DomůRybářské radyRybaření v zahraničíRybaření ve Švýcarsku: Rybaření v zemi, kde zabíjí 35 kilové kapry! Tady je...

Rybaření ve Švýcarsku: Rybaření v zemi, kde zabíjí 35 kilové kapry! Tady je kapr plevel!

- Reklama -

Švýcarsko. Pro české rybáře nepříliš známá rybářská destinace, která v tuzemských rybářských kruzích je dost opomíjená. Prostě, Češi dávají mnohem větší přednost jiným lokalitám. Třeba Itálii, Španělsku, Skandinávii nebo Maďarsku. Přitom i Švýcarsko má hodně co nabídnout. Jedná se o neskutečně nádhernou zemi se zcela unikátní přírodou. A samozřejmě i s krásnými lokalitami. Jak rybaření ve Švýcarsku probíhá? A jaké jsou tamní zajímavé lokality? Připravili jsme pro vás informačně nabitý článek, ve kterém naleznete podstatné informace…

Švýcarsko je vnitrozemský stát, který je u nás v Česku známý především díky prvotřídním hodinkám, bankám a nádherným Alpám. Když se ale českého rybáře zeptáte na to, zdali zná nějakou zajímavou rybářskou lokalitu ve Švýcarsku, pak častokrát jen pokrčí rameny. Jaká to škoda! Švýcarsko totiž díky unikátnímu rázu krajiny nabízí naprosto jedinečná horská jezera, která jen tak někde neuvidíte. A tahle jezera jsou plná ryb!

Tato nádherná horská jezera jsou největším pokladem Švýcarska

 

Švýcarska mentalita

České a švýcarské myšlení rybářů je naprosto odlišné. To prostě nejde srovnat! Proč? V České republice je modlou kapr, to je veřejně známé tajemství. Češi milují lov těchto ryb. Pěkně rozkrmit lovné místo, nahodit tam pruty a ideálně na břehu postavit bivak a užívat si pobytu u vody. Jiní čeští rybáři pak mají rádi i dravce – candáty a štiky.

Ve Švýcarsku je to ale úplně jinak. Švýcaři jsou fanatici do vláčení. Pro Švýcary jsou nejcennějšími rybami pstruzi, síhové nebo siveni, rádi taky ale chytají štiky a okouny. A z českého pohledu jsou to taky pořádní masaři, což prozradí i čísla níže. Například kapři se do švýcarských vod nevysazují vůbec, podle platných pravidel jej po ulovení nemůžete ani pustit zpátky. Proto taky švýcarský rybář zabil 35 kilového kapra, o kterém se v Česku psalo. Pro Švýcary to ale není nijak cenná ryba.

To samé platí pro už zmíněné dravce. Candát nemá míru, někde ani štiky, protože ty jsou na některých vodách dokonce přemnožené. Co se týče sumců, okounů nebo bílé ryby, tak ani tyhle rybí druhy nejsou nijak chráněny mírami.  O lovných mírách si toho povíme více níže v tomto článku…

 

Proč jsou Švýcaři z českého pohledu masaři?

Švýcaři sice některé ryby chrání nejmenšími mírami a hájením, ale těch vyvolených druhů je podstatně méně než v České republice. Míru mají pouze tyto ryby:

  • pstruh potoční a jezerní – 40 centimetrů
  • síh – 25 centimetrů
  • siven – 25 centimetrů
  • štika – 45 centimetrů (míra u štiky neplatí všude, někde kvůli přemnožení míru nemá)
  • lipan – 32 centimetrů (na některých lokalitách, může se lišit)

Zajímavostí je pak to, že míru mají i raci:

  • rak (edelkrebs) – 12 centimetrů
  • rak (steinkrebs) – 9 centimetrů

Zmíněné druhy jsou i hájené. Pstruzi od 1. října do 25. prosince. Síh od 20. listopadu do 31. prosince. Siven od 1. října do 25. prosince. Štika od 1. března do 30. dubna (ne všude). A zase: Někde je hájen lipan, třeba od 1. ledna do 30. dubna. Co se týče raků, tak rak (edelkrebs) je hájen od 1. října do 15. července. A rak (steinkrebs) od 1. října do 31. července.

Greifensee: Jedno z jezer, na které platí povolenka pro Curyšský kanton

Takže ano, Švýcaři některé druhy chrání těmito opatřeními. Ale pak se člověk podívá na pravidla, kolik ryb si může ponechat, a kolikrát mu padne brada. Tak například: Švýcaři si mohou ponechat 4 pstruhy za den, 10 síhů za den, 5 štik za den, 50 okounů za den (nemají míru) a 10 kusů sivenů za den. Tohle jsou fakt hodně zajímavé údaje, a pro drtivou většinu českých rybářů dost nepochopitelné.

Spoluautor článku Darius se švýcarským sumíkem! 

A bacha! Kapr, sumec, candát a bílá ryba jsou považováni za plevel, takže do 20 centimetrů je nemusíte ani zapisovat do povolenky. Navíc, tyto rybí druhy je zakázáno pouštět zpátky do vody. To se ve Švýcarsku prostě nesmí.

 

Jak je to s povolenkami ve Švýcarsku?

Pokud se vydáte do Švýcarska na ryby, pak máte možnost si vybrat ze dvou typů vod. Buďto se vydáte na soukromou lokalitu, kde platí daná pravidla a povolenky. Je to prostě stejné jako u „soukromáků“ v České republice. Některé soukromé vody rybaření přímo nabízí, jiní správci ale tak rybářsky „pohostinní“ nejsou, takže sehnat povolení na některých vodách je docela kumšt.

Wägitalersee: Soukromá voda, na kterou vás za poplatek pustí chytat. Jinde takové štěstí ale mít nemusíte…

Příklad, který mluví za všechny: Znám nádherné jezero, které se jmenuje Katzensee. Nádherná voda plná ryb! Má to ale háček! Tuto vodu obhospodařuje parta Švýcarů, která si tuto lokalitu velice úzkostlivě střeží. Co tím myslím? Na této vodě smí lovit pouze tito Švýcaři, a pokud si chcete tady zachytat, musíte je písemně požádat. O jak složitý proces jde? Tak například: Můj známý jim psal už třikrát za poslední 3 roky. Výsledek? Zamítnuto! Takže známý rybář má prostě smůlu…

Další možností pak je si obstarat „svazovou“ povolenku. Teď pozor: Osobně píšeme o kantonu Curych, v jiných kantonech to může být s rybařením zásadně odlišné, proto si před samotným rybařením obstarejte všechny možné informace. Zpátky ale k curyšské povolence: Ta stojí 350 švýcarských franků na rok, což je v přepočtu asi 8750 korun (cena se pochopitelně mění na základě platného kurzu).

Nádhera! Západ slunce nad obrovským Curyšským jezerem

VYSVĚTLENÍ: Švýcarsko se dělí na územní celky zvané kantony, které by se daly pro pochopení přirovnat k českým krajům, ovšem s mnohem širšími „pravomocemi“. Švýcarsko je celkově rozděleno celkem na 26 kantonů. Každý kanton má svůj vlastní parlament, zákony, vládu, rozpočet i ústavu – je to dost podobné jako v Německu nebo ve Spojených státech amerických.

Zpátky k povolenkám: Co za tyhle peníze v Curychu dostanete? Tato povolenka zahrnuje rybaření na 3 jezerech v curyšském kantonu – a to na Greifensee, Zürichsee a na Pfäffikersee. Všechny tyto 3 zmíněné plochy jsou pochopitelně velice blízko městu Curych. A tady je ten rozdíl ve zmíněných kantonech: K této curyšské povolence si nelze třeba dokoupit žádná další povolení na jiné vody, protože drtivá většina dalších vod v okolí je v soukromém vlastnictví. Kdežto v jiných kantonech si na povolenku můžete dokoupit i rybaření na jiných lokalitách – obvykle to stojí 40 až 50 švýcarských franků za 1 lokalitu.

Zajímavou možností, kterou švýcarské povolenky nabízí, je položka HOST. O co jde? Jedná se o to, že držitel této povolenky může s sebou vzít na ryby 1 osobu, která může s rybářem chytat. Pro vysvětlení: Pokud rybář vezme s sebou rybařit hosta, tak ten může na platnou povolenku třeba vláčet, přičemž rybář s povolenkou může také vláčet, anebo může rybařit na položenou na 1 prut.

Příroda ve Švýcarsku je ohromující! 

Pokud jste rybářský turista, a nechcete si kupovat povolenku na celý rok, pak si můžete za poplatek 25 švýcarských franků zakoupit povolení na jednodenní rybaření. Toto povolení lze zakoupit buďto v rybářských potřebách, anebo na rybářském „úřadě“ dané lokality. Při zakoupení tohoto povolení může rybář lovit jakoukoliv rybářskou metodou na 2 pruty (kromě přívlače).

Z čehož na jednom prutu může mít rybář háček s protihrotem. Druhý prut musí být bezprotihrotu. A pokud rybář chytá na přívlač, pak nesmí mít nahozený druhý prut, což je stejné jako v České republice. Takže pokud se chystáte na dovolenou do Švýcarska, tak tohle je asi nejlepší varianta pro vás.

 

Něco málo z pravidel při rybaření ve Švýcarsku

Zase: Dávejte bacha na to, že tahle pravidla, o kterých si nyní budeme povídat, platí pro curyšský kanton. Jde nám ale o to, abyste měli představu, jak je Švýcarsko oproti České republice rozdílné. Přesto: V jiných kantonech mohou být daná pravidla prostě odlišná, proto tento článek nevztahujte na celé Švýcarsko. Jak to tedy probíhá při rybaření na curyšskou povolenku?

Pravidla při rybaření: Je například zakázáno rybařit na dvojháčky. Na druhou stranu, na trojháček se rybařit může, ale rybář je povinen na něm mít zacvaknuté všechny protihroty. Trojháček ale není možné používat vždycky. Třeba při chytání na feeder, plavanou nebo položenou může rybář chytat pouze na jeden klasický háček. Není možné třeba chytat na 2 klasické háčky jako v České republice (např. jako na srkačku). Pokud budete rybařit na přívlač s nástrahami s klasickým jednoháčkem, pak můžete mít na něm protihrot.

Ve Švýcarsku žijí obrovské štiky! Ty ale nesmíte chytat na živé rybičky…

Ve Švýcarsku platí přísný zákaz lovu na živou rybičku! Pokud chcete chytat dravce na rybičku, pak pouze na mrtvou! Ostatně, jakási „humánnost“ je při rybaření ve Švýcarsku velmi vyžadována. Jako příklad můžeme uvést například to, že pokud si chcete nechat ulovenou rybu, pak ji musíte okamžitě zabít – přeříznout žábry, aby ryba vykrvácela. Ponechanou rybu je nutné zapsat do povolenky – zapisují se pouze ulovené ryby, ne docházky.

Chytání z lodě: A jak je to při použití lodí? Zase: Těch rozdílů je dost, je třeba si pořádně zjistit platná pravidla. Tak například, v curyšském kantonu na některých vodách můžete použít lodě s motorem, jinde pouze s pádly. Konkrétně: Na jezerech Greifensee a Pfäffikersee lze použít pouze pádla. Na Zürichsee lze použít loď s motorem. Ale bacha! Motor musí mít maximálně 5 koní. Pokud chcete používat silnější motor, je třeba mít kapitánské zkoušky. Jo, a nesmíme zapomenout, že za loď se platí další roční poplatek, takzvaná daň z lodi.

VIDEO: Takové štiky žijí ve švýcarských jezerech! Tahle je ale z jiného kantonu…

Kempování u vody: Z českého pohledu k rybaření patří přístřešky. Jakékoliv! Bivaky, deštníky, plachty a tak dále. Z pohledu Švýcara? Neexistuje! Jakýkoliv přístřešek je při chytání ryb ve Švýcarsku zakázán. A to i celta, kterou si rybář natáhne na lovném místě. Pokud to chcete risknout, pak hodně závisí na „porybném“, který vás kontroluje, protože i tahle jednoduchá celta je prostě zakázána.

Kempovat při rybaření tak jako v Česku se ve Švýcarsku nesmí!

Chcete u vody přespat? Pak jedině pod širákem! To samé platí pro ohniště! Prostě neexistuje, aby si rybář rozdělal oheň. A pokud si chcete něco opéct, pak jedině na ohni nad zemí. Ano, hádáte správně – porybní jsou k rybářům velmi tvrdí, a narovinu říkám, že jsou mnohem přísnější na rybáře než na ostatní turisty, kteří kempují u vody. Tak to je, a je potřeba se s tím smířit, anebo ve Švýcarsku nerybařit.

Doba lovu: Lokalit, kde mohou rybáři chytat celých 24 hodin, v celém Švýcarsku ubývá. Pokud se podíváme do „našeho“ curyšského kantonu, tak tady máme štěstí. Na Greifensee a Pfäffikersee se může rybařit non-stop. Kdoví ale jak dlouho ještě, protože ten trend ve Švýcarsku je pro rybáře spíše negativní. Na jezeře Zürichsee se pak může rybařit v letním čase od 4 do 23 hodin. V zimním čase pak od 5 do 22 hodin.

Curyšské jezero: I na tuhle vodu platí curyšská povolenka

Chráněné oblasti: Na hodně jezerech ve Švýcarsku rybáři mohou narazit na chráněné břehy. Jedná se o úseky na daných jezerech, na kterých se nemůže rybařit. A z pohledu rybáře je to velká škoda, protože to, co jsme zatím mohli vidět, jasně naznačuje, že tyto chráněné břehy jsou TOP rybářská místa. K zbláznění, ale nedá se nic dělat…

Tresty: Pokud někdy budete ve Švýcarsku, a třeba dostanete nápad, že si někde zachytáte „na pytlačku“, tak to moc nedoporučujeme. Proč? Švýcaři se s pytláky vůbec nemažou, a pokud nějakého chytí, napálí mu pořádnou pokutu. Jakou? Pytlák může ve Švýcarsku dostat pokutu až 10 000 švýcarských franků, což je podle aktuálního kurzu více jak 250 000 korun. Docela síla, co?

 

Švýcarská zajímavost: Rybáři z povolání

Ve Švýcarsku se také můžete setkat s rybáři, kteří mají rybaření na tamních plochách jako svou živnost. Švýcaři těmto rybářům říkají Berufsfischer, což v překladu znamená právě rybář z povolání. Tito rybáři se na švýcarských vodách nemusí řídit těmi pravidly jako rekreační rybáři. V čem jsou nejviditelnější rozdíly? Třeba v tom, že rybáři z povolání mohou ve Švýcarsku používat třeba sítě. Anebo tito rybáři mohou používat lodě s motory i tam, kde to pravidla zakazují.

VIDEO: Takto vypadá práce rybáře z povolání ve Švýcarsku

Samozřejmostí je také to, že tito rybáři mají povolení ryby prodávat, z čehož plyne i to, že tito rybáři mohou od vody odnášet podstatně více ryb. Na práci takového rybáře z povolání ve Švýcarsku se můžete podívat v přiloženém videu…

 

Závěr

Švýcarsko je nádherná země, kterou stojí za to vidět. Ta příroda je opravdu úžasná! Takže rybaření ve Švýcarsku má opravdu co nabídnout. Ano, není to nejlevnější záležitost. Přesto, pokud se někdy do Švýcarska vydáte, jako zpestření to určitě stojí za to! Doufáme, že některým z vás tyto informace přijdou vhod.

O autorech

Jakub Maxa (Čech): Žije a pracuje ve Švýcarsku už 8. rokem. Jakub chodí na ryby ve Švýcarsku druhým rokem spolu s jeho parťákem Dariusem, kdy spolu chodili na ryby na soukromé jezero Wäggitelersee.

Darius Mysza (Slovák): žije a pracuje ve Švýcarsku už 5 let. Na ryby tady chodí už 3 roky, kdy je po tuhle dobu držitelem švýcarské povolenky. Darius chytá ve Švýcarsku velmi intenzivně a podle jeho slov je rybaření ve Švýcarsku mnohem těžší než na Slovensku nebo v České republice.

Autoři: Jakub Maxa Darius Mysza

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Já chodil s jedním prutem bez povolenky chytat na Vierwaldstaeten see. Nesmí se jít na dravce. Je to u Luzernu. Dnes je možná jiná situace , ale před deseti lety opravdu žádné papíry nebylo třeba vyřizovat. Síla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -