DomůNovinkyZákaz rybářského olova děsí i rybáře z Ameriky, týká se vybraných lokalit

Zákaz rybářského olova děsí i rybáře z Ameriky, týká se vybraných lokalit

- Reklama -

Zákaz rybářských zátěží z olova není tématem pouze v Evropě. Tuto problematiku řeší také za oceánem. O co jde? Američtí rybáři nebudou moci ve vybraných lokalitách tento typ zátěží využívat.

Ilustrační foto: InRybar.cz

O třaskavém tématu informoval web angling-international.com. Úřad pro ochranu ryb a volně žijících živočichů USA (USFWS) rozhodl jasně – rybáři, kteří pojedou na vybranou lokalitu, nemohou používat olověné zátěže při rybaření. Tento zákaz se týká vybraných lokalit v národních rezervacích, a měl by platit od roku 2026, píše magazín OutdoorLife.

 

Americký rybářský průmysl bije na poplach

Výrobce rybářského vybavení toto rozhodnutí nenechává v klidu. Rybáři se totiž bojí toho, že toto rozhodnutí může být pomyslným začátkem, který se bude v budoucnu rozšiřovat na další a další lokality.

Například Mike Leonard, který je viceprezidentem Americké asociace sportovního rybolovu (ASA), řekl: „Je hlubokým zklamáním, že USFWS ignoroval vědecké poznatky a obavy sportovního rybolovu rybářství.“

Viceprezident organizace ASA pak dodal, že právě toto rozhodnutí amerického úřadu může znamenat „nebezpečný precedens“, který bude začátkem pro rozšiřování podobného zákazu na vícero lokalit. Navíc, zástupci rybářského byznysu vadí, že úřad nepředložil důkazy o tom, že by rybářské olovo skutečně škodilo.

„Ačkoli USFWS uvádí, že rozhodnutí je založeno na obavách, že olověné střelivo a náčiní mají negativní dopady na zdraví lidí i volně žijících živočichů, poskytl nulové důkazy o tom, že by olověné rybářské náčiní způsobovalo jakékoliv negativní dopady,“ dodal viceprezident organizace Mike Leonard.

 

O zákazu rybářského olova se mluví také v Evropě

Omezení rybářských zátěží plánuje také Evropa. Ovšem rybáři si stále stojí za svým. Třeba čeští rybáři v minulosti uvedli, že v Čechách neexistuje prokázaná otrava olovem, kterou by způsobily rybářské zátěže z olova. Navíc, čeští rybáři obvinili Evropskou komisi z toho, že cíleně vybrala takové studie, které by škodlivost rybářských olov prokázaly.

„Olovo jako takové je v přírodě de facto neškodné – velmi rychle zoxiduje, potáhne se slabou vrstvou a dále s prostředím nijak nereaguje. Stačí se podívat na časté nálezy kulek z Napoleonských válek, které jsou i po staletích prakticky nedotčené,“ argumentovali rybáři.

Jinak to ale zase vidí české ministerstvo životního prostředí. „Případy otrav vodních ptáků (akutních i chronických) olovem, včetně výše zmíněné kumulace v rámci potravních řetězců, jsou zdokumentovány řadou zahraničních studií,“ řekla v květnu 2022 pro magazín InRybar.cz mluvčí resortu Dominika Pospíšilová.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -