlastnosti prutu a navazovacích materiálů při chytání na tuto metodu. Jednoduše musíte předejít tomu, že do PVA dáte moc kamení, které by mohlo zlomit prut nebo přetrhnout vlasec.

Je třeba si uvědomit to, že kameny mají odlišné vlastnosti než klasická olověná zátěž. Takže je důležité si všechno nejprve vyzkoušet a zjistit limity vybavení. Jen tak předejdete u vody vážným nepříjemnostem s vybavením! Proto všechno hezky pomalu…

 

Rychlokurz chytání z hladiny

Lov kaprů a amurů z hladiny je kolikrát opravdu jedinou metodou, jak si úspěšně zachytat i za těch nejvyšších teplot. A přitom jde skutečně o jednoduché rybaření. Jak na to? K lovu z hladiny nám postačí klasické vybavení na kapry a amury.

Jak už jsem výše uvedl, jde o rybaření bez olova. O to více je ale důležité věnovat pozornost třeba výběru háčku. Je totiž nutné, aby byl perfektně ostrý, protože při záseku nebude mít „protiváhu“ chybějící zátěže.

VIDEO: Jak úspěšně chytat amury a kapry z hladiny? Více info ve videu

Dále je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost navazovacím materiálům. Jelikož na hladině můžeme zaseknout opravdu velkého amura nebo kapra, tak doporučuji mít na cívce navijáku vlasec o průměru 0,30 až 0,35 mm. Osobně pak dělám ještě metrový návazec z fluorocarbonu, protože ten jde ve vodě hůře vidět – průměr volím od 0,20 do 0,30 mm (záleží na lovném místě).

Amury a kapry z hladiny pak často můžete ulovit poblíž překážek. Typicky u padlých stromů nebo zatopené vodní vegetace. Právě tady se ryby instinktivně drží nebo zde hledají potravu. Proto je důležité používat hrubší navazovací materiály, díky kterým máte velkou šanci dostat rybu z blízkosti zmíněných překážek.

Chytit takového amura na mlaskačku je fakt zážitek!

Osobně rád chytám kapry a amury z hladiny při východu nebo západu slunce, kdy se ryby drží i v těsné blízkosti břehu. Pokud se ale pro takový lov rozhodnete, je zásadní být u vody potichu. Ideálně klidně sedět na břehu a jen pozorovat hladinu…

Lov amurů a kaprů z hladiny je opravdovým rybářským zážitkem, který spojuje jednak obrovské zrušení z lovu, ale také „klasickou rybařinu“, kdy nepotřebujete tunu vybavení, ale jen ty nejnutnější věci – ostré háčky, kvalitní navazovací materiály a kus rohlíku. Tohle je rybařina, která vás nebude nudit!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Já bych to tak nedramatizoval.Pokud chci nahodit dál tak nejlepší je na to bublina (dělá se ve více velikostech)
    navíc bulina je nějak pro ryby zajímavá protože mi víc klepou do bubliny než na rohlík čímž větší ryby přestanou být nedůvěřivé.Pokud chci hodit ještě dál nebo chci aby rohlík zůstal na jednom místě tak použiji olovo s větším očkem.Trochu kratší návazec po dopadu uvolnit silon a rohlík krásně vyplave.Není třeba vymýšlet nějaké plastové úchyty speciální splávky apod. v jednoduchosti je síla.Ani silon není třeba nějak silný – pokud nechytám u vázek.Chce to jen obrovskou trpělivost a volnější brzdu protože jak to amur u břehu rozjede zpátky tak ho neudrží ani tank.A když ho pořádně unavíte tak se sám u břehu položí na bok.A hlavně to chce mít pořádný podběrák protože je schopen ho i rozbít.Tak hodně úspěchů. Jarda

  2. Já používám velký zavírací špendlík, „sicherchrajsku“. Otevřu, na trn navléknu podlouhlé olůvko, zavřu, přimáčknu závěr špendlíku. Očkem špendlíku provléknu silon s uvázaným háčkem. Každý kousek chleba, rohlíku vyplave na hladinu.

  3. O nějakém pva se nikomu ještě ani nezdálo a já už metodu náhozů na 20-30 m zvládal. Jako zátěž posloužily kostičky cukru připevněná tenkou gumičkou ustrizenou z duše na kolo. Používal jsem spíš chleba než rohlík.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -