DomůNovinkyRybáři zuří: neopatrný rybář poranil trofejního kapra. Myslete na podložky

Rybáři zuří: neopatrný rybář poranil trofejního kapra. Myslete na podložky

- Reklama -

I když rybařina nabízí celou řadu ochranných pomůcek, přesto se stanou excesy, kdy rybář poraní trofejní rybu. K tomu dochází proto, že někteří rybáři nerespektují zásady šetrného zacházení s rybou. 

V rybářských médiích se o tom píše „dnes a denně“: ulovenou rybu na břehu nenadnáší vodní prostředí, takže hrozí jednak stlačení životně důležitých orgánů, ale i další komplikace – třeba zlomeniny. Proto je důležité používat podložku pod ryby, a s rybou manipulovat ideálně ve vodě. Přesto to někteří rybáři pořád nechápou!

 

Poranění trofejního kapra

O případu poranění trofejního kapra informoval třeba soukromý revír Sahara, který svým návštěvníkům dal jasně najevo, že v případě nedodržování zásad bezpečného chování k rybě přijde tvrdý trest.

„Pokud zjistíme, že rybář manipuluje s ulovenou rybou mimo vodu, bude okamžitě vykázán z revíru, včetně úplného zákazu dalších návštěv! Podložky prosím budou přímo ve vodě, nebo na jejím samém kraji,“ uvedl hospodář soukromé lokality Martin Hájek.

Co takto tvrdou reakci vzbudilo? Když hospodář prováděl kontrolní lov, tak u 2 z 10 ulovených ryb zjistil vážná poranění. Kapři měli zlámaná žebra! K tomuto zranění pak může dojít právě kvůli nešetrnému zacházení ze strany rybářů. A proto hospodář zavedl přísnější opatření.

Nešetrná manipulace k ulovené rybě ze strany rybářů dost možná stála život i gigantického kapra ve Španělsku. Právě tady rybáři našli rybí mršinu trofejního kapra o váze 40 kilogramů. A rybářská média ihned začala spekulovat, že kapr uhynul kvůli příliš dlouhému pobytu na břehu.

 

Měly by být podložky i na svazových vodách povinné?

Rybáři v diskusi pod zveřejněnou fotografií zraněného kapra často naráželi na to, že na soukromé lokality jezdí rybáři, kteří „nejsou zkušení“, a proto může k takovému zranění dojít. Přesto! Je důležité si položit otázku, zdali je to na svazových lokalitách lepší.

Rybářská pravidla sice ukládají rybářovi povinnost se k ulovené rybě chovat šetrně, ovšem tak jako v případě mnohých soukromých lokalit, nejsou podložky pod ryby na svazových vodách povinné (až na výjimky).

Otázkou je, zdali by v roce 2023 neměla být rozvířena diskuse o tom, že by rybáři lovící na položenou (tedy i moderní kaprařina) neměli mít povinně u vody podložku pod ryby. Nejlevnější modely totiž lze zakoupit už od 200 korun. Co myslíte vy?

 

Myslete na základní zásady bezpečného zacházení

Celá situace je o to frustrující, že se o šetrném chování k rybám „všude píše“. Ve zkratce: důležité je používat mokrou a zchlazenou (v létě) podložku pod ryby, která zabraňuje setření ochranného slizu a poškození rybí pokožky. Sliz je pro ryby životné důležitý, protože je chrání před nemocemi a parazity.

Při manipulaci na břehu je extrémně důležité dávat pozor na to, aby se ryba neotloukla o tvrdý břeh. Znova: k tomu napomůže právě podložka pod ryby, která je vyplněna měkkým materiálem, který rybu chrání před poraněním.

Ale bacha! I podložka může rybu poranit! Pokud se bavíme o rybaření v horkém létě, je důležité podložku před použitím pořádně zchladit. Když bychom totiž ulovenou rybu položili na rozpálenou podložku, mohli bychom ji ublížit!

V neposlední řadě je potom důležité dbát na správné chování k rybě při fotografování. Zásadní je rybu nefotografovat příliš dlouho, protože při nadzvednutí není nadnášena vodou, takže zase hrozí stlačení orgánů. Zároveň ryba nesmí být mimo vodu dlouhou dobu – proto je důležité pravidelné polévání ryby vodou z kbelíku.

Zdroj: Jezero Sahara, foto: Jezero Sahara (se souhlasem) a InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

6 KOMENTÁŘE

  1. Neco podobneho se stalo u nas v Otrokovicich a dokonce na rybarskem tabore. Za dozoru vedoucich. Byl uloven za slunecniho svitu sumec albin. Spousta slavy,volani televize Nova,spolecne foceni a za skoro tmy slavnostne pusten zpet do vody. Abych nezapomel,dali mu jmeno Karel. Celou tu dobu ho tahali po brehu,nechali valet na nejake plachte. Divite se nekdo,ze po ctyrech dnech ho vytahovala mestska policie zdechleho z vody? Ja ne. Predpovidal jsem to hned kdyz jsem se o ulovku a zachazenim s nim dozvedel. Ale jedna vec mne prece jen prekvapila. Ze se tohle udalo vse v tichosti a snaha byla a je vse ututlat a zames pod koberec. Nutno jen dodat,ze za vsim si stojim a je mozno dolozit fotodokumentaci.

    • To je úplná blbost.Ten albín co ho vytáhli z vody mrtvého nebyl ten chycený.Absolutne nesouhlasí délka těch dvou rozdílných ryb tak tu nesirte bludy.

  2. Kaprařina je jen o kšeftě, soukromé revíry by zasloužily zakázat, na minimální ploše se jim tam dusí koupení trofejní kapři, kteří jsou už tak zblblí, že se nechají 5x denně chytit. Naopak tyhle starce zlikvidovat, necht místa na vytření a vrátit rovnováhu! Vy fotorybáři jste jen úchylové!

  3. Podložku sebou nosím, ale už ji nepoužívám. Kapra nechám v podběráku, přibližně ho změřím a hned pouštím. Ano, dříve jsem se s nimi fotil, ale už mi to nějak přešlo, Teď mám lepší pocit z toho, že rybu trápím co nejméně. Zážitek ze souboje s rybou stejně zůstane v paměti a nějaká fotka pro mě už až tak důležitá není.

  4. když se z rybařiny stane frajeřina nemůže to dopadnout nikdy dobře, je mi 76 let k vodě jezdím relaxovat když mám na rybu chuť vezmu si ji. Když ne tak mám období chyť a pust, nemám potřebu se u toho fotit či dávat rybu na podložku vyháčkuji v podběráku a koukám jak v klidu odjíždí))) Všem rozumným rybářům přeji Petrův zdar))))

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -