DomůRybářské radyRybářská legislativaŽIVOT PORYBNÉHO: O tom, proč jsou porybní za šašky! Vadí to někomu?

ŽIVOT PORYBNÉHO: O tom, proč jsou porybní za šašky! Vadí to někomu?

- Reklama -

Slovo redakce na úvod: Tento seriál publikuje na InRybar.cz člen rybářské stráže. Jedná se tak o „přímá svědectví“, která prožívá při kontrolách u našich revírů. Tento seriál publikujeme především proto, abychom poukázali na to, že ne vždy je u našich vod všechno v pořádku. A bohužel, představitelé svazu na podobné případy nereagují. Doufáme, že tento seriál napomůže ke změně. Výměnou za zveřejněné texty jsme danému pisateli přislíbili naprostou anonymitu. 

Poznámka redakce: Případ se stal v oblasti Severní Moravy a Slezska, kde platí pravidlo „po 2 ulovených kusech ušlechtilých ryb končí denní lov“. V původním textu tato zmínka chyběla, což by mohlo vést k dojmu, že porybní pochybili. Za toto pochybení z naší strany se omlouváme.

 

Listopad 2004

V životě porybnýho kolikrát nastanou chvíle, který ho nutí přemejšlet o tom, jestli má vůbec ještě nějakou cenu chodit s odznakem kolem vody. Člověka to v hlavě nejvíce „kouše“ v tom momentě, když ví, že parchanti, kteří na pravidla kašlou, maj navrch.

Je podzim. Teplota už letí strmě dolů. Přesto, na revíru, kterej kontroluju, je hotovej rybářskéj nával. Do vody totiž před několika dny vysadili nový kapry. Začíná masakr! Zrovna jedu z práce. V tom se mi rozdrnčí mobil. Je to kolega, kterej je taky porybnej. „Hele, máme problém. Nějací týpci tady masakrují kapra za kaprem. Nechce se mi tam jít samotnýmu, můžeš mi přijet helfnout?“ ptá se kolega. „Jasný, hned jsem tam!“ odpovídám mu.

Přijíždím na daný místo. „Tak co se tu děje?“ ptám se kamaráda. „Jel jsem z práce a přistavil jsem tu. Z toho parkoviště jde krásně vidět dolů na břeh. Sleduju tady ty maníky, jak chytaj kapry. Někteří už maj dochytáno, ale pořád chytaj. Volal jsem ti proto, že kluci bumbaj nějakou pálenku, tak to možná bude o hubu,“ popisuje parťák.

Není na co čekat, míříme z parkoviště na nedaleký místo. Jdeme po mokrý louce a za chvíli jsme u vody. Na břehu sedí čtveřice rybářů.

„Dobrej den, rybářská stráž. Předložte doklady ke kontrole,“ řeknu.

Rybáři se na nás mlčky otočej, pak se podívaj na sebe, jakoby tušili průser. Přece jen ale začnou vytahovat doklady.

Co se týče vybavení, tak v tomhle směru je všechno v pořádku. Všichni maj nahozený maximálně 2 udice. Pak ale přichází na řadu kontrola vezírků. A tady už je problém! Dva rybáři maj po dvou kaprech. Zbylí dva rybáři jsou OK – maj po jedný rybě, přesněji řečeno, po jednom kaprovi.

„Čí jsou ty dva vezírky se dvěma kapry?“ ptám se rybářů.

„Moje a tady kolegy,“ odpoví jeden z rybářů.

„Chlapi, jak je možný, že ve vezíru máte dvě ryby a pořád chytáte?“ ptám se znovu.

„My už bychom nic dalšího nebrali,“ odpovídá rybář.

„Takhle to nepůjde. Musím vás informovat, že za tenhle přečin proti rybářskýmu řádu vám odebírám povolenky,“ říkám rybářům. Ti neprotestují. Jen pokynou hlavou. Vypíšu potřebný lejstra a odcházíme s povolenkami pryč.

Jenže! Za necelej tejden se na toto místo vracím znovu. Násaďáci pořád berou, takže u vody to neustále vypadá jako v supermarketu. A co čert nechtěl! Já jednoho z těch rybářů, kterýmu jsem vzal papíry, zase potkal. Po tejdnu, co jsem mu vzal papíry, chytal zase. Nechytal „načerno“ bez povolenky. Ne. Papíry měl zpátky.

Pamatuji si přesně, jak se tehdy na mě díval. Ten výsměch v očích mě tehdy fakt rozzuřil. Cejtil jsem se jako malej kluk, kterej před staršími kamarády dostal od mámy na zadek. Velká ostuda a hluboké trapno mě rozežíraly jako kyselina. Tohle byl takový debakl! Existuje vůbec na tyhle šmejdy nějakej „metr“? Pamatuju si, jak jsem tehdy po zapsání čísla do jeho povolenky suše polknul a tiše mu popřál hezkej den. A on se mi v duchu vysmíval na celé kolo. Cejtil jsem se jako šašek…

 

Současnost: Ideální trest? Pokuty ne!

Musím říct, že v současnosti se podobný incidenty dějí čím dál míň. Hodně tomu pomohlo i to, že pokud seberete papíry rybářovi z „pochybný“ MO, o který víte, že dává povolenky zpátky za flašku rumu, pak můžete odebranou povolenku poslat na kraj. A ten udělení adekvátního trestu pro rybáře „dozoruje“. Tohle je velmi dobrej krok, kterej v tomhle může udělat velkej pořádek.

Častokrát slyším, že k úbytku porušení rybářskejch pravidel by pomohly finanční pokuty. Pravda, dlouho jsem si to taky myslel. Ale s postupem času v řadách porybnejch přijdete na to, že pro rybáře není pokuta nijak „drastickým“ trestem. Ne. V současnosti si zaplacení i několikatisícový pokuty může téměř kdokoliv dovolit. Problém by mohli mít snad jen důchodci. Takže ani finanční pokuty v zásadě nic neřeší.

Ale! Přesto je tady páka na rybáře, ze který maj všichni strach – odebrání povolenky na dlouhou dobu. Ano. Pokud rybář zjistí, že za danej prohřešek si nemusí třeba 2 roky zachytat, pak hodně rychle „zkrotne“. Toto jsem si za svou dlouholetou praxi u rybářské stráže opravdu ověřil. Tenhle směr trestů funguje.

Důležitý je, aby ten trest byl dlouhodobej – alespoň 1 sezónu. Proč? Protože když vezmu nějakýmu rybářovi papíry v listopadu a on následně dostane půlroční trest bez povolenky, pak to nemá smysl – zpátky je dostane „pěkně teplý“ na začátek sezóny – takže ten trest ho vlastně nebolí. Kdežto, když dostane flastr na 1 rok, pak zjistí, že si zachytá zase až v listopadu. A rázem si nějaký „psí kusy“ u vody rychle rozmyslí…

Velkým tématem je pak opakování vážnejch prohřešků. Ať se nám to líbí nebo ne, mezi námi jsou rybáři, kteří velice rádi opakovaně porušují rybářský pravidla. Co proti nim? Napadá mě jediná věc:

Když jednou porušíš pravidla, tak dostaneš přes prsty.

Když podruhý porušíš pravidla, tak dostaneš silněji přes prsty.

A když potřetí porušíš pravidla, tak v ČRS či MRS končíš.

Ano, osobně si myslím, že svazy dostatečně nevyužívaj tu možnost, aby rybáře vyřadili ze svejch řad (podle Stanov to je možný). Ten důvod, proč se tomu neděje, asi nemusím vysvětlovat – svazy maj z (i problémovýho) rybáře „chechtáky“.

A ještě jedna věc, na kterou je třeba se zaměřit. Dneska je možný koupit papíry i v rybářskejch krámech. Jasný, pro některý rybáře je to hodně pohodlný. Ale pro porybný je to zase noční můra. Moc dobře se totiž ví, že i když rybář dostane trest a jeho MO mu papíry „zablokuje“, pak někteří jdou a koupí si je právě v oněch krámech. Podle legitimace prodávající povolenky může zjistit, že si danej rybář kupuje další papíry, ale přesto – vidina snadnýho výdělku je lákavá. Proto je pořád docela slušná šance natrefit na rybáře, kterýmu jste před tejdnem vzali papíry, ale on si je druhej den koupil jinde. A to si zase připadáte jako totální šašek. Nikomu bych ten pocit nepřál…

 

Na závěr

V tomhle směru bylo asi „nejvtipnější“ to, jak se na tuto věc ptal jeden rybář v poradně Českého rybářského svazu. Pořád je to dostupný v on-line podobě na webu ČRS. Týpek se předsedy Šímy ptal: „Byla mi dočasně (6 měsíců – vlastní blbost, souhlasím s trestem, zasloužím si ho) odebrána povolenka k lovu, ale nebyl jsem vyloučen z rybářského svazu. Mám dotaz, zda mohu v případě potřeby zakoupit 14 denní povolenku k lovu (rybářská dovolená na Orlíku a Lipně v červenci). V prodejním místě mi sdělili, že v tom nevidí problém, pokud se jim prokážu rybářským lístkem a členskou legitimací.

A předseda Šíma odpověděl: „Zadržení povolenky rybářskou stráží, případně následně odnětí povolenky na určitou dobu na základě rozhodnutí kárného orgánu, sleduje účel, jímž je znemožnění rybolovu tomu, kdo na revírech, na které povolenku měl, se dopustil závažného přestupku. Rozhodně takové opatření nemá znamenat finanční postih pro rybáře (jako jakási pokuta) spočívající v tom, že si musí koupit další povolenku. Takže sledujíce účel této úpravy mohu konstatovat, že byste neměl mít možnost zakoupit si další povolenku na stejný druh revírů, jinak uložené kárné opatření ztrácí svůj smysl a sledovaný účel.“

„Pokud Vám jiný uživatel revírů z důvodu, že neví o Vám uloženému kárnému opatření či sice o něm ví, ale ponechává ho bez povšimnutí, vydá jinou povolenku, jedná sice proti dobrým mravům a nepochybně by bylo možno považovat to za porušení Stanov ČRS v §4 odst. 2 písm. f/, ale se sankcí za takové jednání to je velmi problematické, bohužel. Stejně tak lze ovšem posuzovat jednání rybáře, který obchází uložené kárné opatření, že si koupí povolenku jinde.“

Tuhle opravdu „zajímavou konverzaci“ jsem sem prostě musel dát. Jen abyste si udělali obrázek o tom, jak to u nás s tím postihováním funguje.  A pak si jako porybný nepřipadejte jako úplný pablb, když z vás má každej akorát srandu…

MINULÉ DÍLY SERIÁLU ŽIVOT PORYBNÉHO

Autor: Rybářskej Šerif

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

12 KOMENTÁŘE

  1. Tak já si myslím, že sebrat povolenku za dva kapry ve vezirku je hloupost, pokud váha ryb nepřekročila 7 kilo. Což je, jak pan sam pise u nasazených ryb, nemožné. Takže bych radil každému, kdo vykonává funkci R.S. (sam to dělám) , aby si nejdříve pořádně přečetl ryb. řád ať se pak nemusí cítit jako „pablb“

    • BPVRP pro Severní Moravu a Slezko:

      Ulovením a přisvojením si 2 ks uvedených druhů ryb (kapr, štika, candát, amur, bolen a sumec) nebo jejich kombinace končí denní lov.

      Redakce InRybar.cz

  2. Zdravím…asi se pletu, ale v řádu bylo, že lov končí pro rybáře pokud přesáhne či dosáhne 7kg přisvojených ryb? Ano, mám nárok si přisvojit pouze 2 ušlechtilé ryby, ale mám pocit, že i přes jejich přisvojení mohu pokračovat v lovu…Samozřejmě si již jinou ponechat nemůžu…
    Jak to tedy je?
    Díky

    • BPVRP pro Severní Moravu a Slezko:

      Ulovením a přisvojením si 2 ks uvedených druhů ryb (kapr, štika, candát, amur, bolen a sumec) nebo jejich kombinace končí denní lov.

      Redakce InRybar.cz

      • A nezáleží náhodou na organizaci, případně revíru?

        ČRS: § 16 vyhlášky č. 197/2004 Sb.

        V mimopstruhovém rybářském revíru si může osoba provádějící lov
        přisvojit v jednom dnu, i když loví na více rybářských revírech, nejvýše
        7 kg všech druhů ryb. V tomto úlovku smí být nejvýše dva kusy kapra,
        štiky, candáta, bolena, sumce nebo jejich kombinace. Byla-li si osobou
        provádějící lov přisvojena ryba, kterou celková hmotnost úlovku pře-
        sáhla 7 kg, končí jejím přisvojením denní lov.

        411 191 BAKOV 2 – Denní úlovek vyjmenovaných druhů ryb (kapr, štika, amur, candát) se omezuje na jeden kus denně. Jeho ponecháním končí denní lov na revíru.
        411 015 ČERVENÝ POTOK – Ponecháním si 2 kaprů v jednom dni, končí v ten den pro lovícího na revíru rybolov.
        atd.

        • Ano, záleží.

          My jsme uvedli, že například na Severní Moravě a ve Slezsku platí, že po ulovení 2 kusů končí lov. A jelikož se tento incident podle autora stal v této oblasti, byly daným rybářům odebrány povolenky.

          Pravda, rybáři nemohli vědět, že se tento případ v této oblasti stal, neboť v článku o tom není zmínka.

          Z naší strany, kdy jsme tento text editovali, došlo k chybě – měli jsme autorovi jasně říct, aby napsal, že on kontroluje v oblasti Severní Moravy a Slezska – a aby řekl, že dané pravidlo v této oblasti platí.

          A za to se omlouváme.

          Redakce InRybar.cz

  3. Mam dojem ze se tu mlati dva zakony mezi sebou ale spravne je to ze do sedmy kilo muzu chytat dal mam dva kapry ktery maji dohromady 5kilo tak muzu si to do chytat klidne bilou rybou atd proste plevelem

  4. Souhlasím s tím,že v dnešní době pro některé členy není peněžitý trest vhodný.Jsou mezi námi ,rybáří, ,kteří mají dost velké příijmy na několikatisícové i opakované pokuty.dle mého názoru je lepší podruhé již vzít povolenku minmálně na rok.Dle mého názoru lepší i s ohledem na různé příjmy rybářů!

  5. Vážení přátelé Petrova cechu.
    Jsem rybářem 46 let. Za tu dobu došlo k dobrým i špatným úpravám RŘ. Jednou, naprosto hloupou a zbytečnou úpravou je zapisování docházky před započetím výkonu rybářského práva. Je to jen administrativní opruz – nic víc. Co se tím dá sledovat? Naprosto NIC! Snad jedině počet návštěv na daném revíru. Ale to je z hlediska rybaření naprosto k ničemu. Organizace zarybňují stejně podle zarybňovacího plánu, který vychází z váhy vylovených ryb v daném revíru – nikoli z počtu návštěv. Vždy platilo a stále platí, že ušlechtilou rybu musí rybář IHNED po zasáčkování zapsat do úlovkového lístku a ostatní ryby před odchodem od vody. Tak jako platilo zapisování návštěv na revírech z omezenou docházkou. Toto opatření mohl vymyslet snad jen jedinec, který se bez úředního papíru nedokáže ani najíst.
    Další možnou změnou je i to, že by denní lov NEMUSEL končit ponecháním dvou kusů ušlechtilých ryb. Proč musí rybář ten den KONČIT s rybolovem??? Proč by nemohl chytat dále? Jen by si už nemohl přivlastnit žádnou rybu. Ne každý rybář může sedět u vody každý den. A tím, že by mohl ten den chytat dále žádnou škodu nikomu nezpůsobí.
    Další možnou změnou je cena povolenek. Čím dál více rybářů chytá způsobem „chyť a pusť“ PROČ musí tito rybáři platit stejnou cenu, když zrovna tito rybáři navíc od těch druhých nasypou do vody spoustu krmiva aniž by si ponechali jedinou rybu?
    Chápu, že práce porybného je mnohdy i nebezpečná. Zase na druhou stranu, potkal jsem se s revizory, které jsem měl sám velkou chuť nakopat do zádele za jejich přístup k rybářům. Jeden příklad, se kterým jsem se osobně setkal ale týkal se rybáře důchodce kterého znám léta od vidění. Došek k nám porybný. Zkontroloval papíry, kouknul do vezírků a přešel k onomu důchodci. Ten jej pozdravil a podal mu svoje papíry. Ten papíry zkontroloval a prohlásil, že mu je musí zadržet. Načež děda s mírným zděšením v hlase se zeptal za co. Porybný mu řekl, že místo rybářského lístku má občanku. Děda si oddechl a řekl mu, že špatně vidí a místo RL si dal k papírům občanku a tím pádem má RL v autě které bylo z daného místa vidět (cca 50m). Děda řekl, že stáhne pruty, a skočí do auta pro daný lístek. Porybný mu sdělil, že ho to nezajímá, že má mít dokumenty v pořádku a opravdu mu povolenku zabavil. Jistě může někdo namítnout, že měl porybný pravdu. Na druhou stranu v ten moment se ale mohl porybný zachovat jako člověk a nikoli jako prase, kterému jde o zisk ze zabavené povolenky. Notabene, když bez platného RL vám stejně žádná organizace povolenku k rybolovu nevystaví. Takže zcela logicky ji ten děda musel mít.
    Ale zpět k RŘ. Takový údaj o vzdálenosti rybáře od prutů byl také nejednou příčinou sváru mezi porybným a rybáři. Ono těch hloupostí by se v RŘ našlo i více, jen by to chtělo více naslouchat požadavkům MO a to, aby si vrcholové vedení RS nehrálo na vševědoucí bohy.
    Je toho více co mne na současném ČRS štve. Ale to by bylo na mnohem delší článek.
    Jinak všem poctivým členům ČRS přeji krásné chvíle u vody a hezké úlovky.
    Standa

    • Ne ve všem s Vámi souhlasím, dělám také rybářskou stráž a vím jak to chodí v praxi. Jsou organizace, které předložení platného RL při výdeji povolenky vůbec nepožadují. Zabavoval jsem povolenku rybáři, který chytal 3 roky na prošlý RL a ještě se přiznal, že doufal, že si toho nikdo nevšimne. Problém je spíš v pravomocích RS, když odhalím pytláka, nemám právo ho zadržet, takže chlap si vezme nádobíčko, úlovek a klidně odjede v autě nebo na kole od vody. Mohu si sice zavolat posilu policii, ale na tu on tam asi čekat nebude. Případné pořízené videozáznamy a soudní pře jsou také spíše utopií. Takže RS má spíš pravomoc trestat rybáře, kteří se dopustí nějaké banality, než trestat opravdu velké ryby. Samozřejmě souhlasím s tím, že RS by měla být hlavně člověkem a neúmyslné přestupky trestat spíš napomenutím, domluvou, upozorněním.

  6. Clanek pekny. Bohuzel je pravda ze RS to ma tezke a ze jsou mezi nama rybari, kterym by patrilo dat pres hubu. U nas v Brne na Pryglu je jeden pan z RS a ten je ferovej, napomene a poradi. Banaliry resi domluvou a za to ho tam vsichni respektuji. Navic jezdi pravidelne bud autem a prochazi breh a nebo na lodicce. Dela svou praci poctive a tak jak to ma byt. Tak si predstavuju RS. Ale jak rikam, chlapci z RS to maji nekdy opravdu tezke a tu praci jim nezavidim, ale maji muj respekt.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -