Mohlo by se zdát, že příroda se o své vlastní cykly postará sama, ale někdy je jí třeba trošku pomoct. Na začátku jara tak nainstalovali pracovníci Českého rybářského svazu nová hnízda pro candáty.
Vodní nádrže postupně stárnou, takže podmínky pro výtěr ryb se zhoršují. A proto Český rybářský svaz přispěchal candátům na pomoc. Jak? Rybáři candátům vytvořili umělá hnízda pro přirozený výtěr. A ta jsou nyní plně obsazena!
Na výrobu hnízd padlo 870 metrů kartáčů
Parádní záležitost se povedla Pavlu Vránovi a jeho kolegům z Českého rybářského svazu. Ti na začátku dubna nainstalovali na dno přehrady Orlík několik set metrů huňatého kartáče, aby vytvořili dokonalá trdliště pro candátí rodiče. A povedlo se!
„Po víkendové kontrole candátích hnízd na orlické přehradě můžeme hrdě informovat, že všechna hnízda jsou obsazena,“ informoval Český rybářský svaz na svých stránkách. Rybáři se tak mohou těšit na novou generaci těchto impozantních ryb. Co všechno však předcházelo tomu, aby mohlo být zaděláno na novou generaci candátů?
Přírodní změny, jako je například kolísání hladiny vody, mohou mít fatální dopad na úspěšné vylíhnutí jiker. ČRS se proto každoročně snaží vytvořit ideální podmínky pro ryby přípravou třecích hnízd z umělých materiálů.
Jedná se spirálovitě stočené kartáče, které simulují přirozené prostředí. Takto nachystaná umělá hnízda pak pracovníci svazu rozvážejí na nejvhodnější místa v nádržích. To pomáhá rybám překonat překážky, které jim příroda klade do cesty, a zvyšuje se tak šance na úspěšnou reprodukci.
Letošní rok ČRS udělal ještě více pro podporu populace candátů, když do vody spustil velké množství nových výtěrových hnízd. Toto jaro bylo na candátí hnízda spotřebováno neuvěřitelných 870 metrů huňatých kartáčů.
Výsledek je pro rybáře úžasný, protože všechna trdliště jsou nyní plně obsazena. A tak se zdá, že se těmto impozantním rybám blýská v českých vodách na lepší časy.
Ve Švédsku používají vánoční stromky
Ve Švédsku každý rok členové organizace Sportfiskarna sbírají stromy, které pak házejí do ledové vody v blízkosti Baltského moře, aby poskytly přívětivé prostředí pro ryby. Staré stromy rybám totiž vytvoří nejen ideální úkryt, ale i podmínky pro tření na jaře.
„Svážeme 3 až 4 stromy dohromady, a pak k nim připevníme pytel plný kamení, který je biologicky rozložitelný, abychom neznečišťovali vody. Takto nachystané stromy vhodíme do vody tak, aby se potopily a ukotvily na dně,“ vysvětluje Malin Kjellinová, která je projektovou manažerkou švédské asociace sportovního rybolovu Sportfiskarna.
Iniciativa, která pomáhá švédským rybám vytvořit ideální podmínky k životu, funguje již od roku 2016.
Zdroj: Český rybářský svaz, foto: InRybar.cz a ČRS (se souhlasem)
Dobrý den to co dělají pro candáty to je záslužná a důležitá práce pro další generaci candátů a rybářů kteří si budou moct chytit tuhle krásnou rybu tak nezbývá než říct moc děkujem
Klobouk dolů, že se to povedlo zrealizovat,už se o tom uvažovalo léta, Jinak to neustálé kolísání hladiny na Orlické přehradě je neúnosné, Trvá to už desítky let a ryby to odnášejí…Například Otava co spadá pod Orlík , revír končí u jezu bývalého Topinkova mlýna v kú Vrcovice to odnáší léta,pamatuji když se tam na jaře vytíral Cejn velký,tráva kolem břehů vřela . Krásné velké ryby cca 40-60 cm . Dnes tam není nic , při výkyvech hladiny v řádech desítek centimetrů ty jikry prostě zaschnou, pokud tam ta ryba vůbec vyjede …A není to zdaleka jen o Cejnech….