DomůNovinkyZákaz lososích farem: chov lososů ničí divokou přírodu, říká obrovská firma

Zákaz lososích farem: chov lososů ničí divokou přírodu, říká obrovská firma

- Reklama -

Když se řekne Patagonia, pak si mnozí představí oblast v Jižní Americe, která je proslulá nádhernou přírodou. Jiným se ale vybaví výrobce outdoorového oblečení do přírody. A ten bije na poplach.

Společnost Patagonia, kterou před 50 lety založil nadšený rybář Yvon Chouinard, se dlouhodobě věnuje ochraně divokých řek a udržení jejich biologické rozmanitosti. A nyní je podle světově známé společnosti potřeba pomoci lososům na Islandu.

 

Firma vydala film o lososích farmách

Film „Salmon Nation“, který Patagonia natočila, by se dal přeložit jako „Národ lososů“. Snímek se zaměřuje na situaci na Islandu. Film je vyprávěním příběhů jednotlivců a komunit, které se spojily, aby ochránily jednu z posledních evropských divočin. A ve kterém vyzývají k ukončení chovu lososů v otevřených sítích.

Při představě islandských lososů chovaných na farmách, je pravděpodobné, že se vám vybaví nedotčené fjordy a zdravé ryby. Skutečnost uvnitř farem s otevřenými sítěmi na chov lososů nemůže být však vzdálenější této představě.

Protože je tento tovární chov skrytý pod vodní hladinou, pak většina lidí, kteří se rozhodnou jíst islandské chovné lososy, nemá ani tušení, jak strašné podmínky tam někdy mohou panovat. Příšerné podmínky v ohradách někdy vedou ke strádání ryb, možnému vysokému výskytu parazitů a nemocí.

Mnohé z těchto stresovaných a oslabených ryb umírají kvůli poškození srdce. Jsou chované pro maximální množství tuku a bílkovin – namísto evolučně podmíněného růstu divokých lososů, kteří žijí ve volné přírodě, takže mají zcela jiné fyzické potřeby.

 

Čísla jsou alarmující 

Z různých příčin podle společnosti Patagonia uhyne každý pátý losos dříve, než může být poražen pro lidskou spotřebu. Za poslední rok uhynuly v ohradách na Islandu více než 4 000 000 chovných lososů.

Abychom si toto číslo uvedli do kontextu: je to 72krát více ryb, než je celkový počet islandských volně žijících lososů. Navíc! Mezi chovnými rybami, které přežily, dochází často k únikům z ohrad.

Takové ryby pak ohrožují volně žijící lososy svými parazity a nemocemi. Křížením farmových a volně žijících ryb se pak navždy poškodí tisíce let genetické evoluce. V srpnu 2023 uniklo z jedné farmy na Islandu přibližně 3 500 chovných lososů, kteří byli nalezeni po celé zemi ve více než 50 řekách.

 

Zákaz v otevřených sítích na Islandu? 

Záchranou divokých lososů na Islandu před vyhynutím se Patagonia snaží chránit budoucnost mnoha dalších druhů. Když se divocí lososi vracejí z oceánu do řek, kde se narodili, přinášejí s sebou životně důležité živiny a ovlivňují tím celé okolní ekosystémy.

Záchranou divokých lososů před vyhynutím tak chrání budoucnost mnoha dalších druhů, a nejen divokých lososů. Losos už není luxusní potravinou, jak tomu bylo dříve. Lidé žijící ve vyspělých zemích ho jedí třikrát více než před 40 lety.

Tento rychlý nárůst spotřeby lososa má však na přírodu fatální dopad. Proto hnutí vyzývá islandskou vládu, aby prokázala výsadní postavení v Evropě a zakázala chov lososů v otevřených sítích.

Zdroj: Patagonia, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Co to je zase za propagandu. Celý článek je holý nesmysl. Stačí si najet na rybochovná zařízení a víte víc než tyhle slátaniny. Kurva kdy už tomu bude konec.

    • Evidentně to bohužel neplatí u Vás, že jste si něco přečetl a dozvěděl. Doporučuji se podívat třeba na profil naší výborné muškařky Katky Švagrové, která se tímto již nějakou dobu zabývá a o Islandu dokáže skvěle mluvit a vyprávět, protože tam stejně jako jinde toho již mnoho zažila a poznala. Viděl jsem fotky jak chovných zařízení, chovaných lososů tak i lodí co tam hadicemi pumpují kdoví co všechno od krillu přes antibiotika a podpůrné prostředky k růstu ryb. To vše samozřejmě uniká sítěmi do oceánů. Blázníme tu kvůli slípce co snaší vejce v kleci, ale toto se přehlíží, přitom v porovnání je ta slípka sranda bez globálního dopadu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -