DomůRybolovné technikyPlavanáZdevastovala moderní kaprařina obyčejnou plavanou? Tahle rybařina nesmí umřít!   

Zdevastovala moderní kaprařina obyčejnou plavanou? Tahle rybařina nesmí umřít!   

- Reklama -

Rybaření na plavanou je rybolovnou technikou, která je chtě nechtě na ústupu. Po nástupu moderní kaprařiny, která zválcovala (nejen) plavanou, se chytání ryb na splávek nevěnuje tolik rybářů. To, jestli je to špatně nebo ne, nechám na laskavém čtenáři. Spíše se v tomto textu pokusím nastínit, proč i v moderní době není občas na škodu vzít jemný proutek se splávkem do ruky, a jít si jednoduše zarybařit. Nebudete toho litovat!

Foto: InRybar.cz 

Sedím na oblíbeném revíru, o kterém si myslím, že je ideální pro chytání na plavanou. Právě tady jsou totiž krásně zarostlé břehy, a atraktivní překážky nejsou nikterak daleko. Takže rybář k nim dohodí i s poměrně lehkou montáží. A právě na jednu takovou lehkou montáž se splávkem budu chytat. Na jemném prutu mám navázaný malý splávek, který má krásně barevnou anténku. Tohle považuju za jeden z nejlepších vynálezů ve světě rybaření…

VIDEO: Chytání na splávek u padlého stromu

Budu chytat u potopeného stromu, který se ze břehu vyvrátil do vody. Takže přede mnou vytvořil velmi zajímavou překážku. Měli by tady být perlíni, okouni, plotice, a třeba líni. S těmi ale moc nepočítám, protože mi tady chybí více vodní vegetace. Ale nemám už čas hledat jiné místo. Ke stromu házím jemné krmení s červy a kukuřicí a na háček napichuji několik červíků.

Švih! Splávek letí k padlému stromu. Po chvíli se spláveček krásně postaví a barevná anténka se tyčí k nebi. Může být něco krásnějšího? Může! Co to je? No přece záběr na splávek! Ťuk! Ťuk! Barevná anténka začne poskakovat na klidné hladině, až se nakonec rozjede jako vodní skútr. Tohle je prostě chvíle, kterou na rybaření musí milovat každý rybář

Splávek je ideální pro chytání u překážek, které jsou doslova pod nohama, ale u kterých se drží hromada ryb…

Když se rozhlížím kolem, tak na jednotlivých místech vidím především kaprové stojany, na kterých jsou přidělané elektronické hlásiče, a v nich kaprové děličky. Občas jde vidět nějaký „krmítkář“, po feederu nebo plavané tady není ani památky. Netvrdím, že všichni rybáři musí chytat na plavanou, ale neokrádají se alespoň trošičku o tu rybařinu, která nabízí úplně jiné pocity?

 

3 důvody, proč si vyzkoušet plavanou?

Rybařina jako rybařina, říkáte? Nevím, no! Chytání na splávek je prostě specifické. Rybář díky tomuhle rybaření zažije úplně jiné pocity vzrušení a adrenalinu, které jiný styl jen tak nenabídne. Čím to je?

V našich vodách nežije jen kapr

Na plavané miluji tu rozmanitost. S touhle metodou jsem schopný prochytávat jak proudné, tak i stojaté vody. A při svých toulkách častokrát narazím na nejrůznější druhy ryb. U vody slýchávám, že v našich vodách je jen kapr, a pak pár dravců. Není to pravda! Tento mýtus je v rybářích zakořeněný proto, že chodí chytat pořád dokola jedním stylem.

Jednou z mých nejoblíbenějších ryb na plavanou je lín…

Příklad z praxe: Chodím na jednu nádhernou řeku, která je opravdu rybářským rájem. A kromě fascinující přírody si člověk i perfektně zachytá. Jenže! O tomhle rybářském bohatství ví jen pár lidí. A přitom nedaleko (stova pár desítek metrů) je několik stojatých revírů, na kterých je doslova narváno. Nestěžuji si! Míst, kde má rybář božský klid, ubývá. Jen mě vždy fascinuje, jak jsou vlastně rybáři dneska pohodlní. Znova: Nehodnotím to. Nestěžuji si. Jen mě to tak napadlo…

Ostroretka je z mého pohledu jedna z nejvíce podceňovaných ryb u nás. Tenhle rybí druh dokáže pořádně prověřit um rybáře! Souboj s touhle rybou je prostě parádní…

Ještě k těm rybám: Na plavané je prostě perfektní to, že rybář si může opravdu skvěle zachytat, a poznat i nějaké nové druhy ryb. Pokud splávek použijeme na nějakém zarostlém stojáku, pak se můžeme setkat s ploticemi, perlíny, líny, okouny, cejny a třeba kapry. Když rybář „přeskočí“ na tekoucí vodu, tak tam může narazit na ostroretky, hrouzky, oukleje a mnoho dalších ryb. A právě tohle na chytání na splávek naprosto zbožňuji. Vás to neláká?

Geniální splávek 

Obyčejný splávek na ryby, jak už jsem řekl, je z mého subjektivního pohledu jedním z nejdokonalejších vynálezů starých rybářů. Právě díky němu jsme schopni u vody prožít takové chvíle, které jiná rybařina prostě nenabídne. Je neopakovatelné vzrušení, když se nehybná špička začne pohybovat. Když začne tancovat. Když začne jezdit po hladině. A když se nakonec potopí. To je prostě nádherný okamžik!

Může být krásnější pohled? 

A ve výsledku je vlastně jedno, jaký typ rybář použije. Může použít obyčejný, pevný splávek pro chytání na bič těch nejmenších rybiček. Anebo třeba moderní anglický splávek pro lov kaprů na plavanou. Je to jedno! Ve chvíli, kdy ryba zabere, tak prostě se splávkem začne dělat takové věci, které rybáře okamžitě „stáhnou do děje“.

Rybář může mít ty nejdražší rybářské hlásiče, ale ani ty prostě nedokážou navodit ten pocit, jako obyčejný splávek na ryby. Jen mě vždy „vyděsí“ jeden fakt: Hromada dnešních začínajících rybářů už kolikrát ani neví, jak splávek navázat. A to je škoda!

Neutuchající zábava

Když si člověk najde vhodné místo pro chytání na splávek, připraví si lákavou návnadu, a následně na háček napíchne zajímavou nástrahu, pak je velký příslib na opravdu nezapomenutelnou zábavu. Pokud rybář ani jeden výše zmíněný faktor nepodcení, pak je schopný během chvilky nachytat neuvěřitelné množství ryb – od těch nejmenších, po ty větší kusy.

Pokud rybář nepodcení pár faktorů, pak si u vody může užít neskutečnou zábavu se splávkem

Plavaná je perfektní i pro ty rybáře, kteří jsou prostě v časovém presu. Pokud člověk třeba sedí v kanceláři do 17 nebo 18 hodin odpoledne, pak není nic lepšího než si vzít jemný proutek, kbelík krmení a krabičku červů, a zajet si na nějaký potok, říčku, řeku, rybník, přehradu, prostě kamkoliv. A i během krátké chviličky si rybář může perfektně vyčistit hlavu, což je v dnešní době obzvláště důležité.

 

Pohled na závěr: Kdo si to udělá složité, bude to mít složité

Za dobu tvorby článků a videí o plavané jsem se setkal několikrát s tím, že mám nekvalitní vybavení, nevyhovující vybavení, anebo že mé montáže by mohly vypadat lépe. Ano, určitě mohly! Ovšem já nejsem závodníkem, který se honí za poháry. Tenhle pocit nepotřebuji. Mou „drogou“ je vidět záběr na splávek, chytit nějakou „netradiční“ rybu, anebo být u vody, na kterou nikdo nechodí. Tohle jsou benefity, které z plavačky nejvíce těžím.

Jednoduchá montáž, jednoduché chytání, jednoduché myšlení u vody. A stejně to funguje!

Jasně, pokud se chcete dostat do české plavačkové reprezentace, pak bude nejlepší sledovat někoho, kdo je opravdovým závodníkem a odborníkem. Ovšem pokud si chcete hlavně rybařinu užít, pak si to nedělejte složité. Prostě vezměte prut, kbelík s krmením a krabičku nástrah. Víc nepotřebujete!

Proč tohle vlastně píšu? Jen mě prostě napadlo, že někdo z vás může hledat „jinou cestu“. A já jsem chtěl jenom ukázat, že ta možnost „jiného rybaření“ tady je. Netvrdím, že teď každý musí hodit kaprové pruty do koše. To ne! Ale sami víte, že třeba celkový dojem z jídla dělá samozřejmě i koření – které musí být v přiměřeném množství. A právě plavaná je kořením rybářského života.

Tak třeba nás bude se splávkem u vody více…  

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Rybařím padesát roků,do zahájení sezóny dravců dva pruty na plavanou,jeden na anglana druhý jemná montáž max 1,5g splávek☺️ když přijde doba dravců,tak jeden na dravce druhý na plavanou.Nedam na plavanou dopustit🙂🙂🙂

  2. Naprostý souhlas . Pruty mám z roku raz dva , chytám na rohlík či žížalu . Je to boj ale férovej a o to větší radost .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -