DomůRybolovné technikyDravciJak chytat úhoře na žížalu na jaře? 3 faktory, které rozhodují o...

Jak chytat úhoře na žížalu na jaře? 3 faktory, které rozhodují o úspěchu!

- Reklama -

Lov úhořů je nádhernou rybářskou disciplínou, při které se mísí to nejlepší z rybařiny. Co tím myslím? Jde o to, že při chytání úhořů je člověk (většinou) u vody v noci, kdy je na březích nádherný klid. To ticho je až omamné! A samotné rybaření taky nemá chybu! Při lovu úhořů totiž používáme jednoduchou montáž, a celkově „normální“ vybavení. Prostě není nutné používat třeba signalizátory, bohatě postačí chemická světýlka. Věřte mi, pokud budete úhoře chytat tímto způsobem, tak si tuhle rybařinu zamilujete! Je to takový malý návrat „ke kořenům“…

Autor: Viktor Krus

Jen si to představte: Sedíte na oblíbeném revíru, na kterém jste sami. Slunce už dávno zapadlo. Jen slabé oranžové světlo za horizontem je tichou památkou na končící den. Z okolního lesa se začnou vyluzovat skoro až děsivé zvuky nočních ptáků. A pod nohama šustí hemžení malých myšek. Tohle je na rybaření to nejkrásnější – být součástí toho všeho!

Pod pruty visí svítící čihátka, která jen nechybně mlčí. Když tu najednou! Ťuk! Ťuk! Jedno začne trochu poskakovat. Prásk! Rázem vystřelí až k prutu. To je záběr! Přibíhám k udici a sekám! V prutu jde cítit tvrdý odpor. Ryba se snaží udržet u dna. Tohle je prostě úhoř! Tuhý protivník, který se mazaně snaží dostat k něčemu, do čeho by se zamotal. Má ale smůlu! Rybu se mi daří dostat k hladině, kde už bývá bezmocný. No, bezmocný! Je třeba dávat pozor i u břehu, aby se nezamotal do nějakého kořenu.

VIDEO: Jak na úhoře? Jednoduché chytání na žížalu!


 
 

Tyhle 3 faktory rozhodují o (ne)úspěchu při chytání úhořů

Lov úhořů není nikterak složitý. Opravdu postačí obyčejné vybavení, jednoduchá montáž a trochu štěstí. Přesto! Při lovu úhořů je dobré, když do sebe zapadne několik faktorů jako skládanka. O čem to mluvím? Jde především o lovné místo, použitou nástrahu, anebo i počasí. A o tom všem si teď více řekneme.

Lovné místo na úhoře

Samozřejmě naprosto klíčové je lovné místo. Pokud budeme úhoře chytat tam, kde nejsou, pak nemůžeme počítat s úspěchem. Kde vlastně úhoře hledat? Úplně ideální je chytat poblíž nějakých překážek. Typicky okolo potopených stromů u břehu, anebo třeba poblíž vodní vegetace, která je potopena ve vodě. Právě tady jsou totiž ideální podmínky pro vodní hmyz nebo drobné rybičky, za kterými úhoři v nočních hodinách míří.

Takto vypadá dokonalé místo na úhoře! Spadané větve, vodní rostliny a mnoho dalšího nepořádku

Velmi nadějná jsou i taková místa, kde je členitý terén. Ve chvíli, kdy jsou v lokalitě terénní zlomy, anebo různé jámy, pak tady všude není na škodu chytat. Právě tady se totiž může zachytávat chutná potrava. Dalším nadějným místem jsou úseky s kamenitým břehem a dnem. Právě pod kameny se schovávají jak rybičky, tak hmyz, takže úhoři nebudou daleko. Navíc, na tvrdém podkladu se jim potrava mnohem snadněji hledá.

Když se člověk trefí do chuti, pak si může fakt skvěle zachytat

Jedna důležitá věc: U vody jde často vidět, že rybáři hází nastražené žížaly daleko od břehu. Jako by si snad mysleli, že čím dále, tím lépe. Ale to neplatí! Proč hledat úhoře někde, kde neloví svou kořist? Kolikrát fakt stačí chytat jen 10 až 15 metrů u břehu. Pokud budeme nakonec takto blízko chytat, pak je důležité být potichu. Žádné zbytečné pohyby! Žádné blikání čelovkou! Na to fakt bacha…

Osobně to často dělám tak, že jeden prut nahodím pod nohy, druhý pak dále od břehu. A pak podle záběrů se přizpůsobuji aktuálním podmínkám. Pokud úhoři berou kousek od břehu, chytám tam. Jestli jsou dále, nahazuji dále nakonec oba pruty. 

Nástraha na úhoře

Pokud mluvíme o chytání úhořů na jaře, pak jsou ideální nástrahou rousnice. Masité žížaly dokážou na háčku vytvořit velmi chutné sousto, kterému úhoři neodolají! Osobně při lovu úhořů nepoužívám jiné žížaly – ani ty „klasické“, ani například hnojáky. Rousnice jsou díky „masitosti“ opravu nejlepší!

Rousnice jsou dokonalou nástrahou na úhoře! 

Věděli jste, že rousnice na úhoře jdou jednoduše vylepšit? Ano! Velmi rád používám speciální Predator Booster. Co to je? Jedná se o velmi koncentrovaný roztok, který má silnou pachovou stopu. Tenhle živočišný atraktor má napodobovat rozklad mrtvé rybičky, kdy vysílá velmi podobné signály. A na to dravci velmi dobře reagují. Je třeba si připomenout, že úhoři mají velmi citlivý čich, který patří k nejdokonalejším v rybí říší. Proto dává takové zatraktivnění rousnice velký smysl.

Pro posílení pachu rousnic lze použít koncentrovaný Predator Booster, který úhoři moc dobře cítí

A ještě jeden tip ohledně rousnic: Pokud budeme rybařit v blízkosti potopených překážek, pak je dobré dbát na správné nastražení rousnic. Je důležité rousnice napíchnout tak, aby neměly příliš volné konce. Proč? V blízkosti vodní vegetace žijí například početná hejna perlínů a plotic, kterým rousnice taky chutnají. A právě tyhle menší ryby by mohly naše rousnice do „příjezdu“ úhořů strhnout. A to nechceme!

Nejlepší počasí na úhoře

Pokud se mě začínající rybář ptá, jaké počasí je na úhoře nejlepší, pak mám dvě odpovědi. Zaprvé: První luxusní úhoří počasí je „před bouřkou“. Když okolní krajinu svírá ukrutné dusno, ze kterého se pomalu točí hlava. Tak právě tehdy je ten ideální čas na „vodní hady“, kteří bývají v tuhle chvíli velmi aktivní.

Při chytání úhořů jsou dokonalé například takové noci, kdy je dusno…

Druhým ideálním počasím je „po bouřce/dešťové přeháňce“. A teď mluvím o tom osvěžujícím sprchnutí, kdy sice do krajiny spadne více vody, ale nejde o nějaký vydatný déšť. Právě v tuhle chvíli se totiž do revírů dostává čerstvá voda, která s sebou strhává chutnou potravu. Navíc, v lokalitách dochází k podkalení vody, což je jakýsi signál pro úhoře, aby začali shánět něco dobrého k snědku. Tohle je fakt super počasí!

Nádherný úhoř je tou nejlepší odměnou při nočním rybaření

Ale samozřejmě: U vody je dobré sedět co nejvíce. I když prší. I když je „normální“ počasí. I když je třeba zima. Letošní květen třeba začal hodně chladně, ale přesto se mi podařilo chytit hned několik slušných úhořů, což je k vidění na videu výše. Prostě, kdo u vody nesedí, nic nechytne. A v momentě, kdy máme nahozeno, tak je úspěch na úlovek vždycky. Takže tak…

 

Nikdy úhoře nepodceňujte!

Opakování je matkou moudrosti. Takže na co si dávat pozor? Zaprvé: Při zdolávání úhoře si dávejte pořádného majzla na to, jestli u břehu nejsou potopené kořeny, větve anebo třeba vodní tráva. Pokud ano, pak při zdolávání dávejte pořádný pozor, protože úhoř je schopen využít každého příležitosti k úniku. A to i v tu chvíli, když se zdá, že už máme vyhráno.

Na chytání úhořů je nejdokonalejší ta jednoduchost…

Zadruhé: Při manipulaci s úhořem je dobré používat podběrák s jemnou síťovinou. Právě v tuhle chvíli máte jistotu, že úhoř se „neprotlačí“ velkým očkem v síti podběráku. Ano! V podběráku s malými očky ho budeme mít pořád pod kontrolou. V takovou chvíli pak není ani nutné používat hadr pro chycení úhoře.

Zatřetí: Tohle je spíše má osobní prosba. Při chytání úhořů prosím používejte větší háčky, abyste zbytečně nepoškozovali menší úhoře (a ostatní ryby). Rousnice jsou fakt velmi chutné pro každou rybu, ale když budete mít navázaný větší háček, tak je menší pravděpodobnost, že třeba malý úhoř, okoun, tloušť jej polkne hluboko. Na tohle prosím myslete! Děkuji!

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Výstižné a už dlouho jsem jsem tak pěkné úhoře neviděl díky.
    Mám jeden dotaz jak se zbavuješ toho slizu na podběráku?

    • Nechávám to oschnout. A pak to „opadne“… 🙂

      Když je to mokré, nejde se toho zbavit… 🙂

      Krásný den!

      Krus, InRybar.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -