DomůNovinkyPřijdou rybáři o revíry? Majitelé chtějí razantní navýšení nájmů za vody

Přijdou rybáři o revíry? Majitelé chtějí razantní navýšení nájmů za vody

- Reklama -

Rybáři v letošním roce v některých územních svazech pociťují vyšší výdaje při pořizování nových ročních povolenek. K citelnému zdražení například došlo na severu Moravy. Proč to bylo nevyhnutelné?

Ilustrační foto: InRybar.cz

Právě rybáři v Moravskoslezském územní svazu zažili opravdu citelné zdražení. Letošní roční územní povolenka na mimopstruhové revíry stojí 2000 korun, přitom v sezóně 2022 stála 1600 korun. Ještě více si pak rybáři připlatí za roční územní povolenku na pstruhové vody – ta stojí 2500 korun, v sezóně 2022 stála 1700 korun.

V případě pstruhové povolenky si tak moravskoslezští rybáři připlatí o 800 korun více. Ti se tak častokrát v místních organizacích ptají, proč k takovému zdražení došlo. Na to odpovědělo vedení Moravskoslezského územního svazu v zimním zpravodaji.

 

Ceny násad výrazně vzrostly. A můžou dále růst

Kdekoho může napadnout, že toto citelné zdražení musí pokrýt veškeré zvýšené náklady, které rybáře potkaly. Jenže je třeba si uvědomit, že zdražení se kromě rybích násad týká třeba také krmiv pro ryby nebo pohonných hmot.

„Mnoho rybářů se nás ptá, zda toto navýšení ceny nebylo příliš radikální. Vzhledem k současným okolnostem, kdy ceny násadových ryb, krmiv a pohonných hmot raketově stoupají, byl tento krok nezbytný,“ vysvětluje Moravskoslezský územní svaz zvýšení cen povolenek pro rok 2023.

Moravskoslezské vedení rybářů pak v zimním zpravodaji upozorňuje, že už tak zvýšená cena rybích násad nemusí být konečná. Rybáři upozorňují, že ryby mohou zdražovat také v budoucnu. Moravskoslezský územní svaz to vysvětluje na příkladu násady kapra.

„Cena kapra se poměrně dlouho držela na úrovni 55 až 60 korun/kg. Nyní je cena 75 až 85 korun/kg a v příštím roce očekáváme atakování ceny kolem 100 korun/kg. Rovněž u lososovitých ryb dochází ke stejnému posunu,“ říkají moravskoslezští rybáři.

 

Ceny šponují také rostoucí nájmy

Povolenky nepokrývají pouze náklady za rybí násady, které rybáři pouští do svazových revírů. Citelnou položku pak tvoří i nájmy za některé svazové vody. A právě ty také stoupají vzhůru.

„Dalším faktorem při tvorbě ceny povolenky, je položka za nájmy revírů. Ty v letošním roce dosahovaly téměř 7 miliónů korun, a řada majitelů chce v příštím roce navýšení o inflaci,“ popisují moravskoslezští rybáři.

Situace ani v tomto ohledu není vůbec jednoduchá. A rybáři jsou kvůli zvyšujícím se nárokům majitelů nuceni přemýšlet, zdali si některé svazové revíry „nechají“, anebo zruší nájemní smlouvu.

„Důkladně před tímto rozhodnutím jednáme s organizacemi, které poměry na uvažovaných revírech znají nejlépe a zpětně pracujeme se statistikami úlovků a docházek,“ dodávají moravskoslezští rybáři.  

„V posledních měsících probíhají intenzivní jednání se všemi majiteli revírů, kde platíme nájmy (pachtovné). V mnoha případech po nás chtějí majitelé razantní navýšení a z toho důvodu zvažujeme zrušení nájemních smluv u revírů, které nejsou dostatečně atraktivní a mají malou návštěvnost,“ přibližuje situaci Moravskoslezský územní svaz.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

    • Presne tak. To by za komunistu nebylo a poradili by si ve velice rychle dobe i s predatory a jejich vernymi priteli zelenymi…

  1. Takovéhle náklady si myslím mají všechny kraje. Tak proč zase ten náš je ze všech nejdražší ? Všechno se nám zakazuje a ryby nejsou. Na kapry se chodím dívat o vánocích ke Kauflandu do kádi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -