DomůRybolovné technikySumcařinaLov sumců pro začátečníky: Velká chyba začátečníků! Jak správně namotat pletenou šňůru...

Lov sumců pro začátečníky: Velká chyba začátečníků! Jak správně namotat pletenou šňůru na naviják?

- Reklama -

Pletené šňůry na sumce patří k nejodolnějším materiálům ve světě rybaření. Dává to smysl! Na pletené šňůry na sumce je při zdolávání vyvíjen obrovský tlak, který tyhle materiály prostě musí vydržet. Ať už jde o samotnou váhu sumce, anebo o „kontakt“ s podvodními překážkami při zdolávání ryby – šňůra tohle všechno prostě musí vydržet. Často se stává, že začátečníci v lovu sumců kolikrát neví, jak tenhle materiál správně navinout na naviják nebo multiplikátor. Proto vám ostřílený sumcař Roman Matula z Hell Cat ukáže, jak na to…

Správné navinutí pletené šňůry na sumce je prostě základem úspěchu. Zní to banálně, ale pokud to neuděláte dobře, pak si zakládáte na pořádný problém! Na jaký? Při nesprávném namotání pletené šňůry na naviják nebo multiplikátor se vám může stát, že pletená šňůra na sumce se začne při zdolávání protáčet. Jak to vypadá?

NEPŘEHLÉDNĚTE: Kvalitní šňůra na sumce Hell Cat za super nízkou cenu!

Naprosto jednoduše: Při zdolávání sumce se začne šňůra protáčet takovým stylem, že to vypadá, jakoby byl porouchaný naviják, konkrétně jeho brzda. Prostě při zdolávání sumce normálně navíjíte, ale naviják pořád prokluzuje. A rázem máme velký problém! S tímhle můžeme totiž přijít o vysněnou rybu. Proto bacha na to! Chyba ovšem není v navijáku, ale v „základu“ položení šňůry na cívku navijáku.

VIDEO: Jak správně namotat šňůru na sumce na naviják nebo multiplikátor? 

Řešení je vlastně naprosto jednoduché. Velkým pomocníkem proti prokluzování pletené šňůry na navijáku je klasická elektrikářská páska. Jak ji použít? Na cívku navijáku nejprve připevněte 2 vrstvy elektrikářské pásky, na kterou následně navažte pletenou šňůru. Pak stačí 3 až 4 náviny pletené šňůry na cívku, a následně se vše zajistí znova elektrikářskou páskou. Tento jednoduchý fígl je geniálním způsobem, jak na cívce navijáku vytvořit pevný základ, díky kterému nebude pletená šňůra na sumce prokluzovat.

Musíme si říct o jednom fíglu. Není dobré používat elektrikářskou pásku v takové barvě, v jaké máme naši pletenou šňůru na sumce. Proč? Jedná se o praktičnost! Pokud například použijeme červenou elektrikářskou pásku, na kterou navineme červenou šňůru na sumce, pak si při zdolávání nemusíme všimnout toho, že nám dochází pletenka na cívce. Pokud ale pod červenou pletenou šňůru připevníme bílou elektrikářskou pásku, pak při zdolávání velmi rychle zjistíme, jak jsme na tom se zásobou šňůry. Tenhle jednoduchý fígl vám může zachránit životní rybu, proto na to myslete!

 

Postup navinutí pletené šňůry na sumce

Nyní si řekneme, jak správně navinout pletenou šňůru na sumce tak, aby nám neprokluzovala. Samozřejmě, celý proces navinutí na cívku si můžete prohlédnout i na přiloženém videu výše, ve kterém to Roman Matula z Hell Cat podrobně ukazuje.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Kvalitní šňůra na sumce Hell Cat za super nízkou cenu!

Krok 1: Nejprve si sundáme cívku z navijáku, na kterou připevníme elektrikářskou pásku v takové barvě, aby byla kontrastní oproti šňůře. S páskou dvakrát omotáme cívku navijáku a pásku odstřihneme.

Krok 2: Nyní na pásku navážeme šňůru na sumce. Ideální je šňůru dvakrát omotat kolem cívky a následně ji připevnit s pomocí uzlu, který běžně používáte. To dvojí omotání šňůry kolem cívky je zase další „prvek“, který napomůže k maximálně pevnému základu na cívce. Na tohle je fakt dobré myslet!

Krok 3: Teď cívku s připevněnou šňůrou připevníme k navijáku, který musí být na prutu. Aby se nám šňůra na sumce dobře navíjela, je zásadní ji navíjet alespoň přes první očko sumcového prutu. Je to mnohem pohodlnější! A nyní uděláme 3 až 5 návinů připevněné šňůry na navijáku. Takto malý počet bohatě stačí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Kvalitní šňůra na sumce Hell Cat za super nízkou cenu!

Krok 4: Máme trochu namotanou šňůru na sumce, kterou opět zapáskujeme elektrikářskou páskou. Tímto jednoduchým fíglem vytvoříme na cívce navijáku velmi pevný základ, díky kterému se nám nestane, aby šňůra při zdolávání prokluzovala. Vše je velmi jednoduché a zatraceně rychlé, přitom to odvede skvělou službu při lovu velkých sumců.

Krok 5: A nakonec šňůru na sumce namotáme „do plna“. Častou otázkou začátečníků, kteří se o lov sumců zajímají, je také to, jestli mají šňůru dávat do kbelíku, aby nedocházelo k přebytečnému tření. Například zkušený sumcař Roman Matula v tohle nevidí žádný rozdíl, proto mu při namotávání šňůry postačí navlhčený hadřík. Zásadní je, aby při namotávání šňůry rybář vyvíjel přiměřený tah, aby byla šňůra napnutá, a aby na ni tak nevznikaly žádné nepříjemné obloučky (stejné jako u navíjení vlasce).

Do jaké „míry“ sumcový navijáky navinout? Šňůru na sumce není dobré navíjet úplně po okraj navijáku, aby šňůra následně nevytvářela nepříjemné „paruky“ při lovu sumců. Je prostě lepší dát o trošičku méně než více – vše je ukázáno v přiloženém videu výše…

Tým Hell Cat

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -