DomůOstatníRybářské komentářeNÁZOR: Piráti chtějí omezovat rybáře. Politici jednou zakážou rybaření

NÁZOR: Piráti chtějí omezovat rybáře. Politici jednou zakážou rybaření

- Reklama -

V budoucích letech čeká rybaření, ale i rybníkářství, velmi turbulentní doba. Do vlivných pozic se totiž dostávají politici, kteří mají v plánu omezovat rybáře úpravou stávajících pravidel. 

O rybaření píšu od roku 2008. A pamatuji si, jak si „staří bardi“ v redakci tištěného časopisu dělávali legraci, že jednou dojde k zákazu rybaření. Teď ale takové tvrzení nemusí být daleko od pravdy. Sice od úplného zákazu jsme (snad) zatím daleko, ale o velmi výrazných úpravách v rybaření a rybníkářství mluví například čeští Piráti. A to by se mohlo dotknout stovek tisíců rybářů

 

Pirátka chce zákaz lovu na živé rybičky

K nejhlasitějším odpůrcům českých rybářů patří poslankyně a 1. místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová. Ta na svém politickém profilu na facebooku už sdílela celou řadu „protirybářských“ témat, která by mohla v budoucnu výrazně změnit podobu současného rybářského světa.

Co se týče rybaření, tak asi nejožehavějším tématem je zákaz lovu dravých ryb na živé rybičky. Tento nápad zmíněná politička podpořila v roce 2023. Právě v tomto roce někteří vědci z České zemědělské univerzity v Praze zaslali dopis ministru zemědělství s žádostí, aby v Česku došlo k zákazu lovu na živé nástražní rybičky.

A pirátská poslankyně tuto iniciativu podpořila. „Doufáme, že ministerstvo vědce nakonec vyslyší. Za Piráty uděláme maximum, aby tahle praktika co nejdříve skončila!“ napsala v roce 2023 Klára Kocmanová.

 

Pirátům vadí hodně kaprů v rybnících

Další téma se pak týká třeba i českého rybníkářství, které patří k tradičním „řemeslům“ v tuzemsku. Česká republika je velmocí v chovu kaprů, které vyvážíme i do zahraničí. Ovšem i rybníkáři se musí mít na pozoru.

Podle Pirátů je v českých rybnících kaprů přebytek, což z jejich pohledu vede k poškozování životního prostředí. „V českých rybnících se jejich počet za posledních několik desetiletí znásobil a příroda trpí,“ zveřejnila Klára Kocmanová v roce 2023.

V tomto případě pirátská politička psala o chovu kaprů v rybnících, ovšem například Český rybářský svaz už čelil hrozbě v podobě návrhu, že by nemohl do tuzemských revírů nasazovat amury, pstruhy duhové nebo siveny americké.

„V rámci připomínkového řízení k novele předmětné vyhlášky uplatnilo Ministerstvo životního prostředí mimo jiné připomínku, na základě které by mělo dojít k zastropování vysazování nepůvodních druhů do rybářských revírů,“ uvedl v roce 2023 Lukáš Mareš, tiskový mluvčí Českého rybářského svazu. Naštěstí pro rybáře tento návrh neprošel.

 

Piráti zaznamenali úspěch: před některými obchody se přestali prodávat živí kapři

Česká pirátská strana pak hlasitě bojovala také za zákaz prodeje živých kaprů. Tuto iniciativu nejvíce logicky propagovala v období Vánoc, kdy se v českých ulicích objevují kádě s živými rybami. I když Státní veterinární správa provádí kontroly, při kterých zjistí jen zlomek pochybení, přesto na tento tlak zareagovaly některé řetězce.

A těm se otevřely dveře pro dovoz masa z kaprů ze zahraničí. V některých prodejnách se tak objevilo maso z ryb třeba z Polska nebo z Ruska. Největší absurditou potom je to, že přímo na obalech ryb bylo uvedeno, že ryby rybáři ze zahraničí lovili „žiabrovkami“. Tyto sítě patří k nejméně humánním v rybářském oboru. 

„V těchto zemích je běžnou praxí lov tenatními sítěmi, to znamená, že na těchto sítích se ryba oběsí, zaháknutá většinou za skřele do té doby, dokud vysílením neuhyne nebo nedojde k jejímu vylovení. Pokud je tohle v souladu s principy dodržování zásad welfare ryb, pak tomuto pokryteckému přístupu absolutně nerozumím a zákazník musí být tímto přístupem maten,“ vysvětlil Michal Kratochvíl z Rybářského sdružení České republiky.

 

Rybáři musí vnímat změnu politického světa

Na zmíněných příkladech se snažím demonstrovat jeden fakt: i v Česku se začíná rodit nová generace politiků, která jednou může mít ohromný vliv na život v České republice. A to se zcela logicky může dotknout jak samotných rybářů, tak ale i chovatelů ryb.

Rybář se brodí vodou při západu slunce se psem

Občas mám pocit, že nová generace nás rybáře vnímá jako „nepřítele“. A už moc neřeší, že právě rybáři se častokrát zasazují o to, že v našich vodách je pořád dostatek ryb, které jsou nakupovány z povolenek rybářů. Jenže je třeba brát v potaz, že toto někteří lidé neřeší, a chtějí, aby rybaření „vypadalo jinak“.

A pokud na tuto změnu nebudeme dostatečně připraveni, tak se jednou skutečně můžeme dočkat toho, že třeba k onomu zákazu samotného rybaření jednou dojde. A rozhodně se spolehněte na to, že rybaření teď, jak ho znáte, bude i na základě politických tlaků za 10 až 15 let úplně jiné.

Na to bych vsadil svou vlastní rybářskou výbavu…

Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

103 KOMENTÁŘE

  • Přesně. To s těma rybkami to ještě chápu, ale že by se nesměli vysazovat amuři⁉️ Nebo že je v českých vodách moc kaprů. To si snad dělají p*del. Měli by ti piráty fakt zakázat nebo já nevím. Nedokážu si rybaření představit bez lovu na živou rybku.

   • já to s tou živou návnadou popravdě nechápu. to bychom jako měli požadovat, aby dravci přešli na rostlinou stavu??? jak chcete chytat třeba štiky? mimochodem, štika a podobné ryby jsou v rybníku opravdu potřeba.

   • Ono jak se to vezme, na některých revírech je jich dost a stále se doplňují hlavně ti pekáčoví pro důchodce. Kapra se vysazuje na úkor jiných ryb až moc.

   • Kaprů je v rybnících skutečně nadbytek. Ale to se netýká ani tak sportovních rybářů. Komerční rybáři mají v rybnících násobky kaprů, co bylo za našich předků. To zanmená, že za prvé to musí hodně hnojit, krmit a navíc ryby sežerou všechny mikroorhanismy co čistily vodu. Za našich mladých let se v rybníkách dalo koupat, jak byly čisté.

    • Dobře, souhlasím. Podle stejné logiky je v Praze nadbytek aut. Jejich počet se za posledních několik desetiletí znásobil a příroda trpí.

   • Amur, pstruh americký, tolstolobik atd. jsou nepůvodní druhy. Jejich vysazováním dochází k velkým změnám v ekosystému řek i rybníků. Je tedy logické, že by se neměli uměle vysazovat a při chycení by se neměli vracet nazpět v jakékoliv velikosti.
    Kapr je složitější problém – v podstatě je to taky nepůvodní druh a ještě k tomu vyšlechtěný i když už se tady chová několik století. Na sportovních revírech by se neměl vysazovat. v rybnících se chová jako prase, ryje ve dně víří bláto, čímž znečišťuje vodu. Měl by být jasně daný zákonný limit – množství kg na ha rybníka, Takový kompromis, aby rybáři vydělali.

  • Piráty jen zakázat, není to málo ? Zdá se to až neskutečné, kolik se v takové maličké zemičce, vlastně již jen kolonii jako je ta naše rodí blbců a a jak početná je armáda voličů, kteří jsou schopni tyto škůdce národa stále volit. Že by stejná krevní skupina ?

  • Plne souhlasim, Pirati se pletou do vseho, ale nicemu nerozumi a jsou neschopni zajistit alespon zakladni funkcnost svych „vymyslu“.

  • Tady vidíme co dokáže udělat nebo vymyslet jedna obyčejná dementní nebudu psát žena ani dívka. Chlouba České republiky chov ryb půjde do kopru . Připadá mi že piráti dělají vše proto abychom nezralí vše co se týče masa a tím nám zakáží žrát i trávu. Věřím že i prosadí trestný čin zabití mouchy autem či plácačkou, šlápnutí na mravence a další . Proč tyhle neužitečné idioty někdo může volit? Vždyť si uvědomme že registrovaných rybářů je okolo 300 000 členů, možná už i více a třeba myslivců taktéž to je masa voličů a oni se nebrání? Třeba tím že půjdu k volbám a nebudu dávat hlas těmto individuím.

   • Nevím zda se tomu smát, nebo plakat. Je to zlej se ta lidská ubohost a hloupost-a tihle hlupáci rozhodují o možná daleko závažnějších věcech než je lov a pěstování ryb.

  • Piráti jsou novodobí komunisti, z toho je potřeba vycházet. Ale zakazovat? Stačí je přeci nevolit.
   Jó, že jsou lidi blbci, to je věc druhá. Ale pak bychom došli k naprosto absurdnímu závěru – zakažte lidi !

 1. At se radsi staraj aby lidi meli na jidlo za normalni ceny a kde bydlet a ne se furt srat do rybaru.Zmrdi zasrany to si lidi zvolili verbez.

  • To je pravda. Doteď nikdo žádný problém neměl tak proč to měnit? Jestli jí vadí že ročně umře několik plevelných tak ať na ryby nechodí. Já mám třeba tetu a ta taky nemá ráda rybaření. Nejradši by ho zakázala, protože to prý ryby bolí atd. A to je přesně ta Klára Kocmanová.

    • tak samozřejmě humánně po hřbetě nejednu malou rybku jsem ulovil co byla nedávno použitá jako nástražní

     • A to se pozná podle toho, že na druhé straně vlasce byl rybář? Promiňte, ale bylo to první, co mně napadlo. Nejsem rybář, ale stojím při vás.

 2. Piráti nám po zákazu normálních aut zakážou chodit na ryby, jezdit na výlety, abychom neprodukovali emise, grilovat, opékat buřty, topit v krbu a já nevim, co všechno, zkrátka vypadá to, že jsou hotovým požehnáním pro tuto zemi. Takže držím jim palce, ať se do Euro parlamentu, pokud možno, nikdo z nich nedostane. Zdar smažky.-)))

 3. A co ty vody obsazené Poláky a Ukrajinci? Většina bez řádných dokladů. A berou všechno. Tak nevím co se serou do obyčejných rybářů.

  • Když si nedovedete pytlačení pohlídat a rybářská stráž je na dvě věci, pak se nedivte. Starejte se radši, aby vody nebyly znečišťovány, jak se snaží Piráti.

 4. Správná volba.zakázat chytat !!držím palce ať tohle jednou projde.ubyde bordel u řek a bude pohoda.pak doufám někoho napadne zakázat vodáctví-taky mesmysl

  • Ty jsi rybář?Že to tak dobře znáš,ten bordel tam dělají lidi jako jsi ty, ty vole sedni si k telce a nefandi tu tej bandě sjetejch pakošů.

  • tak odborníku zeptej se nějakého rybáře co hrozí za nepořádek rybářovi kterému vypadne s kapsy papírek od bonbonu a co hrozí takovým rodinkám jak jsi ty co si přijdou dát k vodě piknik a nechají tam bordel jak po 100 rybářích,čekám na odpověď určitě bude smysluplná

 5. Rybolov je asi nejstarší sport na světě. Piráti narkomanští chtějí zakázat sport. Ať raději děti fetují. Místo amurů a sivenů přivezeme do země hhc medvídky.

 6. Pirátská verbež, hrají si na bůh ví co, potřebovali by tito politici několik měsíců žít jako běžní lidé za běžný plat, roupama neví co dělat a vymýšlejí kraviny a nám ostatním tím znehodnocují život. NIKDY JE NEVOLIT

 7. V pořádku. Rybaření je jenom týrání zvířat a to nemluvím o tom, jakej bordel po sobě rybáři nechávají. Ta kila návnad, co naházej do vody taky nebude nic prospěšného!

  • Ty seš pěkně chorej na hlavu že asi ? Měl bys sis uklidit před svým prahem ty jeden Piráte. Největší neprodek dělají kolem vod přesně takový jako ty …

  • jo Honzo jak hovoříš týrání zvířat raději jsi zajdu koupit nějaké kuře v celofánu ze supermarketu nebo mraženou rybí tříšť co určitě uhynula nudou nebo je někdo ukecal k smrti.Pracoval jsi na jatkách asi ne co? a jak mi povíš že jsi vegetarián tak ti povím,jdi se naložit do kompostu

  • Neznám rybáře,který by si po sobě neuklidil a když,tak jsem povinen uklidit toto místo. Ty budeš další pirátský pohunek.

  • Podle mých zkušenosti dělají bordel u vody hlavně rybáři /tzv. sportovní/. Ještě jsem tu v diskuzi neviděl žádný rozumný názor, jak jak hospodařit na přírodních vodách, jen sprosté nadávky a spílání. Podle toho budete nejspíš volit babišisty, SPD a komunisty, za nichž bylo lépe. Ryby si chovejte v umělých nádržích, třeba v bazénech a lovit je můžete jak chcete, třeba hrpunou.

 8. Až tak jsme jako rybáři klesli, že musíme tahat politiku do rybaření? Vydat článek před volbami. Tento článek tu nemá co dělat! Na základě názoru jednoho člověka bych nedělal, tak unáhlené závěry!

 9. Žádný rybář nedá hlas potřeštěným pirátům. Sice vzhledem k věku a zdravotnímu stavu již nemohu rybařit, ale taková to hovadina mne naštvě. Hlavně, že do toho kecají ženské,které znají jen kapra o vánocích.

 10. Doufám,že Piráti budou prosazovat i zákaz myslivosti,hlavně střílení zvěře. Nebo se budou bát protože myslivci vlastní zbraně ? Tak až to bude v rovnováze,včetně jejich vstupu na cizí pozemky,tak nám to nezapomeňte sdělit.

 11. Je to hodně viditelné téma a tak se ho populističtí politici rádi chytí. Normální civilizovaná společnost piráty vždycky věšela na ráhno.

 12. Vygumovaní mozci, jak jinak je nazvat, zrušit tuto verbež, která jen škodí, ostatně, jako celá současná vláda.

 13. To je nějaká předvolební agitka ANO? Zrovna den před volbama…taková náhodička. Se zákazem chytání na živé rybky souhlasím, je to prasárna.

 14. ZDRAVÍ VŠECHNY RYBÁŘE. Už dnes vím koho volit nebudu .Kdyby se PIRATI RAČI STARALY O OBYČEJNÉ LIDI V NAŠI ZEMI .VYMÝŠLÍ JEN SÁMÉ NESMYSLI PETRU ZDAR.

 15. Zasít semeno nenávisti, to by šlo a kdo moc nepřemýšlí, hned křičí. Každý rybář vidí, kolik je kolem vody problémů, které nikdo neřeší. Souhlasím se zákazem lovu, na živou rybku. Není to fér, a odnáší to podmírové ryby.

 16. Piráti byli kdysi dávno chytáni a věšeni na ráhna… Jak vidět tak škodí dál a dál.
  Příště navrhnou zákaz živých červů a žížal??

 17. Člověk je součástí přírody a do přírody patří. Jeho role je dána stejně jako u včel, šelem…… díky schopnosti myslet, je vrcholovým predátorem a díky schopnosti myslet následně i hospodářem. Jakým je, už záleží na něm. Měl by být dobrým a citlivým, měl by ale také žít pro radost. Nebýt rybářů, mnohé vody by již dávno obsadil sumec, co by hlavní vrcholový predátor v hluboké vodě a vody mělké by zdecimoval kormorán a vydra. Hloupost a neznalost režimu života v krajině je u některých jedince toxická a jejich nadutost a víra ve vlastní neomylnost má destruktivní charakter, ačkoli pohnutky jsou ušlechtilé. S politováním musím říci, že hloupost postupně prorůstá společností a následky jejího působení začínají být znát.

 18. Asi by to chtělo, aby paní Kláře někdo nařídil ,že si doma smí hrát jen s mrtvým ptákem …. Že se vždycky najde někdo , kdo se chce zviditelnit na něčem, čemu vůbec nerozumí….

 19. Dobrý den .patřím mezi dlouholeté rybáře ,kteří si pouze občas vezmou rybu pro přátele či vlastní potřebu .
  Co mě ale dokáže hnout žlučí ,je to, že nikdo z těch rádoby zelených či ochránců přírody neřeší vydry a bobry .
  Když se podívám co vydra dokáže s ulovenou rybou dělat a to zejména při výchově mláďat .
  To zřejmě ryby netrpí ,dokáže z velkého kapra vykousat za živa 1-1,5 kg masa a nechat zbytek ryby na zemi .
  Mladé vydry si s rybou hrají až lekne ,následně si uloví novou .
  Podívejte se na hospodaření rybářských organizací ,které vynakládají obrovskou námahu ohledně údržby
  rybníků ,krmení ryb ,a vše co k tomu patří .A dokáži tvrdit ,že na konci roku ,pokud je v uvedeném revíru vydra,
  tak vám zůstanou oči pro pláč. A naši slavní ochránci neplatí rybářům žádné škody ,způsobené vydrou ,či
  bobrem v oblasti zeleně a děrami v hrázích či březích rybníků.Kdyby kdokoli z chytráků z vlády ,či zelených ,
  měl celý rok pracovat zadarmo a následně vyděl spoušť za jeho prací ,asi by se na vše dívali jiným pohledem .

 20. „Piráti zaznamenali úspěch: před některými obchody se přestali prodávat živí kapry“

  Kterej češtin to sem mohl vpustit?
  Asi ho kousnul kapr…

 21. Piráti to jsou banda fetek, kteří rozumí jen marjánce a to vše ostatní jim vadí. Živou rybku beru, ale to ostatní je nesmysl na entou. Závidí rybářům ten adrenalin, když zabere velký kapr. To se honí myšlenky v hlavě typu, spadne, nespadne, jak je chycený, ne tvrdo nebo za měkou část tlamky. je to nejen boj s rybou, ale i v hlavě. A nejkrásnější je, jak kapr potom majestátně odjíždí od břehu, když se po focení pustí zpět do vody. Je to lepší než pervitin, o tisíc procent.

 22. Je vidět že piráti se starají o to čemu asi vůbec nerozumí už chytám 30 let ale co poslední dobu vymýšlejí tak to rozum nad tím stojí nebylo by lepší je zrušit

 23. Pro boha kdo vychpval tuto dementmí generaci co nildy nic nedokázala v čele s fetákem Bartošem s vymyšleným ministertvem pro informatiku ???? No prostě Fialova pětikolka dosazemá komunistou Rychetským , tak za toto jsme zvonili v 89 klíčema !!!!!

 24. Slyšel jste někdy někdo o poslankyni Kocmanové od začátku volebního období nebo vůbec. Já tedy ne. Je to ženská, která se chce pouze zviditelnit, protože ji nikdo nezná, nic nedokázala, tak si chce nahnat alespoň pár bodů před dalšími volbami. Ty řeči, že je v rybnících hodně kaprů, kteří škodí životnímu prostředí, atd. jsou jenom výkřiky do tmy. Paní poslankyně pro to nemá žádné relevantní vysvětlení ani důkazy. Pravdou je, že takovýto lidi jsou svými názory velmi nebezpeční všem ve svém okolí. Mně kolikrát hlava nebere, co tito myslitelé dokážou vyplodit za nesmysly o rybářích, myslivcích, atd. Dnes jsou všichni odborníci na ochranu přírody.

 25. Bez urážky, choré mozky jsou spíš u rybářů, kteří si uzurpují hospodaření na vodních ekosystémech a dělají, jakoby ryby byly jejich majetek.O vedeckém hospodaření nemají ani páru, jsou to ubozí laici s předpotopními názory. Že jsou rybníky přerybněné a mění se v kapříny (podle vzoru vepřín) je zřejmé na první pohled, kalná zapáchající voda, ve které přežívá jen to vodní prase.
  Chovat jakékoli zavlečené druhy je pochopitelně špatně a kromě jedlých ryb jako tolstolobiků a amurů sem byly zavlečeny mj. slunečnice, sumečkové a střevličky.Dokonce ani kapr není v labském povodí původní a na celém našem území se vysazují zdomácnění a vyšlechtění kapři, schopní růst do zrůdných rozměrů. To je jako by myslivci vypouštěli slepice, aby měli co střílet. Týrání zvířat je obecně zakázáno, a co jiného je lovit na nástražní rybičky? Prodej živých kaprů na ulicich je neblahá a nedávná tradice podobná zabíjení obětních zvířat u muslimů. Když už je ryba chycená, měla by být zkonzumována,nikoli házena zpátky do vody, aby si ji mohl chytit další rybář a vyfotit se s ní. Je to trapné a směšné. Piráti jsou rozumná a volitelná strana, která poslouchá a řídí se podle vědců.

 26. jsem rybař a všude okolo rybniku je po nás binec a podpapíráku.to musim uznat.bohužel petky jsou všude.nejsem pirát ani jejich přiznivec

 27. Lov na živou rybku je jednoznačně týrání a s jeho zákazem každý normální člověk musí logicky souhlasit. Pouze s vyjimkou sadisticky založených jedinců neschopných lovit přívlačí a na rybku mrtvou.
  Chápu že lov sumce to může zkomplikovat,ale u ostatních druhů dravých ryb to není problém…jen lidská pohodlnost ,lenost a lhostejnost k utrpení je za tímto druhem lovu.
  Co se týká obsádky kapra na úkor ostatních druhů ryb, to je snad naprosto jasné… Ve většině vod je kapr přemnozeny druh a ještě je jeho přemnožení několikrát ročně násobeno aby rybařská veřejnost měla co od vody nosit…momentálně zejména jedna národnostní menšina která neznaje pravidel a slušného přístupu k vodě a přirode ve velkém decimuje vody, a tím se jim paradoxně daří tu nechtěnou premnozenost kapra regulovat😃…takže výsledkem je to že rybářský svaz za přispění svých členu obstarává obživu těm co jdou proti podstatě svazu👍
  Mozná by bylo na čase začit použivat zdravý rozum , cit a ohleduplnost k sobě navzájem a také k těm tvorům kteři jsou vydáni napospas našemu rozhodnutí,rozhodně se nám to vrátí jinak než v kusu žvance 👍

 28. Tak zhulení Piráti by nejraději zakázali vše,ale drogy mezi tím nejsou.Bartoš a jeho vyhulenci patří ke zrůdám naší země a podporují vše,co jde proti mašim občanům.

 29. To by pak vyhulenci mohli chtít zakázat celé zemědělství. Třeba začnou, že se na poli likviduje diverzita. Postřiky vadí broukům. Na živočiné by si taky něco našli. A žrát budeme co!? Z hulení a šňupání člověk živ být nemůže. Naprosto zbytečná anarchostrana škodičů. Snad to statisícová základna voličů zohlední ve volbách.

 30. Cela staleti rybarina fungovala pak se objeví nejakej pic.s a vymyslí nesmisl měli by je nahnat do prace aby neměli cas na takový bláboly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -