DomůOstatníRybářská publicistikaRedakce InRybar.cz se omlouvá Ministerstvu zemědělství České republiky: Na Orlíku fakt nemůžete...

Redakce InRybar.cz se omlouvá Ministerstvu zemědělství České republiky: Na Orlíku fakt nemůžete lovit harpunou!

- Reklama -

Naši dlouholetí čtenáři jistě zaregistrovali tradici magazínu InRybar.cz, kdy si každoročně na Apríla prostě neodpustíme žert a pokus o napálení rybářské veřejnosti. V minulosti se tak naši čtenáři setkali třeba s články, které „informovaly“ o celoročním hájení kapra na svazových revírech, o mrtvém sumci o délce 3 metry na Orlíku, anebo o zákazu olova při rybaření – tohle se dokonce po několika letech stalo skutečností (snahy o zákaz olova). V článcích jsme vždy uvedli, že se jedná o aprílový žert. Bohužel, pořád se najde dostatek lidí, kteří čtou jen a pouze titulky. Problémem pak je, pokud tito lidé pracují v celostátních médiích…

Aktuální aprílový článek, ve kterém jsme si vymysleli to, že v létě se budou na Orlíku lovit sumci harpunou, jsme považovali za „nejslabší“ nachytání – a to v tom smyslu, že jsme odhadovali, že nachytáme nejméně lidí po dobu naší tradice, protože jde o krystalickou blbost, která je zjevná na první pohled. Jak jsme se spletli!

Takže ještě jednou: Článek Rybáři na Orlíku mohou lovit sumce harpunou! Ministerstvo chce snížit počet sumců v přehradě vydaný 1. dubna 2020 je aprílový žert. Legrace. Fikce. Pokus o nachytání. Navíc, v tom článku bylo uvedeno, že se jedná o apríl. Děláme to tak vždycky…

Po vydání článku se nám ovšem ozvalo Ministerstvo zemědělství České republiky, že tato informace se objevila v celostátním rádiu, kde údajně zazněla vážně, a že nebylo dopovězeno, že jde o aprílový žert. Prostě, někdo si nedal práci s rešerší a ověřením pravdivosti článku. V celostátním médiu, které má vliv možná na miliony lidí denně!

Uvědomujeme si, že v současné situaci v České republice má ministerstvo jako jeden z klíčových rezortů úplně jiné starosti. Proto nás mrzí, že jsme lidem pracující v rezortu zemědělství přidali práci s tím, že část veřejnosti tomuhle skutečně uvěřila. A nyní musí napáleným lidem vysvětlovat, že prostě naletěli. Zbytečná práce navíc!

Za to se chce celý web InRybar.cz Ministerstvu zemědělství České republiky upřímně omluvit

 

Jak si ověřit pravdivost informace? A jak nenaletět lžím? 

Každoročně nás opravdu udivuje, kolik lidí čte pouze titulky a pouze z nich si dělá obrázek o celé věci. Pokud se jedná o běžného rybáře, zase takovou škodu to nezpůsobí, protože má v okolí další lidi (minimálně v internetových diskuzích), kteří mu vysvětlí, že byl napálen – snad si v takovém případě dotyčný vezme ponaučení a začne pořádně prověřovat zdroje. Problémem pak je, pokud takoví lidé pracují v médiích, která mají obrovský dosah.

Takže teď si řekneme několik bodů, jak si ověřit pravdivost informací, které by si měli někteří lidi POŘÁDNĚ pročíst.

Nečtěte pouze titulky: Než si uděláte obrázek o celém tématu, je dobré nečíst pouze titulky, ale pořádně si článek pročíst. Tohle je absolutně základní pravidlo, které je ale v drtivém množství porušováno.

Ověřování zdroje: Je ideální si zprávu ověřit z více zdrojů. Nejméně ze dvou, ideální ze tří. A rozhodně dávejte bacha, jaké weby o dané problematice píšou (je dobré znát provozovatele). Některé weby totiž patří jednomu provozovateli, který odkazuje sám na sebe (na více webů), takže to budí dojem, že o problematice píše více webů. Na tohle bacha!

Vyvrácení hoaxu: Na internetu je celá řada nástrojů, kde můžete najít to, zdali daná zpráva je hoax (tedy vymyšlená zpráva, dezinformace). Vyzkoušejte třeba web manipulatori.cz. Tenhle se na vymyšlené zprávy, dezinformace a lži přímo zaměřuje. Pokud chcete zjistit, jak si v pravdivosti tvrzení vedou politici, pak doporučujeme web demagog.cz.

Ověřte si fotografie: Manipulativní články častokrát obsahují pořád ty samé fotografie. Opět, tohle jde velice jednoduše ověřit s pomocí nástroje TinEye, anebo využijte přímo vyhledávání přes obrázky na Google. Stačí zkopírovat URL obrázku a vložit do vyhledávání. Rázem dostanete přehledné výsledky, kde se fotografie objevují. Zjištění pak můžou být pro leckoho překvapivá.

Zapojte selský rozum: Pokud některá informace zní až podezřele „divně“ nebo „skvěle“ asi není úplně něco v pořádku. Dejte na přirozenou podezřívavost a nevěřte všemu, co si přečtete nebo uvidíte. To je asi to nejdůležitější! Prostě ověřujte, ověřujte a zase ověřujte!

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -