DomůRybolovné technikyPlavanáPlavaná na stojatých vodách: Jednoduchý lov plný zážitků

Plavaná na stojatých vodách: Jednoduchý lov plný zážitků

- Reklama -

Stojaté vody nabízí fanouškům plavané hned několik možností, jak lovit se splávkem. S plavačkovým prutem lze totiž prochytávat zajímavé úseky poblíž břehů, ale i nadějná místa v poměrně velké vzdálenosti. Stačí jenom zvolit tu správnou montáž a plavačkové vybavení, se kterými dosáhneme bohatých úlovků.

Při lovu na plavanou na stojatých vodách je zapotřebí si vybrat atraktivní místo. Na stojatých revírech poměrně často nalezneme dlouhé zarostlé břehy, kde se vyskytuje zatopená vodní vegetace. Právě v těchto místech se ryby velice rády zdržují, protože zde najdou úkryt i potravu. Do takto zarostlých úseků si osobně neberu nijak velké množství návnady, protože ryby se tady opravdu zdržují poměrně dlouhou dobu, takže je do těchto míst není zapotřebí lákat. Občas do vody hodím jen pár koulí krmné směsi. Ryby na potopených rostlinách naleznou nejrůznější hmyz či spadaná semena z okolních rostlin, a proto se v zarostlých úsecích tak rády zdržují.

Na stojatých vodách ale můžeme lovit i na vzdálenějších místech. Povětšinou se splávkem lovíme buďto u potopených překážek, jako jsou zatopené pařezy či padlé stromy, anebo u terénních nerovností, podél kterých se ryby s oblibou pohybují. Nemusí jít o nijak výrazně strže, postačí poměrně nenápadné schody, kde se mění hloubka o několik decimetrů. Rád ryby lovím ale i poblíž potopených kamenitých oblastí a na dalších tvrdších podkladech, kde ryby velice snadno naleznou mou návnadu, a následně i nástrahu. Někdy je ale zapotřebí při lovu větších ryb v dálce krmit s větším množstvím návnady, abychom vytvořili dostatečně atraktivní místo například i pro větší kaprovité ryby.

 

Plavaná u břehu

ploticePři lovu na plavanou u břehu můžeme použít širokou škálu rybářského vybavení. Proto je zapotřebí si zprvu určit, na jakou rybu máme spadeno. Jestli máme v plánu chytat drobné rybí druhy, mezi které řadíme plotice, oukleje či perlíny, pak můžeme použít bič. Jde o lehkou udici bez vodících oček a sedla na naviják, na kterou se navazovací materiál připevňuje pouze za drobné očko na její špičce. Rybářské biče jsou dodávány v několika velikostech. Osobně mám nejvíce v oblibě rybářský bič o délce 5 metrů, protože právě tato velikost mi nabízí nejlepší vlastnosti. Bič o této velikosti je velice lehký, takže se s ním pohodlně loví i dlouhou dobu, a také dobře se s ním manipuluje i na zarostlých březích. Navíc jeho délka je tak akorát dostatečná při lovu ryb u břehu, takže nástrahu nahodíme přesně do atraktivních lovných úseků.

prutPokud se rozhodneme lovit se splávkem u břehu velikostně větší ryby, pak můžeme použít kratší odhozovou udici s menším typem navijáku. Vhodná je udice o délce maximálně 2 metrů. Menší vybavení bohatě postačí při lovu v krátké vzdálenosti, neboť i s krátkou udicí dobře zasekneme rybu v malé dálce. Navíc i na malém navijáku budeme mít dostatek vlasce pro zdolávání ryby. S krátkou udicí se velice dobře manipuluje i na pořádně zarostlém břehu, neboť nezabírá tolik místa, a nemá tak velké prostorové požadavky pro nahazování. S krátkým prutem na zarostlém břehu mnohem snadněji nahodíme, ale i zdoláme zaseknutou rybu. Kratší plavačkový odhozový prut s navijákem je správnou volbou při lovu větších ryb, například okounů, tloušťů nebo línů v blízkosti břehu.

 

Plavaná dále od břehu

kaprPři lovu dále od břehu používáme delší udici s větším typem navijáku. Pro daleké náhozy je vhodnější udice okolo 4 metrů, někdy je ale zapotřebí i delší prut. S takto dlouhou udicí dostaneme svou montáž daleko od břehu k potopené překážce, a také mnohem snadněji zasekneme rybu v dálce. Větší naviják s kvalitní brzdou je důležitý proto, že se na jeho cívku vleze více navazovacího materiálu. Tím odpadá riziko nedostatku vlasce při nahazování nebo zdolávání ryby. Důležité je mít naviják s kvalitní brzdou. Při lovu dále od břehu můžeme narazit i na poměrně větší ryby (například kapry), které vyvíjejí při zdolávání na rybářské vybavení enormní tlak. Kvalitní brzda navijáku je proto důležitá pro úspěšné zdolání divoké ryby.

jelecSílu navazovacího materiálu nebo velikost háčků potom volíme podle loveného druhu ryby. Obecně ale platí, že velikost háčku se zvětšuje i s velikostí cílené ryby. Je pochopitelné, že na kapry vyrazíme s většími háčky, než například na plotice. Na stojaté vodě není zapotřebí řešit tvar splávku. Při lovu totiž nemusíme myslet na proud, ve kterém se loví se splávky s aerodynamickým tvarem. Při plavané na stojaté vodě tak můžeme použít i klasické splávky s kulatým tělem. Důležitým detailem splávku je určitě jeho špička. Pamatujme na to, že při lovu dále od břehu za špatné viditelnosti je lepší mít výrazně zbarvenou špičku splávku, která jde mnohem lépe vidět.

krajinaPři lovu na plavanou dále od břehu povětšinou tedy lovíme u potopených překážek či terénních nerovností, u kterých se s oblibou drží ryby. Mnohdy je ale zapotřebí na těchto místech zakrmit návnadou, abychom ryby udrželi u nástrahy co nejdéle. Velice častou taktikou je rozhazování krmení do „pásu“. Tím efektivně rozkrmíme lovné místo před sebou a přilákáme hladové ryby. Množství krmení potom volíme podle záběrů ryb. Pokud ryby berou intenzivně, je dobré po chvíli přihodit další krmení v menší dávce, čímž se pokusíme ryby na místě udržet. Jestli ale ryby neberou, není zapotřebí k prvotní dávce návnady přidávat další.

 

Plavaná na stojatých vodách: Montáže       

U břehu: Při plavané u břehu můžeme použít jednoduchou montáž s pevným splávkem, který na navazovací materiál připevníme pouze silikonovými bužírkami. Jelikož při lovu u břehu nepotřebujeme mít velký ponor, tak tato montáž je v mnohých případech zcela dostačující.

Dále od břehu: Lov dále od břehu někdy vyžaduje to, abychom měli nástrahu trochu hlouběji. A to nám perfektně zajistí průběžná montáž se splávkem. Princip této montáže tkví v tom, že hloubku volíme s pomocí silikonové zarážky. Po vhození do vody se splávek zastaví až o silikonovou zarážku na požadované hloubce. Tato montáž je perfektní pro daleké nahazování.

montaz

 

Nástrahy

Při lovu na plavanou můžeme použít hned celou řadu nástrah. Pokud máme spadeno na okouny, určitě nám v krabičce nesmí chybět červení hnojáci. Ty můžeme použít ale i při lovu kaprovitých ryb. Na kapry, tlouště nebo líny jsou pak dobré i rousnice. Samozřejmě při plavané můžeme používat i červy, pečivo a spoustu dalších druhů nástrah.

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -