DomůOstatníRybářské komentářeMěli by rybáři za bivaky u vody platit? A co kdyby měli...

Měli by rybáři za bivaky u vody platit? A co kdyby měli díky tomu klid?

- Reklama -

Téma ohledně rybářských bivaků a dlouhodobého pobývání na březích svazových vod je stále živé, a zřejmě ještě dlouho bude. Situace ohledně této problematiky je pořád dosti palčivá, protože na některých lokalitách dochází ke zpřísňování podmínek. Třeba formou obecních vyhlášek. Posledním opravdu silným tématem, které se týkalo dlouhodobého pobytu v rybářských bivacích, byla Slezská Harta. Jenže! Severomoravští rybáři přišli s velmi zajímavým řešením! Mělo by platit na vícero vodách?

Foto: InRybar.cz

O tom, že nad dlouhodobým pobýváním v rybářských bivacích na Slezské Hartě se stahují mračna, se mluvilo už v minulém roce. Právě na této lokalitě došlo ke zpřísnění podmínek, které nakonec znemožnily déle trvající pobývání (nejen) v rybářských bivacích na Slezské Hartě. A rybářská veřejnost začala nad vzniklou situací „lámat“ rukama nad hlavou.

Když už celá situace vypadala beznadějně, tak vedení Moravskoslezského ÚS přišlo se zprávou, že na Slezské Hartě vzniknou dvě místa, na kterých bude možné pobývat delší dobu. Revoluční pak bylo, že po dohodě s Povodím Odry. Jde o rybářská zázemí, která nabízí místo pro postavení bivaku, zaparkování vozidla, na místě je také třeba mobilní WC. Vedení severomoravských rybářů tak jasně ukázalo, že možnosti tady jsou…

 

V rychlosti: Jak to funguje?

Třeba někteří rybáři o rybářských zázemích na Slezské Hartě neslyšeli, takže jen v rychlosti: Na této populární přehradě v Moravskoslezském kraji je možné se „ubytovat“ na dvou lokalitách, kde si rybáři mohou postavit rybářský bivak. Jeden den pobytu vychází na 100 korun. Rybář si může místo pro bivak zarezervovat během několika okamžiků s pomocí rezervačního systému, a mít tak jistotu, že „jeho“ místo bude na něj čekat.

Jen pro vysvětlení: Proč je vlastně tento pobyt zpoplatněn? Jde o to, že například lokality si rybáři od Povodí Odry pronajímají. Dále: V lokalitách je také k dispozici mobilní WC, bylo zapotřebí vybudovat zpevněnou plochu v Razové, a dále je třeba myslet na nájemní smlouvy se soukromými subjekty, které vlastní okolní pozemky, po kterých se například k lokalitám jezdí.

Tento výčet velmi jasně poodhaluje jeden zásadní fakt – pozemky vždy „někomu patří“. Proto je zapotřebí počítat s tou možností, že i když na některých vodách jsou rybářské bivaky tolerovány, tak to neznamená, že tomu bude tak navěky. A těch signálů, které hrozí tvrdšími opatřeními, je více…

 

Co kdyby se platilo, ale byl by klid?

Přenesme se nyní ze Slezské Harty i na další revíry v Česku. Není žádným tajemstvím, že tento problém se netýká jediné lokality, ale že je mnohem širší. Příkladem jsou například Nové Mlýny, kde obce začaly s pobýváním na březích nádrží bojovat třeba prostřednictvím obecních vyhlášek. Taková je prostě realita…

Nebavme se teď o tom, jak jsme toho dosáhli – ale představme si situaci, že podobný systém, který je na Slezské Hartě, by bylo možné zavést i na dalších lokalitách. To znamená: Rybáři, tady je úsek nebo místo, kde je možné si postavit rybářský bivak. Pokud zaplatíš, a budeš dodržovat podmínky, tak bude vše v pohodě

Líbila by se vám tahle možnost? Mě vlastně zajímá to, zdali rybáři by byli ochotni zaplatit za to, že mohou pobývat u vody – jaká by byla optimální cena? A je vlastně po této možnosti „hlad“, když na většině frekventovaných revírů jsou například kempy? Budu rád za váš názor!

Jen prosím o jednu věc: To, že zaplatíte za rybářskou povolenku, neznamená, že si můžete postavit bivak, kam se vám zlíbí. Že by to měla být nějaká samozřejmost. Proč? Protože rybářské bivaky, a dlouhodobý pobyt v nich, nejsou součástí výkonu rybářského práva. Argument typu: „Platím si povolenku, můžu bivakovat“, je proto mimo…

 

Budoucnost: Budou platby za bivaky nutné?

Možná se to zatím někomu nezdá jako pravděpodobné, ovšem z rybářských kruhů častokrát vyvěrají informace o tom, že někteří majitelé pozemků si stěžují na nepořádek ze strany rybářů. A právě to může vést k velmi nepříjemným důsledkům, třeba až ke ztrátě revíru. Ale třeba také k tomu, že prostě dojde k omezení pobytu u vody, jako na zmíněné Slezské Hartě.

Na tohle téma v únoru 2021 narážel například jednatel Moravskoslezského ÚS Rostislav Trybuček. „Harta není jediným revírem, kde je nám vyčítán stav okolí. Naším úkolem je se na těchto revírech pokusit vytvářet systém, který bude eliminovat, respektive regulovat tlak na revír tak, aby byl „zvládnutelný“. Neučiníme-li tak, pronajímatelé již zmínili odstoupení od smlouvy,“ napsal v únoru 2021 jednatel Moravskoslezského územního svazu.

Následně jsme se moravskoslezského jednatele doptali, kdo jsou ti, kteří si stěžují? „Stěžují si majitelé vodních děl, kteří nám plochy pronajímají za účelem výkonu rybářského práva. Výtky jako nepořádek nebo porušování zákazu vjezdu jsou ty nejstěžejnější,“ vysvětlil v zimě magazínu InRybar.cz jednatel Rostlislav Trybuček.

Mohlo by tohle možné riziko pominout třeba tak, že by rybáři platili za pobývání u vody v bivacích nebo parkování vozidel na stanovených místech, a že by za tyhle peníze byly třeba sváženy odpadky tam, kam patří? A že by se třeba platily nájmy za plochy pro bivaky tak, jako na Slezské Hartě? To asi ukáže až budoucnost! Bohužel je možné, že to budou rybáři řešit čím dál častěji…

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

20 KOMENTÁŘE

  1. Já s placením plně souhlasím aby byl klid u vody. Největší problém jsou masaři. Podle svých skusenosti vím jak se dokážou rosčilovat když nechutí rybu. Už jenom nadávají na drahé povolenky že se jim to neví platí že si tu rybu můžou za ty peníze koupit. Tak ať opustí vodu a rybu si koupí stejně ji vsteky opouští a zanechají tam už úmyslně se slovy ať si to uklidí za py prachy co stojí povolena. Ne jednou odvážím odpadky po někom jiném a takovým přeji aby nic nikde nechytil. Z devadesáti procent na to lovné místo už nepřijedu. Ty peníze by se mohli využít na spousta věcí a ne na úklid ten máme udělat po sobě mi rybáři. Jezdím na Labe a vozím sebou chemické wc a zjišťuji že ti kteří tam jezdí pravidelně tak na úkor toho že ho mám já tak si ho začali kupovat i oni. Tak že by stačilo opravdu málo jen aby sme se chovali k ty vodě slušně.

  2. Platby za bivaky asi ano, způsoby užití bivaku se mění. Někteří rybáři a přibývá jich si užívání bivaku spojuje s dovolenou. Dotáhne celou rodinu a táboří. Pak jsou vidět následky! Není se co divit že majitelé pozemků kolem rybářského revíru se rozčilují.

    • Nesouhlasím placení bivaku jelikož rok co rok zdražují povolenky tak ad si tu stovku vemou z toho jenom buzerace a aby něco udělali to ne radši sedí na zatku hlavně že polovina lidí si zaplatí brygany ale u vody se stejně nic nedela

  3. Dobrý den přátelé a kamarádi já jsem pro placení ale ne za bivak a za plac rád dám 100 Kč ale jsme rybářska rodina a bivaky máme 3 tak to bych platil za bivaky 300 Kč denně a to už je hodně

  4. Určitě bych neměl problém zaplatit za bivak,naopak bych to uvítal, protože za ten klid mi to stojí. Rybařina je koníček a ten vždycky něco stojí a nechápu některé rádoby rybáře,co si myslí, že pokud platí za povolenku,tak mohou dělat bordel a tahat na kšeft rybu za rybou. Takový masaři nemají mezi rybáři co pohledávat.

  5. Leonard,Jak to mám udělat,když mi rybáři celá rodinka. Máme jezdit na ryby na etapy? Co to melete za kraviny. Bordel dělají hlavně jednotlivci.
    A jak by se to platilo ? Za byvak,nebo za osobu?

    • Pane Richter, to je diskuse. Viděl jsem co napáchala jedna povedená rodinka. Netvrdím že to dělá každý, ale dotáhnou k vodě pití a prázdné obaly ponechat v lese u vody to není normální. Jak řešit bivaky? To by měli řešit majitelé pozemků kolem rybářských revíru. Přece v rybářském řadu není povinnost mít bivak. Rybářské organizace to by měli projednat s majitelem pozemků kolem rybářských revíru.

  6. Já už chytám hodně let a tak něco pamatuji. Vzpomínky na pořádek u vody v nich ale není. U vody nějaký ten nepořádek vždy byl. Bylo jen na RS jak se k tomu stavěla. V době mých telecích let jsem byl nejednou vykázán od vody kvůli nepořádku. Zkrátka pokud uklízím před začátkem rybolovu nemůžou kolem mne být viditelně staré odpadky. Není to tak dávno kdy bylo možné brigády zaplatit nebo odpracovat. Chodíval jsem na brigády a uklízelo se a nebylo toho málo. V dnešní době se vše platí a z toho vyplývá čím méně brigád tím více nepořádku. Myslí že by se nic nestalo a ruce by nikomu neupadly kdyby brigády byly povinnost, členů je hodně tak aspoň 5hodin. Možná by to pomohlo. Povinnost mít záchod bych určitě podpořil, já ho mám a je to super. Bivak nepoužívám mám deštník, mám ho vystuženy tak je i do větru. Platit za flek? Komu a kdy? Nedovedu si představit že zaplatím třeba online a pak nebudu mít místo. Dost dobře si nedovedu představit, že někdo ke každému revíru přidá číslo účtu. No je to věc do diskuze. Tak Petrův zdar.

  7. Já jsem zásadně proti, protože podstata rybaření je ryby najít a tam chytat, neumím si představit, že přijedu k vodě na rezervované a řádně zaplacené místo a ryby se budou ukazovat 300m jinde, kam nesmím, protože mi někdo vyhradil místo tam, kde ryby nejsou.
    Svaz jako organizace totálně selhává v moderním přístupu k rybolovu jako službě a namísto, aby členskou základnu podporoval ve všech rybolovných technikách, všude přibývají zákazy a omezení.
    Zřejmě je lepší stát se součástí protěžované zájmové skupiny, třeba cyklistů, těm se na úkor pozemků u vody staví cyklostezky i v CHKO a rezervacích, asfalt zřejmě nevadí, hlavně, když jsou v tom prachy, zato bivak, ze kterého nikdo nic nemá, ano.
    Budoucnost je bohužel jen a pouze v syndikátu s omezeným počtem členů, řádnou správou a transparentním financováním, nikoliv současný paskvil a parodie na řízení.
    Momentální stav rozhodně není udržitelný a osvícených MO je jak šafránu.

  8. No myslím si že tenhle postup je správný a to z důvodu že jsou mezi námi hovada kteří se u vody ,a ani k přírodě samé, neumí chovat. Pokud budou placená místa důsledně kontrolována rybářskou stráží aby nedocházelo k porušování daných podmínek k pobytu jsem v zásadě pro zpoplatnění těchto míst

  9. Rád si připlatim třeba 500rocne k povolence ale chci mít bivak kde chci, samozřejmě za dodržování všech pravidel.(čistota,klid atd.)bez buzerace

  10. Souhlasím s možností za možnost bivakovat si připlatit. Ovšem třeba revír písková Lhota kde je to možné je tam že strany svazu (rybářská stráž) docela buzerace. V řádu je možnost stanovat za poplatek pak na místě zjistíte dle řádu písková že pouze bez podlazky a jiné pozor na řád pískovny.
    A také jiné opravila od správce a rybářské stráže.
    Takže možnost připlatit vítám pokud bude 24hodinovka a slušné jednání že strany svazu.

  11. ČESKÁ mentalita, za slevu si rádi připlatí……… pak možná i za to že chytám na dva pruty a třetí mám doma……

  12. Problém je že to začne 100za den no a jak sem psal ZAČNE další rok 200 další 3oo a td bohužel realita dnešní doby

  13. Připlatit ? To zní zajímavě tu 500 obětovat to se svět asi nezboří , ale byl bych za to že opravdu mohu kdekoliv .

  14. Za mě by měli být místa, kde se stanovat dá, ale měli by to být kempy. A zrovna tak by se měli zrušit 24. Ryby, zvěř a celkově příroda by měla mít aspoň chvilku, kdy u vody bude klid.
    Pokud je stan na cizím pozemku, tak minimálně by jste měli mít souhlas majitele. A platit za to, že využíváte něco cizího je normální. Zrovna tak nechápu, jak můžete narážet na ceny povolenky. Za krajskou dáte 2500 KČ a můžete být u vody mnoho hodin, odnést spoustu ryb. Když budete chodit třeba do fitka, nebude Vám to stačit ani na vstupy na dva měsíce.

  15. Je nutné si uvědomit, že Slezská Harta leží v II. pásmu ochrany. Není to rybník za vesnicí! Tuhle vodu my pijeme dámy a pánové (pravda z Kružberku, ale ten je po proudu na Moravice níže než Harta). Ten zákaz bivakování se netýká jen rybářů, ale kohokoliv. Když půjdete na vandr skrz Jeseníky či Beskydy, také nemůžete tábořit kde se vám zlíbí. Ano širák si můžete roztáhnout kdekoliv, ale to jen přespání, ne kempování několik dní na místě s desítkami kg materiálu. Na Hartě auta jezdila po polích apod., protože lidé byli líní jít 1 km s věcmi pěšky. Kdyby měl každý jednotlivec hradit škody majiteli pozemků, to byla jiná. Berme to jako výhru obou stran, jak povodí Odry, tak ČRS. Na Žermanicích by to bylo asi divné, ale třeba se v budoucnu dočkáme i toho. Ale Harta je speciální případ, tak buďme rádi, že alespoň nějaká místa zbyla. Na denní rybolov je tam místa stále dost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -